Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny estradowe M-Dj 500W 97dB

M-Dj 23 Mar 2008 13:12 6181 15
  • Witam, chciałem przedstawić projekt moich kolumn estradowych. Wcześniej zbudowałem 2 inne zestawy, ale kolumn do domu, nie na imprezy.

Na początek kosztorys. Dla ujednolicenia miejsca zakupu, zakupione przedmioty w tym samym miejscu oznaczyłem kolorami :)

Cięcie:
    Wyrzynarka METABO STE 75 QUICK, brzeszczoty: do cięcia precyzyjnego i prostego brzeszczoty BOSCH
    Piła METABO KSE 55 PLUS

Do wiercenia oraz wkręcania wszystkich śrub i wkrętów wystarczyła mi wiertarka AEG ERGOMAX.

Kolumny są zrobione w całości ze sklejki suchej o grubości 18mm. W/w narzędziami pracowało mi się bardzo dobrze, jedyny minus, to odszczepianie się sklejki od strony spodniej podczas cięcia skośnego (pod katem 7 st.) piłą.

Wymiary:
    Pojemność kolumny (netto) 98 L
    Szerokość przód (netto) 40cm
    Szerokość tył (netto) 30cm
    Głębokość (netto) 40cm
    Wysokość (netto) 70cm.
    Średnica wew. BR 77mm
    Długość BR 45mm

Kolumny zrobiłem do prowadzenia niewielkich imprez okolicznościowych (18-stki i półmetki). Napędzam je ADS LX-500, ale niedługo będę musiał zmienić na mocniejszy, gdyż diody „clip limiter” świecą zbyt intensywnie, gdy kolumny grają jeszcze czystym brzmieniem i można by z nich wyciągnąć nieco więcej.

Wytłumione zostały najpierw filcem grubości 1cm na ściankach bocznych i tylnej, potem na wszystkich ściankach (oprócz przedniej oczywiście ;) ) łącznie z podstawami falowaną gąbką grubości 3cm.
    Kolumny są skręcone wkrętami do drewna długości 30mm i sklejone klejem do drewna. Zaokrąglony przód wyznaczyłem krzywikiem kreślarskim.
    Oklejone są specjalnym materiałem do kolumn i subwooferów.
    Aby uniknąć osadzania kraty na wcisk miedzy boki kolumn wykonałem specjalną ramkę, gdzie jak widać na zdjęciach przykręciłem do niej kratę. Na pewno poprawia to jej sztywność.
    Początkowo miałem je robić na głośnikach IMG STAGE LINE, ale w ostateczności tylko głośnik wysokotonowy jest tej firmy, a niskotonowy firmy CELESTION. O wyborze przetworników zdecydowały parametry takie jak, moc, pasmo przenoszenia i SPL. Jeśli chodzi zaś o zwrotnice to miałem do wyboru (obydiwe firmy JANBO) CR - 4W lub AS - 2W-01, ostatecznie z pooca pracowników JANBO wybrałem tą drugą.

Wszystkie rączki, terminale i głośniki zostały uszczelnione specjalną, samoprzylepną taśmą winylową.

To by było na tyle. Zapraszam i zachęcam do oceny mojego projektu :)

Na koniec jeszcze kilka zdjęć :)

Fajne!
  • #2 23 Mar 2008 13:17
    maxrider
    Poziom 20  

No prawdziwy profesional i dobre głośniki takie konstrukcje to Cieszą oczy!! 10/10

• #3 23 Mar 2008 13:58
    M-Dj
    Poziom 9  

Dzięki za uznanie :)

• #4 23 Mar 2008 15:11
    macko979
    Poziom 14  

ale te 500W jest w 2 kolumnach tak? bo celestion 1225 ma 250 W :) ale konstrukcja bardzo ladna i staranna, tylko ta siatka troche nie pasuje, albo mocowanie jej. ogolnie 9/10. to twoj pierwszy projekt?

• #5 23 Mar 2008 15:22
    artis666
    Poziom 26  

Ciekawa i dopracowana konstrukcja, moznaby się zastanawiać czy to nie oryginalna kolumna gdyby nie mocowanie siatki... ale i tak jest ok, 10/10 no a jak to gra?

• #6 23 Mar 2008 15:24
    Pixelmen
    Poziom 23  

Ogólnie spoko, nieźle Ci to wyszło. Dobór przetworników bez większych zastrzeżeń. Jedyne co bym zmienił to sruby mocujące kratę - zrób cos z nimi, najlepiej pomaluj, oraz sam układ przedniej ściany - ja dałbym BR'y na sam dół. Poza tym OK :) 9/10

• #7 23 Mar 2008 17:11
    jajek92
    Poziom 23  

nom spoko kolumny, te wkręty pomaluj na czarno, albo na szybko markerem. 97dB w domu? ja bym nie ryzykował, na imprezki będą extra, jak by jeszcze do nich fabrykę basu to już będzie extra sprzęt, jaki jest odsłuch w domu, a jaki na dużej sali, masz czym je napędzać

• #8 23 Mar 2008 17:58
    M-Dj
    Poziom 9  

Układ przedniej ścianki wziąłem z kolumn firmy Macki model S 215.
    Co do wkrętów mocujących przednią kratę,to stwierdziłem,że jak zaśniedzieją,to pomaluje,ale chyba zrobię to szybciej :D
    Tak,moc rms jednego głośnika to 250W. Napędzam je ADS LX-500 (już to pisałem), jest on troszkę za słaby, może gdyby go wykorzystać jak napęd do górek,to by starczyła,ale na imprezie podczas mocniejszych beatów jest już przeciążony, dlatego planuję kupić używkę LX-800 lub mocniejszy z serii LX.

Co do wrażeń odsłuchowych w domu, to jestem bardzo zadowolony,choć jeśli chodzi o efekty np jakiejś grozy w filmach,to jednak nie gra on za ładnie. Jeśli natomiast chodzi o muzykę,to bardzo ładnie odtwarza nieelektroniczną muzykę. Głośniki wiernie oddają dobre brzmienie akustycznych nagrań. Grałem na sali ok 40m2 i na takiej sali bas miał niezłego wykopa, w przyszłym tygodniu może uda się podjechać do strażnicy, ok 100m2 i zobaczymy co potrafią. :)

• #9 23 Mar 2008 23:10
    <SUB>
    Poziom 13  

witam

no bardzo ładne te estradówki, jaki masz model tego drivera, ja zrobiłem cos podobnego na glosnikach img, wg mnie te br-y wyglądały by bajecznie pod basowcem ale to kwestia gustu paczki zrobione profesionalnie

a to moje skrzyneczki

• #10 24 Mar 2008 10:03
    M-Dj
    Poziom 9  

Model głośnika wysokotonowego jest opisany w cenniku, radzi sobie świetnie nawet z dużym obciążeniem i myślę,że można by go stosować a mocniejszym basikiem.

• #11 24 Mar 2008 10:57
    djdinitro
    Poziom 25  

A nikt zauwazył ze tam cos do wytłumienia jest w tej paczce? po co jak takich kolumn sie nie tłumi wewnatrz! musze sie zapytac skad masz taka siatke gdzie i za ile kupiłes bo mi sie podoba...projekt fajny fakt mozna te br'y dac chociazby pod wysokotonową tuba lub pod basowcem.

• #12 24 Mar 2008 12:23
    M-Dj
    Poziom 9  

BR... już pisałem,że taki układ "odgapiłem" od kolumn firmy MACKIE i podoba mi się,ze zrobiłem właśnie taki, a nie standardowy, czyli BR na dole. Kraty kupiłem od gościa,który robi i sprzedaje kolumny na allegro o nazwie POWER SOUND.

A co do wytłumienia, to nie wytłumia się raczej kolumn typu odwrotka. Ja nie wykorzystuje tych kolumn do nagłaśniania pleneru, tylko do nagłaśniania sal, gdzie jednak dobrze jest jak bas nie jest taki pusty :)

• #13 24 Mar 2008 12:28
    djdinitro
    Poziom 25  

No w sumie tak co do tego wytłumiania to mozna dobrac sobie ilosc wg.uznania i efektu jaki sie zamierza,sam tak robiłem nawet z br'em bo jak czasem grał z pewnym pasmem to dziwnie deche przypominał i lekkie taka pianką wytłumienie pomogło.No co do tych br'ow to jesli robione wg wzoru to nic nie mowie jest ok...udana ładna konstrukcja 10/10

• #14 26 Mar 2008 10:33
    misiukolorowy
    Poziom 11  

Elegancko! Mam tylko pytanie czym przyklejałeś ten kocyk i jak to się trzyma?

• #15 26 Mar 2008 13:32
    djsuchy
    Poziom 20  

Gdzie zamawiałeś tabliczkę znaminowaną ?? Elestra ?

• #16 26 Mar 2008 19:27
    M-Dj
    Poziom 9  

Materiał przykleiłem klejem "OSAKRYL". Muszę powiedzieć, że średnio się nim klei, gdyż jest gęsty (rozsmarowywanie szpachelką) i ma kolor beżowy, więc trzeba uważać, żeby nigdzie nie kapnął, bo po wyschnięciu robi się sztywny i ciężko jest go zdrapać bez śladu. Ale trzyma bardzo dobrze.

A co do tabliczki znamionowej to..... Cel uważam za osiągnięty :) Nie jest to żadna tabliczka :) Po prostu do terminalu przykleiłem naklejkę:)
    A zrobiłem ją tak. Wydrukowałem na czarnym tle napisy, a pod parametrami zrobiłem białe tło i tak to wydrukowałem. Potem nakleiłem na to szeroką taśmę samoprzylepną bezbarwną (szeroką,żeby nie było widać łączenia wąskiej), a od spodniej strony dałem taśmę dwustronną i przykleiłem to do terminalu. <lol>

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME