Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCIM Europe 2019
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka starego zasilacza / zasilacz symetryczny

Korko_czong 22 Mar 2008 11:40 2975 5
  • #1 22 Mar 2008 11:40
    Korko_czong
    Poziom 12  

Witam
    W piwnicy znalazłem stary zasilacz pochodzący od niewiadomego urządzenia.
    Daje on napięcie ok 12V (mierzyłem i było 13 z hakiem). Na trafo jest napisane Uzas=220V, Uo=17V, Io=1A. Do tego płytka na której znajduje się mostek na diodach, LM7805C i inne elementy.

Pytanie mam następujące (a właściwie kilka):
    1. Czy mogę ten zasilacz jakoś przerobić aby uzystać również napięcie ujemne? Tzn +12V oraz -12V?
    2. Czy płykę wywalić i zrobić od podstaw nową wykorzystując trafo?
    3. Czy trafo nadaje się do budowy takiego zasilacza (z napięciem ujemnym)?
    4. Mogę prosić o schemat zasilacza dającego napięcie +12 -12 VDC?
    5. Wydajność prądowa nie musi być duża...Potrzebne to jest mi do zasilania regulatora barwy dźwięku z tego tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic147457.html
    (wymagane jest napięcie ujemne).
    6. Prosze o wyrozumiałość gdyż nie mam wykształcenia elektrotechnicznego.

0 5
  • #2 22 Mar 2008 11:52
    kortyleski
    Poziom 41  

Trafo ma jedno uzwojenie więc będzie trudno, można by zastosować prostownik w układzie podwajacza napięcia, płytkę zostaw bo jest to kompletny układ buforowego zasilania centrali alarmowej.
    Więc podwajacz napięcia na dwóch duuużych kondensatorach- min 4700 mikro, za podwajaczem otrzymasz + - 22V po wystabilizowaniu na 12 powinno się obyć bez tętnień.

0
  • #3 22 Mar 2008 13:32
    Korko_czong
    Poziom 12  

Czy podwajacz napiecia wg tego schematu? I dalej ustabilizowac 7812 i 7912?
    Z drugiej strony slyszalem ze takie podwajacze napiecia nie nadaja sie zbytnio do zasilania ukladow audio ze wzgledu na mala wydajnosc i duze tetnienie i nawet takie duze kondensatory nie pomogą...

Mam jeszcze jedno trafo, TS 20/23, ma uzwojenia wtorne 2x13V 0.7A.
    Czy nada się do budowy zasilacza ze schematu :
    http://www.elektroda.net/warsztatowe/schematyideowe/zasilaczsymetryczny2.gif
    Tam na schemacie widze ze trafo po stronie wtornej polaczone jest do masy, nie za bardzo wiem gdzie podlaczyc mase w tym moim trafo (na wyjsciu sa 4 zaciski).
    Raczej zalezy mi na jakosci gdyz chce tym zasilac uklad audio.[/img]

0
  • #4 22 Mar 2008 13:57
    cyruss
    Poziom 30  

Przede wszystkim to nie schemat podwajacza napięcia...

Podwajacz napięcia może się nie nadawać do zasilania wzmacniacza mocy, do zasilania przwedwzmacniacza - szczególnie po zastosowaniu wiekszych pojemności filtru i stabilizacji - będzie jak najbardziej OK.

Jeśli na wyjściu masz cztery zaciski, to pewnie masz dwa oddzielne uzwojenia. Sprawdź (omomierzem, na niepodłączonym transformatorze). Jak już sprawdzisz że faktycznie są dwa uzwojenia, połącz którąś końcówkę jednego z którąś końcówką drugiego. Zasil trafo z sieci i zmierz - pomiędzy wolnymi końcami uzwojeń wtórnych powinieneś mieć sumę napięć obu uzwojeń. Jeśli tak jest - to te połączone końcówki są środkiem uzwojenia (łączonym do masy). Jeśli tak nie jest - zamień końce jednego z uzwojeń i sprawdź ponownie. Tym razem powinno być OK.
    Na schemacie zasilacza oba punkty z symbolem masy/uziemienia oczywiście muszą być połączone...
    No i pamiętaj o"gwieździe mas" - inaczej będzie brumić... Znajdziesz na ten temat w sieci.

0
  • #5 24 Mar 2008 12:15
    Korko_czong
    Poziom 12  

Cyruss - polaczylem ze soba dwa wolne konce tego trafa, i zmierzylem napiecie na dwoch wolnych zaciskach. Wychodzi razem ~29V. Jezeli wyprostuje to napiecie na mostku to bede mial napiecie wyzsze o ok 0,4 , czyli 29*1,4=40VDC. Dobrze rozumuje?
    Czy takie napiecie to aby nie za duzo dla stabilizatorow napiecia LM78xx,LM79xx (Vmax=35V)?

0
  • #6 24 Mar 2008 14:27
    cyruss
    Poziom 30  

Jeśli połączysz środek uzwojenia (ten mostek między końcówkami) do masy to otrzymasz dwa napięcia symetryczne wzgledem masy, czyli +20V i -20V. W sam raz dla 78XX/79XX.
    Dobrze rozumujesz, ale te 40V między + a - będzie bez obciążenia. Pod obciążeniem spadnie, mniej lub więcej, zależnie od pojemności filtra. Zwykle przy obciążeniu zbliżonym do znamionowego napięcie na wyjściu będzie zbliżone do napięcia transformatora. Z wyjścia możesz pobierać około 0,8 prądu znamionowego transformatora (jesli np trafo ma 1A to brać możesz około 0,8A) - to skutek impulsowego poboru prądu przez kondensator filtra.

0
  Szukaj w 5mln produktów