Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwny dzwiek z Elizabeth DSH-102, po wyciszeniu.

dayus 21 Mar 2008 20:42 10372 9
  • #1 21 Mar 2008 20:42
    dayus
    Poziom 21  

Moja Elizabeth DSH 102 wydaje dziwne dzwieki, jakby szum fal morza.
    Dzwieki te sa slyszalne po wyciszeniu muzyki.
    I bez zrodla dzwieku nawet po zwiekszeniu glosnosci nie zwieksza sie natazenie tego szumu,dalej tak samo szumi jak na sciszonym potencjometrze.

Gdy mialem wzamcniacz poskaldany na pajaku,nie bylo takiego efektu.

Wymienilem wszystkie kondesatory w przedwmzacnaiczu poskaldalem Elizabethke do kupy i teraz mam takie szumy w glosnikach.
    Na wysjcie glosnikowe jest podawane ok 4mV.

Moze to wina kondesatorów w przedmzacniaczu,bo nie bylem pewny za 2 kondensatory,byly to 100Km, tak bylo napsiane na tym kondensatorze,a zmaiast niego wsadzilem 100pF,czy dobrze zrobilem,mzoe to jego wina?

A może źle dobrany rodzaj kondensatorów, poniewaz zamiast tych czerwonych na 250V wadzilem takie w plastykowych obudowach MKSE i jeszcze zamiast tych zwijanych wsadzilem MKT.

Po odlutowaniu jednego kanalu wejsciowego do stopnia koncowego, dziwne szumienie ustaje. A wiec winny bedzie przedwzmacniacz,teraz dokladnie co? ZOstaly w nim wymienione kondensatory i przeczyszczone potencjometry,moze to wina tych kondensatorow,albo zlych wartosci?
    Jeszcze na plytke pocieklo troche PR Kontaktu,moze to on robi jakies zwarcia?

0 9
  • #2 22 Mar 2008 05:45
    janren
    Poziom 25  

Według mnie 100K to 100nF a nie 100pF.Podmień te kondensatory i zobacz jaki będzie efekt.

0
  • #3 22 Mar 2008 11:31
    dayus
    Poziom 21  

Nie, 100K to 100pF, K to zakres napieciowy,albo jeszcze jakas inny zakres.

Za szumienie odpowiedzialne były kondesatory filtrujace wyjscie na stopien koncowy.

Nie wiem dlaczego,ale na jednym schemacie mialem 2 rozne wartosci tych kondów.

Chodzi o C165 i C164, jeden jest 22uF a drugi 2,2uF,a oba powinny byc 22uF.

Dziwny dzwiek z Elizabeth DSH-102, po wyciszeniu.

Oryginalnie mialem tam wpakwoane 2 kondy 2.2MFD, tak na nich pisalo,chyba juz ktos je wymieniał.

0
  • #4 23 Mar 2008 18:14
    dayus
    Poziom 21  

Teraz mam nowy problem,lekko buczy po wyciszeniu, bez zrodla,ze zrodlem,obojetnie jak,ale buczy.

Przedwzamcniacz daje napiecie 6,40V,czy to nie za duzo czasem? Ile powinien dawac? Czeo to wina,ze tak buczy? Masy mam dobre,bo wczesniej nie buczalo:/ A tak samo byly poporwadzone,jedyne co zmienialem to tranzystory w przedwmzacniaczu i dodalem kondy 22uF.

0
  • #5 23 Mar 2008 19:20
    olaf x
    Poziom 30  

W elizabeth III ten kondensator ma wartość 1µF, więc nie sądze by w twoim egz mialo byc 22, raczej jednak 2,2µF

0
  • #6 23 Mar 2008 19:41
    dayus
    Poziom 21  

No ale na wejscie koncowki mocy podaje sie 22uF.
    W stopniu koncowym nie ma 22uF na wejsciu, jest gole wejscie prosto do GML026.

Po zainstalowaniu 22uF ustalo szumienie,ale teraz slysze lekkie buczenie.

Ustalilem,ze po postawieniu pionowym wzmacnaicza na jednym kanale ustaje buczenie.

Dodanie ekranu z folii aluminiowej pod wyciecie w obudowie na przedwzmacniacz,tam od spodu obudowy metalowej eliminuje calkowicie buczenie jednego kanalu.
    Co zrobic z drugim kanalem?

Czego to wina?

-------------------------------------------------------------------------------------

Czy buczenie moze pochodzic od zlego potencjoemtra? Poniewaz zamiast potencjometra B wsadzilem potencjometr A ?

----------------------------------------------------------------------------------------

Powodem buczenia była doprowadzona masa przewodem z zasilania,a mialo byc tylko z obudowy.

Scaliłem posty.
    [Art]

0
  • #7 29 Mar 2008 22:55
    dipol
    Poziom 33  

Jak kupiłem to radio w młodości (75r) to występował szum przy wyciszeniu wymieniłem tranzystory na bezszumne wtedy dostępne bc 413 poprawa była radykalna

0
  • #8 09 Kwi 2008 21:17
    dayus
    Poziom 21  

A teraz zastosowac BC550, czy BC560?

0
  • #9 10 Kwi 2008 02:26
    olaf x
    Poziom 30  

550 to jest typ n-p-n
    560 typ p-n-p
    nie są zamienne za siebie.

0
  • #10 10 Kwi 2008 07:06
    dayus
    Poziom 21  

Rozumiem,czyli BC550 sa dla mnie.
    Z literką "B" ?

Oryginalnie sa tam ze wzmocnieniem B,czyli takie wstawiac?

-----------------------------------------------------------------------------------------

Moze wstawic tranzystory z wiekszym wzmocnieniem? Ale czy nie bedzie wtedy bardziej buczal?

Moderowany przez Artur k.:

Zamiast pisać post pod postem - należy użyć przycisku "zmień".
    Scaliłem.
    Następnym razem będzie ostrzeżenie.

0