Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moje pierwsze kolumny estradowe na STX 38-300, 3-drożne

macko979 22 Mar 2008 12:35 18738 46
  • Witam, chciałem zaprezentować moja pierwsza konstrukcje. Czekam na jakieś opinie:)

Na wstępie: Obudowa zrobiona jest z płyty wiórowej 22mm. Jednak musiałem sam sobie ją wycinać... Jak czytałem inne posty to duża większość kupuje płyty od razu z przycięciem, niestety ja tego komfortu nie miałem i musiałem sam sobie wszystko zrobić. Troszkę płyty miałem swojej, ale i tak musiałem większość kupić.

Głośniki:
    Niskotonowy Stx 38-300-AE-8
    Średniotonowy Alpharda EM801 (200W, 100Watt RMS, 94db)
    Wysokotonowy Stx GDWT-10-200-8-PB

Zwrotnica STX z podziałem 700/5000 Hz z podziałem 12 db na oktawę. GDTW zabezpieczony dodatkowo żarówką 24V/21W
    Mam pytanie, czy sredniotonowego musiałbym jakoś zabezpieczyć? Myślałem o żarówce 24V/35W, bo chodzi mi to, ze niskotonowy ma 300 watt, a GDM jest słabszy. Czy to zabezpieczenie jest zbędne i GDM mi sie nie przepali?

Obudowa ma ok 101 litrów i stroiłem ją na ok 50 Hz
    Wymiary kolumny: wys 70xm x szer 47cm x dł 40cm
    Całość obita kocem, miałem z tym spore problemy... Wczoraj cały dzień wykańczałem boki... Ale warto było, praktycznie nie widać łączeń. Dziś butapren mi wyschnie wiec wykończę całość na gotowo. Może ktoż zrobił by to szybciej, ale ja składam to pierwszy raz i nie wiedziałem jak zacząć oklejać. Ale teraz miałem wolne bo święta idą.
    Z tyłu terminal zakręcany, z boku metalowe uchwyty. W środku nie zastosowałem żadnego tłumienia. Jedna cała kolumna waży ok 30 kg. Całość skręcona na kołki do karton-gipsu i klejona. Niestety nie miałem 2 osoby do pomocy i całość musiałem robić sobie sam. Sumując zajęło mi to jakieś 3 dni robocze. W trakcie 1 piwo o które pewna osoba miała pretensje:P

Napędzam to Sharpem 8800. Odsłuch: I tu sie zdziwiłem, normalnie rewelacja!! Bas szybki, nic nie dudni, bas czuć na sobie:) za tydzień grają na 18stce wiec to pierwszy sprawdzian dla nich:) (chciałbym sprawdzić je też na innej końcówce). Poza tym, to bałem sie, bo na forum część krytykuje dobór tych głośników, teraz myślę ze piszą tak, bo nawet nie słyszeli ich, albo źle dobrali elementy, litraż itp. Chciałbym porównać je z Altus 300
    Polecam swój projekt:)

Jedyne co bym zmienił, to dał uchwyty wyżej... bo dałem je na środku dokładnie i środek ciężkości przypada na środek uchwytów i trzeba uważać, bo chwieją sie jak sie je niesie. Przyznam ze akurat o tym nie pomyślałem, ale nikt w projektach które czytałem nie wspomniał o takiej możliwości. Na razie tylko 3 fotki gotowców bo nie chce mi się ich przenosić. Jeśli bym kiedyś coś robił to będę już wiedział na przyszłość:]

Czekam tez na odpowiedz dotyczącą zabezpieczenia GDM

W tle widać moja ławeczkę którą robiłem 2 lata temu:)

Może trochę z placu budowy:)

zwrotnica, coś mi zdjęcie nie wyszło...

Fajne!
  • #2 22 Mar 2008 12:48
    Szuler17
    Poziom 22  

Projekt bardzo ciekawy, jak na pierwszą konstrukcję. Nie przejmuj się opiniami o głośnikach STX, na początek są bardzo dobre. Z resztą audiofilem pewnie nie jesteś i wystarczą te przetworniki. Kolumny wyglądają estetycznie. Czy obudowy były liczone? Jeżeli kolumny się chwieją przy przenoszeniu to przykręć odwrotnie te uchwyty (do góry nogami), powinno pomóc. Może będzie nieco trudniej włożyć rękę, ale będzie się lepiej niosło.

• #3 22 Mar 2008 12:55
    macko979
    Poziom 14  

No z tymi uchwytami, nie będę zamieniał bo niewygodnie, ale wystarczy łokciem dopchnąć i jest stabilnie:) Tylko nie wiem czy GDM mi nie padnie:(

• #4 22 Mar 2008 15:17
    djdinitro
    Poziom 25  

Dj chmiel napisał:
    Ps. Ile wyciągasz na tej ławce?:D
    Ha ha ha odrazu pytanie z innej beczki...wystarczy ze cos w tle jest a juz sie o to pytaja nie o to co głownie przedstawia zdjecie heh fajnie.Kolumny fajne dobór przetworników całkiem spoko taki budzetowy plan widze miał byc.No obliczyłem ze w tej budzie bedzie dobrze dla STX'a i jeszcze zapytanie bo ten EM alfreda to ma zamkniety kosz czy nie?Bo jesli nie to moze bass od STXa go wypchac w czasie pracy trzeba by było odrębną komore dla sredniaka,a co do spalenie sredniotonowca to zalezy w jakim pasmie pracuje ale z tego co czytałem w jakis opiniach ze moze dostac wieksza moc niz jest napisane w danych technicznych do tego przetwornika.Pozatym 300wat basu 200wat sredni i 100wat wysoki to jest optimum...wiec mozesz to napędzac wzmakiem o mocy od 100wat do 250wat 8ohm i nic sie nie powinno stac chyba ze cos ze zwrotką bedzie nie tak.

• #5 22 Mar 2008 15:27
    macko979
    Poziom 14  

na ławeczce pod 100 kg podchodze:P
    Zgadza sie, ten alphard ma metalowy, zamknięty kosz i nie musiałem budować oddzielnej komory dla niego. Zwrotnice mam kupna, wiec powinna chyba działać dobrze, bo jakbym sam robił sobie to zaoszczędziłbym 30 zł na 2 sztukach, ale z drugiej strony za dużo można zepsuć, gdyby to była jakaś prowizora

• #6 22 Mar 2008 15:33
    djdinitro
    Poziom 25  

A no to wsio w tym temacie...Głosnik sredniotonowy jest w dobrych(rekach)zwrotnicy napewno sie nie spali chyba ze podłaczyz to pod 230V

• #7 22 Mar 2008 16:20
    macko979
    Poziom 14  

Czekam na opinie innych o tym zestawie:]

• #8 22 Mar 2008 16:53
    SzokalML
    Poziom 36  

Koniecznie zabezpiecz głośniki niskotonowy i średniotonowy grillami (innej opcji nie widzę, bo przednia krata nie jest wpuszczona).

+ dodaj kosztorys.

• #9 22 Mar 2008 17:44
    macko979
    Poziom 14  

Jakiś grill mam w planie, ale kosztorys:

Stx 38-300 2 sztuki - 300 zł z przesyłką
    Alphard EM801 2 sztuki - 90 zł z przesyłką

GDTW 10-200-8-PB - 2 sztuki 56 zł
    Zwrotnice - 84 zł za 2 sztuki
    B-R - 13,20zł za 4 sztuki
    Terminale - 2 sztuki 10 zł

Koc 44 zł z przesyłką
    Narożniki i uchwyty 78 zł przesyłką
    Płyta 22 mm bez przycięcia 60 zł

Sumując wychodzi coś ponad 370 zł za kolumnę. Wszystko musiałem budować biorąc pod uwagę koszty, dlatego wybrałem takie przetworniki. Na pewno są głośniejsze od Altus 300, a koszt taki sam.

Radość z wykonania tych kolumn - BEZCENNE:)

• #10 22 Mar 2008 20:12
    gabiis14
    Poziom 15  

No spoko projekt. Jeszcze jak powiesz że masz 15lat i 100kg na klacie to bedzie jeszcze lepiej haha :)
    Słyszałem te głośniki jak grają i naprawde jestem podwrazeniem.

• #11 22 Mar 2008 21:29
    macko979
    Poziom 14  

gabiis14 napisał:
    No spoko projekt. Jeszcze jak powiesz że masz 15lat i 100kg na klacie to bedzie jeszcze lepiej haha :)

Heh, no nie mam 20 lat:) ale co do głośników to się zgadzam, za te 750 zł to nic gotowego bym nie kupił o takiej mocy i parametrach

• #12 22 Mar 2008 21:33
    dzikie
    Poziom 2  

Witam. Bardzo mi sie podaba ten projekt. Swietnie kolumny wyglądają i napewno swietnie graja. Ale zastanawiam sie czy nie lepszy by byl stx GDN-42-300-8-SC.

• #13 22 Mar 2008 21:49
    Yasiu87
    Poziom 10  

Czy nie uważasz że to troszkę marnotrawienie potencjału 38-300? a głośnik stxa 42cm nie jest estradowy i nie sprawdziłby się ze względu chociażby na membranę ;)

• #14 22 Mar 2008 22:13
    macko979
    Poziom 14  

Zgadzam się, Yasiu87 ma racje, bo te 38 mają dobrą opinie, a ten 42 cm jest po prostu kiepski i nie estradowy, dużo czytałem o stx i kolumny są bardzo dobrze dobrane pod względem CENA/JAKOŚĆ

• #15 23 Mar 2008 00:36
    Tomek_18
    Poziom 18  

no witam, konstrukcja w moim typie ale nie o tym będę pisać no to na temat :) Bardzo łądna i starannie wykonana, estetyka na wysokim poziomie, dobre przetworniki no z tym alphardem moze być jako 'ujdzie' :D i jak mają dobrego kopa ? bardzo mi się podobają 10/10 :) oby więcej takich konstrukcjii

• #16 23 Mar 2008 10:15
    dzikie
    Poziom 2  

Mogłbys podac srednice i długosc wylotow br??

• #17 23 Mar 2008 10:55
    galad
    Poziom 18  

gratulacje bardzo ładna konstrukcja napewno na allegro za 900zł py poszły bo wyglądaja jak firmowe pozdrawiam i życze więcej takich konstrukcji!! a przy okazji wesołych świąt

• #18 23 Mar 2008 12:16
    macko979
    Poziom 14  

w pokoju ich nie przetestuje bo szklanki drżą i coś pęknąć może:P w piatek grają na 18stce wiec napisze jak się spisały.

Teraz wymiary BR:
    Średnica wewnętrzna: 75 mm
    długość: 158 mm

Na razie nie mam planów żeby je sprzedać, bo mnie tez sie bardzo podobają:D

• #19 23 Mar 2008 12:16
    SzokalML
    Poziom 36  

Cytat:
    Stx 38-300 2 sztuki - 300 zł z przesyłką

Skąd tak tanio? na stronie są po 211 zł?

-----
    Trochę razi inny kolor membrany.

Zamontuj grille przed pierwszą imprezą :)

• #20 23 Mar 2008 12:39
    macko979
    Poziom 14  

Cytat:

Z allegro przechwyciłem, dogadałem sie z kolesiem, używane ale krótko, bodajże 8 miesięcy, bo mam paragon zakupu. A poza tym to reszta elementów nowych.

W tym problem, bo z tego co widzę to na stronie STX nie ma dostępnych tych głośników. Jest jakiś inny za 99 zł, 12" (30 cm) podobno 500 wat, ale ostrożnie bym do tego podchodził, na forum jest o tamtym głośniku.

A słuchajcie, bo zastanawiam się, bo wszystkie 2 głośniki mam na 8 omów, zwrotnica jest też pod 8 om, pytanie mam czy impedancja kolumny nie zmieni się na mniejszą? bo wiadomo 3 głośniki są i nie jestem pewien. A muszę to wiedzieć, bo wzmacniacz mam na 8 om, wiec?

Zapomniałem dodać, że jedna kolumna waży 30 kg:P troche sporo:P

• #21 23 Mar 2008 17:24
    jajek92
    Poziom 23  

to zależy od głośnika nisko tonowego, śr i wysoko tonowe są przepuszczane przez kondensatory... to te ohmy giną, bez problemu możesz podłączać. a jaki zmachol. świetnie by grały pod sharpem sx-8800

Dodano po 1 [minuty]:

może zamiast sztangi podnoś kolumny

• #22 23 Mar 2008 20:57
    zioolass
    Poziom 20  

Cytat:

Hehe, były wystawione w dziale bazar,zanim poszły na allegro, ale jakos nie było chętnych;) Miło popatrzeć,że nowe paczki dostały. Relacja z tej osiemnastki koniecznie. Te grile też koniecznie. a tak fajna konstrukcja,moze wzmocnień brakuje w środku. No i można było zrobić dwa lustrzane odbicia płyty czołowej, oraz wysokotonowy dać trochę bliżej tego średniego.Ale i tak bedziesz zadowolony.Przyjemności!

Mam jeszcze dwa Tonsile GD30/150,ale 15 omowe z wysokotonowymi Tonsila do nich, oraz materiał ( sklejka 18 mm) na małe nadstawki - 33 l, także do podparcia basami gdyby ktoś był zainteresowany.
    Pozdrawiam

• #23 23 Mar 2008 22:50
    macko979
    Poziom 14  

chodzi o to ze bliżej nie mogłem dać, bo GDM jest oddalony o 1 cm od GDS i 2 cm od ścianki górnej, wiec nie ma na niego więcej miejsca. Nie dawałem wzmocnień, co kolumna jest BR i płyta o grubości 22 mm wiec to wystarczy. Wiem ze grill jest konieczny, do piątku coś uskrobie:)

• #24 25 Mar 2008 11:38
    macko979
    Poziom 14  

Wkradł mi się błąd. Wiec źle wpisałem parametr głośnika i przy długości bass reflexu 16 cm strojenie miałem w granicach 35 Hz, ponownie obliczyłem strojenie i zrobiłem je na 44 Hz. Musiałem obciąć każdego BR o 6 cm, czyli wyloty maja dokladnie 10 cm. Zyskałem na tym podbicie o 3 db przy 70 Hz:)

• #25 03 Kwi 2008 18:22
    macko979
    Poziom 14  

Wiec po imprezie juz, sprzęt oczywiście podołał, była to 18stka na ok 100 osób i w zupełności wystarczyły. Nawet kelnerka przyszła z prośbą o sciszenie muzyki, bo drżą naczynia w kuchni:D tylko ze kuchnia była za ścianą, od sali dzieliły ją jedne drzwi:p ogólnie po całej sali bass roznosił się równo, i był bardzo dobrze słyszalny w każdym miejscu. Nie wiem czy to tak powinno być... :?:Ale wiara mowiła ze fajne grają, ale zawsze basu mozna ująć na korekotrze:D ogolnie zdały egzamin i jestem z nich zadowolony:)

• #26 08 Kwi 2008 09:48
    djdinitro
    Poziom 25  

macko979 napisał:
    Ale wiara mowiła ze fajne grają, ale zawsze basu mozna ująć na korekotrze:D :)
    Kurde a u mnie na imprezie jest wrecz odwrotnie ile bym tych basowych dopalaczy dał i tak bedzie za mało bassu.Wiesz no takie 3way kolumny z fajnie dobranym wzmakiem zagraja na takich imprezach to niema bata kazden z głosnikow sobie gra swoją czestotliwoscia wiec mozna zaszalec.Pozdrawiam i zycze dalszych owocnych projektow!

• #27 08 Kwi 2008 13:24
    barek89
    Poziom 19  

skad takie tanie zwrotnice? i co to za zwrotnice?

• #28 08 Kwi 2008 23:00
    macko979
    Poziom 14  

barek89 napisał:
    skad takie tanie zwrotnice? i co to za zwrotnice?

Na stronie stx sa po tyle, ale chyba bede patrzał je sprzedać, bo wole sobie sam zrobić, tylko dostane miernik co mierzy indukcyjność, i sam sobie nawine

• #29 09 Kwi 2008 16:19
    barek89
    Poziom 19  

no jesli masz te ze strony stx'a to sprzedaj i zrob sam

• #30 09 Kwi 2008 21:11
    macko979
    Poziom 14  

a jesteś zainteresowany??

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME