Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tachograf cyfrowy - sczytywanie danych.

Jasiek690 24 Mar 2008 18:51 10927 5
 • #1
  Jasiek690
  Moderator on vacation ...
  Witam.
  Mam zamontowany w aucie tachograf cyfrowy Siemens VDO DTCO 1381. W komplecie mam tzw. Downloadkey i oprogramowanie.
  W jaki sposób następuje sczytywanie z tego urządzenia?
  Może ktoś miał z tym kontakt?
  Według instrukcji: oprogramowanie zainstalowane, klucz i karty (kierowcy, przedsiębiorstwa) włożone do tachografu, sczytywanie po około 30 min zakończone powodzeniem (na podstawie LED w downloadkey).
  Próba sczytywania informacji z klucza do programu nie daje efektu, nie widać żadnych informacji, np: VIN auta, czas pracy kierowcy itp.
  Może macie jakieś pomysły?
  Pozdrawiam.

  P.S. Jeżeli nie jest to odpowiedni dział , proszę o przeniesienie i przepraszam za kłopot.
 • Helpful post
  #2
  esiuabek
  Level 18  
  do sczytywania DTCO nie potrzebujesz karty kierowcy, tylko kartę przedsiębiorstwa, lub kartę serwisową. Przy Twojej konfiguracji występuje konflikt kart (patrz WE1360)
  czyli reasumując : wyjmujesz wszystkie karty kierowcy, wkładasz żółtą kartę przedsiębiorstwa, zabezpieczasz dane i sczytujesz je na downloadkey.
  Co prawda nie sczytywałem na klucz, tylko zawsze na actię zarówno poprzez kartę klienta, jak i moją serwisową i nigdy nie miałem problemu
  jeszcze jedno po sczytaniu dostajesz plik szyfrowany który musisz otworzyć w innym odpowiednim programie. wyniki to czas pracy w zestawieniu tygodniowym i dwutygodniowym, średnia prędkość, wykroczenia, i naruszenie zabezpieczeń cyfrowych
 • Helpful post
  #3
  powerm
  Level 23  
  Zakładam że masz program Siemens'a
  1.Na download keyu będą czasy kierowcy jak karta kierowcy będzie w slocie 1 a przedsiębiorstwa w slocie 2. Download key jest dyskiem flash z kontrolerem do odczytu więc jego zawartość normalnie możesz przeglądać pod systemem.
  3. Po wczytaniu z klucza (nie pamiętam który to klawisz) ląduje to w takiej liście, przyglądnij się jej czy nie ma jakiegoś niepokojącego statusu (np conflict, invalid) itd.
  4. Sprawdź konfiguracje samego klucza i programu.
  Jeśli chodzi o eksploatacje to z całego zestawu najlepszy jest downloadkey cała reszta jest do bani tak to polecam tachoscana którego używają też krokodyle.
 • #4
  Jasiek690
  Moderator on vacation ...
  Czyli mogę spokojnie wykasować wszystko z downloadkey?
  Może głupie pytanie czy niezależnie od wszystkiego dane będą zachowane w tachografie? Dane niby na kluczu mam, log z niego:

  Code:
  Start of Download
  
  V:038
  Configuration process completed
  Date:21.03.2008
  Time:11:39
  Free space:11288576 bytes
  VIN= WD*****
  VRN= *********
  Blocks to download:
  - Overview
  - Activities
  From:1181347200 To:1206099463
  - TechnicalData
  - EventsFaults
  - DetailedSpeed
  - CardDownload
  - SVA
  Error: Defect stored.xml detected and deleted!
  Actually downloaded:
  - Overview
  - Activities
  From:1181347200 To:1206099463
  - TechnicalData
  DTCO-Manufacturer:Siemens AG             SV           PN:********  SW:120E
  - EventsFaults
  - DetailedSpeed
  - CardDownload
  - SVA
  Data not Available:
  Last baudrate:115200
  Downloadtime (hh:mm:ss): 00:23:39
  Download complete
 • #5
  esiuabek
  Level 18  
  jasne że możesz. według 1360 tacho MUSI zapisywać co najmniej ostatnie 365 dni przy średniej aktywności kierowcy ....... tzn ileś tam zmian i czynności na dobę. Ty tylko pobierasz dane nie modyfikując ich bo klucze kryptologiczne Ci na to nie pozwalają.
  tak apropo's to przypomniały mi sie dzisiaj w pracy nazwy których ostatnio za ch.... nie mogłem sobie przypomnieć. Sczytuję D-BOX'em do programu D-STORE
  Downloadkey'e kiedyś sprzedawaliśmy, ale ze względu na padliwość tego urządzenia już mamy to tylko na zamówienie jak ktoś bardzo pragnie
  jeśli chcesz to zajrzyj na www.lontex.pl tam znajdziesz kontakty i pomoc techniczną, niewykluczone że trafisz też do mnie.
 • #6
  powerm
  Level 23  
  Dane z tacho cyfrowego i z karty chipowej kierowcy masz przechowywać przez rok. Odczyty z tachografu masz robić conajmniej raz na kwartał (właściwie co 90 dni) odczyty z karty chipowej raz na 3 tygodnie. Za każdy utracony dzień danych grozi kara do 500 zł! Oba odczyty musisz też przechowywać przez cały rok. Jeśli masz też pojazdy z tacho analogowym i ludzie z cyfrowych przesiadają się też na analogowe to musisz mieć program który będzie to wszystko ogarniał do kupy.