Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CB Radio Midland 100 PLUS - brzęczy przy nadawaniu

23 Mar 2008 13:55 2739 13
  • Poziom 29  
    Witam.

Koledzy mam następujący problem. Mianowicie mam w naprwie CB, które z początku nadawało samo do siebie, tzn. gdy naciskałem przycisk na gruszce słyszałem samego siebie w moim CB ;) Okazało się że masa była zwarta z TX (w gruszce). Wcześniej zajrzałem do środka i zauważyłem wystrzelony kondek 1000uF/16V podstawiłem nowy i uruchomiłem. Wszystko jest ok do czasu kiedy naciskam guszke zasilacz na którym testuje CB wskazuje obciążenie. I brzęczy w innym CB na którym testuje. Gdy nie naciskam gruszki all jest ok ;p
    podobnie jest z napięciami. Może ktoś z Was wie co może obciążać CB?

Czekam na podpowiedzi ;)

Aha i Smacznego jajka i bardzo mokrego dyngusa (raczej nie przy sprzęcie elektornicznym) wszystkim moderatorom i forumowiczom elektroda.pl

Życzy JEDD (Jan) ;D
  • Poziom 26  
    Może ci się radyjka sprzęgają bo za blisko są.
  • Poziom 15  
    Napisz jaki zasilacz, jaka antena .Zasilacz może być niewydolny i będzie buczało ,sprawdz swr.
  • Poziom 29  
    Niee to raczej nie od tego. Z resztą w aucie jest podobnie bo koledzy sie denerwują bo im charcze na kanale ;pp

A co do zasilacza to mam regulowany od 0-30V= Mam na napięciu 13V (czyli tyle ile dobry aku)
    Z resztą mam podobne radyjko i wszystko jest good ;)
  • Poziom 1  
    sprawdż dokładnie masy a sszczególnie w torze wzmacniaqcza mikrofonowego łącznie z kablem i modulator.Kiedyś siedział mi modulator TDA 2003
    to radio przy nadawaniu nie przenosiło modulacji jak
    należy,wiadomo modulacja AM.
  • Poziom 29  
    A więc teraz jest taka sytuacja. Przysiadłem do radyjka i tak, wymieniłem dwa elki 100uF/16V i obciążenie radyjka niby znikneło. Ale po krótkiej chwili ok. 1 minucie rezystor R125 (10 Ohm) na schemacie poszedł sie kochać, tzn. skopcił sie ;p
    Oczywiście musiałem zasiągnąć do schematu i wymieniłem lecz nadal to samo rezystor zaczyna sie dymić. Co może być tego przyczyną?
  • Poziom 29  
    KTC 1006? Widziałem że jest tam tranzystor C2003 lub K2003 i scalak UTC (dalszej nazwy nie pamiętam). To czyżby ten tranzystor był zwarty?
  • Poziom 29  
    Odświeżam temat.

Udało mi się wyeliminować grzejącego sie R125 poprzez wymiane Q25 (KTC1006) na BD139. Wszystko było by dobrze gdyby. Przy dłuższym naciśnięciu gruszki ok 15 sekund wywaliło mi C69 (100uF/16V). I dzieje sie tak gdy mam podłączone antene. Jeżei antena jest odłączona to wszystko ok. Lecz jak naciskałem gruszke z wpietą anteną, zasialcz wskazywał pobór prądu na poziomie 32V=

O ile mi wiadomo napięcie powinno odrobine spaść a nie wzrastać dwukrotnie. Co może być przyczyną tego uszkodzenia?
  • Poziom 15  
    Jakie masz napięcie na zasilaczu podczas nadawania??
  • Moderator
    Cześć.

JEDD napisał:
    ... I dzieje sie tak gdy mam podłączone antene. Jeżei antena jest odłączona to wszystko ok. Lecz jak naciskałem gruszke z wpietą anteną, zasialcz wskazywał pobór prądu na poziomie 32V=
    ...

Nie można uruchamiać nadajnika bez obciążenia, którym jest antena lub tzw. sztuczne obciążenie.
    Nadawanie bez obciążenia nadajnika kończy się uszkodzeniem tranztstora końcowego nadajnika i często tranzystora nim sterującego.

Zasilacz nie pokazuje poboru prądu w woltach. Pobór prądu wyraża się w amperach.
    Jeżeli pokazuje Ci się 32V, to znaczy, że napięcie w.cz. przedostaje Ci się do zasilacza powodując jego złą pracę.
    Na przewody zasilające radiotelefon załóż pierścionek ferrytowy, przewlekając przewody zasilające kilka razy. Możesz zblokować wyjście zasilacza pojemnością rzędu 100 nF. Pierścionek jest jednak skuteczniejszy. Może być ze starego zasilacza komputerowego :)
  • Poziom 29  
    Co do tego w czym mierzy się pobór prądu to przepraszam, moja wina, pomyliłem się. Choć pobór prądu o wartosci 4A to nie brzmi za ciekawie. Co do tego "pierścionka" to spróbuje. Na warsztacie mam pare uszkodzonych zasilaczy komputerowych, o postępach spróbuje poinformować.

Pozdrawiam