Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmiana anteny GSM > CB

21 Mar 2008 21:07 2686 6
  • Level 11  
    W samochodzie ojca (Vectra B) jest antena (krótki ogonek na dachu) i instalacja do telefonów komórkowych. W miejsce tej antenki planujemy montaż antenki CB o nazwie Sirio Tajfun, o takiej: http://www.cb19.pl/photo/179.jpg

Wiąże sie to z demontażem podsufitki o ile instalacja wymaga wymiany. Jakie są kable antenowe do takiej anteny GSM? Czy to są 50-cio omówki?

Ktoś montował tę antenę? Jak ją stroić?

Z góry dziękuję
  • Level 26  
    Juz sama nazwa tej anteny sugeruje ze jest to badziewie. Jak ma poniżej 1,5 m długości to do niczego. Antena musi mieć odpowiednią długość, żeby miała jaką taką sprawność. Jeśli antena CB jest oferowana w sprzedaży razem z kablem to lepiej użyć kabla sprzedawanego razem z anteną.
  • Level 10  
    Witam.

Mam ten sam problem ;) i Vectra i pozostałość po antenie GSM z tyłu dachu, heh tylko jeszcze kabelka nie namierzyłem ;] .
    To co pisał przedmówca odnośnie kabelka się zgadza…allle czy się nada czy nie, to wyjdzie przy pomiarze SWR-a.
    A co się tyczy długości atenki, to też w zasadzie ma rację… allle są tacy co wolą kompromis pomiędzy, wygodą i bezpieczeństwem autka (dyskretna nie rzucająca się w oczy antenka CB jak zwykła radiowa, a co za tym idzie - całe szyby i szansa że nie rąbną CB-radia i innych takich) a zasięgiem.
    To czy coś uznamy za badziewie czy za rzecz przydatną i wystarczającą zależy od tego, do czego jest nam to potrzebne.
    Z tego co słyszałem od serwisanta CB (montował takie antenki, wypytałem go trochę ;) ), to zasięg ich w zależności od terenu wacha się pomiędzy 5 a 9km – co do normalnego użytkowania na 19-tym kanale w zupełności wystarczy.
    Nie każdy potrzebuje do szczęścia by słyszeć i być słyszanym na 25km! i dalej.

Napisz kolego, jeśli już zamontowałeś tego Tajfuna, jak się sprawuje.
    Sam też tak zrobię.

Pozdrawiam
  • Level 26  
    Witam, sp8gsc dobrze pisze , to nie jest żadna antena CB. Mój kolega wbrew moim namowom założył coś takiego i zasięg ma na poziomie wzroku czyli około kilometra , szajs.Pozdrawiam.
  • Level 17  
    Dla pasma CB w Polsce i na świecie do łączności bezpośrednich została przyjęta polaryzacja V (pionowa), natomiast ta antena pracuje w polaryzacji skośnej (prawie, że poziomej) co z miejsca ją dyskwalifikuje.
    Jeśli tak bardzo zależy Ci na kamuflowaniu anteny to kup radiotelefon ręczny, zasilaj z gniazda zapalniczki a efekt nadawania z wewnątrz samochodu będzie współmierny z efektem nadawania z tej "anteny" którą pokazałeś.
  • Level 15  
    Niech założy. Jeśli ją zostawi to nazwe Go egoistą, a jeśli ją zmieni to wyrzuci mamone w błoto.
    Postrafjam
  • Level 10  
    SQ5IRH wrote:
    Dla pasma CB w Polsce i na świecie do łączności bezpośrednich została przyjęta polaryzacja V (pionowa), natomiast ta antena pracuje w polaryzacji skośnej (prawie, że poziomej) co z miejsca ją dyskwalifikuje...

Witam!

Czy któryś z kolegów zaobserwował pod jakim kontem pracuje antena CB na mobilku gdy on pomyka z 100-140km/h???
    Wystarczy popatrzeć na cień autka jak słonko świeci (najlepiej) z prawej.
    Antenka jest dość mocno odchylona od pionu i nie ma większych problemów z nadawaniem
    i odbiorem. A czemu zapytacie?
    Odpowiedz jest oczywista, bo wszyscy mają tak pochylone antenki jak pomykają na trasie ;) . A czym antenka dłuższa, tym w czasie jazdy bardziej pochylona. Wiec pochylenie Tajfuna nie powinno tak bardzo przeszkadzać jak sądzicie :) .

Siedziałem na bazie i byłem świadkiem łączności z Tajfunem na dystansie 9km. I szło to przez centrum miasta, i było czytelne. Hmmm... może to była wina propagacji... ;p

Pozdrawiam