Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tachograf cyfrowy - sczytywanie danych.

Jasiek690 24 Mar 2008 18:51 10927 5
    Jasiek690
    Moderator on vacation ...
    Witam.
    Mam zamontowany w aucie tachograf cyfrowy Siemens VDO DTCO 1381. W komplecie mam tzw. Downloadkey i oprogramowanie.
    W jaki sposób następuje sczytywanie z tego urządzenia?
    Może ktoś miał z tym kontakt?
    Według instrukcji: oprogramowanie zainstalowane, klucz i karty (kierowcy, przedsiębiorstwa) włożone do tachografu, sczytywanie po około 30 min zakończone powodzeniem (na podstawie LED w downloadkey).
    Próba sczytywania informacji z klucza do programu nie daje efektu, nie widać żadnych informacji, np: VIN auta, czas pracy kierowcy itp.
    Może macie jakieś pomysły?
    Pozdrawiam.

P.S. Jeżeli nie jest to odpowiedni dział , proszę o przeniesienie i przepraszam za kłopot.
  • Helpful post
    esiuabek
    Level 18  
    do sczytywania DTCO nie potrzebujesz karty kierowcy, tylko kartę przedsiębiorstwa, lub kartę serwisową. Przy Twojej konfiguracji występuje konflikt kart (patrz WE1360)
    czyli reasumując : wyjmujesz wszystkie karty kierowcy, wkładasz żółtą kartę przedsiębiorstwa, zabezpieczasz dane i sczytujesz je na downloadkey.
    Co prawda nie sczytywałem na klucz, tylko zawsze na actię zarówno poprzez kartę klienta, jak i moją serwisową i nigdy nie miałem problemu
    jeszcze jedno po sczytaniu dostajesz plik szyfrowany który musisz otworzyć w innym odpowiednim programie. wyniki to czas pracy w zestawieniu tygodniowym i dwutygodniowym, średnia prędkość, wykroczenia, i naruszenie zabezpieczeń cyfrowych
  • Helpful post
    powerm
    Level 23  
    Zakładam że masz program Siemens'a
    1.Na download keyu będą czasy kierowcy jak karta kierowcy będzie w slocie 1 a przedsiębiorstwa w slocie 2. Download key jest dyskiem flash z kontrolerem do odczytu więc jego zawartość normalnie możesz przeglądać pod systemem.
    3. Po wczytaniu z klucza (nie pamiętam który to klawisz) ląduje to w takiej liście, przyglądnij się jej czy nie ma jakiegoś niepokojącego statusu (np conflict, invalid) itd.
    4. Sprawdź konfiguracje samego klucza i programu.
    Jeśli chodzi o eksploatacje to z całego zestawu najlepszy jest downloadkey cała reszta jest do bani tak to polecam tachoscana którego używają też krokodyle.
    Jasiek690
    Moderator on vacation ...
    Czyli mogę spokojnie wykasować wszystko z downloadkey?
    Może głupie pytanie czy niezależnie od wszystkiego dane będą zachowane w tachografie? Dane niby na kluczu mam, log z niego:

Code:
    Start of Download

V:038
    Configuration process completed
    Date:21.03.2008
    Time:11:39
    Free space:11288576 bytes
    VIN= WD*****
    VRN= *********
    Blocks to download:
    - Overview
    - Activities
    From:1181347200 To:1206099463
    - TechnicalData
    - EventsFaults
    - DetailedSpeed
    - CardDownload
    - SVA
    Error: Defect stored.xml detected and deleted!
    Actually downloaded:
    - Overview
    - Activities
    From:1181347200 To:1206099463
    - TechnicalData
    DTCO-Manufacturer:Siemens AG             SV           PN:********  SW:120E
    - EventsFaults
    - DetailedSpeed
    - CardDownload
    - SVA
    Data not Available:
    Last baudrate:115200
    Downloadtime (hh:mm:ss): 00:23:39
    Download complete
    esiuabek
    Level 18  
    jasne że możesz. według 1360 tacho MUSI zapisywać co najmniej ostatnie 365 dni przy średniej aktywności kierowcy ....... tzn ileś tam zmian i czynności na dobę. Ty tylko pobierasz dane nie modyfikując ich bo klucze kryptologiczne Ci na to nie pozwalają.
    tak apropo's to przypomniały mi sie dzisiaj w pracy nazwy których ostatnio za ch.... nie mogłem sobie przypomnieć. Sczytuję D-BOX'em do programu D-STORE
    Downloadkey'e kiedyś sprzedawaliśmy, ale ze względu na padliwość tego urządzenia już mamy to tylko na zamówienie jak ktoś bardzo pragnie
    jeśli chcesz to zajrzyj na www.lontex.pl tam znajdziesz kontakty i pomoc techniczną, niewykluczone że trafisz też do mnie.
    powerm
    Level 23  
    Dane z tacho cyfrowego i z karty chipowej kierowcy masz przechowywać przez rok. Odczyty z tachografu masz robić conajmniej raz na kwartał (właściwie co 90 dni) odczyty z karty chipowej raz na 3 tygodnie. Za każdy utracony dzień danych grozi kara do 500 zł! Oba odczyty musisz też przechowywać przez cały rok. Jeśli masz też pojazdy z tacho analogowym i ludzie z cyfrowych przesiadają się też na analogowe to musisz mieć program który będzie to wszystko ogarniał do kupy.