logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Genius SW-HF 5000 5.1 vs. Z-2300 vs. DIY

kalasz144 25 Mar 2008 00:15 3950 20
REKLAMA
  • #1 4950568
    kalasz144
    Poziom 12  
    Witam !

    Już dłuższy czas noszę się z zamiarem kupna głośników, lub zrobienia własnych kolumn. Problem jest taki, że nie wiem, na co się zdecydować i tutaj proszę o pomoc. Rozważyłem 3 możliwości:

    -Logitech z-2300 + wykonanie nowego suba (fabryczny jak dla mnie gra za miękko) i nowe obudowy z płyt wiórowych pod głośniki satelitarne

    -Genius SW-HF 5000 5.1 + ew. zrobienie do tego innego suba (w razie gdyby bas mi nie pod pasował)

    -Kolumny DIY + wzmacniacz, a konkretnie dwie kolumny podłogowe (2x ARN150-03/4 + Tonsil GDWK 11/100)

    Za Logitechem przemawia do mnie:
    -pilot
    -zajmowane miejsce
    -wzmacniacz wbudowany w suba
    -cena

    Za Geniusami:
    -surround
    -spora moc
    -wzmak wbudowany w suba
    -CENA

    Za kolumnami DIY i wzmakiem:
    -satysfakcja z roboty ;)
    -zapewne dobre brzmienie

    Nie mam pojęcia na co się zdecydować... Ciągle zmieniam zdanie bo nie jestem pewien... Pokój mam 8m^2 (2.20 x 3.80) i słucham ogólnie muzyki "elektronicznej", czyli trance, house itd. czyli tam gdzie liczy się bas. W gry gram w miarę rzadko (ostatnio cały czas przed komputerem spędzam na forach audio). Filmów nie oglądam praktycznie wcale, ale czasem mam chcicę na jakiś filmik :D Już brałbym się za kolumny, ale po pierwsze nie mam wzmaka... Koszt takiego minimum to 200zł z tego co patrzałem po allegro... Yamaha, Denon, Pioneer itd... A i same głośniki ze zwrotkami aż po wykończenie to jakieś >400zł za parę.

    Gdzieś czytałem, że te ARN'y mulą, więc nie sądzę, żeby takie nadawały się do muzyki elektronicznej, gdzie liczy się czytelny, mocny i DYNAMICZNY bas z wykopem. Oczywiście "graidełka do pokoju 8m kw ;]

    Z góry dziękuję za wszystkie POMOCNE odpowiedzi ;]
  • REKLAMA
  • #2 4950725
    Tomek_18
    Poziom 18  
    Ja bym Ci polecił DIY...

    -monitorki: zrób klon totem mite :) składają się z GDN 13/40/2 I GDWK 10/80 lecz mogę sie mylić :) ale raczej to te przetworniki w nich siedzą. Masz tu co nie co o tych monitorach http://www.hifi.pl/recenzje/kolumny/totemmite.php http://www.audiostereo.pl/forum_wpisy.html?temat=23573&p=1#k

    -subwoofer: jak chcesz szybki i dynamiczny bas to proponuje woofer na tonsil-u gdn 30/100 :)

    To chyba wszystko :) a co do muzyki to słuchasz to samo co ja, ja słucham na Altus-ach 200 bez wooferka i nie narzekam a lubie bas ;]
  • #3 4951440
    kalasz144
    Poziom 12  
    Tyle, że kasy nie będę mieć wiele, a Z-2300 ma dużą moc i czysty dźwięk (plastikowy sopran i dudniący bas, ale sądzę, że dałoby się to zniwelować zmieniając obudowy głośników satelitarnych na wiórówki i zmieniając objętość i BR głośnikowi z suba, lub zmienić też głośnik wraz z budą).

    DIY jak najbardziej, ale tu są pewne schody... Nigdy nie kleiłem żadnej obudowy, ani nie robiłem żadnych zwrotnic, więc nie wiem czy dobrze by mi to wyszło, a kasy na to jednak trochę by poszło, więc każdy błąd drogo by kosztował. Już na sam wzmacniacz musiałbym wydać ponad 200zł + zrobienie kolumn (głośniki - ~300zł, wykończenie - ~100zł i zwrotnice pewnie ze ~100zł) = 500zł. Razem wychodzi 700zł... A to drożej już 400zł od Geniusów i 300zł od Logitechów. Wielkiego pokoju nie mam, więc dużej mocy nie potrzebuje, ale lubię tzw. "doznania basowe", chociażby bas odczuwalny na klatce piersiowej. Zmieniając obudowy głośnikom satelitarnym (nie wiele materiału potrzeba do takich głośniczków) na pewno trochę bym się nauczył, jeśli chodzi o klejenie płyt (praktycznie, nie teoretycznie). Taki tylko problem, że ponoć powyżej 1/3 mocy tych głośników jakość spada. Nie jest to pierdzenie itd., ale różnica jest słyszalna (tutaj właścicieli tego zestawu prosiłbym o wypowiedź). To wina głośników czy zastosowanego wzmacniacza ?

    Zastanawiam się też, jak wygląda różnica REALNA mocowa pomiędzy Z-2300, a SW-HF 5000. Czytałem, że te Geniusy mają podaną prawdziwą moc RMS, natomiast Logi dużo zawyżoną.

    Znów z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi ;p
  • REKLAMA
  • #4 4951655
    DamianG
    Poziom 20  
    Nawet się nie zastanawiaj i bierz sie za DIY. Tak jak kolega popieram Totem Mite. Bas jest dynamiczny i bardzo precyzyjny. Podejrzewam, że na początku nawet nie będziesz chciał suba. Koszt nie jest taki straszliwie wielki (głośniki 250zł, zwroty 50zł + płyty 50zł). Tylko jest jeden problem. Te kolumny są bardzo "mocożerne". Potrzebujesz wzmaka przynajmniej 100W prawdziwej mocy na kanał.
    Pozdrawiam
    P.S. Ja mam 14 lat i kasę jakoś uzbierałem i nawet sam wszystko złożyłem więc podejrzewam, że Ty też sobie poradzisz.
  • #5 4951836
    kalasz144
    Poziom 12  
    No ja mam 15lat ;p Hmm... 200 prawdziwych W to nie za dużo do mojego pokoju (8m kw.) ? a jeszcze... co bedzie lepiej grac: arny 150, czy gdny tonsila 13/40 ?
  • REKLAMA
  • #6 4951857
    DamianG
    Poziom 20  
    Przecież nie musisz zawsze grać na max. Wzmacniacz zawsze lepiej dać mocniejszy aby mieć kontrole i aby kolumny nie dostawały przesterów.
  • #7 4951864
    kalasz144
    Poziom 12  
    A jaki wzmacniacz proponujesz... ?
  • #8 4951916
    DamianG
    Poziom 20  
    Jak nie chcesz pakować dużo we wzmak to polecam np. Diore lub Akai. Sam miałem Akai am-2350 i muszę przyznać, że to dobry sprzęt. Powiedz ile chcesz przeznaczyć kasy.
  • #9 4951946
    Micharlito
    Poziom 35  
    Nie o samą moc chodzi tylko też o SPL głośnika ona jest istotna kolumna 100W SPL 90dB i kolumna 50W 93dB po podaniu im takich mocy zagrają identycznie głośno. Poza tym logitech zawyża moc zdecydowanie SPL również przeciętne SPL tych głośników nie przekracza jakieś 90dB a nawet najwyższy zestaw Z-5500 ciężko ma wydusić 200W zagłuszy bo byle lepsza kolumna. genius znów słyszałem że grają ładnie ale właśnie z skokiem mocy zdecydowanie rośnie THD co również świadczy o słabej jakości wzmacniacza. DIY to jedno wyjście inne to zakup za 300zł np używanych altonów i wzmacniacza 2X40 choćby dla nich co w gruncie rzeczy nie jest aż tak mało i bez wątpienia by to wystarczyło.
  • #10 4951979
    kalasz144
    Poziom 12  
    Chyba jednak wolę DIY, niżeli używane altony... Nigdy tak naprawdę nie wiadomo co się z nimi działo. A koszt robienia altonów (wszystko od nowa) ile by wyniósł ? Nie licząc płyt, bo płyty mam za free. A co do wzmaka... Wolałbym coś mało używanego. Żeby nie zajmował dużo miejsca i żeby cena nie przekraczała powiedzmy 200~250zł (niestety mało).
  • REKLAMA
  • #11 4952120
    Altus_140
    Poziom 23  
    Zależy o jakim modelu altonów mówimy ;)
    Alton 70 : Gdn 25/60 , Gdm 10/60 Gdwt 9/70
    Alton 80 : Gdn 25/60 Gdm 12/60 Gdwt 9/70
    Alton 110 : Gdn 30/80 Gdm 16/80 Gdwt 9/70

    A jak chcesz coś małego i dobrego to zrób totemy
  • #12 4952175
    kalasz144
    Poziom 12  
    Głównie ma to grać tak:
    -czysty i mocny bas (na tyle, żeby w moim pokoju było go czuć na klacie)
    -w miarę głośno (tu chyba wiele zależy od wzmaka)
    -dobre w muzyce elektronicznej

    Myślę nawet, że tych Altonów 70 bym nie wykorzystał, bo niestety mieszkam w bloku :( Sam już nie wiem na co się zdecydować... Teraz mam pierdki Creative'a L3800 i wystarczy puścić jakiegoś bass testa, żeby sąsiedzi pukali w ścianę... :/ Choć przydałoby się trochę mocy, gdy ich Altusy 110 "idą w ruch."

    Wymiary kolumn na szerokość maks. 35cm!
  • #13 4952180
    Altus_140
    Poziom 23  
    No to zrób Altony 80 które są lepsze od Altusów 110

    Wymiary : 330x650x320mm
  • #14 4952255
    kalasz144
    Poziom 12  
    Ile zwrotnice do tego będą kosztowały ? Może jakiś schemacik ?
  • #15 4952348
    Altus_140
    Poziom 23  
    Zwrotnice można dostać co jakiś czas na allegro za śmieszne pieniądze (30-40zł) za 2szt.
  • #16 4952787
    kalasz144
    Poziom 12  
    I w elektronice Altony będą się lepiej sprawować niż Totem'y ? Niektórzy piszą, że "krew się leje z uszu"... Nie do końca rozumiem to powiedzenie. Zbyt ostre soprany ?
  • #17 4952803
    Tomek_18
    Poziom 18  
    kalasz144 napisał:
    "Ile zwrotnice do tego będą kosztowały ? Może jakiś schemacik ?"

    1) zwrotnice nie będą drogie ale łatwe w zrobieniu :)
    2) schemacik ? proszę bardzo :) --> https://obrazki.elektroda.pl/25_1206461635.jpg

    Pozdrawiam Tomek_18
    p.s
    co do fotki zwrotnicy, ta środkowa będzie dobra dla mildtona 80 lecz na basowy zamiast 2mH zastosuj 2,4mH :)
  • #18 4952834
    Altus_140
    Poziom 23  
    Alton ma GDWT który brzmi zdecydowanie ostrzej i ma większą efektywność od GDWK w mildtonie.
  • #19 5536834
    kalasz144
    Poziom 12  
    Odświeżam temat.

    Zdecydowałem się na ZGC 40-8-580 z racji braku kasy i małego pokoju.

    Teraz mam tylko problem ze wzmacniaczem. W PW3015 spalił się jeden kanał. Raczej nie potrafię go naprawić. Drugi za to gra głośniej i trochę zniekształca. Leży biedulek u babci w pokoju. Kupiłem więc UNITRE WS432 ii... Niestety brzmienie w ogóle mi nie odpowiadało, więc pominąłem preamp. Bez Loudnessu 0 basu, a "z" 0 średnicy, dudniący rozlany bas i ostre wysokie. Po odłączeniu przedwzmacniacza czuje niedosyt basu i muszę obniżać pasmo na źródle powyżej ~100Hz.

    Co myślicie o Fonice PW9010/9013 ?
  • #20 5537039
    dolphin123
    Poziom 21  
    czesc. duzo lepiej zagra tonsil 13 40 2 niz arn150. dlaczego ? a dlatego ze jak wsadzisz tonsila do obudowy od arna to bedzie mial tyle samo basu,bedzie szybszy no i przede wszystkim bedziesz mial srednice czego brakuje arnowi. mialem juz kilka razy oba glosniczki i naprawde polece Ci 13 40 2 bo w swojej cenie nie ma konkurencji naprawde. wstawi go do 8,5litrowej budy tunel hp50x145 i gra gitara;) do tego kup tonsila 10/80/7 lub tansza alternatywe stxa 10 200 8 PJ a wcale gorszy nie jest, nawet na forum opinia ze jest duzo lepszy.. zrobic monitorki i cieszyc sie dzwiekiem jakiego nie miales wnioskujac po opisie. pozdrawiam
  • #21 6751623
    mabua
    Poziom 1  
    hello,
    in subwofer is originally used which speaker?
    Can I replace it with ARN150?
    Thanks
    MaBUa
REKLAMA