Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki potencjometr do ADC atmegi ??

loodvis 24 Mar 2008 22:14 1792 4
  • #1 24 Mar 2008 22:14
    loodvis
    Poziom 14  

Jaki potencjometr podłączyć do wejścia ADC atmegi8 żeby można było płynni regulować napięcie w zakresie 0-5v??

Podłączyłem narazie jedyny jaki miałem czyli taki montażowy 20k i odczyt jest na zasadzie że nie ma nic i pod sam koniec jest dopiero jakiś odczyt. :oops:

Prosiłbym odrazu o krótkie wyjaśnienie dlaczego taki żebym nie zawracał du.. na przyszłość :|

Przeniosłem z Mikrokontrolery. [c_p]

0 4
  • #2 24 Mar 2008 23:08
    Ravender
    Poziom 18  

Jaki potencjometr do ADC atmegi ??

Wartość potencjometru w zasadzie nieistotna. Najlepiej jakby był liniowy

0
  • #3 24 Mar 2008 23:11
    atomus2003
    Poziom 17  

Witam!!!
    Żeby płynnie regulować napięcie musisz zastosować potencjometr o liniowej charakterystyce (z literką A na końcu oznaczenia). Ten który zastosowałeś ma charakterystykę logarytmiczną lub wykładniczą (B lub C).
    Wartość rezystancji nie powinna mieć większego znaczenia, chyba że potencjometr będzie miał kilka MΩ.
    Pozdrawiam!!!

0
  • #4 24 Mar 2008 23:48
    Jj_Johnys
    Poziom 21  

W dodatku najlepiej, gdyby to był potencjometr precyzyjny (wieloobrotowy). Wtedy regulacja będzie bardziej dokładna.

0
  • #5 18 Kwi 2008 00:31
    loodvis
    Poziom 14  

Wznawiam, bo wtedy odpuściłem temat (zrobiłem sobie klawiaturę) ale chcę znowu do niego wrócić.

Dalej jest pewien hardwareowy problem, tzn. przetwornik adc działa jak pownien pokazuje napięcie na wyjściu z potencjometra z dokładnością do 0,01v (podłączony mam równolegle multimetr)

Tylko że dalej napięcie rośnie skokowo.

Jak potencjometr nie jest podłączony do adc to napięcie na wyjściu mierzone multimetrem rośnie liniowo, jak podłącze go do przetwornika ADC już tak nie jest.....

0