Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa blaupunkt gta 4 special... Stałe 25v na wyjsciach gł

kamilcomp 23 Mar 2008 11:01 917 1
  • #1 23 Mar 2008 11:01
    kamilcomp
    Poziom 20  

Witam:(

Zakupiłem ostatnio na allegro wzmacniacz blaupunkt Gta4 special MK I...
    Był on zdekompletowany (tzn. brakowało kilku kondensatorów...) Uzupełniłem go o brakujące części i nadszedł czas na uruchomienie
    Uruchomił sie za pierwszym razem... I działały 2 kanały... Wiec mówię to i te dwa trzeba uruchomić... I na forach wyczytałem, że trzeba podmienić końcówki mocy (tranzystory)... Były tam npn i pnp i podczas gdy je przelutowywałem pomyliłem i wlutowałem npn na miejsce pnp... Strasznie sie nagrzały... Gdy zorientowałem się i przelutowałem je z powrotem w celu zobaczenia jakich szkód dokonałem okazało sie, że nie działają i tamte 2 kanały... Zaczęły sie grzać 2 tranzystory sterujące tymi co wcześniej podmieniłem... Więc zostały wylutowane i sprawdzone... Okazało się, że są uwalone... (teraz czekam na przesyłkę z nowymi)... Jak mierzę co jest na wyjściach kanałów na 2 pokazuje po 22,5v ;/... Obadałem przetwornicę i wszystko w niej jest ok bo daje symetryczne 25v... Teraz czasami wydaje mi się, że gdy przewróce płytkę na druga stronę (lutami do góry) to się robi ciepła przy potencjometrach i przełącznikach tam gdzie sie znajdują elementy przedwzmacniacza... Gdy go zakupiłem brakowało mu także przełączników i był tylko 1 więc wzorowałem sie na nim i porobiłem zworki zamiast tych przełączników bo są trudne w znalezieniu...Pewien elektronik polecił mi abym wlutował sygnał z mp3 czy innego urządzenia gdzieś za przed wzmacniaczem i udało mi sie.. Na dwóch kanałach czasami usłyszy sie jakiś dźwięk ale jest straszne z deformowany... (wszystkie przełączniki są ustawione na opcje low pass czyli na napęd subwoofera)... Przy gniazdach rca, które też musiałem dokupić są na płytce wyraźne ślady tak jak by okopcone na ródo czarny kolor... Jeszcze wracając do przetwornicy do tranzystorki IRFZ46n były wszystkie wystrzeliły i też zostały powymieniane... Jestem początkującym elektronikiem i juz nie wiem co mogło paść w tym cudzie..

0 1