Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka nawigacja na polskie drogi?

paluch36 23 Mar 2008 13:53 12025 18
    paluch36
    Level 12  
    Witam!
    Czy możecie mi polecić jakąś dobrą, w miarę tanią nawigację i żeby była dokładna?
    marcinek86
    Level 11  
    Witam,
    Przymierzam się do zakupu nawigacji i wypatrzyłem model Mio Moov M400 w wersji PL za około 270-280zł. Przeglądając dane techniczne innych wersji tego modelu (FEU, CEU...) zauważyłem że wersja PL ma 1GB pamięci wewnętrznej a FEU i CEU mają tej pamięci 2GB.
    Wyczytałem również na forum że pliki systemowe zajmują ok. 600MB i tu pojawia się pytanie czy te 400MB wystarczy na instalację programu nawigacyjnego AutoMapa? Nawigacja będzie przeznaczona do podróży po Polsce-ale czy będę mógł w razie czego dograć mapę jakiegoś kraju, np. Niemiec, Holandii, czy ta przestrzeń 400MB mi na to pozwoli?
    Proszę o pomoc. Pozdrawiam.
    Pontikos
    Level 38  
    marcinek86
    1. pliki systemowe nie zajmuja pamieci Flash. Pamiec flash zajmuje oryginalny program nawigacyjny, ktory mozesz usunac po odblokowaniu urzadzenia.
    2. Automapa XL PL 660 zajmuje ok. 300MB po zainstalowaniu.
    3. Jesli odblokujesz urzadzenie, bedziesz mogl uzywac np. programu nawigacyjnego IGO8x - w nim masz mozliwosc dogrywania poszczegolnych krajow / regionow - w Automapie MUSISZ kupic cala Europe na raz, obojetnie jaki obszar masz zamiar uzywac - nie jest to najtansze rozwiazanie.

paluch36 - sugeruje jakies urzadzenie z fabrycznie zamontowana Automapa XL PL - Navroad lub Becker
    marcinek86
    Level 11  
    OK. Dzięki za wyjaśnienie.
    Może to i droższe rozwiązanie lecz na forum znalazłem info że jeśli chodzi o podróże po naszym kraju to AutoMapa ma dokładniejszą mapę Polski od programu IGO8x-dlatego uparłem się na program AutoMapa.:D
    Pontikos
    Level 38  
    ..I tak sie wlasnie tworza tzw. "urban legends" :D ["jedna pani drugiej pani, ze ten program jest do bani" ;) ]
    A powaznie - zalezy z ktorej mapy iGO sie korzysta - jest mapa Emapy (DUZO dokladniejsza) i TeleAtlasu (duzo tansza) Obie dzialaja w tym samym programie - iGO83/85
    Sumarycznie, jesli masz w perspektywie takze jazde po Europie, zdecydowanie sugeruje iGO.
    marcinek86
    Level 11  
    Nie powiedziałem że jakaś wersja IGO jest do bani :D Czytałem że np. do jazdy po Polsce polecają bardziej AutoMape a do jazdy w określonych częściach Europy polecają właśnie IGO8x. Ja nie mam pojęcia co jest lepsze, sugeruje się dlatego wypowiedziami innych a raczej nikt bez własnych doświadczeń się nie wypowiada na forach więc traktuje wszystkie opinie które przeczytałem o tych 2 programach nawigacyjnych że są one podparte doświadczeniami.
    begalb
    Level 10  
    A propo pamięci nie kupujcie nawigacji bez slotu na kartę pamięci! Nowe mapy zajmują coraz więcej miejsca, 1 czy 2 GB to na prawdę mało (szczególnie na Europę).
    Pontikos
    Level 38  
    ..chyba ze jest to program iGO8x lub MioMap, ktore pozwalaja dogrywac pojedynczo mapy tylko tych krajow, po ktorych bedziemy chcieli jezdzic, a nie wszystko jak leci, jak oferuja np. piraci ;)
    Nawet w Automapie Europy, zajmujacej 2.4 GB mozna wskazac wybrany obszar, mieszczacy sie na 2GB.

Uwazam ze uwaga Kolegi begalab jest zbyt uogolniajaca zagadnienie i nie posiada wiekszej wartosci jako wskazowka dla Kupujacych sprzet z dolnej polki cenowej. ;)

Poza tym, z mojego Chomika mozna sciagnac driver, rozszerzajacy KAZDY WinCE tak, by widzial karty SD-HC :) Nawet go tu zamieszczalem na Forum.
    begalb
    Level 10  
    Ja jednak uważam. że uwaga dot. pamięci jest tu bardzo ważna. Kolega chce kupić tanią nawigację, pewnie jest to jego pierwszy sprzęt. Nie wszyscy chcą lub potrafią bawić się w odblokowywanie nawigacji itp.
    Kolega również nie poinformował z jakiego oprogramowania chce korzystać, pirat or legal... ;)
    Więc lepiej przedstawić mu wszystkie opcje... Żeby potem nie był zdziwiony i załamany gdy się zorientuje że mapa nie chce się zmieścić... Szczególnie jeśli chce kupić tani sprzęt... Nie sądzę by chciał inwestować w drogą mapę... Co jest oczywiście nie dobre i nie polecam:)
    Pontikos
    Level 38  
    tak jak napisalem, to podtrzymuje - np. mapy do iGO8 kupowane REGIONALNIE, wybiorczo, czyli tylko te kraje, ktore nas interesuja, sa tansze nawet od Automapy (ktora trzeba kupic cala, niezaleznie z jakiego obszaru korzystamy) - mowimy tu caly czas o legalnym oprogramowaniu. Ta sama opcje oferuje takze Navigon, GoClever oraz Mio.

Ergo - fragment drozszej mapy jest tanszy niz cala tania :) I sie miesci na 2GB :)
    suchy22
    Level 20  
    Polecam AutoMapę. Płacisz i masz dostęp do kilku aktualizacji w roku bezpłatnie. I nie jest to ściema jak w przypadku innych nawigacji, że tylko oprogramowanie. Aktualizacji za każdym razem podlega program i mapy co jest bardzo ważne. No i nie można zapomnieć o aktualizacjach punktów POI również darmowych w serwisie Miplo. A co do prowadzenia, to każda ma jakieś kuku i trzeba po prostu tak jak ze zwykłą mapą, troszeczkę popatrzeć gdzie się jedzie. Ale to gdzie jedzie samochód zawsze jest sprawą kierowcy.
    Dokładność AutoMapy ze względu na częste aktualizacje, również jest na najwyższym poziomie. A1 z Bełku do Gliwic była już chyba po 2 tygodniach od otwarcia. Podobnie jak przebudowany węzeł na 3 stawach w Katowicach. Polecam bo sam korzystam.
    Pontikos
    Level 38  
    Jesli chodzi o Polske, masz racje calkowicie.
    Ale sprobuj pojezdzic z Automapa po np. Rodos, czy pogorzu Chorwacji ;/ Tam sprawdzaja sie tylko Garmin, TomTom i iGO8x z mapa lokalnego dostawcy :)
    A przeciez mapa GPS jest najbardzien potrzebna wlasnie tam, gdzie kompletnie nie znamy drogi, a nie na trasie do pracy, by porownywac czy sie pojawilo rondo zamiast skrzyzowania..
    koala106
    Level 39  
    Ja też dołożę swoją cegiełkę - jeżeli chodzi o Polskę - nie spotkałem się z lepszym pokryciem kraju niż w Automapie - co do algorytmu wyznaczania trasy - niestety nie jest on idealny - ale po jeżdżeniu w Polsce sprawdza się bardzo dobrze - Tomtom i iGo nie nadążają z aktualizacjami map - nawet lokalny dostawca (emapa) ma opóźnienia w porównaniu z Automapą.
    suchy22
    Level 20  
    Co do ronda to nie do końca. Całego śląska nie jestem w stanie znać, więc korzystam jak to napisałeś z tych dojazdów do pracy a raczej w pracy. I każda przebudowa wiąże ze sobą zmiany w organizacji. Nawet jeżeli wcześniej korzystałem z węzła na 3 stawach lub węzła Sośnica w Gliwicach. To zmiany są na tyle duże że nie do końca wiadomo jak jechać. Ustawienie się na nieodpowiednim pasie, powoduje nadrobienie kilku a nawet kilkunastu kilometrów. Pomocniczy wtedy okazuje się asystent pasa ruchu, bo z oznakowania to często niewiele wynika. A dojechać do pracy trzeba na czas.
    A jak chcesz się o tym przekonać to przyjedź do Mikołowa od strony Gliwic i spróbuj pojechać na Żory... niejeden zawodowy poległ przez ludzi, którzy to zaprojektowali.
    Co do map to kolega wyraźnie zaznaczył, że szuka na Polskę...
    Pablo1964
    Moderator
    Od ponad roku nawigacje Beckera sprzedawane są z mapami iGO całej Europy i dodatkowo z Automapą XL PL. Dla mnie to jest optymalne rozwiązanie.
    Pontikos
    Level 38  
    Kolego suchy22 - przyznaje Tobie racje - Automapa najszybciej nadaza za zmianami w terenie!
    Jednak, jako ciekawostke dodam jedynie: Miejscowosc "Kolumna II" na drodze nr 14 pod Lodzia - w tej miejscowosci Automapa pokazuje 5 ulic, a Miomap 200912 pokazuje tych ulic kilkanascie :)

Pablo1964 - nie wszystkie modele Beckera (tylko seria Z, a z niej wybrane modele, jesli pamietam) i tylko w promocji, nie jest to chyba standardowa oferta firmy Becker..
    Pablo1964
    Moderator
    Zgadza się - jest to opcja. Jednak według mnie warto wziąć ją pod uwagę.
    suchy22
    Level 20  
    w AM 6.6.1 Kolumna przy trasie 14 Armii Ludowej, mam kilkanaście ulic wraz z numeracją... Najkrótsza chyba ulica Mokra 2 i 4. Swoją drogą nieźle narąbali tych uliczek...