Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak skopiować program z at89c51??

k_asior 23 Mar 2008 00:20 5053 58
  • #31 23 Mar 2008 00:20
    Balu
    Poziom 38  

@ jaglarz, niekoniecznie bzdura...
    Może być zawsze pod rząd kilka nopów albo przesuwań:>
    Ale wracając do podanego źródła, jest zasiane orl a,@r0, jeśli to nie było pisane w C to na pewno jest trefne, jeśli było pisane w C to bóg jeden wie jaki poziom optymalizacji był włączony:P

• #33 23 Mar 2008 00:21
    lechoo
    Poziom 39  

Zmień rozszerzenie z bin na hex, bo jest to plik w tym właśnie formacie.

• #34 23 Mar 2008 00:21
    k_asior
    Poziom 14  

Ten poprzedni był zapisany jako binarny i dlatego też ma większą pojemność

• #35 23 Mar 2008 00:25
    Balu
    Poziom 38  

Teraz źródło w disasemblerze wygląda o niebo lepiej:>

Dodano po 3 [minuty]:

Od początku ustawianie stosu, konfiguracja uartu...

• #36 23 Mar 2008 00:29
    k_asior
    Poziom 14  

Jeszcze coś . Jak chcę edytować plik zapisany jako intel to buform ma same ff-ki, jeśli jako binarny to widać program.

Dodano po 2 [minuty]:

Balu jaki posiadasz disasembler? może podzieliłby się kolega tą informacją i czy jest do ściągnięcia z sieci darmowej wersji. dzięki

• #38 23 Mar 2008 00:30
    k_asior
    Poziom 14  

Balu napisał:
    Coś mieszasz... Twój plik lcd.bin to tak na prawdę intel hex:>

Dokładnie intel hex- tak go zapisałem zgrywająć z procka

• #39 23 Mar 2008 00:31
    jaglarz
    Poziom 23  

Ale teraz instrukcje wygladają sensownie. Może układy niesprawne. Ja sie poddaję. ;-)

• #40 23 Mar 2008 00:31
    Balu
    Poziom 38  

A ma rozszerzenie mylnie nazwane bin:>

• #41 23 Mar 2008 00:37
    k_asior
    Poziom 14  

No własnie czemu zapisuję jako intel , a programator zapisuje jako bin

• #42 23 Mar 2008 19:44
    adam_es
    Poziom 26  

Witam. Jeżeli odczytuje się zawartość mikrokontrolera to uzyskuje się plik binarny o wielkości takiej jak wielkość ROM uC. Dla 8051 to jest 4kB i plik lcd.bin pasuje. W takiej postaci musi być zapisany do nowego mikrokontrolera! Pozdrawiam, wesołych świąt, Adam

• #43 23 Mar 2008 20:08
    Freddy
    Poziom 43  

Wasze bezsensowne dyskusje, może źle czytasz, może źle piszesz, może jajka za mało pomalowane i dlatego a może czegoś jeszcze nie umiesz ? I może co jeszcze, każdy z Was wymądrza się. A co jeden to większy znawca procesorów i programatorów.
    -----------------:D:D:D:D:D----------------
    Po pierwsze trzeba choć trochę znać procesor, a nie bezmyślnie kopiować. !!!

Jeśli kopiujesz procesor, to nie wystarczy kopiowanie pamięci FLASH, trzeba też skopiować EEPROM

• #45 23 Mar 2008 21:05
    jaglarz
    Poziom 23  

Freddy napisał:
    Wasze bezsensowne dyskusje, może źle czytasz, może źle piszesz, może jajka za mało pomalowane i dlatego a może czegoś jeszcze nie umiesz ? I może co jeszcze, każdy z Was wymądrza się. A co jeden to większy znawca procesorów i programatorów.
    -----------------:D:D:D:D:D----------------
    Po pierwsze trzeba choć trochę znać procesor, a nie bezmyślnie kopiować. !!!

Jeśli kopiujesz procesor, to nie wystarczy kopiowanie pamięci FLASH, trzeba też skopiować EEPROM

Ty też widzę jesteś znawca!!! Od kiedy to seria 89C51 ma pamięć EEPROM????????? Widzę że wiesz coś czego nie wiedzą nawet konstruktorzy tego układu.

• #46 23 Mar 2008 22:23
    Freddy
    Poziom 43  

OOooopssss !! przepraszam wszystkich obrażonych, pomyliłem procesor. ! O fusach nic nie pisałem. Zresztą uśmieszki :D:D:D, te i poprzednie powinny wszystko wyjaśnić . Zdowych i Wesołych Świąt, jeszcze raz przepraszam.

• #47 23 Mar 2008 23:18
    k_asior
    Poziom 14  

Właśnie problem w tym , że zapisuję skopiowany program w postaci binarnej i wgrywam go do nowego procesora i nie działa. Czy może mi ktoś polecić w takim razie jakiś inny programator?

• #48 24 Mar 2008 01:07
    Mis
    Poziom 14  

LCD.BIN to faktycznie plik binarny (nie HEX) i wygląda OK.
    Na wszelki wypadek zrobiłem z niego standardowy plik Intel HEX, bo być może Twój programator cos ma pokopane przy wczytywaniu plików BIN.

A więc rozpakuj tego zip'a (bo na elektrodę nie dało sie załączyć bezpośrednio pliku HEX) i wgraj plik LCD.hex do procka (daj autodetekcje formatu, albo wybierz Intel HEX) i daj znać o efektach...
    Dla czepiających się zaznaczam że obciąłem niepotrzebne FF'y z tego pliku.

• #49 24 Mar 2008 01:14
    lelekx
    Poziom 29  

Zczytaj kilka razy ten sam MCU do różnych plików binarnych. Porównaj wszystkie pliki razem. Jeżeli są takie same, problemu nie powinno być po stronie programatora.

• #50 25 Mar 2008 09:44
    k_asior
    Poziom 14  

Mis napisał:
    LCD.BIN to faktycznie plik binarny (nie HEX) i wygląda OK.
    Na wszelki wypadek zrobiłem z niego standardowy plik Intel HEX, bo być może Twój programator cos ma pokopane przy wczytywaniu plików BIN.

A więc rozpakuj tego zip'a (bo na elektrodę nie dało sie załączyć bezpośrednio pliku HEX) i wgraj plik LCD.hex do procka (daj autodetekcje formatu, albo wybierz Intel HEX) i daj znać o efektach...
    Dla czepiających się zaznaczam że obciąłem niepotrzebne FF'y z tego pliku.

moje spostrzerzenia po prubie wgrania trgo pliku:
    -mój programator gdy otwiera ten plik pyta fotka nr 1
    -jesli odczytam jako binarny w edycji widać program fot. nr 3, jesli zmienię fot.nr2 na intel w edycji widać tylko FF-ki Czy wina leży po stronie programatora?

Istnieje funkcja "Pisownia" i proszę z niej korzystać. [c_p]

• #51 25 Mar 2008 10:49
    adam_es
    Poziom 26  

Po wczytaniu "lcd.bin" (nie lcd.hex) nie można zmieniać formatu na *.hex, tylko trzeba zaprogramować tym plikiem (binarnym) mikrokontroler. Jak wspomniałem jego wielkość to 4kB.

• #52 25 Mar 2008 13:44
    Mis
    Poziom 14  

A próbowałeś zaprogramować proca po uzyskaniu fotki nr 3?
    Co do programatora, to wygląda na to że myli tryb binarny z hex. Albo coś zle robisz, albo ja już nie wiem co jest grane...
    A tak na marginesie to proc który chcesz zaprogramować to na pewno AT89C51 a nie przypadkiem AT89C51WD ? Bo to jest różnica.

• #54 25 Mar 2008 18:16
    k_asior
    Poziom 14  

Mikrokontroler AT89C51, tak jak pisałem w temacie.
    Jeszcze raz napiszę:
    Kopiuję pamięć sprawnego procka do bufora programu programatora i weryfikuję- porównuję dane bufora z danymi w procesorze wynik OK!
    Te same dane z bufora wgrywam do nowego procka i weryfikuję dane bufora z danymi w nowo zaprogramowanym procku - wynik OK!
    Wkładam nowego procka do urządzenia efekt do połowy zapala się wyświetlacz i nic więcej nie widać. Może posiada ktoś podobny programator firmy Wellon VP-180 i mógły powiedzieć czy robię coś nie tak?

• #55 25 Mar 2008 18:22
    Freddy
    Poziom 43  

Według Twojego opisu robisz wszystko tak jak trzeba.
    Napisz czy wkładasz do tej samej płytki, czy do nowej.
    Może jakiś skan płytki, co jest dokładnie na procesorze napisane oprócz 89C51 wzorcowym i nowym ?

• #56 25 Mar 2008 18:42
    k_asior
    Poziom 14  

AT89C51 24PI obydwa są identyczne. Mam trzy egzemplarze. Nie mam skanu płytki ale są na niej takie elementy jak wyświetlacz lcd 16x1, transoptory 2x inwerter 74hct04kilka tranzystorów bc548 stabilizator 5v i inne beierne elementy. dwa gniazda do komunikacji z płytką -wszystko! Jestem już bezsilny.

Dodano po 1 [minuty]:

Oczywiście płytkę mam jedną i tylko jedną.

• #57 26 Mar 2008 15:25
    MarasK
    Poziom 18  

Może głupie pytanie, ale co otrzymujesz w wyniku odczytu? Zabezpieczony AVR (tak wiem, że tu mowa o 51) daje przy odczytywaniu 00, 11, 22 itp ażdo FF, i znowu 00 11 itp. Może też Ci odczytuje śmieci generowane przez zabezpieczenie, więc weryfikacja również przechodziłaby ok?

• #58 26 Mar 2008 19:32
    Freddy
    Poziom 43  

MarasK napisał:
    Może głupie pytanie, ale co otrzymujesz w wyniku odczytu? Zabezpieczony AVR (tak wiem, że tu mowa o 51) daje przy odczytywaniu 00, 11, 22 itp ażdo FF, i znowu 00 11 itp. Może też Ci odczytuje śmieci generowane przez zabezpieczenie, więc weryfikacja również przechodziłaby ok?

Nie przeczytałeś całego tematu jak widać. Wyraźnie napisane i nawet załączone co k_asior otrzymuje
    k_asior :arrow: jedyne co mi przychodzi do głowy, to to że masz jakieś "felerne" układy te które programujesz i może np. kwarc niue chce startować, albo coś w tym stylu. Spróbuj po założeniu nowego uC zrobić mu "ręcznie " RESET

• #59 26 Mar 2008 23:41
    k_asior
    Poziom 14  

Spróbuję kupić układy z innego źródła i zaprogramuję. O efektach napiszę.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson