Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PDFCreator - ogonki niby są a jednak coś nie tak

Gelip 21 Mar 2008 14:16 5537 8
  • #1 21 Mar 2008 14:16
    Gelip
    Poziom 28  

Witam.

Na google wyczytałem że najlepszy darmowy program do robienia PDF to PDFCreator. Podoba mi się i niby konwertuje z polskimi znakami ale jak otworzę plik w Acrobat Reader, skopiuję tekst a następnie wkleję np. do Notatnika to zamiast polskich znaków są krzaczki. O co chodzi?

Może to zależy od wersji programu? Ja mam PDFCreator 0.8.0 PL z GhostScript 8.14

Na jakiej wersji nie ma tych problemów?

0 8
  • #3 21 Mar 2008 15:21
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

To nie będzie problem samego PDFCreator'a tylko różnego kodowania znaków.

Sam używam od dawna wersji 0.9.3 i faktycznie tak to wygląda.
    Eksport do pliku pdf z Open Office nie wykazuje tej wady.

0
  • #4 21 Mar 2008 15:35
    Gelip
    Poziom 28  

Trochę się pobawiłem z tym PDFCreatorem i już myślałem że rozwiązałem problem ale chyba jednak nie do końca.

Chodzi o przeróbkę TXT na PDF z notatnika WinXP. Zawsze mam domyślnie ustawioną czcionkę na Verdana a PDFCreator ma chyba domyślnie MS Sans Serif.

Po stworzeniu PDFa z notatnika z Verdany a następnie skopiowaniu z PDF tekstu spowrotem do notatnika zamiast ż są krzaczki ale

zmieniając czcionkę w notatniku na MS Sans Serif (tę samą co ustawiona w PDFCreator) i teraz po stworzeniu PDFa i skopiowaniu z niego tekstu ż jest.

Później spróbowałem np. z netu w|Firefox stworzyć PDF ze strony i ż nie ma :-(

Wygląda na to że program nie dopracowany. W sumie mogło by tak zostać ale np. jest to uciążliwe przy czytaniu PDFów np. za pomocą lektora Expressivo który kopiuje cały tekst z dokumentu w celu odczytania.

0
  • #6 22 Mar 2008 06:27
    Gelip
    Poziom 28  

Do mpn103 - nie zaczaiłeś chyba o co chodzi. Otwórz te pliki PDF co stworzyłeś, skopiuj kawałek tekstu z literami ż i wklej np. do notatnika i nadal będziesz miał krzaczki zamiast ż. Inne litery OK tylko te ż :-(

0
  • #7 22 Mar 2008 11:54
    mpn103
    Poziom 34  

A... I wszystko jasne... Jakoś nie zaczaiłem.
    I do czego by tego tekstu nie wkleić to i tak są krzaczki. Próbowałem w Notatniku i Wordzie.
    Może spróbuj do tego wykorzystać Adobe Acrobat Proffessional...

Widocznie tak musi być.

0
  • #8 21 Kwi 2008 21:40
    Gelip
    Poziom 28  

A więc znalazłem trochę czasu aby przyjrzeć się problemowi bliżej i doszedłem do pewnych wniosków. Używam wersji Acrobat Reader 6.0 CE jako czytnik plików PDF na WinXP Pro. Przeprowadziłem taki test:

1. Pobrałem kilkanaście różnych przypadkowo znalezionych na google plików PDF w języku polskim oczywiście.
    2. Każdy plik z osobna otwierałem w Acrobat Readerze, kopiowałem część zdania z co najmniej dwoma literami z ogonkiem w przeważnie z literą " ż ", następnie wklejałem zawartość schowka do Notatnika a następnie spisywałem własności pliku PDF wybierając w Acrobat Reader z menu Plik opcję Własności dokumentu gdzie można się dowiedzieć wielu ciekawych parametrów o otwartym pliku PDF. Głównie interesowały mnie opcje:

Czcionki - nazwa czcionki i kodowanie
    Opis - Aplikacja, Twórca PDF, Wersja PDF, Oznaczony PDF, Szybkie przeglądanie w sieci

Okazuje się że te opcje są różne dla plików PDF które pobrałem i z testu wyszło mi że poprawne kopiowanie tekstu z PDF np. do notatnika zależy głównie od opcji Twórca PDF i kodowania czcionki gdy Twórca PDF to:

Acrobat Distiller 5, 6, 7
    OpenOffice w różnych wersjach

a czcionki systemowe takie jak Arial, Times New Roman kodowane ansi, identity-H lub wbudowane

Niepoprawne kopiowanie było zawsze gdy Twórca to Ghostscript 8.14, 8.15 i prawdopodobnie inne wersje

a czcionki jakieś dziwne nazwy typu TTE...00t, kodowanie: własne

Na pewno kopiowanie nie zależy od opcji:

Aplikacja, Wersja PDF, Oznaczony PDF i Szybkie przeglądanie w sieci

Teraz kwestia jak ustawić i czy wogóle się da PDFCreatora aby tworzył PDF o odpowiednich parametrach.

Z google dowiedziałem się że programy do tworzenia PDF dzielą się na 3 grupy:

1. Graficzne/edycyjne np. CorelDraw, Adobe Photoshop
    2. Programy tworzące „wirtualną drukarkę”, której wykorzystanie powoduje utworzenie PDF-a np. Adobe Acrobat Distiller i chyba też PDFCreator
    3. Programy do przetwarzania PostScriptu, których dodatkową lub jedyną funkcją jest konwersja na PDF np. również Distiller i PDFCreator

Skoro gdy Twórcą jest Distiller kopiuje OK a zarówno Distiller jak i PDFCreator należą do obu tych samych grup to powinno się dać chyba jakoś dostosować tego PDFCreatora.

Spodobało mi się tworzenie PDF za pomocą polecenia drukuj a nie chce mi się instalować kombajnu typu Adobe Acrobat który zajmuje sporo więcej niż PDFCreator

0
  • #9 23 Cze 2012 10:36
    Gelip
    Poziom 28  

Problem nie występuje w aplikacjach takich jak:
    Adobe Acrobat 7.0 + Distiller
    MS Word 2010 i funkcja zapisu do PDF
    Prawdopodobnie też MS Word 2007 z dodatkiem Save as PDF.

0