Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czym różnią się laptopu Platformy VBI/CBB od zwykłych ?

Kostek7 23 Mar 2008 12:23 3587 5
    Kostek7
    Level 27  
    Wyjaśnienie znaczenia frazy "VBI/CBB" odnalazłem w Wikipedi ale czy ktoś może mi powiedzieś dlaczego ten sprzet jest dużo tańszy niż "zwykłe" laptopy ?
    W czym tkwi różnica ?
    Podałbym przykłady konkretne ale moderato mółby skasować temat a zależy mi na odpowiedzi :_)

link do Allegro usunąłem
    [jankolo]
    sturmvogel
    Level 11  
    To są składaki... do obudowy można wkładać dyski/napędy/procesor/ram i nie wiem co jeszcze według upodobań a nie odgórnego widzimisię producenta.
    Pytong
    Level 32  
    Laptopy w tej technologii bez względu na marke/producenta używaja tych samych komponentów (technologicznie). Komputery łatwo sie rozbudowuje, podzespoły są ogólnodostępe. A jeśli powiedzmy jeden element pasuje do kilkuset laptopów w dodatku różnych marek to masz na takie rzeczy niemiłosierny zbyt i zazwyczaj cena tego też jest niska. Czyli jednym słowem chce sie doprowadzić do pewnego wy-standaryzowania części, tak jak to jest w komputerach stacjonarnych. Potrzeba ci pamieci to nie patrzysz na producenta, kupujesz to co ci potrzeba gdziekolwiek i bedzie pasować.
    Pawel1812
    Level 26  
    W takim razie dlaczego nie doszło o tego, co w komputerach stacjonarnych, że mało kto kupuje firmowe? Czy laptopy CBB mają jakies wady? Bo jak na razie widzę tylko zalety...
    tzok
    Moderator of Cars
    To wciąż nowość, poza tym ceny nie są dużo niższe niż markowe, a z jakością bywa różnie... wolę dać te 200-300zł więcej i mieć HP czy Della, a nie składaka VBI.
    VBI to zazwyczaj tylko "kadłubek" do którego w sklepie dokładają Ci dysk, pamięć, a nawet matrycę jaką sobie wybierzesz z listy akcesoriów.

Swoją drogą jeśli chodzi o PeCety - to albo składam sam, albo kupuję markowy, na pewno nie kupiłbym dla siebie składaka z hipermarketu czy jakiegoś "sklepiku za rogiem".
    jurek1980
    Level 26  
    Tzok chyba nie można tak tego porównywać. VBI są produkowane przez tych samych producentów płyt głównych w Chinach, które produkują podzespoły dla wielu znanych marek. Cena chyba nie jest tu wyznacznikiem, moim zdaniem VBI są nawet droższe od zwykłych markowych laptopów. Chodzi właśnie o standaryzację - te same klawiatury dospęne jako zamienniki, te same moduły blutooth czy karty wlan. Możliwość zastosowania tych samcyh matryc czy inwerterów. Nie trzeba płacić u producenta 300 zł za klawiaturę dedykowaną do danego modelu tylko dlatego, że ma tak a nie inaczej rozlokowane mocowania czy taśmę. Może dla pojedyńczej osoby nie jest to przekonujący argument, ale dla firmy posiadającej kilkaset sprzętów. Szcególy i tabele kompatybilonści można znaleźć na stronach Intela.