Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Efekt laserowy ... sterowanie silnikami krokowymi - LPT

21 Mar 2008 16:45 2612 13
  • Poziom 12  
    Witam wszystkich niedawno wygrzebalem dwa silniki EM-234 i EM-235 sa to silniki krokowe z 4 kablami na wyjsciu... czerwony, niebieski, bialy, i pomaranczowy. Łączac niebieski i pomaranczowy podlaczajac pod napiecie co chwile zmieniajac bieguny tzn minus zamienia sie na plus i na odwrot otrzymujemy ruch ciagly silnika i to samo z druga para kabli tylko ze w droga strone sie obraca i tutaj do was pytanie... czy moglby mi ktos pomoc ze zbudowaniem sterownika pod lpt, zeby to w polaczeniu z moim laserkiem tworzylo ladny efekt...? przeszukiwalem nocami elektrode znalazlem schematy do silnikow ale na 5 i 6 kabli i wydaje mi sie, ze to nie zadziala z moimi silnikami ... dziekuje za odpowiedzi :)) Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Tu opis STEROWNIKA dwufazowych silników krokowych. Jest tam opis jak to wszystko działa. Jak jesteś w stanie napisać program na PC to dasz sobie rade.

Albo zajrzyj TU

Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    wszystkie sterowniki, które podajecie koledze guciuxxxx się nie nadają do
    sterowania silników krokowych w tego tupu efekcie! :)
  • Poziom 12  
    siemka ;) mori.pl mam prosbe czy moglbys TY mi podac jakeis stronki z tymi tematami bo ja nic nie moge znalesc albo jak bys mogl to jakis projekt sterownika pod moje silniki ... bo niemoge sobie poradzic mam juz 2 laserki ladne tylko tego mi brak .... dzieki pozdro
  • Poziom 21  
    jak tylko uporam się z ustawieniami mojego forum,
    możesz znaleźć na http://popelscan.pl

lub przewertuj temat efekty laserowe w głównym dziale
    tego forum
  • Poziom 12  
    dzieki mori.pl temat juz przewertowalem kilkanascie razy bo interesuje sie tym juz od dawna ;P ale jezeli chodzi o stworzenie samemu sterownika od podstaw ktory wspolpracowal by z lpt to jestem w tym cienki .... to nie moja specjalizacja ale chce to zrobic bo mam juz dwa laserki i chce je wykorzystac narazie zrobilem zrudlo pradowe do laserkow i wszystko ladnie dziala... ale jeszcze efekt by sie przydal .... ;) dzieki za odpowiedzi :) Pozdro
  • Poziom 12  
    dzieki wszystkim za jak widac liczne odpowiedzi :] ;)
  • Poziom 21  
    zainteresuj się popelscanem :)
    jakiej mocy masz te lasery? silniki kupiłeś?

ps. w załączniku moja nowo zaprojektowana płyta interfejsu
    popelscana :) jeszcze nie gotowa...
  • Poziom 12  
    siemasz mori co do silnikow to sa od drukarki ... a laserki mam wyciagniete z dwoch lg 16x write... mialem na stanie 2 zepsute :P ale zrobilem zrudlo pradowe na lm317 i zapalke zapalaja wiec mysle ze 90-100 mW moga miec :P ale oczywisie w skanerze wiazka byla by mniej skupiona zeby nic sie nie stalo... :) plytka bardzo fajna :D xD heh

ps obecnie kozystam tylko z 1 laserka... tzn wsadzilem go w ladny radiator jutro jakos zrobie fotki :)

a co do popelscana to wlasnie chce go zbudowac elektrode pszeszukalem juz wzdluz i w szerz ale nie bylo duzo na temat budowy popla na podobnych chociaz silnikach...
  • Poziom 21  
    guciuxxxx napisał:
    siemasz mori co do silnikow to sa od drukarki ...

do popelscana potrzebujesz silniki o 15° na krok! przy mniejszych
    skokach silnika będziesz miał mały kąt skanowania...

guciuxxxx napisał:

a ale oczywisie w skanerze wiazka byla by mniej skupiona zeby nic sie nie stalo... :)

nie rozumię? chcesz budować efekt laserowy "jak latarkę"?
    bez optyki? :lol: ja w swoim projektorze mam 500mW 532nm
    i do tego będe wkładał 1200mW czerwienii!

lece na Wielkanocne śniadanie :)
  • Poziom 12  
    Siema Wesolych swiat wszystkim i alleluja :D

mori.pl napisał:
    do popelscana potrzebujesz silniki o 15° na krok! przy mniejszych
    skokach silnika będziesz miał mały kąt skanowania...

Wiem ze do popla bedzie potrzeba silniki o kroku przynajmniej 15 stopni ale chce najpierw zobaczyc czy wogle mi sie uda cos zdzalac....

mori.pl napisał:

nie rozumię? chcesz budować efekt laserowy "jak latarkę"?
    bez optyki? :lol: ja w swoim projektorze mam 500mW 532nm
    i do tego będe wkładał 1200mW czerwienii!

No nie zrozumiales toku mojego myslenia :D oczywiscie ze z optyka tylko jak kazdy wie mozna ja wyregulowac tak aby maxymalnie skupiala promien lasera i mniej skupiala... ja chce tak go skupic aby nie zapalal juz zapalki bo to troche niebezpieczne dla oka ;P ale niewiem jak to bedzie w praktyce ....
  • Poziom 21  
    na prawdę nie znam drugiego takiego kolesia jak Ty :lol:

ogranicz diodę elektronicznie! a w końcu co to za moc
    te 100mW? jaki sens ją w ogóle ograniczać?
    podczas skanowania nie ma szans na uszkodzenie wzroku, ponieważ czas ekspozycji wiązki jest za krótki
    aby uszkodzić wzrok!

jaki "tomku"? Dominik jestem :)
  • Poziom 12  
    Juz poprawilem wyzej nie mialo byc tomku tylko TOKU.... no dobra wsumie to masz spora racje z tym czasem ekspozycji wiazki na oku .... ja niewiem czy ona ma 100mW czy wiecej ale wiem ze jest z wypalarki i zapala zapalke normalnie.... jak zrobie zdjecia to wrzuce ale ten temat nie jest na temat :D:D lasera tylko silnikow krokowych... wiem,ze mam 7,5 stopni jeden ktok... ale wiem tez, ze niemam tyle kasy, zeby sobie odrazu kupowac nowe silniki krokowe... chce tylko zrobic popelka zeby dzialal 7,5 stopnia to tez jest cos nie bedzie przeciesz widac samej kropki:) .... a z czasem zakupie nowe silniki albo galva... nikt odrazu nie stworzyl arcydziela ....

Ps... co do silnikow moich... przedchwila sprawdzilem jeden ma 25 obroty a drugi 48 czyli mam 15 stopni w jednym a w drugim 7,5 stopnia.... hmm