Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pytania związane z diodami

Kamilo16 25 Mar 2008 00:02 1511 8
  • #1 25 Mar 2008 00:02
    Kamilo16
    Poziom 16  

mogę jakoś sprawdzić ilu voltowa jest dioda? jeśli tak to w jaki sposób? a jaki prąd pobiera to pod jakim napięciem mam sprawdzać? do czego służy test diody w multimetrze?

0 8
  • #2 25 Mar 2008 01:01
    @Pinki
    Poziom 11  

Kamilo16 napisał:
    mogę jakoś sprawdzić ilu voltowa jest dioda? jeśli tak to w jaki sposób? a jaki prąd pobiera to pod jakim napięciem mam sprawdzać? do czego służy test diody w multimetrze?

Spadek napięcia na diodzie zależy od tego jaka to dioda, z jakiego materiału jest ona wykonana i w jakiej konfiguracji pracuje. Generalnie na najpopularniejszej diodzie krzemowej, takiej jakie są stosowane w prostownikach, spolaryzowanej w kierunku przewodzenia spadek napięcia jest rzędu 1,2-1,5V. Polecam zapoznanie się z charakterystykami diod np: http://www.ortodoxism.ro/datasheets/RECTRON/1N4001.pdf

Jeśli chodzi o prąd to jego wartość jest różna i zależy nie tylko od samej diody ale od układu w jakim ta dioda pracuje. Diody prostownicze mogą przewodzić prądy nawet rzędu kilkudziesięciu amper (10A, 20A), gdy natomiast przez diodę świecącą LED może przepływać prąd co najwyżej kilkudziesięciu mili amper (20mA, 40mA). Wartość prądu odczytujemy z danych katalogowych (charakterystyki) i należy tu zwrócić uwagę na wartość maksymalną prądu jaką podaje producent aby jej nie przekroczyć.

Test Diod w multimetrze służy do sprawdzenia czy złącze diody nie jest uszkodzone, czyli czy dioda jest dobra oraz pozwala sprawdzić gdzie jest anoda a gdzie katoda.

Po więcej informacji odsyłam do literatury na temat półprzewodników np autorstwa Marciniaka: "Przyrządy półprzewodnikowe i układy scalone" lub w ostateczności do Wikipedii.

0
  • #4 25 Mar 2008 10:52
    Hamster_71
    Poziom 13  

@Pinki napisał:
    Generalnie na najpopularniejszej diodzie krzemowej, takiej jakie są stosowane w prostownikach, spolaryzowanej w kierunku przewodzenia spadek napięcia jest rzędu 1,2-1,5V.

Trochę z tym spadkiem napięcia przecholowałeś, spadek na prostowniczych wynosi 0,5 do 0,7 V. 1,2 do 1,5 to diody LED wykonane nie z Si, a zazwyczaj z arsenku galu(GaAs).

Tak czy siak użyj google, dowiesz się wszystkiego, trochę więcej inicjatywy z twojej strony. Nie wiem po co założyłeś drugi wątek, skoro w poprzednim dostałeś odpowiedź jak i z czego korzytstać, aby obliczyć rezystor dla diody luminoescencyjnej.

Cytat:

Spadek napięcia ≈0V wskazuje na zwarcie w diodzie, a spadek ≈3V na przerwę (o ile nie włączyłeś jej odwrotnie).

Nie wiem ajki masz multimetr , ale pewnie przy włacoznym teście diody płynie prad 1mA, który w zuepłnosci wystarczy, żeby srpawdzić zwykłego czerwonego, zielonego, żółtego Led'a. Dla niebieskich i białych moze to być za mało, a tym bardziej dla czerwonych 12 voltowych.

Jak chcesz mozesz się odnieść do ksiązki Marciniaka, czy też Półtoraka. Dobre książki, ale na pcozątek lepiej poszukac jakiś materiałów na internecie, na elektrodzie jest tego co nie miara.

0
  • #5 25 Mar 2008 15:37
    Kamilo16
    Poziom 16  

a czym różnią się te czerwone 12V od zwykłych czerwonych?

0
  • #6 25 Mar 2008 15:45
    sebek3
    Poziom 27  

Kamilo16 napięciem zasilania ;)

0
  • #7 25 Mar 2008 15:59
    Kamilo16
    Poziom 16  

a wielkością też i barwą oprawki?

0
  • #8 25 Mar 2008 20:48
    raczek3
    Poziom 22  

Jaką oprawką? w oprawkę to możesz led'a włożyć
    Kilka postów wyżej jest link tam ci pisze.

0
  • #9 25 Mar 2008 21:44
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Kamilo16 napisał:
    a czym różnią się te czerwone 12V od zwykłych czerwonych?

Jeżeli są bezpośrednio zasilane z 12V to się różnią tym od zwykłych diod, że mają w środku wbudowany rezystor ograniczający prąd.

0