Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak rozszyć kabel na łączówki?

Lewy-m 04 Mar 2010 17:34 52303 84
    Dellx
    Poziom 16  
    Dziękuję koledze tomek.fr za odpowiedż , choć problem rozwiązałem w innym wątku
    Pozdrawiam
  • Sklep HeluKabel
    Jack14
    Poziom 38  
    Kolego tomek.fr wiem, że twoją intencją była pomoc ale czy nie potrafisz sprawdzić, kto założył ten temat i kiedy?
    Jeśli jest z tym problem to proszę o to link

https://www.elektroda.pl/rtvforum/search.php?search_author=Lewy-m&showresults=posts

Dlatego napisałem, że otrzymałeś nagrodę.

Pisałem już o tym wielokrotnie dużo bardziej przejrzyste jest forum gdy ktoś kto zakłada własny temat po wyczerpaniu wszystkich odpowiedzi po prostu go zamyka, a jeśli ktoś inny znalazł ten wątek za pomocą opcji szukaj nie znalazł wyczerpującej odpowiedzi zakłada własny.

Czy to jest takie trudne w realizacji?
    Ziemowit1973
    Poziom 11  
    Witam

Mam kabek 200 par - parowy

Nie wiem za bardzo jak go prawidłowo rozszyć by było to zgodne z jakimiś standardami

Kolory idą tak:

Warstwa zewnętrzna:

nieb - czerwony
    nieb - biały
    czarno biały
    brązowo - biały
    zielono - biały
    żółto - biały
    ---
    ---
    nieb - biały
    czarno biały
    brązowo - biały
    zielono - biały
    żółto - biały
    ---
    ---
    nieb - biały
    czarno biały
    brązowo - biały
    zielono - biały
    żółto - biały - to jest ostatnia para w warstwie

Druga warstwa od zewnątrz:
    żółto - czerwony
    nieb - biały
    czarno biały
    brązowo - biały
    zielono - biały
    żółto - biały
    ---
    ---
    nieb - biały
    czarno biały
    brązowo - biały
    zielono - biały
    żółto - biały
    ---
    ---
    nieb - biały
    czarno biały
    brązowo - biały
    zielono - biały - to jest ostatnia para w warstwie

Trzecia warstwa od zewnątrz
    żółto - czerwony
    nieb - biały
    czarno biały
    brązowo - biały
    zielono - biały
    żółto - biały
    ----
    ----
    nieb - biały
    czarno biały
    brązowo - biały
    zielono - biały
    żółto - biały
    ---
    ---
    nieb - biały
    czarno biały
    brązowo - biały

czwarta warstwa - tu zaczyna się kłopot - wszystkie kolory w warstwie wyglądają następująco:
    żółto - czerwony
    czarno biały
    brązowo - biały
    zielono - biały
    żółto - biały
    -
    nieb - biały
    czarno biały
    brązowo - biały
    zielono - biały
    żółto - biały
    -
    nieb - biały
    czarno biały
    brązowo - biały

Piąta warstwa i rdzeń mi się pomieszały ale są tam:

czerwono niebieski
    czerwono brązowy
    niebiesko biały
    żółto biały
    żółto biały
    czarno biały
    czarno biały
    brązowo - biały
  • Sklep HeluKabel
    krzysiozak
    Poziom 36  
    Mało tego że łączówki różnie liczyło się pary, to nie było do końca ustalone sposoby liczenia na tarczach wybierających numery telefonów.

Jak rozszyć kabel na łączówki? Jak rozszyć kabel na łączówki?
    irekr
    Moderator
    Ziemowit: liczenia kabla zawsze rozpoczyna się od rdzenia.
    Warto by odtworzyć ustawienie rdzenia, prawdopodobnie są to trzy pary. Kabel nie jest europejski i może być problem z norma rozszycia.
    Czy warstwy są rozdzielone taśmami barwnymi, jeżeli tak to jakiego koloru..?
    Ziemowit1973
    Poziom 11  
    witam
    Dziękuję że Ktoś odpisał
    Poprawiłem dokładnie rozpiskę kabla
    Kabel ma 5 warstw + rdzeń
    Warstwy są owinięte zawsze taśmą zieloną
    Jest to kabel parowy warstwowy

Jak by Ktoś coś więcej napisał to będę wdzięczny
    Pozdrawiam

Jak rozszyć kabel na łączówki?
    KaW
    Poziom 34  
    W tym kabelku parowym-i pewnie w innych też- kolor czerwony oznacza
    parę od której zaczynamy liczyć .Kolor niebieski przewodu pary oznacza kierunek liczenia .W celu przygotowania tego kabla do połączenia dwóch odcinków kabli -
    /jeden koniec z lewej -drugi z prawej/ rozszywa się kabel na powłoce kabla W tym celu z lewej strony owijamy przewodem powlokę i pierwsza parę/czerw-nieb/ odkładamy
    z pierwszej warstwy zewnętrznej -mocujemy ja przez luźne skręcenie z tym przewodem na powłoce .Takie przeplatanie dwóch przewodów.. =po każdym połozeniu nowej pary=..I tak kolejno -aż do rdzenia.. W ten sposób uzyskamy z lewej strony rozszycie kabla -z prawej też .Jeśli układanie kabla było kolejnymi odcinkami /typu:poczatek-koniec/,to złącze da się wykonać łatwo .Jeśli pomylono kierunek kabla -to w złączu pojawią się krzyżowania przewodów .
    Na końcu kabla wchodzącym do urządzenia -znowu kabelek rozszywa się przy pomocy przewodu umocowanego do powloki kabla .Po ułożeniu pokolejnym
    par ,całość skończy się na pierwszej parze rdzenia-t.j. czerw.nieb.W zależności od terenu Polski /miejsca/ -może być nazywana "zerową " lub 1-szą .

Teraz -po wprowadzeniu kabla na łaczówke urządzenia -chyba on ma 68par-
    trzeba całość ulokować na przewidzianych łaczówkach .W dzięsiętnym układzie łaczówek trzeba przewidzieć jakiś zestaw łaczówek w.g. technologii danego terenu .Spytać jakiegoś lokalnego telekomunikanta -tak aby nie utrudniać
    sposobu konserwacji wykonanego połaczenia i mozliwości naprawy..
    gopher_82
    Poziom 2  
    Witam,
    już trochę zgłupiałem z tym rozszywaniem.
    Po obraniu kabla 25x4 mam następujące pęczki
    taśma czerwona
    taśma biało-niebieska
    taśma brązowa
    dwie taśmy żółte

jak ma to rozszyć na patchpanelu 50 parowym?
    Jak rozszyć kabel na łączówki? Jak rozszyć kabel na łączówki? Jak rozszyć kabel na łączówki? Jak rozszyć kabel na łączówki?
    bolo2
    Poziom 18  
    Zwróć uwagę jak są ułożone wiązki w kablu po kolei: czerwona, niebieska, żółta, brązowa i żółta i taka jest kolejność wiązek. Kolejność czwórek w czerwonej i żółtych wiązkach:

1. czerwona, biała, zielona, szara
    2. niebieska, biała, zielona, szara
    3. żółta, biała, zielona, szara
    4. brązowa, biała, zielona, szara
    5. fioletowa, biała, zielona, szara

Kolejność czwórek w niebieskiej i brązowej wiązce:

1. czerwona, biała, zielona, pomarańczowa
    2. niebieska, biała, zielona, pomarańczowa
    3. żółta, biała, zielona, pomarańczowa
    4. brązowa, biała, zielona, pomarańczowa
    5. fioletowa, biała, zielona, pomarańczowa

Jak widać trzeba szczególną uwagę zwrócić na wiązki żółte. Po zdjęciu izolacji z kabla, należy rozłożyć wiązki odśrodkowo, wtedy widać kolejność wiązek.

W czwórce kolorowa i biała stanowi pierwszą parę, natomiast zielona i szara/pomarańczowa drugą. Po kolei wpinasz w piny 4 i 5 na panelu.

Powodzenia.
    Eliminator
    Poziom 24  
    Witam

Panowie piszę z zapytaniem, które może się wydać smieszne a ktoś mi pomoże. Piszę pracę inżynierską na temat sieci dostępowych.W sieci jaka ma powstać mam zamiar zastosować kable typu czwórkowego i własnie tutaj moje pytanie. Jakie są największe różnice między 0.5mm a 0.6mm? Wszędzie tylko karty katalogowe mówiące o wadze i powłoce a książki u nas w szkole są nieco mizerne odnośnie okablowanie, instalacji itp.

I odnośnie rozplatania kabla czwórkowego jaki był omawiamy we wcześniejszym temacie to rozumiem, że w przypadku kabla np 5x4x0.x to kolory występują podobne a sama metoda łączenia w pary jest taka sama?

I jak to się ma do stosowania czwórkowego a parowego? To nie będzie to samo jak zastosuje więcej np 5x2x0.x niż 5x4x0.x?
    potomek1
    Poziom 2  
    Jak rozszyć kabel na łączówki? Jak rozszyć kabel na łączówki? Witam, przepraszam że wchodzę w temat ale proszę mi powiedzieć co to za wtyk. Używam takiego na łączówce do testowania linii.
    Dzięki za odpowiedź.
    Pozdrawiam
    Eliminator
    Poziom 24  
    To nie są dwa bolce takie jak w gniazdku 6p4c ( podaje po tym co w necie znalazłem, bo nie znam się na tyle by kojarzyć takie gniazdka ).
    potomek1
    Poziom 2  
    Jest to wtyk przez który właczam się telefonem testowym (lub innym urzadzeniem) w listwie krosowej. Podobno jest to listwa Siemens starego typu a ja potrzebuję nowy wtyk bo stary się rozleciał. Może koledzy znają miejsce gdzie to można znaleźć. Może być używka.
    krzysiozak
    Poziom 36  
    Wiem to samo co wyżej.

Rozszywamy najpierw kolor wiązki a potem kolor pary.

†””””””””””””””””””””””””””””””””””””
    ƒ Nr.pary.” Kolor wiązki:żyła "a". ƒ
    “””””””””””””””””””””””””””””””””””””„
    ƒ 1-5 - Biały. ƒ
    ƒ 6-10 - Czerwony. ƒ
    ƒ 11-15 - Czarny. ƒ
    ƒ 16-20 - Żółty. ƒ
    ƒ 21-25 - Biało-niebieski. ƒ
    ƒ 26-30 - Czerwono-niebieski. ƒ
    ƒ 31-35 - Czarno-niebieski. ƒ
    ƒ 36-40 - Żółto-niebieski. ƒ
    ƒ 41-45 - Biało-pomarańczowy. ƒ
    ƒ 46-50 - Czerwono-pomarańczowy. ƒ
    ƒ 51-55 - Czarno-pomarańczowy. ƒ
    ƒ 56-60 - Żółto-pomarańczowy. ƒ
    ƒ 61-65 - Biało-zielony. ƒ
    ƒ 66-70 - Czerwono-zielony. ƒ
    ƒ 71-75 - Czarno-zielony. ƒ
    ƒ 76-80 - Żółto-zielony. ƒ
    ƒ 81-85 - Biało-brązowy. ƒ
    ƒ 86-90 - Czerwono-brązowy. ƒ
    ƒ 91-95 - Czarno-brązowy. ƒ
    ƒ 96-100 - Żółto-brązowy. ƒ
    ƒ 101-105 - Biało-szary. ƒ
    ƒ 106-110 - Czerwono-szary. ƒ
    ƒ 111-115 - Czarno-szary. ƒ
    ƒ 116-120 - Żółto-szary. ƒ
    ””””””””””””””””””””””””””””””””””””…

†””””””””””””””””””””””””
    ƒ Kolor pary:żyła "b".ƒ
    “””””””””””””””””””””””””„
    ƒ 1 - Niebieski. ƒ
    ƒ 2 - Pomarańczowy. ƒ
    ƒ 3 - Zielony. ƒ
    ƒ 4 - Brązowy. ƒ
    ƒ 5 - Szary. ƒ
    ””””””””””””””””””””””””…
    Lewy-m
    Poziom 9  
    Dziękuję wszystkim za udzielenie pomocy, myślę że już pora zamknąć ten temat.
    suncez
    Poziom 16  
    Witam. Prześledziłem dwa tematy na forum dotyczące rozszywania kabli czwórkowych i w związku z tym, że mam akurat do czynienia z kablem o innych barwach obrzutów i innym układzie wiązek niż omawiane, chciałbym uzyskać pomoc przy jego rozszyciu.

Nie znam oznaczenia kabla. Po zdjęciu izolacji mam:

wiązkę z oplotem czerwonym (poza parami biało kolorowymi są pary zielone z szarym),
    następna jest z oplotem niebieskim (pary zielone z pomarańczem),
    dalej w tym kierunku jest wiązka z oplotem białym (pary zielone z szarym),
    z oplotem zielonym (pary zielone z pomarańczem),
    z oplotem białym (pary zielone z szarym),
    z oplotem zielonym (pary zielone z pomarańczem),
    z oplotem białym (pary zielone z szarym),

następnie w podwójnym oplocie czerwonym są
    wiązka z oplotem czerwonym (pary zielone z szarym),
    z oplotem niebieskim (pary zielone z pomarańczem),
    z oplotem żółtym (pary zielone z szarym),

jest jeszcze jedna czwórka luzem są to pary niebieska z białym i zielony z szarym.

Starałem się ustalić kolejność wiązek biorąc pod uwagę to jak się układają w kablu.

Czy taka kolejność jest poprawna do rozszycia? Czy ta luźna czwórka jest zapasowa?
    irekr
    Moderator
    Raczej nie jest zapasowa.

1. Kable rozszywa się od rdzenia a nie od oplotu.
    2. Zawsze czwórka wiodąca jest czerwona a kierunkowa niebieska.
    3. Kable są warstwowe lub pęczkowe,
    4. Żyła nr 3 czyli "A" w drugiej parze każdej czwórki zawsze jest zielona, kolor zyły 4 czyli B w drugiej pary w czwórce i określa, czy jest to warstwa/wiązka parzysta czy nieparzysta (szara lub pomarańczowa). Uwaga; spotyka się kable pęczkowe z trzecim kolorem fioletowym jako czwarta żyła każdej czwórki a także z kolorem brązowym jako czwarta żyła każdej czwórki. Może być mylące.
    5. Wiązka z podwójnym oplotem czerwonym to wiązka nr 1. Jeżeli jest w rdzeniu to należy ja rozszyć jako pierwszą.
    6. Jeżeli obok jest wiązka z pojedynczym oplotem czerwonym, to jest to wiązka nr 2 a następna wiązka jest niebieska (nr 3) , potem zielona i potem biała itd.
    Uwaga - spotyka się kable gdzie po oplocie wiązki zielonej spotyka się oplot żółty a potem fioletowy.

O rozszywaniu czwórek na przekątna nie trzeba chyba pisać.
    suncez
    Poziom 16  
    Dziękuję Ci za odpowiedź.

W podwójnym oplocie czerwonym mam trzy wiązki: jedną w oplocie czerwonym, jedną w oplocie niebieskim i jedną w oplocie żółtym. Są one wg mnie w rdzeniu kabla.

Rozumiem, że rozszywam je jako pierwsze, kolejno: czerwoną, niebieską, żółtą.
    Następnie wiązki zewnętrzne w kolejności: w oplocie czerwonym, niebieskim.

Dalej ... zostały dwie wiązki w oplocie zielonym (z parami zielony z pomarańczem) i trzy w oplocie białym (pary zielone z szarym).
    Sądziłem, że powinny one być rozszyte tak by po wiązkach z parami zielony z szarym byly wiązki z parami zielony z pomarańczem.... tak też mi się rozłożyły.
    Czyli wiązka w oplocie białym, zielonym, białym, zielonym, białym.

W żadnej wiązce nie brakuje czwórki niebieskiej. Nie była ona pod żadnym kolorowym oplotem wiązki czy grupy wiązek, tylko pod ogólnym oplotem.
    irekr
    Moderator
    ;)

Prawidłowo:
    Z rdzenia rozszywamy czwórki od 1 do 3 czyli rozkładamy je jako pary:
    Czwórka 1
    czerwony/biały para 00
    Zielony/szary para 01
    Czwórka 2
    niebieski/biały para 02
    zielony/szary para 03
    Czwórka 3
    żołty/biały para 04
    zielony/szary para 05

I wiązki następne zaczynając od czerwonej...
    niebieskiej...itd....

To co zostało musi być jakimś końcem warstwy lub wiązki, nie może być braku przyporządkowania. popatrz dobrze....

Jeżeli rozłożyły Ci się czwórki z żyłami D najpierw szare potem pomarańczowe to to jest prawidłowo, niektórzy producenci tak właśnie je znakują. Niby wiązki ale tak na dobra sprawę układ warstwowy. Ale układ hierarchiczny jest zachowany. Liczy się pozycja w kablu co ma przełożenie na skoki skrętu i przesłuchy wzdłużnokierunkowe.

Ciesz się że nie dostałeś najnowszych kabli amerykańskich, tam jest dopiero ciekawie.
    suncez
    Poziom 16  
    Bardzo dziękuję, myślę że dzięki twojej pomocy dam radę zrobić wszystko fachowo. I tak, cieszę się że z rozszywaniem dużych kabli czwórkowych mam sporadycznie do czynienia, to nie jest moje zwykłe zajęcie - opisy budowy i rozszywania kabli zamieszczone w poszczególnych postach robią wrażenie.

Dopisane.
    Ta "luźna" czwórka z obu stron kabla tak samo się rozszyła. Popatrzę jeszcze dokładnie.
    Jest na końcu zewnętrznej warstwy.
    Zutket
    Poziom 33  
    suncez napisał:
    Ta "luźna" czwórka z obu stron kabla tak samo się rozszyła. Popatrzę jeszcze dokładnie.
    Jest na końcu zewnętrznej warstwy.
    Jest to czwórka zapasowa i jeżeli pomiary po rozszyciu kabla nie wykażą problemów, to nie jest używana.
    irekr
    Moderator
    Na zewnętrznej izolacji kabla powinno być jego oznaczenie. da rade odczytać?

Spotkałem już się z kablami czwórkowymi o niedziesiętnym układzie torów, np w układzie szesnastkowym.
    suncez
    Poziom 16  
    Kabel jest zabrudzony i możliwe, że otarty, jutro sprawdzę czy da się odczytać oznaczenie, na tym odcinku który miałem do rozszycia nie zauważyłem opisu. Może nie dość dokładnie szukałem.

Dopisane.
    Nie udało się znaleźć czytelnego opisu.