Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Biogazownia domowym sposobem

ekologg 21 Mar 2008 20:23 186255 284
Computer Controls
 • #1
  ekologg
  Level 2  
  Witam!

  Czy myślicie że można ogrzać dom biogazem z własnej biogazowni?

  Mniej więcej miałoby wyglądać to tak:

  6 paletozbiorników połączonych szeregowo-> zawór zwrotny-> odwadniacz-> kompresor-> zbiornik biogazu.

  Fermentacja beztlenowa wymaga podwyższonej temperatury do podgrzewania gnojowicy zastosowałbym kolektor słoneczny.

  Praca biogazowni to jakieś 5 miesięcy w roku przy słonecznej pogodzie tak aby nazbierać gazu na cały rok.

  Najdroższym elementem będzie zbiornik gazu, resztę można wykonać we własnym zakresie gdyż instalacja będzie pracowała przy małym ciśnieniu

  Może ktoś realizował taki pomysł i chciałby się podzielić

  Zapraszam do dyskusji
  Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
 • Computer Controls
 • #2
  harlejowiec
  Level 25  
  Słyszałem kiedyś w telewizji że taki generator biogazu jest w jakiejś oczyszczali i gaz służy do ogrzewania. Czytałem też w internecie na ten temat dużo informacji. Wydajność tym większa im więcej masy fermentacyjnej i odpowiednie warunki do tego. Można jeszcze wykorzystać przefermentowaną masę, poddać ją suszeniu i spalaniu jako biomasę.
 • #3
  arecki.25
  Level 11  
  Witam .
  U mnie w firmie jest cos takiego tylko ze jest to w Niemczech no i ma trochę rozmiary większe,ale zasada działania jest taka sama jak tu opisałeś . Jako surowce jest wykorzystywana kukurydza a także odchody pochodzenia zwierzęcego.Myśle ze jest to bardzo dobry pomysł jeżeli ma się odpowiednie zaplecze finansowe oraz środki aby takie "Coś" wybudować myśle ze inwestycja sie zwróci.jeżeli chcesz mógłbym wrzucić parę fotek z budowy biogazowni.
  Pozdrawiam.
 • #4
  agronom
  Level 14  
  Kolego harlejowiec
  Przefermentowana masa jest doskonałym nawozem organicznym.
  Kolego ekologg
  Quote:
  6 paletozbiorników połączonych szeregowo-> zawór zwrotny-> odwadniacz-> kompresor-> zbiornik biogazu.
  wg. mnie:
  1° brak tu płuczki dwutlenku węgla.
  2° czas fermentacji gnojowicy jest dość długi dla bakterii mezofilnych (30-35°C), krótszy dla bakterii termofilnych (52-55°C) ale 6 paletozbiorników to za mała pojemność do przefermentowania odpowiedniej ilości gnojowicy.
  3° pojemność zbiornika gazu na cały rok!!!
  4° siarkowodór (jeżeli stężenie przekroczy 700 ppm zaczną korodować elementy stalowe).
  5° kożuch na fermentującej gnojowicy.
  To tak na początek, tylko tyle "komplikatorów" Ci wynalazłem.
  Pozdrawiam Agronom.
 • Computer Controls
 • #5
  ekologg
  Level 2  
  Czas fermentacji gnojowicy czy krótki czy długi to bez znaczenia i tak uzyskamy określoną ilość gazu.

  Siostra na zbiorniku 4850L z Gaspolu napełnionym w 85% robi cały sezon + CWU + kuchenka Oczywiście nie ma co porównywać biogazu z propanem


  Biogazem będę ogrzewał dom pasywny a nie stodołę bez drzwi:)


  Myślałem nad wytrąceniem CO2 ale jest to chyba bardziej skomplikowane

  Znalazłem coś takiego:
  Ponieważ nawozy organiczne zawierają stosunkowo mało związków bogatych w energię, dodanie biomasy lub odpadów zawierających węglowodany może zwiększyć produktywność gazu w biogazowni. Z 1 tony gnojowicy bydlęcej można wytworzyć ok. 25m3 biogazu, zaś z 1 tony gnojowicy świńskiej ok. 36 m3. Dodanie starego tłuszczu podnosi wydajność biogazu do 600 m3/t świeżej masy. Jedna tona kiszonki z kukurydzy pozwala na wyprodukowanie 200 m3 biogazu.

  mam też dostęp do kiszonki oraz niewielkich ilości oleju posmażalniczego.

  Proszę pisać jakie problemy widzicie w tej instalacji
 • #6
  witek17
  Level 23  
  Zaraz za wyjściem ze zbiornika fermentacyjnego ustaw filtry siarkowodoru. Rząd zwykłych, plastikowych, płytkich skrzynek, wypełnionych rudą darniową (w niektórych miejscach kraju ziemia jest rudą żelaza!), Ruda darniowa pochłania H2S, ale trzeba okresowo regenerować poprzez wystawienie na działanie powietrza. Szczegóły w literaturze.

  Dobrze by było za tym ustawić zbiorniki dzwonowe, są bardzo duże (bo niskie ciśnienie), ale znakomicie spełniają rolę "kondensatora", czyli magazynu energii.

  Reaktor najlepiej wkopany w ziemię (izolacja cieplna), konieczna albo studzienka rewizyjna, albo urządzenia do usuwania osadów stałych, które bedą dużym problemem.
 • #7
  Leszek Augustyniak
  Level 19  
  Witam
  Fermentacja związków organicznych , a w naszym przypadku celulozy (błonnika)jet dość długa jak pisał , Agronom,więc wsad z biomasy powinien być tak duży ,by ilość wytworzonego metanu w ciągu jednego dnia wystarczał nam na dzienne zapotrzebowanie. Magazynowanie biogazu na dłuższy okres nie ma sensu .Gnojowica nie posiada zbyt dużo celulozy jak nadmienił Ekolog ale ma za to bakterie potrzebne do rozpoczęcia procesu fermentacji . Zrobił bym to tak , wykopał rów głęboki na 2m i szeroki ,długi 10m (np.) .Wyścielił go folią dość grubą , folia powinna wystawać z poza rowu ok. 0,5m ze wszystkich stron . Na sam spód kładziemy nie rozdrobnioną biomasę np. siano , na to układamy wężownicę z rur giętkich np.takie jak do ogrzewania podłogowego i końce wyprowadzamy poza wykop . Dalej zasypujemy to rozdrobnioną biomasą np. poszatkowana słoma i zagęszczamy. do ok 1m ponad wykop . Następnie wbijamy co jakiś odstęp dreny pionowe z rury metalowej perforowanej, na taką głębokość by nie przebić folii ,łączymy je z rurą per. poziomą i wyprowadzamy poza wykop . Zalewamy to wszystko gnojowicą , aby zapewnić 90% wilgotność .Na wierzch kładziemy warstwę siana i nakrywamy folią i zasypujemy ziemią dokładnie uszczelniając . Jeszcze zapomniałem wyprowadzamy jeden króciec z zaworem na ewentualne dolewanie gnojowicy. Jeżeli biogaz będziesz wykorzystywał tylko do spalania w kotle czy w kuchence to siarkowodorem i dwutlenkiem węgla bym się nie martwił. Zbiornik na biogaz postaw pionowy z zaworami ,u góry pobór , w środku zasilanie u dołu do cyklicznego upuszczania dwutlenku węgla . Metan jako lżejszy będzie zawsze u góry . Dysze w palnikach trzeba samemu powiększyć , ponieważ kaloryczność biogazu jest dużo mniejsza . JA przewiercałem wiertłem 1,5mm . Tak wykonany stos powinien wystarczyć na jakieś trzy lata ,łącznie z okresami zimowymi , w tym czasie można przygotowywać kolejny dla utrzymania ciągłości. Życzę powodzenia
 • #8
  zawisl
  Level 11  
  chodzi mi o ten czas fermentacji "dość długi" to znaczy jaki?
  rozumiem, że zalezy on od ilości fermentującej masy, tak?
 • #9
  agronom
  Level 14  
  Czas fermentacji zależy od rodzaju fermentowanego surowca, i wynosi od 14 dni dla liści buraczanych do ok. 80 dni dla słomy.
 • #10
  soonic
  Level 11  
  Czas fermentacji zalezny jest od skladnikow biomasy, temperatury i poziomu wilgoci. Zamierzam postawic sobie biogazownie, która bedzie "napedzana" Odchodami swinskimi i odpadami roslinnymi (trawa, liscie)
  Czemu sie to laczy? W odchodach jest duzo bakterii a w roslinach celulozy.
  Wedlug niektorych informacji zebranych w sieci, z jednej tony takiej mieszanki mozna zrobic ok 800 m3 biogazu o kalorycznosci zblizonej do gazu ziemnego róznica 30%. Chociaz i tak nie wiadomo jak gaz ziemny jest chrzczony.

  Pozdrawiam fanow ekologicznych rozwiazan.
 • #11
  submariner
  Level 32  
  tez kiedys myslalem nad szescioma lub osminoma zbiornikami z palet na ciecze , wygladalo na to ze ilosc wydzielonego biogazu wystarcza do zasilania malego domku , wymiana wkladu w zaleznosci od substancji organicznej po 3 do 6 miesiacach, chyba nie warto przejmowac sie trwaloscia elementow metalowych silnikow jesli zalozyc ,ze uzyjemy tanich generatorow spalinowych .
  Trwalosc silnikow poprzez naturalne zuzycie jest mniejsza niz szybkosc korodowania , nie potzreba tez przejmowac sie akumulowaniem energii w akumulatorach bo mozna zwiekszac cisnienie w zbiornikach - nawet do 1atm.
 • #12
  bogi1
  Level 10  
  Witam
  Jak uważacie czy podlączenie domowego szamba do biogazowni jest dobrym pomysłem?
 • #13
  Chris_W

  Level 38  
  Sprężanie gazów mogłoby służyć również destylacji. Gazy odpadowe - typu woda, amoniak, siarkowodór uległyby skropleniu i ewentualnie związane na dnie - gdzie zaworem można je usuwać.
  Jednocześnie radziłbym uważać ze sprężaniem z innego powodu - jeśli rozszczelni się zbiornik fermentacyjny i zaśsie powietrza (tlenu) - może podczas sprężania rozwalić co nieco. Jesli w planach macie sprężanie do znacznych ciśnień - proponuje jakieś czujniki tlenu w instalacji lub urządzenia do jego wychwytu.
 • #14
  gpql
  Level 17  
  Wszystko by się zgadzało ale fermentacja metanowa przebiega w temperaturze 35-37 st. C.
  Wykonałem oczyszczalnie ścieków z fermentacją osadu. Problem polega na tym, że w okresie zimowym następuje deficyt gazu i trzeba dogrzewać ziemnym. W okresie letnim zgoda jest nadmiar gazu i albo się spala w pochodni albo napredza agregat prądotwórczy.
  Przykład instalacji z oczyszczalni.
  Zobacz na rysunku są wszystkie elementy do poprawnego i bezpiecznego używania takiej instalacji. Jeżeli kolega potrzebuje to udostępnię trendy z produkcji gazu i bilansu energetycznego takiej instalacji.
  Celem takiej instalacji jest zwiększenie odwodnienia osadu poprzez fermentację.
  Pozdrawiam
  Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
 • #15
  PiotrEtenM500
  Level 19  
  Pozyskanie jest bardzo proste to jest PRZYKŁAD Link jeśli tylko chcemy ogrzewać dom to banalnie proste. Jesli przetwarzać na energię elektryczną to są turbiny gazowe. Niestety kosztowne. Wykonanie we własnym zakresie jest dość trudne, co nie oznacza ze nie wykonalne.
 • #16
  szymon272727
  Level 1  
  Jeżeli chcesz wybudować biogazownie musisz pamiętać o:
  1- Zbiornik fermentacyjny:
  a) wyposażony w ogrzewanie temp ok 35 stopni
  b) mieszadło
  c) w celu zmniejszenia strat ciepła radził bym go ocieplić
  d) wlew na biomasę ( morze być grawitacyjny ale umieszczony pod powieszchnią biomasy zamykany zaworem)

  Należy pamiętać o tym iż biomasa powinna być pompowana czyli powinna zawierać około 15% suchej masy, poza tym podczas fermentacji należy pamiętać o regulowaniu pH
  odczyn wsadu powinien być obojętny

  Średni czas przebywania wsadu w komorze to 30 dni

  Polecam odwiedzić stronkę:
  http://www.ekolab.up.poznan.pl/biocalc/biocalc.html
 • #17
  Tarnus
  Level 20  
  A co z aspektami prawnymi uzywania takiej biogazowni?

  Marek
 • #18
  PiotrEtenM500
  Level 19  
  Pozwolenie z gazowni
  Pozwolenie z ochrony środowiska
  Zgoda sąsiadów
  Zgłoszenie do Urzędu Gminy miasta itd...
  postawienie licznika do naliczania Akcyzy od paliw lotnych , VAT, podatek dochodowy od m3

  lub partyzantka powyższe nie obowiązuje;)
  jeśli to będzie kompostownik lub cos podobnie nazwanego przez ciebie a nie biogazownia to masz pole do popisu  jeśli sąsiedzi wejdą w zrzeszenie macie większe szanse na sukces

  Takie suche dane to 1T trawy około 300m3 metanu 50-60%

  PRZEPISY EUROPEJSKIE I KRAJOWE

  Biogaz


  I. WSTĘP

  Biogaz – to paliwo gazowe powstające w procesie fermentacji metanowej, która odbywa się w warunkach beztlenowych, takich substratów jak: ustabilizowane osady ściekowe (biogaz
  z oczyszczalni ścieków), produkty uboczne i pozostałości produkcji rolniczej, zwierzęcej oraz przetwórstwa rolno-spożywczego (biogaz rolniczy) oraz odpadów z gospodarstw domowych (biogaz wysypiskowy).

  Surowce wykorzystywane do produkcji biogazu rolniczego (substrat):
  • Produkty uboczne rolnictwa;
  • Produkty uboczne przetwórstwa rolno-spożywczego;
  • Płynne i stałe odchody zwierząt.
  Produkcja biogazu, zwłaszcza na dużą skalę, dla zachowania jej opłacalności wymaga posiadania wiedzy teoretycznej i praktycznej oraz współpracy ze specjalistycznymi laboratoriami.

  Według badań przeprowadzonych przez Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa, uzyskany gaz w swoim składzie zawiera:
  • Metan (CH4 ) - 52 - 85%
  • Dwutlenek węgla (CO2 ) - 14 - 48%
  • Siarkowodór (H2S) - 0,08- 5,5%
  • Wodór (H) - 0 - 5,5%
  • Tlenek węgla (CO) - 0 - 2,1%
  • Azot (N) 0,6-7,5%
  • Tlen (O2 ) 0-1,0%

  Skład ten będzie różny w zależności od warunków przeprowadzenia procesu fermentacji. Do głównych czynników warunkujących przebieg procesu fermentacji, jak również późniejszy skład biogazu należą:
  • Rodzaj surowców użytych do produkcji biogazu;
  • Dokładność wymieszania;
  • Temperatura procesu;
  • Czas fermentacji.

  W zależności od rodzaju i składu substratu wykorzystywanego do produkcji biogazu, zależny będzie dobór szczepu bakterii metanowych zastosowanych w procesie fermentacji.
  Typowa instalacja biogazowa składa się z następujących elementów:
  • Zbiornika wstępnego;
  • Podajnika;
  • Zbiornika fermentacyjnego;
  • Zbiornika produktu pofermentacyjnego;
  • Zbiornika biogazu;
  • Układu sterującego.

  Korzyści związane z budową biogazowni

  Budowa biogazowni opartych na substracie pochodzenia rolniczego oraz produkcja z niego energii elektrycznej i cieplnej ma wiele zalet. Wśród najważniejszych wymienić można:
  • Produkcja tzw. zielonej energii wiążąca się z możliwością uzyskiwania świadectw pochodzenia za produkcję energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, które stanowić mogą towar zbywalny na Towarowej Giełdzie Energii bądź
  w umowach dwustronnych;
  • Redukcja kosztów składowania odpadów ;
  • Ochrona środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery oraz wykorzystania substratów, które składowane mogą podlegać niekontrolowanym procesom gnilnym;
  • Uzyskiwanie nawozu zawierającego potas i azot o niewielkiej uciążliwości zapachowej (możliwość jej zupełnej niwelacji poprzez odpowiednie podawanie nawozu);
  • Eliminacja nieprzyjemnych zapachów;
  • Wytwarzanie energii z biomasy niekonkurującej z rynkiem żywności lub nadwyżek produkcji rolnej na cele żywnościowe;
  • Wzrost przychodów rolnictwa oraz konkurencyjności przetwórstwa rolno-spożywczego związane z wykorzystaniem produktów niestanowiących do tej pory towaru.

  II. Podstawowe Przepisy Unii Europejskiej

  1. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zmieniająca i w następstwie uchylająca dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE, która określa między innymi:
  • cele procentowe udziału energii ze źródeł odnawialnych dla poszczególnych Państw Członkowskich w wyznaczonych ramach czasowych;
  • zasady i reguły związane z przyznawaniem gwarancji pochodzenia energii elektrycznej i energii cieplnej;
  • zasady realizacji projektów w zakresie odnawialnych źródeł energii we współpracy z innymi Państwami Członkowskimi lub krajami trzecimi;
  • kryteria zrównoważonego rozwoju;
  • wpływ biopaliw (w tym biogazu) na emisję gazów cieplarnianych.

  III. Przepisy krajowe

  1. podstawowym aktem prawnym jest ustawa Prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 (Dz. U. 2006, Nr 89, poz. 625), która szczegółowo określa:
  • zasady przyłączania do sieci odnawialnych źródeł energii;
  • warunki wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej (również z odnawialnych źródeł energii);
  • zasady przyznawania świadectw pochodzenia tzw. „zielonych” (dla energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii) i „czerwonych” (dla energii elektrycznej wytworzonej w wysokosprawnej kogeneracji)

  Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne przewiduje wprowadzenie:
  • definicji biogazu rolniczego;
  • rejestru wytwórców biogazu i energii elektrycznej z biogazu rolniczego;
  • nowej kategorii świadectwa pochodzenia na biogaz oczyszczony do jakości gazu ziemnego i wprowadzony do sieci dystrybucyjnej.

  2. wysokość oraz zasady opodatkowania wytwórców energii z odnawialnych źródeł energii regulują:
  • ustawa o podatku akcyzowym z dnia 6 grudnia 2008 r. (Dz. U. 2009, Nr 3, poz. 11);
  • ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 31 stycznia 2001 r. (Dz. U. 2001, Nr 14, poz. 176);
  • ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 14 czerwca 2000 r. (Dz. U. 2000, Nr 54, poz. 654);
  • ustawa o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 21 czerwca 2006 r. (Dz. U. 2006, Nr 121, poz. 844)

  3. wykorzystanie produktu pofermentacyjnego powstającego w procesie fermentacji metanowej jako nawozu regulują: ustawa o nawozach i nawożeniu z dnia 10 lipca 2007 r. (Dz.U. 2007, Nr 147, poz. 1033) oraz rozporządzenie w sprawie procesu odzysku R10 z dnia 14 listopada 2007r. (Dz. U. 2007, Nr 228, poz. 1685);
  • przefermentowane odpady z beztlenowego rozkładu gnojowicy, odpadów roślinnych i zwierzęcych są kwalifikowane jako odpad o kodzie 19 06 06;
  • ciecze z beztlenowego rozkładu gnojowicy, odpadów roślinnych lub roślin są kwalifikowane jako odpad 19 06 05;
  • gnojowica stosowana jako substrat dla biogazowni, oraz jej produkty nie jest nawozem naturalnym, stanowi środek ulepszający glebę;

  4. zagadnienia związane z lokalizacją biogazowi oraz budynków należących do ciągu technologicznego na gruntach rolnych regulują przepisy ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z dnia 3 lutego 1995 r. (Dz. U. 2004, Nr 121, poz.1266) oraz rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 7 października 1997 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie (Dz. U. 1997, Nr 132, poz. 877).

  IV. Budowa biogazowni – etapy przygotowania i realizacji inwestycji

  Rozpoczęcie realizacji poszczególnych etapów przygotowawczych budowy biogazowni, które pozwolą uzyskać pozwolenie na budowę biogazowni wymaga posiadania:
  1. map: ewidencyjnej i sytuacyjno - wysokościowej
  2. aktu własności działki, odpisu z księgi wieczystej
  3. wyrysu i wypisu z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego
  4. wyrysu i wypisu z rejestru gruntów

  Informacje szczegółowe dotyczące poszczególnych etapów:

  1. Uzyskanie decyzji środowiskowej jest niezbędne ze względu na fakt, że instalacja biogazowa jest inwestycją uznawaną oddziałującą na środowisko. Jej uzyskanie wymaga złożenia przez inwestora wniosku do Urzędu Gminy na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzania raportu oddziaływania na środowisko z dnia 9 listopada 2004 r. (Dz.U. 2007, Nr 57, poz. 2573).
  Do wniosku należy dołączyć:
  • Raport lub informacje zawierające wstępne dane o wpływie inwestycji na środowisko, poświadczony kopią mapy ewidencyjnej z zaznaczonym przebiegiem granic terenu oraz obszarem, na który będzie oddziaływała inwestycja;
  • Wyciąg z miejscowego planu;
  • Dowód wniesienia opłaty skarbowej.

  2. Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego polega na złożeniu wniosku do Urzędu Gminy zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003 r. (Dz. U. 2003, Nr 80, poz. 717), który będzie zawierał:
  • planowany sposób zagospodarowania działki oraz charakterystykę zabudowy i zagospodarowania terenu,
  • istotne parametry techniczne inwestycji,
  • zapotrzebowanie na wodę, energię, sposób odprowadzania ścieków.
  Ponadto do wniosku należy dołączyć:
  • kopię mapy zasadniczej z wyrysowanymi granicami terenu inwestycji,
  • wypisy z ewidencji gruntów.

  3. Zgodnie z ustawą prawo wodne z dnia 18 listopada 2005 r. (Dz. U. 2008, Nr 239, poz. 2019), uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego (niezbędne do wykonania przyłączy do pobierania wody, wybudowania studni, gromadzenia ścieków, itp.) wymaga złożenia stosownego wniosku i dołączenia:
  • decyzji o warunkach zabudowy lub wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli plan ten został sporządzony;
  • opisu planowanej działalności;
  • operatu wodnoprawnego.
  Należy pamiętać, że pozwolenie wodnoprawne wydawane jest na czas określony.

  4. Na podstawie Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa w sprawie ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz zespołów uzgadniania dokumentacji projektowej z dnia 2 kwietnia 2001 r. (Dz. U. 2001, Nr 38, poz. 455) uzyskanie uzgodnienia Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej (ZUD), która jest niezbędna w celu sprawdzenia zgodności usytuowania projektu z uzbrojeniem terenu, wymaga złożenia wniosku oraz załączenia:
  • 3 egzemplarzy projektu usytuowania sieci uzbrojenia terenu (projekt zagospodarowania) opracowane w kolorach branżowych;
  • decyzji o warunkach zabudowy z załącznikiem graficznym lub zamiennie: decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego albo wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w przypadku, kiedy jest to wymagane prawem budowlanym;
  • warunków technicznych podłączenia poszczególnych przewodów do istniejących sieci uzbrojenia terenu, uzyskane od jednostek zarządzających tymi sieciami;
  • wykazu współrzędnych projektowanych osi przewodu uzbrojenia podziemnego w pliku tekstowym na nośniku elektronicznym.

  5. W sytuacji, kiedy teren, na którym ma powstać inwestycja nie posiada dróg dojazdowych należy uzyskać pozwolenie na zjazdy zgodnie z ustawą o drogach publicznych z dnia 25 stycznia 2007 r. (Dz. U. 2007, Nr 19, poz. 115). Polega to na wystąpieniu do zarządcy drogi z wnioskiem o zezwolenie na zjazdy z drogi publicznej na tereny pod inwestycję. Do wniosku należy dołączyć:
  • Szczegółowy plan sytuacyjny, z zaznaczoną lokalizacją zjazdu;
  • Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością, przy której ma być zjazd (na żądanie zarządcy drogi, kopia dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do nieruchomości, poświadczona za zgodność z oryginałem;
  • Opinia Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej (na żądanie zarządcy drogi).

  6. Inwestorzy zamierzający prowadzić działalność gospodarzą polegającą na wytwarzaniu energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii, jakim jest biogaz, są obowiązani uzyskać koncesja na jej produkcję na podstawie ustawy Prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 (Dz. U. 2006, Nr 89, poz. 625). Uzyskanie koncesji pozwoli również na ubieganie się o wydanie świadectw pochodzenia „zielonych”, które mogą być przedmiotem obrotu na Towarowej Giełdzie Energii lub w transakcjach dwustronnych.
  Do wniosku o wydanie koncesji na produkcję energii elektrycznej z OZE niezbędne jest załączenie oświadczeń:
  • O posiadaniu szczególnych uprawnień przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń;
  • O tym, że przedsiębiorca nie znajduje się w stanie upadłości;
  • O zgłoszeniu zakończenia budowy do właściwego organu nadzoru budowlanego.
  Koncesji nie wymaga wytarzanie energii elektrycznej z biogazu na własne potrzeby.

  7. Zgodnie z ustawą Prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 (Dz. U. 2006, Nr 89, poz. 625), w celu uzyskania warunków przyłączenia do sieci energii elektrycznej należy wystąpić do zakładu energetycznego z wnioskiem o określenie tych warunków. Do wniosku należy dołączyć:
  • mapa geodezyjna z naniesioną działką i jej położenie wobec istniejącej sieci energetycznej;
  • tytuł własności terenu.

  8. W celu uzyskania pozwolenia na budowę do Starostwa Powiatowego złożyć należy wniosek o wydanie takiego pozwolenia na podstawie ustawy Prawo budowlane z dnia 17 sierpnia 2006 r. (Dz. U. 2006, Nr 156, poz. 1118). Do wniosku należy załączyć:
  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
  • 4 egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi oraz zaświadczeniem potwierdzającym uprawnienia do projektowania (aktualnym na dzień opracowania projektu) – czyli wszystkimi dokumentami zebranymi w poprzednich 7 etapach administracyjnych;
  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

  V. MOŻLIWOŚCI UZYSKANIA WSPARCIA NA INWESTYCJE ZWIĄZANE Z WYTWARZANIEM BIOGAZU

  1. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013
  • Działanie 121. Modernizacja gospodarstw rolnych
  • Działanie 123. Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej
  • Działanie 312. Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw
  • Działanie 321. Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej

  2. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko
  • Priorytet IX. Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku u efektywność energetyczna
  - Działanie 9.4 Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych
  • Priorytet X. Bezpieczeństwo energetyczne, w tym dywersyfikacja źródeł energii
  - Działanie 10.3 Rozwój przemysłu dla odnawialnych źródeł energii

  3. Narodowy Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej
  • Program dla przedsięwzięć OZE i obiektów wysokosprawnej kogeneracji

  4. Bank Ochrony Środowiska
  • Kredyty na urządzenia i wyroby służące ochronie środowiska
  • Linia KfW na długoterminowe inwestycje

  5. Szwajcarsko – Polski Program Współpracy
  • Priorytet 2: Środowisko i infrastruktura

  6. Krajowy Program Restrukturyzacji
  • Działanie: Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej – przetwarzanie produktów rolnych na cele energetyczne

  7. Regionalne Programy Operacyjne
 • #19
  Tarnus
  Level 20  
  PiotrEtenM500 wrote:
  Pozwolenie z gazowni  Zastanawiam się co ma do tego gazownia. To tak jakbym musiał mieć pozwolenie z fabryki samochodów na zbudowanie własnego pojazdu.


  Marek
 • #20
  PiotrEtenM500
  Level 19  
  Dokładnie z tych samych powodów z których przed postawieniem wiatraka potrzebujesz zgodę elektrowni.
 • #21
  zubel
  Conditionally unlocked
  PiotrEtenM500 wrote:
  Dokładnie z tych samych powodów z których przed postawieniem wiatraka potrzebujesz zgodę elektrowni.

  Nie potrzeba zgody elektrowni do postawienia wiatraka.
 • #22
  Tarnus
  Level 20  
  zubel wrote:
  PiotrEtenM500 wrote:
  Dokładnie z tych samych powodów z których przed postawieniem wiatraka potrzebujesz zgodę elektrowni.

  Nie potrzeba zgody elektrowni do postawienia wiatraka.


  Dokładnie.
  W dupie mam taką demokrację która zabrania praktycznie wszystko.
  Niebawem w UE na pięrdnięcie będzie wymagane pozwolenie miejskich szaletów.

  Marek
 • #23
  cirrostrato
  Level 37  
  Jak nagotuję dobrego bigosu (grzybki suszone, kapustka kwaszona, mięska różne, śliweczki suszone, rodzynki, przecierek pomidorowy, cebulka smażona itd, itd) to sam osobiście biogazy, na potrzeby własne, wytwarzam bez pozwoleń i nikt mi nie będzie dyktował czy mogę.
 • #24
  PiotrEtenM500
  Level 19  
  Jak będziesz to robił często i w dużych ilościach na pewno zasadzą Ci licznik w ...., Swoją drogą tak dla ciekawości podam kolejny absurd podatkowy. Zrobienie grila dla znajomych, podlega pod tak zwaną małą gastronomie a ta jest objęta opodatkowaniem więc bądź ostrożny w gotowaniu tak wszechstronnej palety dań.

  Co do biogazowni to od 6 stycznia do 23 lutego można składać podania na dofinansowanie biogazowni na terenach rolniczych wysokość dofinansowania wynosi 50% inwestycji i sięga kwot od 50.000 do 2 mil złotych.
 • #26
  agroenergetyka
  Level 1  
  infromacje o biogazie i biogazownaich mozna odnalezc w kursie biogaz na - biogaz - www.energetyka.edu.pl
 • #27
  User removed account
  User removed account  
 • #28
  PiotrEtenM500
  Level 19  
  w zimnie i w chłodne dni 30% metanu przeznaczasz na podgrzanie, fermentownik musi być idealnie zabezpieczony jak termos. Musisz trzyma stałą temperaturę 30-35 w zasobniku, pamiętać by nie doszlo do zakwaszenia. w osobnym zbiorniku gromadzisz gaz jednocześnie naciskając na jego górną czesc by powstało ciśnienie ktore jest niezbędna do tłoczenia gazu do domu. zasilenie kuchenki w domu wystarczą 2 beczki 200L, jeśli myślisz o ogrzewaniu domu to polecam zbiorniki na wodę 1000L
 • #29
  Tarnus
  Level 20  
  Ponieważ zostanę podłączony do kanalizacji miejskiej niebawem będę miał do dyspozycji zakopane w ziemi 3 komorowe superszczelne betonowe szambo.
  Są to 3 komory po 2,3m3 każda.
  Chodzi mi po głowie aby wykorzystać dwie komory na zbieranie deszczówki a w jednej komorze przeprowadzić test wytwarzania biogazu. W ciągu lata gromadziłbym koszoną trawę (zbiera się tego około 300kg w sezonie) w jakiejś pryźmie tak aby zrobiła się kiszonka a na jesień załadowałbym tym komorę. Do podgrzewania komory myślę umieścić na dnie wymiennik płytowy z grzejnika a ciepło do niego to by było to ciepło które wytwarza kocioł gazowy podczas ogrzewania domu. Dla gazu GZ50 ciśnienie robocze urzadzeń jak kocioł to 20mbar. Jest to w sumie niewielkie cisnienie. Czy nadciśnienie które wytworzy się w komorze podczas fermentacji będzie miało szansę osiągnąć około 50-100mbar. 100mbar to około 100gram na cm2. Nie jest to dużo a może wystarczająco abym miał zapas ciśnienia dla reduktora ustawionego na takie ciśnienie jakie wymagać będzie albo kocioł gazowy albo agregat pradotwórczy na silnik spalinowy. Oczywiście w wersji z agregatem spalinowym komora podgrzewana by była ciepłem wytwarzanym przez silnik spalinowy a ja wykorzystywałbym w domu wtedy tylko prąd.
  Taką jednorazowo załadowaną komorę używałbym dotąd aż wszystko się sfermentuje i agregat zużyje cały gaz. Na wiosnę znowu zbieranie trawy aż do jesieni i kompostowanie i na jesień znowu fermentacja.
  Jak myślicie ma sens taka koncepcja ?

  Marek
 • #30
  PiotrEtenM500
  Level 19  
  zmierzasz w dobra stronę ale wyraźnie dużo jeszcze nie wiesz;) ogólnie to co opisałeś będzie kosztowne, trudne w eksperymentowaniu, wieć szanse na powodzenie mizerne;)