Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Labolatorium z automatyki i odczytywanie informacji z oscylo

piicia 23 Mar 2008 23:23 549 1
  • #1 23 Mar 2008 23:23
    piicia
    Poziom 17  

Witam. Chciałem zapytać się o kilka rzeczy. Mam labolatorium z podstaw automatyki. Ostatnio miałem ćwiczenie, polegające na znalezieniu podstawowych danych czyli współczynników wzmocnienia i stałych czasowych elementów przy sygnale zadającym generatora prostokątnym (wykres przedstawia odpowiedź jednostkową) oraz przy sygnale zadajacym sinusoidalnym. Z prostokątnym nie mam większych trudności ponieważ badam elementy inercyjny 1 rzedu i oscylacyjny bez tłumienia. Jednak prowadzący kazał przeanalizować też wykres przy sygnale zadająym sinusoidalnym. w książkach tego nie ma i dlatego proszę tu o pomoc. Jakie informacje mogę wyciągnąć z wykresu wyglądającego tak ze mam sinusoidę sygnału zadaljacego i druga sygnału wychodzącego i są one przesunięte względem siebie o jakiś czas oraz sinusoida przedstawiająca sygnał wychodzący ma mniejszą amplitudę niż zadajaca.
    Z góry dziękują za wszelką pomoc.

0 1
  • Pomocny post
    #2 24 Mar 2008 10:11
    ed-ek
    Poziom 34  

Jeżeli wykonałeś tylko jeden pomiar Uwyj=f(Uwej)=f(ω) dla sygnału sinusoidalnego, to możesz określić tylko jedną wartość przesunięcia fazowego φ badanego członu inercyjnego.
    Ts okres sinusoidy [s]
    tp przesunięcie między sygnałem wejściowym i wyjściowym [s]
    φ=2*Π*tp/Ts [rd];
    W członie inercyjnym I rzędu φ=-arctg(Im G(jω)/Re G(jω));
    Uwy<Uwe tłumienie
    Określenie φ - pod warunkiem, że Cwe oscyloskopu jest do pominięcia.
    Pomiar na DC.

0