Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ambilight dla PC - problem z ULN2803 [SOLVED] - C.D.N.

22 Mar 2008 05:04 4192 13
  • Poziom 9  
    Od razu mówie - nie mam (prawie) zielonego pojęcia o elektronice - zajmuje sie programowaniem. Takze przeszukalem forum, wypytalem google i jako ostatni ratunek zakladam topic. (Znalazlem na forum topiki o 2803 i 7407 ale niewiele rozumiem) Nie mam tez zamiaru robic sobie przyspieszonego kursu elektroniki - prosze Was o gotowe rozwiazanie mojego problemu - jesli nikt nie pomoze to poradze sobie jakos sam.

Uklad jest prosciutki chodzi o sterowanie diodami rgb bezposrednio przez port lpt. Niezaleznie diody dla lewej i prawej strony (podswietlenia monitora) wiec korzystam z 6ciu linii danych D0-D5.

Prototyp (diody bezposrednio zasilane z lpt) chodzi idealnie, wiec ze strona software'owa wszystko jest w porzadku. Teraz robie wersje ostateczna (5 diod na strone) czyli kazda linia bedzie obciazona max 5x20mA=100mA - z oczywistych wzgledow trzeba tu cos wstawic pomiedzy port a diody.

Postanowilem wykorzystac IC ULN2803. Glupek ze mnie bo oczywiscie zle sobie popatrzylem i zrobilem plytke jakby na wyjsciach dawal +, a sie okazuje, ze zwiera do masy. Nie mowiac juz o robieniu plytki od nowa - takie rozwiazanie nie wchodzi w gre poniewaz diody maja wspolna anode i najnaturalniej jest sterowac plusem a drugie rozwiazanie skomplikowaloby niepotrzebnie wszystko.

Postaram sie jak najszybciej wrzucic schemat, teraz wytlumacze jak co polaczylem: wyjscia LPT D0-D6 sa podlaczone do pierwszych 6ciu wejsc 2803. Na wejscie GND 2803 daje mase sygnalu LPT. Na wejscie COM 2803 daje + zasilania 5V (biore z komputera/zasilacza). To teraz nieistotne ale pomiedzy wyjscia 2803 i diody dalem rezystory 100Ω(skladowe GB) i 150Ω(skladowa R). Diody maja byc wpiete rownolegle.

Pytanie pierwsze brzmi - jak najlatwiej przerobic uklad zeby dawal mi + na wyjsciach a nie zwieral do masy. Czytalem na forum ze do wyjsc trzeba podlaczyc + przez rezystory - to zadziala? - jesli tak to jakie rezystory ?

Jest tez nastepujacy problem: bez podlaczania diod sprawdzalem sobie napiecie woltomierzem pomiedzy + a wyjsciami 2803 i daje jakies kompletne glupoty - tzn. jak na wszystkie wejscia dam H to na wyjsciach mam 0,6V jak na dwa wejscia dam H pozostale L to mam na dwoch wyjsciach 2V (nie tych na co powinny byc!) a a na pozostalych 0-0,6V, z kolei jak na te same dwa dam L a na pozostale H to tylko na jednym wyjsciu mam 2V a na pozostalych 0,6V - cos jest bardzo nie tak - cos zle podlaczylem najwyrazniej.

Wlutowalem podstawke pod IC wiec moge zamienic na inny (mam tez 7407 ale on da rade takiemu obciazeniu ?).

----EDIT-----

Zmienilem i zamiast GND linii danych LPT podpialem GND zasilania do zlacza GND 2803. Teraz napiecia sa juz rozsadniejsze - 5V, ale nadal robi glupoty. Np. jak dam 111111 to prawidlowo dostaje 4,5 na wszystkich wyjsciach, a jak dam 000000 to dostaje 2,5V na wszystkich wyjsciach (?), jak dam 0110111 to dostaje na jednym 0 a na reszcie 4,5. a jak daje 100100 to dostaje na jakich kompletnie niezwiazanych 4,5 i 2V (?). Sprawdzilem 100 razy i nie ma nigdzie nie zwarcia ani zlego lutu.

Testowalem na dwoch roznych kosciach 2803 - to samo.
  • Poziom 9  
    Tak to mniej wiecej wyglada, oczywiscie jest zle - trzeba zrobic tak zebym mial napiecie na kazdej linii a nie zwarcie do masy. Po drugie - jak mierze napiecie w pomiedzy liniami a plusem zasilania to wychodzi na to ze uklad robi glupoty.

Diody na razie nie sa podlaczone.

• Pomocny post
    Poziom 42  
    Poprawny schemat wygląda tak.
    Jedynka logiczna na LPT załącza diodę LED

• Poziom 9  
    Czyli moj blad polegal na tym, ze dalem napiecie na wejscie COM? W kazdym badz razie to nie rozwiazuje problemu bo diody maja wspolna anode - musze sterowac plusem a nie ziemią.
  • Poziom 42  
    Wyp. COM nie ma tu nic do problemu.

Na schemacie widać diody RGB o wspólnej anodzie.

Rozwiń co to są za diody LED, typ
  • Poziom 9  
    Znowu sie okazuje, ze ze mnie matol. To sa diody RGB - wszystkie czipy w jednej obudowie - cztery wyprowadzenia - sprzedajacy napisal, ze maja wspolna anode (teraz sobie uswiadomilem, ze anoda to "+"). Poprzednio dzialalo tez na diodach RGB - sprzedajacy pisal ze maja wspolna anode - a mialy wspolny "-". Tych jeszcze nie sprawdzilem, bo nie mam zasilania 2V (a nie chce przypadkiem spalic koponenty czerwonej).

Dlugosc nozek nic mi nie mowi - a nie moge znalezc nic na necie na ten temat.
    Dwie nozki skrajnie po prawej i po lewej maja taka sama dlugosc i sa zarazem najkrotsze dwie wewnetrzne sa roznej dlugosci.

W regulaminie napisano, zeby nie podawac linkow do allegro ja jednak sobie pozwole:

http://tinyurl.com/2wwas7
  • Poziom 42  
    Nie ma znaczenie czy sprawdzasz diodę 2V czy 230V i tak trzeba wstawić rezystor.

Najpierw zlokalizuj wspólną Anode lub Katodę. Rezystor z 2k, przy 5V

W środku diody LED na wyprowadzeniu wspólnym "stopce" będą znajdowały się wszystkie trzy struktury RGB - te wyprowadzenie będzie wspólną Anodą lub Katodą.
  • Poziom 9  
    Mniejsza o diody. IC podlaczony jak trzeba i dalej robi glupoty. Sprawdzalem na innym chipie - to samo wiec uklad nie jest walniety - no chyba, ze oba. Co moze byc przyczyna?
  • Poziom 42  
    Nie wiem czy rozumiesz jak działa ten układ; Tam prąd wpływa do wejścia (gdzie podłączasz diodę LED), nie może nic wypłynąć.

Więc podłączając sam miernik do Pin Q3...Q8 a masa - napięcie będzie 0V, niezależnie co pojawi się na porcie LPT, 0 czy 1

Tak jak napisałem wyżej, jeżeli pojawi się stan wysoki na LPT dioda się zaświeci, w.g wyżej schematu.
  • Poziom 9  
    Rozumiem i mierze napiecie miedzy wyjsciami a plusem (nie masa). Czemu Q3-Q8, ja mam podlaczone do Q1-Q6?

Dodano po 39 [minuty]:

Dobra, wlozylem zapasowy chip i za nagle chodzi dobrze. Diody maja wspolny "+". Jest to troche dziwne poniewaz inne diody ktore tez - jak twierdzi sprzedajacy - mialy wspolna anode mialy wspolny "-". Wikipedia tez jednoznacznie nie mowi czy anoda to "+" czy "-". Ja juz nie wiem jak jest z tymi anodami. Wazne teraz sytuacja jest jasna, polutuje diody i zamieszcze wyniki. Jesli wszystko bedzie dobrze to efekt powinien byc bardzo ladny. Poprzednie diody to byly "fluxy" i nie mieszaly dobrze kolorow - kazda skladowa swiecila po troche innym katem. Te powinny sie lepiej sprawowac i bedzie ich wiecej ;).

Jeszcze jedno pytanie - popelnilem kolejny glupi blad. Liczylem opor rezystorow przed diodami tak:
    R = (Uwe - Uled) / Iled.
    Pytalem sie znajomego czy jak mam 5 ledow polaczonych rownolegle to czy mam do tego wzoru podstawic Iled * 5 - powiedzial, ze nie - wiec wlutowalem rezystory 100 i 150 omow (czerwona skladowa chodzi na 2V niebieska i zielona 3V). A tu sie okazuje ze chyba zle sie zrozumielismy bo trzeba bylo zsumowac I i rezystory powinny byc 20 i 30 omow. To jak ma byc w koncu? Powiem szczerze, ze na mysl o ich przelutowaniu robi mi sie niedobrze.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Czemu Q3-Q8 - bo tak narysowałem na swoim schemacie ale to nie ma znaczenia.

W diodach za Anodę oznacza się "+"

Do wzoru należało dodać Iled * 5; prąd jest 5x większy przy bezpośrednim nierównoległym połączeniu, co nie oznacza że równo się rozłoży na diody.

Nie powinno sie łączyć diod równolegle (bez rezystorów wyrównawczych) zwłaszcza przy sterowaniu PWM.

Do każdego koloru i każdej diody powinien być wyliczony osoby szeregowy rezystor.
  • Poziom 9  
    Tzn. jak konkretnie ? Co Pan rozumie przez "szeregowy rezystor". Tzn przed kazdym kolorem mam dac 100/150 omow ? A przy anodzie tez jakis rezystor ?

Czy to ma znaczenie czy rezstory sa przy "+" czy przy "-" ?
  • Poziom 9  
    Dalem rezystory przed kazdym kolorem.
    No i wszystko dziala. Dziekuje bardzo za pomoc i zycze wesolych swiat. ;)

Test PWM (w rzeczywistosci kolory przechodza bardzo plynnie, tylko na filmie wydaje sie ze "skacza" troche)

Link

Test pojedynczych kolorow

Link

Na razie nie pokazuje jak dziala efekt ambilight bo software jeszcze nie do konca dobrze dziala. Tzn uzywam bardzo nieefektywnej metody do pobierania kolorow z ekranu co bardzo obciaza procesor i pozwala probkowac niewiele punktow.

Jak na razie pisze pod linuksa, bo tego systemu uzywam na codzien, ale planuje tez zrobic wersje windowsowa - jak skoncze udostepnie programy ze zrodlami.