Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Z gitary klasycznej na elektryczną

24 Mar 2008 11:04 11204 21
  • Poziom 13  
    Witam, szukałem po internecie i na elektrodzie ale nigdzie nie umiem znaleźć schematu jak zrobić to coś co sie wkłada pod struny i podłącza do głośników. Mam gitare klasyczną i nie chcę kupować elektrycznej bo rzadko gram, choć jak fajna piosenka to moge całymi dniami sie tego uczyć. Proszę o jakiś schemacik instrukcję czy coś. Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Przeniosłem z: Schematu/instrukcji…
  • Poziom 11  
    Witam kolegę po sąsiedzku ;)
    Mówiąc "to coś co sie wkłada pod struny" chodzi Ci pewnie o "pick-up" Czyli przedmiot w którym indukuje się sygnał.

Te dwa są już przystosowane do montażu.
    Zawsze można się pobawić samemu i wmontować coś takiego chociaż raczej nikt tak nie robi, a przynajmniej rzadko się takie coś spotyka.

Do tego wszystkiego jest jeszcze jedno ale. Klasyk posiada struny nylonowe które nie stworzą w tych pick-up'ach sygnału. Takie coś jest dobre dla akustyka (metalowe struny). Zmienianie strun w Twoim klasyku na metalowe odradzam bo naciąg strun metalowych jest mocniejszy a klasyk nie jest z reguły przystosowany do takich naprężeń.

Możesz poszukać po prostu "mikrofonu instrumentalnego" do swojej gitary. Kiedyś takie rzeczy plątały się po allegro ale teraz jakoś ślad po tym zaginął. Lepsze sklepy muzyczne powinny mieć takie coś w ofercie. Koszt to od okolo 50zl do 100zl

[Regulamin, punkt 10.11. Linki do aukcji usunięto. Proszę wstawić zdjęcia. Mariusz Ch.]
  • Poziom 13  
    tylko chodzi mi o coś taniego, bo za 500 zł to juz sobie kupię elektryczną. Przed chwilą wpadłem na pomysł dania może mikrofonu elektretowego i jakis układ zrobić i podłączyć do kompa. Czy tak sie da??
  • Poziom 11  
    Myślę, że wszystko byłoby ok. Napewno w studio nie są wykorzystywane takie mikrofony ale chyba aż takiego sprzętu Ci nie potrzeba?
    Cena 500zł jest absurdalna jak na takie przedsięwzięcie - też się zgodzę.
    http://www.studio.use.pl/mikrofony_instrumentalne.html
    Tu masz tak do poczytania o mikrofonach instrumentalnych.

Jeśli chodzi o mikrofon elektretowy to zasilane są najczęściej 1,5V - 10V.
    Podłączenie jak na załączonym zdjęciu.
    Zdjęcie zaciągnąłem z tego artykułu. Poczytaj ten kawałek o mikrofonach elektretowych.
    www.elportal.pl/pdf/k01/27_08.pdf
    Reszta co trzeba zrobić to kabel z wyjścia do pieca albo do wierzy. A czy zrobisz dziurę (terminal) w gitarze czy przewód będzie całkowicie na zewnątrz to już od Ciebie zależy.

Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Mam mikrofon elektrenowy ale nie wiem, który, wiem to że nma tylko 2 końcówki i kosztował 1,10zł. Mniejsza o to. Dziękuję za pomoc, jak zrobię to dam fotki i próbkę dźwięku.
    PS. Gdy nagrywałem dyktafonem z mp3 (wsadziłem do pudła rezonansowego) to był straszny szum, może to zależy od czułości. I czy w tym układzie na rysunku 6b czułość mikrofonu zależy od napięcia?? I jak będzie straszny dźwięk to czy zakłucenia da się zmniejszyć?? I co oznacza skrót Rl??

Dodano po 5 [godziny] 25 [minuty]:

mmmm.... może nie jasno się wyraziłem. Chodzi mi o to aby gitara grała tak jak elektryczna bo o nagłośnienie mi nie chodzi. A struny mogę przecież wymienić na metalowe...
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Strun nie wymieniaj bo nie daj Bóg może coś się stać z gryfem albo mostkiem.
    Separacja sygnał-szum jest możliwa do osiągnięcia tłumiąc pasmo szumu. Tłumi się niestety w ten sposób także część sygnału znajdującego się w paśmie szumu.
    Czy czułość będzie lepsza gdy podwyższymy napięcie zasilania? Czułość zależy przede wszystkim od samej konstrukcji. Napięcie jeśli coś zmienia w kwestii czułości, to na pewno niewiele.
    Co to jest RI - nie wiem.
    Szumy w dyktafonie - obstawiam, że to albo sprawa rezonansu, drgań gitary w połączeniu z obudową dyktafonu albo nie dostosowaniem dyktafonu do danego pasma i złe przetwarzanie.
    Nie poruszam się w dziedzinie mikrofonów. Wolałbym aby ktoś inny się wypowiedział i potwierdził albo zanegował to co mówię.
  • Poziom 13  
    No cóż, dzieki za trud, wykorzystam ten mikrofon. Co do mikrofonów to zamieszczam dźwięk z mp3, na komputerze było bez żadnych zakłuceń, był czysty dźwięk. Na tym nagraniu początkowy dźwięk i końcowy to wyjmowanie i wkładanie mp3 do pudła rezonansowego.

Dodano po 14 [minuty]:

=/ niestety nie da się wrzucać plików .wav
  • Pomocny dla użytkowników
    A ciekawe czy ktoś próbował zrobić metalizację strun do gitary klasycznej. Np jakaś cienkościenna rurka stalowa (bardzo lekka by struny nie obciążać), klejona na strunę albo napylone odcinkowo drobne opiłki stalowe, na wysokości przetwornika. Ewentualnie "pick-up" optyczny tylko z jakąś filtracją by przydźwięku od oświetlenia nie łapał (np. fototranzystory na podczerwień i diody led oświetlające każdą strunę z osobna - tylko nie wiem jak by tu było z liniowością przeniesienia sygnału).

Nie wiem jakby to działało, tak rzucam na rybkę.
  • Poziom 27  
    Kiedyś były dostępne struny metalizowane :!: ale tak czy owak to te wszystkie porady są "słabe".Do git. klasycznej nadaje się najlepiej przetwornik piezo .Kup sobie taki przetwornik jak jest w pozytywkach i najmniejszych zabawkach przylutuj przewody a następnie wklej go na jakiś twardy klej -np distal do środka pudła powinien być wklejony na wewnętrznej stronie płyty górnej , pod mostkiem gitary lecz bardziej u dołu czyli w miejscu gdzie druga od dołu struna zaczepiona jest do mostka .Następnie wiercisz mały otworek na gniazdko mini jack lub jack i przylutowywujesz do niego przewód od tego piezo.Aby uzyskać dobre brzmienie potrzebujesz jeszcze prostego preampu tyle że powinien mieć on dość wysoką impedancję wejściową , można przerobić jakiś prosty preamp od mikrofonu do tego obniżyć nieco jego czułość wejściową
    później do szczęścia jest Ci potrzebny tylko wzmacniacz a wł. końcówka mocy lub cokolwiek co ma wejście liniowe , dodatkowo nie niszczysz gitary wieszaniem na niej różnych cudów jedynym odstępstwem od oryginału jest mały otworek na gniazdko jack.
  • Poziom 21  
    Witam . Jeśli chodzi o struny metalowe , to można założyć do klasyka tylko muszą być dobrej firmy i przeznaczone do gry bluesowej . Jest kilka tzw " rozmiarów twardości " strun . Pomyszkuj po sklepach muzycznych lub zapytaj po prostu muzyków . Pozdro .
  • Poziom 27  
    krzych1-b napisał:
    Witam . Jeśli chodzi o struny metalowe , to można założyć do klasyka tylko muszą być dobrej firmy i przeznaczone do gry bluesowej . Jest kilka tzw " rozmiarów twardości " strun . Pomyszkuj po sklepach muzycznych lub zapytaj po prostu muzyków . Pozdro .

Bzdura :!: łatwo można zniszczyć gitarę klasyczną :!: może się nie złoży jak scyzoryk ale gryf może się odkształcić , i może odkleić się mostek od pudła :!: ostrzegam wszystkich przed takimi praktykami, gitara klasyczna nie posiada żadnych wzmocnień a naciąg kompletu przeciętnych strun nylonowych to ok 20kg podczas gdy naciąg najcieńszego kompletu metalowych strun to minimum 60 :!: te liczby mówią same za siebie ! Poza tym po założeniu metalowych strun podwyższy się akcja strun i gitara będzie gorzej stroiła :arrow::| podsumowują zakładanie metalowych strun do klasyka to barbarzyństwo :cry: zrób to piezo a zobaczysz że z odp.(co nieznaczy że skomplikowanym)preampem zabrzmi całkiem dobrze. I nie zakładaj metalowych strun do klasyka bo zniszczysz gitarę , poprzeszukuj sobie allegro tam często ludzie wystawiają takie zamordowane instrumenty z krzywymi gryfami odklejonym mostkiem itd..... zobaczysz wtedy co metalowe struny potrafią zrobić z gitary klasycznej, chyba że masz polski sprzęt typu Defil wtedy zakładaj co chcesz - on przeżyje wszystko a o strój nie ma się co martwić bo takie gitary najczęściej i tak w ogóle prawie nie stroiły :D
  • Poziom 13  
    piezo to jest mikrofon?? Bo mi raczej chodziło o dźwięk gitary elektrycznej a nie nagłośnienie klasycznej....
  • Poziom 37  
    Gitarę klasyczną można nagłośnić, profesjonalnie robi się to mikrofonem albo specjalnym przetwornikiem piezo montowanym w mostku.To nie są tanie rzeczy.Ale i tak nagłośniona klasyczna nie będzie przypominała elektrycznej!Próba zrobienia z niej elektrycznej, nawet ze średnio słabym skutkiem jest z góry skazana na porażkę.Oczywiście przetwornik elektromagnetyczny (ważny element gitary elektrycznej) nie wchodzi w grę z powodu niemożności zastosowania metalowych strun.W warunkach amatorskich, jeśli chcesz próbować piezo pozostaje przetwornik piezo, choćby z pocztówki czy zabawki z buforem FET.Efekty nie będą tak dobre jak z tymi przetwornikami za 500zł. ale słychać będzie.
  • Poziom 13  
    przetwornik piezo czyms rozni sie od zwykłego mikrofonu??

Dodano po 7 [minuty]:

a skoro jestesmy przy mikrofonach to czym sie rozni ten co podał mi dino7 (chodzi mi o ten cały układ co sie do prądu podlącza) od zwykłego mikrofonu elektretowego??

Dodano po 1 [godziny] 2 [minuty]:

Mam problem z podłączeniem gniazda i wtyczki jack do kabla zamieszczam zdjęcia proszę o pomoc... szukałem ale wszędzie jest wtyk stereo a ja mam mono więc nie wiem czym sie różni podłączenie tych dwóch od siebie.

Z gitary klasycznej na elektryczną Z gitary klasycznej na elektryczną Z gitary klasycznej na elektryczną
  • Poziom 37  
    Zasadnicza różnica między mikrofonem a piezoelektrykiem jest taka że mikrofon przetwarza dźwięk a piezo drgania pudła.To co pokazał dino7 to różne odmiany mikrofonu elektretowego.Różnice polegają na różnych rozwiązaniach wzmacniacza FET.Spotyka się każdy z nich z tym że ten 3 końcówkowy rzadko, ja widziałem to tylko w starych mikrofonach Tonsila.Te przetworniki stosowane w mostkach do nagłośnienia gitar akustycznych i klasycznych to też piezo, niedość że specjalnie dobrane to jeszcze mają wzmacniacz korekcyjny bez którego brzmiałyby słabo.
  • Poziom 13  
    zrobiłem ten mikrofon wraz z gniazdkiem i kablem ale rodzice mi nie pozwolą zrobić dziury... nie wiem kto zna się na gitarach i mógł by mi doradzić za ile moją mogę sprzedać. Jeżeli ktoś by mi pomógł w wycenie to byłbym bardzo wdzięczny chociarz to nie forum gitarowe ale moze ktoś zna jakieś dobre gdzie dużo ludzi jest...
  • Poziom 23  
    Ja miałem do gitary klasycznej specjalny mikrofon, który zakładany był na pudło i wyłapywał jego drgania. Kosztowało to z 50zł. Bardzo ładnie brzmiało. Jednak jeśli chcesz grać na gitarze elektrycznej to takie coś jej nie zastąpi. Poprostu będzie głośniej. Gitara elektryczna to zupełnie inny instrument i nie da się go zastąpić przystawkami. Lepiej odrazu zainwestuj w nową gitarę.
  • Poziom 19  
    Jeśli chcesz uzyskać dźwięk jak najbardziej zbliżony do gitary elektrycznej to najlepszym wyjściem jest przetwornik elektromagnetyczny lecz w gitarze muszą być struny metalowe. Tak jak już koledzy pisali są różne typy strun o różnej sile naciągu. Ja w domu mam gitarę klasyczną na której są zamontowane od 20lat metalowe struny i nic się jej nie dzieje. Z drugiej strony do swojej nowej gitary ( też klasycznej ) nie zamontowałbym metalowych strun ze strachu, że sobie ją zniszczę.

Innym wyjściem jest mikrofon lub przetwornik piezoelektryczny. Przetworniki piezo są niekiedy montowane fabrycznie w gitarach. Można je też kupić ( 20 - 80zł ) lub od biedy kupić przetwornik w elektronicznym za 2zł i wkleić. Ja osobiście próbowałem przyklejać taśmą taki przetwornik z elektronicznego i działa. Teraz przymierzam do wmontowania go na stałe do środka. Wiele osób odradzało mi to. Podobno po pewnym czasie się rozwalają. Ale spróbować nie zaszkodzi.
  • Poziom 10  
    Kosur napisał:
    Ja w domu mam gitarę klasyczną na której są zamontowane od 20lat metalowe struny i nic się jej nie dzieje.

Ja też mam gitare(klasyczną) jeszcze z młodości mojego taty, i tam są właśnie metalowe struny, Gryf się wygiął i to nawet dość porządnie. Dlatego na dłuższy okres czasu nie polecam stosowania takich strun. :)