Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

radmor 5412 jeden kanał gra ciszej

jkoval 24 Mar 2008 18:33 2490 4
  • #1 24 Mar 2008 18:33
    jkoval
    Poziom 9  

Witam uprzejmie,
    Wiem że na temat Radmorów jest na forum bardzo dużo informacji,niemniej jednak nie znalazłem opisu bolączki jaka dotyczy mojego Radmora w związku z tym bardzo proszę o pomoc.
    Jest to model 5412 , mam go od 1989 r. Kiedyś padły obie końcówki mocy i schowałem go do pudełka. Zakupiłem NAD C320. Ponieważ jednak mam bardzo duży sentyment do tego amplitunera , wyjąłem go z pudła i oddałem do naprawy.
    Wzmacniacz grał ok. rok w pokoju córki .
    Dopiero kiedy przeniosłem go do siebie okazało się , że lewy kanał gra ciszej i ze zdecydowanie mniejszą ilością basu. Poza tym słychać w lewym kanale szum nawet gdy nie jest podany żaden sygnał na wejście a kręcenie potencjometrem wzmocnienia nic nie zmienia.
    Po zdjęciu pokrywy zauważyłem że:
    1. Tranzystory w prawym kanale to HTC BD 649,650 a w lewym PH BD 649,650.
    2. Zamieniłem miejscami płytki sterujące ale nic to nie dało - nadal lewy kanał gra ciszej.
    3. Sprawdziłem prądy spoczynkowe końcówki mocy :
    - na BZ 503 i BZ 501 40mA , wtedy na BZ 504 i 502 było 33 mA.
    4. Pomierzyłem napięcia zasilające : Uz=+39,8 V , -39,6 V.
    Jeżeli ktoś z kolegów wie gdzie może być ta usterka to bardzo proszę o pomoc.

0 4
  • Pomocny post
    #2 24 Mar 2008 18:58
    AnnoDomi
    Poziom 27  

Szumy i różnica w poziomach sygnału mogą być spowodowane częściowym uszkodzeniem przedwzmacniacza na lewym kanale i zamiast w tym serwisie szukać uszkodzenia to ktoś wolał podbić wzmocnienie na stopniu mocy - sprawdź, czy elementy na obu kanałach mają jednakowe wartości i czy nie podmieniono rezystorów. Druga możliwość to różne charakterystyki obu tranzystorów i mniejsze wzmocnienie tego jednego na lewym kanale - można go podmienić i zerknąć czy usterka zniknęła. W przedwzmacniaczu mógł wyschnąć któryś elektrolit... Na mierniku niby bez przebicia, ale nie przenosi dobrze sygnału audio i go tłumi.

0
  • Pomocny post
    #3 24 Mar 2008 19:07
    kamel2
    Poziom 18  

Z tego co pamiętam jak robiłem tego radmora to przyczyna leży w bloku korektora i przed wzmacniacza a dokładnie kondensatory wszystkie styrofleksy gdyż są zapewne widoczne na nich mikropęknięcia elektrolity też wypadało by wymienić schemat tego radmora poniżej jeszcze sprobuj zamienić miejscami wyjścia z korektora i przed wzmacniacza na końcówkę mocy i jak będzie to samo to winna tych kondensatorów i trzeba je zmienić.

Moderowany przez Artur k.:

Schemat tego amplitunera jest dostępny na forum:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic246895.html
    Załączniki usuwam.

2
  • #4 24 Mar 2008 20:07
    jkoval
    Poziom 9  

Kamel2 i AnnoDomi - dzięki za podjęcie tematu . Kamel2 - jaki korektor masz na myśli ?
    Jaka właściwie powinna być wartość prądu spoczynkowego na końcówkach mocy , bo w sieci widziałem różne informacje , zarówno 50 mA jak i 25 mA ?

Pozdrawiam - Jacek

Dodano po 29 [minuty]:

Po zamianie wejść z przedwzmacniacza kanału lewego z prawym ( na krosówce W601 ) , dolegliwość przeniosła się na prawy kanał .Tak samo jest gdy sygnał idzie z tunera UKF bądz z innych wejść.
    Z tego wniosek , że układy sterujące i końcówki mocy są w porządku a winny jest przedwzmacniacz.
    Tylko w których elementach szukać usterki ? Trochę ich tam jest a na oko nie widać żeby coś było spalone.

0
  • #5 25 Mar 2008 19:18
    kamel2
    Poziom 18  

chodziło mi o płytkę przedzmiaczniacza gdzie zawarty jest blok korekcyjny regulacji dźwięku tony niskie wysokie tam są kondensatory styrofleksowe takie plastikowe sprawdź czy nie ma pęknięć na nich jeżeli są to należy je wymienić sprawdź szczególnie elementy wokół filtru wysokiego i niskiego wszystkie kondensatory schemat jest na forum

1
  Szukaj w 5mln produktów