Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Z Arciwum X - czyli kłopot z nadajnikiem!

10 Sty 2004 17:41 4184 34
  • Poziom 11  
    No więc tak, mam nadajnik ok.10 Watt. I mam problem:
    Popierwsze to jak włączam nadajnik to zakłócam inne stacje,
    tak że ich odbiór jest znacznie pogorszony. Za to jak dam samą nośną to odbiór inych stacji wyraźnie się poprawia. A co najdziwniejsze dla mnie to to, że nadaje a tu 4 MHz wyżej powiedzmy częstotliwość X wskakuje jakieś radio (chyba Polskie)-jak wyłącze nadajnik to już go niema- jakaś propagacja? I jeszcze jedno podczas nadawania zajmuje sporą częśc skali, nawet 0,4MHz w prawo i w lewo. Jak to zmienić no bo tak chyba być niepowinno.

Dodam jeszcze że nadajnik, zasilacz noi komp są w tym sammym pomieszczeniu. Nadajnik jakieś 1,5 metra od wszustkiego. A co do anteny to jest na strychu, bezposrednio nad pokojem w którym nadaje (czyli jakieś 3 metry nad "studiem"). Dipol zasilam przez symetryzator
    (paswleya-niewiem jak to się pisze). Noi nie dolatuje nawet na 15 km - kompletnie nic nie słychać, a nadaje przecież z 10 Wat"óf".

Pozdrawiam i pomóżcie !!!
  • Poziom 20  
    Kawałek filtra pomiedzy nadajnikiem i anteną by się przydało. No i oczywiscie Porzadnie dopasowana antena.
  • Specjalista od radiokomunikacji
    "Nowe stacje", to nic innego jak zniekształcenia skrośne wyprodukowane przez Twoją głowicę wcz w radiu i inne "produkty" mieszania powstałe w związku z obecnością silnego sygnału wcz. z nadajnika -podobnie ma się rzecz z "rozwaleniem" nosnej, aczkolwiek może się to też wiązać z brakiem filtru wyjściowego w koderze stereo -co zdaje się sugerować (tak przypuszczam) majonezz.
    Podejrzewam też, że antena nie jest dobrze dopasowana i promieniuje też sam kabel.
    I jeszcze na koniec ten strych...... -w odbiorze to jeszcze od biedy przejdzie, ale w nadawaniu, to raczej nie licz na dobre efekty -tylko dach lub wysięgnik i za okno.
    Najlepszy jednak dach, bo nie pozbędziesz się tych dziwnych efektów w radioodbiorniku.
  • Poziom 37  
    Cześć!
    Nie napisałeś na jakie częstotliwości jest ten nadajnik ale myślę, że to jest na 2,5 m lub mniej. Potwirdzam to co koledzy napisali. Tylko idealne dopasowanie anteny do nadajnika /SWR ok.1,2/ i dobra antena dachowa da pozytywne rezultaty i prześle sygnał na odległość 15 km z hakiem. To, że nadajnik ma moc 10W o niczym nie świadczy, bo nie wiesz ile mocy jest wypromieniowanej /przy niedopasowaniu anteny/.
  • Poziom 11  
    Niemam kodera Stereo, moge powiedzieć że mój nadajnik to Veronica5 tyle że na KT907A. Z tym niedopasowaniem anteny to może być prawda bo wyjscie antenowe nadajnika się grzeje - czyli mam spory SWR. Ale niemam miernika FS noi jest mała lipa. czyli to polskie radio co wskakuje jak się włączam to tylko u mnie???

Aco do anteny na strychu, to boje się poprostu że jak dam na dach to może piorun się w nią pofatygować. A wysięgnik widać - nie mam jak.

PS. A tak przy okazji to mógłby ktoś dać link do schematu sondy w.cz. Jak już ją zrobie to płytke musze dać do metalowej obudowy?

Dzięki za odzew. I Pozdrawiam.
  • Poziom 37  
    Przez brak dopasowania anteny, wytwarzane są różne harmoniczne i któraś z nich miesza się z częstotliwością nośną "Polskiego Radia" i tworzy się taki konwerter, oczywiście nie tylko u Ciebie lecz u wszystkich słuchaczy, którzy ustawili swoje radio na tą wybraną częstotliwość i DOCIERA DO NICH TA HARMONICZNA. Tego nie można przewidzieć, to trzeba sprawdzić praktycznie /na jaką odległość ta harmoniczna dociera z wystarczającą ampliotudą aby następowała przemiana/ najlepiej przy pomocy OR przenośnego. Piorunów nie masz się co bać tylko trzeba solidnie uziemić cały maszt z anteną. SWR-meter można w sposób stosunkowo mało skomplikowany zrobić samemu. Piszesz o sondzie, jej zrobienie to już zupełna "prościzna". Do zaostrzonej, miedzianej /najlepiej posrebrzonej/ końcówki przechodzącej przez izolacyjny korek w kształcie walca, który jest dopasowany do rurki metalowej /w której znajdują się pozostałe elementy a rurka jest jednocześnie masą/ jedną końcówką podlutujemy kondensator /dla zakr. ok. 100 MHz/ ok. 30 pF a do drugiego jego końca przylutowujemy diodę w.cz detekcyjną /np. DOG 63/. Drugą końcówkę tej diody lutujemy do masy. Napięcie stałe zbieramy z diody wyprowadzając je z drugiej strony rurki /najlepiej przewodem ekranowanym/. Pomiar tego napięcia stałego wykonujemy czułym woltomierzem lub wzmacniamy we wzmacniaczu prądu stałego i dopiero wtedy mierzymy /dużo większa czułość/.
  • Poziom 19  
    Tylko antena na dachu + filtr + dobre dopasowanie da dober efekty.
    Można by też pokombinować z antena kierunkowa, ale wtedy masz odbiór tylko z jednej strony. Zrobiłem sondę wg. powyzszego opisu i działa świetnie, miernik SWR-a znajdziesz gdzieś w forum, niedawno widziałem.

A tak poza tym, to te 10W jest nielegalne i jeżeli będziesz tak siał, to URTiP na pewno przyjedzie. Pomóc może tylko filtr w.cz. i dobre dopasowanie.

Życzę powodzenia w walce z URTiP.

P.S. Czy ktoś może mi wysłać na priva wszelkie informacje na temat URTiP, bo mi sa potrzebne do pracy do szkółki... (chodzi mi o wasze uwagi, spostrzeżenia itp. a nie o link do ich strony )
    Dzięki
  • Poziom 11  
    I jeszcze jedno mi powiedzcie, jak zrobić żeby moja nośna "zajmowała mniej na skali" (patrz pierwszy postt).
  • Poziom 26  
    tez mialem takie problemy
    jesli masz zasieg bardzo marny (30metrow:D) a na wyjsciu tyle ze mozna sobie przypalic palec to znaczy ze prawdopodobnie nie nadajesz tu gdzie trzeba lub twoja dopalka ma jakies problemy.
    niedaleko odbiornika bedzie cie slychac na takim kawalku skali, ale troche dalej juz powinno byc dobrze.
    ja pomimo 2 stopniowego dobrego separatora ktoryms trymerem w dopalce moglem zmieniac czestotliwosc... bylo jedno od drugiego zaekranowane, sygnal przechodzil przez podejzane cos (wyciagniete z glowicy TV) i moglo to robic problemy.
    antena byla na zewnatrz ale odbior byl kiepski w odleglosci 20 czy 40metrow, a antena byla dobrze widoczna... a na wyjsciu i na antenie dosyc sporo. wymienilem to cos i pare trymerkow w dopalce z tych tanich (co sa czerwone-20pf, brazowe chyba 60 itp) na takie ze starych odbiornikow i jakos udalo mi sie to zestroic (generator seilera tez przestrajalem) i mam jakies 2km... ale niestety antena nie tu gdzie trzeba bo stronie przeciwnej bloku niz duga czesc miasta przy balkonie.
    dorobilem dopalke z filtrem na 2sc1971 i troszke sie zasieg poprawil, ale nadal za malo, musze cos z ta antena wykombinowac

jestes kolejna osoba ktora doswiadczyla magii w.cz. :wink:
    pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Według mnie nadajniki (schematy) Veroniki są lipne i poszukałbym czegoś konkretniejszego, ale nie zmienia to faktu ze trzeba mieć dobrze dopasowana antene i stopnie miedzy soba, oraz "szczelnie" zaekranowany caly nadajnik jak i poszczegolne stopnie. Nie było tu mowy jeszcze o kablu jakiej jest impedancji bo jezeli sie nie myle przy dipolu 1/2 i tym symetryzatoze kabel powienien byc 75ohm. Trzeba tez zablokowac dobrze w.cz przez zasilanie najlepiej przez kondensatory przepustowe. Ja jezeli ich nie mam nawet nie zabieram sie do robienia nadajnika. Kazdy stopien jest wtedy zasilany przez oddzielny "przepust" i nie ma mowy wtedy o zadnych sprzezeniach i jajach. Dobry montarz wedlug zasad w.cz = szybsze i bezproblemowe uruchomienie. A z tego co zauwazylem, to chyba nie wiele osob czytalo ksiazki na temat techniki w.cz, tylko dorwie sie schematu i pozniej mowi ze cos nie dziala. Ale forum jest od tego ze by pomagac. A z ta szeroka nosna to nie jest tak do konca. Szeroka nosna ma byc wlasnie ok 300KHz, po to wlasnie w profesjonalnych generatorach jest zrobione powielanie czestotliwosci np. x2, jest wtedy lepsza jakosc odbioru na dalsze odleglosci. Szerokosc nosnej zalezy takze od grubosci rurek z jakiej zrobiona jest antena im grubsze rurki tym szersza. Ja prewaznie stosuje srednice ok. 20mm. A z tymi niepotrzebnymi "produktami" w radiu (zakladajac ze masz dobrze zestrojony nadajnik) to pewnie jest wina twojego odbiornika radiowego. Skombinuj sobie jakis dobry starszy tuner radiowy np. polski Tosca lub podobny gdzie glowica w.cz jest ekranowana i nie bedzie mowy o zadnych smieciach na radiu. Ja tez mam ok. 10W antene nad soba na strychu (tymczasowo) i tylko dziwne zeczy odbieram na walkmenie, a na tunerze Tosca ktory przestroilem ze "starego" pasma, jest wlasciwa nosna i inne stacje, nie ma mowy o jakim kolwiek zaklocaniu innych stacji. Pozdrawiam.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    qmc napisał:
    A z ta szeroka nosna to nie jest tak do konca. Szeroka nosna ma byc wlasnie ok 300KHz, po to wlasnie w profesjonalnych generatorach jest zrobione powielanie czestotliwosci np. x2, jest wtedy lepsza jakosc odbioru na dalsze odleglosci. Szerokosc nosnej zalezy takze od grubosci rurek z jakiej zrobiona jest antena im grubsze rurki tym szersza. Ja prewaznie stosuje srednice ok. 20mm.

Poczatek postu byl dobry - prawda, ze zasady budowy urzadzen w.cz to podstawa.
    Prawda tez jest, ze im wieksza glebokosc modulacji, tym lepszy stosunek sygnal/szum, a co za tym idzie zasieg.

Ale reszta postu to straszna niedorzecznosc!:

1. Powielanie czestotliwosci bylo stosowane generatorach XO (kwarcowych), gdzie przy wyzszych czestotliwosciach nie mozna stosowac kwarcu bezposrednio na czestotliwosci nadawanej.
    Zwrot "szerokosc nosnej" jest conajmniej nie fachowy, chodzi tu o GŁĘBOKOŚĆ MODULACJI. A z tym parametrem zwieksza sie szerokosc pasma zajmowanego przez sygnal w.cz (mowiac w uproszczeniu).
    Zgoda, przy powielaniu zwiększa się glebokosc mod. tyle razy ile wynosi krotność powielenia. Jednak to samo mozna uzyskac zwiekszajac napiecie modulujace diode pojemnosciowa w generatorze.

2. Nie wiem jak skomentowac: "Szerokosc nosnej zalezy takze od grubosci rurek z jakiej zrobiona jest antena im grubsze rurki tym szersza."
    Bez urazy, ale skad kolega to wymyslil????
    Srednica rurek ma wplyw na charakterystyke promieniowania, a takze impedancje anteny, ale z pewnoscia nie na glebokosc modulacji.
  • Poziom 20  
    Veronica jest dosyć dobra choć trochę droga.
    Ściema z rórkami to totalne miodzio.
    Pozdrowienia.
  • Poziom 11  
    Najpierw załatwie sprawę z dopasowaniem anteny. Narazie myślę jeszcze jak, ale coś wymyślę.

Co do zasięgu, jedno co wiem to to że mnie było słychać na 500m-to wiem napewno. Druga sprawa to ta że kolega który nasłuchiwał stwierdził że czyściutko mnie słychać. Tylko zakłocam lekko radio które jest o 0,5 MHz wyżej. Są na nim lekkie szumy jak "nadajnikuje".

Co do nadajników Veronica to spotkałem się z różnymi opiniami. Swojej jeszcze nie wyrobiłem takze czas pokaże.

A co do techniki w.cz. to wsumie chciałbym się w nia zagłebić. Podajcie jakieś tytóły (jak możecie oczywiście).
    Napewno Poradnik UKF-ovca Z.B.
  • Poziom 18  
    androot napisał:

....

1. Powielanie czestotliwosci bylo stosowane generatorach XO (kwarcowych), gdzie przy wyzszych czestotliwosciach nie mozna stosowac kwarcu bezposrednio na czestotliwosci nadawanej.
    Zwrot "szerokosc nosnej" jest conajmniej nie fachowy, chodzi tu o GŁĘBOKOŚĆ MODULACJI. A z tym parametrem zwieksza sie szerokosc pasma zajmowanego przez sygnal w.cz (mowiac w uproszczeniu).
    Zgoda, przy powielaniu zwiększa się glebokosc mod. tyle razy ile wynosi krotność powielenia. Jednak to samo mozna uzyskac zwiekszajac napiecie modulujace diode pojemnosciowa w generatorze.

2. Nie wiem jak skomentowac: "Szerokosc nosnej zalezy takze od grubosci rurek z jakiej zrobiona jest antena im grubsze rurki tym szersza."
    Srednica rurek ma wplyw na charakterystyke promieniowania, a takze impedancje anteny, ale z pewnoscia nie na glebokosc modulacji.

Ad.1.Nie do konca to samo mozna osiagnac zwiekszajac napiecie na warikapie. Bedzie 2x wiecej znieksztalcen nieliniowych :P
    Ad.2. Autorowi chodzi pewnie o szerokosc pasma anteny. Im z grubszych elementow jest wykonana antena, tym wieksze pasmo moze przeniesc. Jednak przy 300kHz nie ma to zadnego znaczenia. Mozna antene wykonac z drutu fi 1mm i cale pasmo uzyteczne zostanie przeniesione.
  • Specjalista od radiokomunikacji
    Co ciekawe pomysł powielania częstotliwości generatora w "tego typu nadajnikach" został z powodzeniem wypróbowany w kilku konstrukcjach w moim rejonie. Zaletą tego rozwiązania był znikomy wpływ sprzęrzeń elektromagnetycznych ze stopni mocy na generator.
    Co do nadmiernego zwiększania głębokości modulacji, myślę że nawet majonezz jest za bardzo optymistyczny -filtry ceramiczne w pośredniej FM mają charakterystykę zbliżoną do kwardratowej i tną niemiłosiernie wszystko co wychodzi poza ich zakres. Charakterystyczne rzężenie stało się wizytówką nawet niektórych stacji radiowych i co dziwne ma to swoich zwolenników, bo "głośno" ich słychać......... :roll:
    Co do dipola -jeżeli pracujemy na stałej częstotliwości, to wystarczy rurka małej średnicy, natomiast przy pracy typu "szukam wolnego miejsca" -większa raczej wskazana....
  • Poziom 11  
    A jest jakaś inna metoda pomiaru swr bez użycia Miernika SWR. Taka zgrubna oczywiście. Typu zarówka ???
  • Poziom 26  
    Spróbuj użyć miernika WFS od CB, powinien chodzić bez wiekszych problemów na 100 Mhz.
    Przy WFS ~ 1 powinienes osiągnąć maksymalną amplitudę nap. W.CZ. na sztucznym obciążeniu.
  • Poziom 26  
    Denat napisał:
    A jest jakaś inna metoda pomiaru swr bez użycia Miernika SWR.

Jest, ale jest ona jeszcze bardziej skompikowana do adaptacji... :)

Denat napisał:
    Taka zgrubna oczywiście.

Problem w tym, że pomiar zwykłym reflektometrem można często uznać za zgrubny...

Denat napisał:
    Typu zarówka ???

Niestety, żarówką to możesz sobie tylko biurko oświetlić, no, niektórzy zapaleńcy kontrolują jeszcze w ten sposób moc nadajnika... :)

Dodam jeszcze do wypowidzi Preskaler-a, że jako diody do sondy w.cz. jak i reflektometru nadają się także gemranowe AAP152, lub - lepiej, Schottky'ego, np. BAT85.

androot napisał:

He-he, rozważając problem od strony teoretycznej (fuj!) okazuje się, że coś w tym prawdy jest... :)
  • Poziom 11  
    Vitam.

Powiem więc jeszcze tak: mam 50 PLN teraz niewiem czy kupić sobie ten Miernik SWR (np: k-145 - "z tych tanich" czy też nie. I teraz druga sprawa a jak ten miernik przystosowany jest do pomiaru przy impedancji 50 Ohm-to co? Dipol ma przecież 75 Ohmów. Trzeba go jeszcze raz jakoś kalibrować?

Dzieki
  • Poziom 20  
    Te tanie mierniki Alana na UKF wprowadzają
    bardzo duży błąd pomiarowy.Bez kalibracji się nie obejdzie.
  • Poziom 26  
    ale chyba nie chodzi o pokazanie jaki jest SWR tylko o ustawienie na najmniejszy :wink: wiec nie trzeba zabardzo sie meczyc
    mam takie pytanko do tych co maja wieksze doswiadczenie (na UKF) ode mnie: jaka antenke sobie zamontowac: GP 1/4 czy 5/8? jakies rady dotyczace konstrukcji? zastanawia mnie to jak powinienem zamontowac przewiwwagi i promiennik zeby sie trzymalo i dzialalo dlugi czas
    http://pira.cz/ant58.htm
    http://pira.cz/agp.htm
    pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Zainstaluj sobie 5/8, ta antena ma mniejszy kąt promieniowania (w porównaniu z 1/4) przez co zasięg wiekszy uzyskasz :)
  • Poziom 26  
    dobra, ale jeszcze problemy konstrukcyjne pozostaja... na rysunku wyglada to nadzwczaj prosto ale potrzeba mi podpowiedzi jak to zlozyc do kupy z rurek aluminiowych zeby sie trzymalo...
    i jescze - czy moge te przeciwwagi dolaczyc do masztu (metalowego bo do drewnianego sie nieda :wink: )?
    mysle nad wykozystaniem trojkatow z plexi do wstawienia miedzy przeciwwagi a promiennik i przyczepienie jakims drutem lub jakos srobami
    jesli ktos robil cos takiego i ma z tym jakies doswiadczenie to prosilbym o kontakt na gg lub pw.
    pozdro
  • Poziom 11  
    Cześć

Wiesz co zyraf, ja miałem ją robić i problem z zamontowaniem przeciwwag rozkminiłem sobie. Tylko zeby ci to jasno wytłumaczyć muszę to sobie wcześniej napisać bo to trochę skomplikowanw do opisania. Napisze ci na priwa jutro.

Czyli do ustawienia najmniejszego SWR wystarczy ten tani miernik. Czyż tak ?
    No a jak z tym że miernik jest przystosowany do pomiaru Impedancji 50 Ohm a ja chce 75 Ohm. Bo to chyba robi różnice

Pozdraviam
  • Poziom 37  
    Jeżeli masz antenę opoprności 50 ohmów a kabel 75 to przy idealnym dopasowaniu SWR będzie 1,5. To nie szkodzi tak bardzo, zestroić ją trzeba na minimum a czy będzie miała 1,5 czy 1,8 to i tak nie dowiesz się bo to nie jest miernik tylko "miarka". Tak zresztą jest oficjalnie nazywany ten przyrząd.
  • Poziom 26  
    zyraf napisał:
    ale chyba nie chodzi o pokazanie jaki jest SWR tylko o ustawienie na najmniejszy wiec nie trzeba zabardzo się meczyc

Tylko "tym czymś" (tzn. tanim reflektometrem CB) nie zawsze da się znaleźć to prawdziwe minimum.
    Ja stanowczo odradzam.

Polecam za to zbudować np. cosik takiego:
    http://www.pollak.sulinet.hu/elektro/hidak/bridge/how_to.htm
    Budowa prosta i w działaniu pewniejsze. Z tabelką w ręce możemy się dowiedzieć jaki mamy SWR...
  • Poziom 11  
    No ja mam antene i kabel 75 ohm, a miarka SWR jest na 50 ohm - chyba. Chyba a raczej napewno go kupie (jutro po niego jadę) bo muszę w końcu zestroić tą antene bo mnie szlak trafi - ta bezczynność poprostu mnie zabija. Z czasem wywale całe bebech i zrobie je od nowa, ale to z czasem.

Dykus ty mi powiedz jak to z tą impedancją jest. i powiedz mi po Polsku co ty tam wyszukałeś coż to wogóle jest ?

Zyraf co do podłączania przeciwwag do masztu to o ile dobrze pamiętam to owszem możesz. Ale jak planujesz uziemić maszt to odradzam bo to ci zmieni impedancje całej anteny. Chyba że zrobisz to prze zspecjalny transformator.

Pozdrawiam & Dzięki
  • Poziom 26  
    Denat napisał:
    Chyba a raczej napewno go kupie (jutro po niego jadę) bo muszę w końcu zestroić tą antene bo mnie szlak trafi

Trzymamy kciuki!
    Życzę Ci, aby przy pierwszym uruchomieniu antena pracowała mniej-więcej tam gdzie powinna... zakładam, że nie walczył będziesz z czymś bardziej skompikowanym niż dipol półfalowy.

Denat napisał:
    Dykus ty mi powiedz jak to z tą impedancją jest

A co by miało być? Z tą impedancją to same problemy... :)

Denat napisał:
    i powiedz mi po Polsku co ty tam wyszukałeś coż to wogóle jest ?

Zwykły mostek pomiarowy. Czarno na białym masz pokazane straty spowodowane niedopasowaniem, z czego możesz odczytać (z tabelki) wartość SWR. Jako źródło w.cz. wykorzystujesz nadajnik (max. 2W), a odczytu dokonujesz przy pomocy miernika analogowego, lub cyfrowego. Przed pomiarem dokonujesz kalibracji PR-kiem (jak w reflektometrze). Przy pomocy tego mostka można też zmierzyć straty w kablu antenowym, a przy pewnej modyfikacji mierzyć wprost impedancję anteny.
    Przewaga tego jest taka (nad reflektometrem), że nie trzeba urządzenia po zmontowaniu kalibrować (zakładając, że dobrze je wykonasz) - co jest konieczne i trudne przy reflektometrach (dobieranie sprzężeń, diod, linii by zachować impedancję 50 Ohm, itp.).

Denat napisał:
    Ale jak planujesz uziemić maszt to odradzam bo to ci zmieni impedancje całej anteny. Chyba że zrobisz to prze zspecjalny transformator.

Jeśli uziemiony maszt schowa się pod przeciwagami to nie powinna zmienić się znacząco impedancja anteny (zmieni się na tyle, że można to zestroić), a antena uziemiona być powinna.