Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Biogazownia domowym sposobem

ekologg 19 Apr 2014 09:58 184092 284
lampy.pl
    papaj661
    Level 9  
    Gaz jest oczyszczony przez osuszacz w nim odkłada się woda i wytrąca osad. Widać to na filmie. Gdyby ktoś z forum był zainteresowany to cała biogazownia jest na sprzedaż za 1200zł.
  • lampy.pl
    papaj661
    Level 9  
    Gaz przed zmagazynowaniem w zbiorniku był oczyszczany przez osuszacz, w nim wytracała się woda i osad. Gdyby ktoś z forum był zainteresowany to cala biogazownia jest na sprzedaż.
    szwajaz5
    Level 11  
    Hej,

Dzięki za odpowiedz. Jak wspominałem wcześniej w chwili obecnej testuje na mniejszym zbiorniku. Późniejsze plany to wykorzystanie beczki 200l, z tym że ja mam zamiar zrobić jeszcze rurę załadunkową, aby można było dokładać substraty bez konieczności wymiany całości, Tak jak u kolegi rafalles .

To jest mój urlopowy plan. Czy któryś z kolegów testował już może połączenie, mieszania odciekiem oraz dołożenia rury załadunkowej? Jak myślicie czy to będzie miało sens?

Pozdrawiam
    szwaja
  • lampy.pl
    papaj661
    Level 9  
    Z mojego doswiatczenia wiem ze jak bedziesz mial z boku rure wsadowa to spadnie wydajnosc gazu bo bedzie sie dostawal tlen przez ta rure.
    szwajaz5
    Level 11  
    Hej,

Planuje zrobić coś takiego http://shaunsbackyard.com/746/biogas-digester/ z tym że jeszcze mam zamiar dołożyć mieszanie odciekiem. Miało by to za zadanie zwiększyć sprawność biogazowni. Dlatego właśnie zapytałem, czy któryś z kolegów stosował może takie rozwiązanie.

Szwaja
    szy_mat
    Level 15  
    Witajcie!

Może odkopię stary temat, jednak leży mi na głowie od dłuższego czasu taki projekt:
    Biogazownia domowym sposobem

W skrócie opisany proces produkcji energii:

1. Kompostownik produkuje ciepło
    2. Bioreaktor, grzany ciepłem z kompostownika za pomocą pompy utrzymującej stałą temperaturę, produkuje biogaz.
    3. Gaz przechodzi przez filtr usuwający siarkowodór i CO2, jest sprężany "inteligentnym kompresorem" (opis dalej), a następnie trafia do zbiornika.
    4. Ze zbiornika gaz trafia do pieca dwufunkcyjnego, kuchenki gazowej i generatora prądu.

Generator prądu:

Jako generator prądu zostanie użyty zwykły "benzyniak" przerobiony na gaz. Prąd z generatora trafia do UPSa z akumulatorem 100Ah (z TIRa).

UPS:

UPS jest zaprogramowany w taki sposób, że w przypadku małej pobieranej mocy (np. ładowanie komórki w nocy) dom zasilany jest z akumulatora. Gdy pobierana moc jest wysoka (oświetlenie, odkurzacz, telewizor), uruchamia się agregat, akumulator jest ładowany, a przekaźnik w UPSie przełącza zasilanie domu prosto z agregatu. W teorii powinno to mocno optymalizować użycie gazu.

"Inteligentny kompresor":

Będzie to zwykły kompresor ze sterownikiem uruchamiającym go, gdy ciśnienie w reaktorze przekracza zaprogramowaną wartość.

Pochodnia spalająca:

Będzie podłączona przez zawór bezpieczeństwa do zbiornika, będzie spalała gaz, który nie mieści się w zbiorniku.

Ładowanie "gówienek":

1. Włączam ręcznie kompresor w celu wyssania całego gazu z reaktora.
    2. Zamykam zawór, odpinam rurę.
    3. Sypię wsad, przypinam rurę, jednak zanim odkręcę zawór za pomocą kompresora usuwam powietrze ze zbiornika.

Co koledzy sądzą o projekcie?
    kybernetes
    Level 39  
    Sądzę, że nieźle to wygląda tylko powiększ skalę instalacji jakieś 50 razy.
    szy_mat
    Level 15  
    Mógłbyś bliżej? Chodzi o to, że zbiorniki są za małe?
    kybernetes
    Level 39  
    Za małe do zasilania chałupy w ciepło, gaz i prąd.
    szy_mat
    Level 15  
    A jakby dać 100 000 l (miałem styczność z takimi beczkami) na bioreaktor i 10 000 na kompost to byłoby OK?
    kybernetes
    Level 39  
    Tu nie ma co dywagować o wydajnościach, kiedy nie znamy parametrów procesu. Sam schemat instalacji nic nie mówi. Opowiedz coś więcej:
    1) jaki wsad?
    2) dlaczego kompostownik a nie spalanie części gazu do ogrzewania reaktora?
    3) reaktor mokry czy suchy?
    4) jeżeli mokry to jak będzie rozwiązana cyrkulacja wewnętrzna, a może w ogóle jej nie będzie?
    5) jeżeli suchy to jak będzie wyglądał załadunek i rozładunek?
    6) jaka temperatura reaktora?
    7) z czego będzie i ile ma kosztować izolacja reaktora?
    8) jak wykonasz wymiennik ciepła do ogrzewania reaktora?
    9) jeżeli rzeczywiście zamierzasz grzać kompostownikiem to jak wykonasz wymiennik ciepła wewnątrz kompostownika i jak będzie wyglądała wymiana kompostu?
    10) jak wykonasz izolację kompostownika?
    11) jak zamierzasz sterować wytwarzaniem ciepła przez kompostownik?
    12) czy robiłeś jakieś obliczenia tej instalacji?
    szy_mat
    Level 15  
    Chyba faktycznie kompostownik nie będzie wymagany. Opracowałem nowy wariant:
    (w załączeniu, funkcja dodaj zdjęcie nie działa)
    (grube linie to rury gazowe, cienkie to CO)
    Czyli:

1. Bioreaktor produkuje gaz.
    2. Jest on filtrowany oraz sprężany.
    3. Gaz przez zbiornik idzie do agregatu, pieca i do kuchni w domu.

Chłodzenie agregatu zostanie podłączone do CO, piec się będzie uruchamiał tylko, gdy będzie trzeba dogrzać (gdy agregat ma zbyt niską temperaturę).

Woda użytkowa będzie ogrzewana za pomocą wymiennika.

Wytwarzaniem biogazu będę sterował za pomocą regulacji temperatury wewnątrz reaktora. Aby "wyłączyć" biogazownię (np. gdy wyjeżdżam na dłużej, będę rozszczelniał reaktor, wtedy zamiast produkcji gazu wsad będzie się kompostował
    Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
    szy_mat
    Level 15  
    Odpowiedź na pytania kolegi @kybernetes:

1. Odchody zwierzęce, frytura, starter do szamb, resztki pokarmu i produktów mlecznych.
    2. n.d.
    3. I taki i taki.
    4. Śruba Archimedesa.
    5. Jest opisane w moim pierwszym poście, podpunkt "Ładowanie Gówienek".
    6. Sterowana elektronicznym wymiennikiem, między 35 a 37 (ponoć optymalna).
    7. Obłożenie styropianem + owinięcie watą szklaną.
    8. W środku reaktora zrobię kilka "pętelek" z miedzianych, nieizolowanych rur.
    9. n.d.
    10. n.d.
    11. n.d.
    12. Nie.
    gaz4
    Level 33  
    Skaczesz do bardzo głębokiej wody. Na tym etapie niewiele da się powiedzieć poza tym co już usłyszałeś - tysiąc litrów do tylu celów to zdecydowanie za mało. Ale pamiętaj, że biogazownia to nie perpetuum mobile, nigdy nie wytworzy więcej energii niż jest we wsadzie. Najpierw oblicz jaką ilością dysponujesz (np. przyjmując 3 MWh w uzyskanym biogazie dla 1 tony suchej masy), a następnie dobierz wiekość instalacji. Pomyśl też nad tym jak długo ma trwać proces, im dłużej tym więcej biogazu ale lawinowo rośnie wtedy objętość instalacji.

Podpowiem taki patent - ogrzewanie kompostem miałoby sens po wynonaniu instalacji gdzie reaktor biogazu jest umieszczony w kompostowniku. Wsadem do kompostownika mogą być resztki z biogazowni uzupełnione jakimiś trocinami itp i dobrze napowietrzane. To mógłby byc kompromis pomiędzy stratami z powodu częsciowego rozpadu wsadu w bioreaktorze, a powiększaniem jego objętości by miesiącami ciułać m3 biogazu gdy wsad jest już mocno przerobiony. Przy okazji taki kompost miałby znakomite właściwości, obok biogazowni można wybudować szklarnię czerpiąc dodatkowe profity :)