Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat zasilacza na tl494

25 Mar 2008 13:27 6792 21
  • Poziom 28  
    Witam

Jakiś czas temu zacząłem myśleć co by tu zrobić ze sterty spalonych zasilaczy typu codegon itp, Zrobimy zasilacz impulsowy do wzmacniacza :) trafko przewinęłem, szukam jakiegoś prostego schematu przetwornicy na tl494 oczekuje tak z 200-300W bo mam ETD49 jako trafko, wkład Falownika jest zrobiony, trafko sterujące też zrobiłem (pod 11 zwojów działa pięknie), zauważyłem że gdy nie ma podłączonego generatora dioda podłączona pod wyjścia od 5V (napięcia pomocnicze będą) dioda led świeci, jest tam około 12V, gdy podłącze generator na jeden tranzystor napięcie się nie zmienia ale za to MOC jest o wiele większa, spokojnie zasila 50W halogen, ale chyba nie będe tego robił na ne555 :P, niestety nie mam oscyloskopu :cry: ani autotransformatora :cry: narazie podłączam przez żarówkę 40W. Po prostu ja ktoś ma jakiś ciekawy/prosty układ ze stabilizacją napięcia niech go tu wklei ,Proszę. :)
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Na rdzeniach ETD49 robi się przetwornice o mocy rzędu 1 kW i więcej. To za duży rdzeń na 200-300W.
  • Poziom 28  
    Najwyżej przewinę jakiś trafo z tych zasilaczy SCHEMATY MILE WIDZIANE
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Na forum jest już trochę schematów takich konstrukcji, przeczytałeś już wszystko?
    -RoMan- napisał:
    Na rdzeniach ETD49 robi się przetwornice o mocy rzędu 1 kW i więcej. To za duży rdzeń na 200-300W.

A gdyby zejść z częstotliwością np. do 5-10kHz? :D Schodzenie w pasmo akustyczne to niby zły pomysł, ale straty na przełączaniu zawsze trochę mniejsze, a nie zawsze trafo musi piszczeć, jak się dobrze zaleje.
    Pytanie, czy są jakieś inne przeciwwskazania, poza trudniejszym wypełnieniem okna, stratą materiału i miejsca?
  • Poziom 28  
    wow przy 10kHz byłoby strasznie, wszystko by się grzało, piszczało, nie tylko trafo główne ale i sterujące które jest nawinięte skrętką komputerową,

Roman fajne masz zabaweczki na allegro :P szczególnie ta przetworniczka do leda 3W, skad schemat do tego masz bo robie oświetlenie na ledach 3W i potrzebuje dobrego zasilania
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Ptolek napisał:
    A gdyby zejść z częstotliwością np. do 5-10kHz? :D Schodzenie w pasmo akustyczne to niby zły pomysł, ale straty na przełączaniu zawsze trochę mniejsze, a nie zawsze trafo musi piszczeć, jak się dobrze zaleje.

Zbyt mocne schodzenie, to rzeczywiście zły pomysł, szczególnie do wzmacniacza audio. Korzystając z typowych elementów można sporo zejść ze stratami juz przy 60kHz, a 35 kHz przy mocy 200W jest już całkiem dobrze.

Do tego dojdzie większa ilość zwojów aby nam sie trafo nie nasyciło.

Ktoś kto ma dobry słuch zacznie coś tam słyszeć w głośnikach, a trzeba pamiętać że wzmacniacz może mieć kiepski współczynnik tłumienia tętnień zasilania przy tej częstotliwości
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    -> Ptolek

Nawet w warunkach produkcji seryjnej dawno zrezygnowano ze stosowania w przetwornicach częstotliwości akustycznych - lakierowanie nie pomoże - lakier nie uciszy magnetostrykcji.

-> michal.rogaczewski

Mylisz się - im mniejsza częstotliwość, tym mniejsze straty w rdzeniu a straty w uzwojeniu do pewnego momentu nie doganiają zysku na przełączaniu i rdzeniu. Co do hałasu - j.w.

Schemat przetwornicy do LEDów już od dawna opublikowany przeze mnie - znajdziesz go w Spisie treści działu Zasilanie...
    Schemat to prosta implementacja tego, co znajdziesz w PDFie LM2675 plus skutki pewnej starej dyskusji na pl.misc.elektronika parę lat temu - chodziło o ograniczenie strat związanych ze stabilizacją prądu diody i wykorzystanie napięcia przewodzenia diody jako napięcia referencyjnego dla dzielnika przesuwającego poziom napięcia dla wejścia FB.
  • Poziom 28  
    A ma ktoś pomysły jak "zgrać" ze sobą napięcie wyjściowe z obciążeniem ?? bez obciążenia na lini 5V mam aż 12V i tu jest ból, domyślam się że coś z wypełnieniem trza zrobić
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Pokaż schemat, bo tak to nie wiadomo o czym piszesz. To normalne że w przetwornicy bez stabilizacji spada napięcie pod obciążeniem a o ile spadnie, to zależy od wykonania.
  • Poziom 28  
    Schemat chwilowo jeszcze nie istnieje :P Robię to na podstawie noty katalogowej tl494, Częstotliwość około 40khz. Konfiguracja oczywiście push-pull :) można by do tego wykorzystać te dwa wzmacniacze błędu wbudowane w tl ?? albo układ od czasu martwego (to chyba lepsze)
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Pamiętaj, że częstotliwość przetwornicy na TL494 (i innych kontrolerach push-pull) jest dwukrotnie niższa od częstotliwości generatora.
  • Poziom 28  
    Chyba jednak użyje tych wzmacniaczy błędu albo bezpośrednio na końcówke feedback (zobaczym czy to będzie chodzić dobrze) a na "Dead time" dam na stałe 0.5V bo 0%-0V a 100%-3.3V (oczywiście 0% tzn. bez czasu martwego co byłoby tu samobójstwem :P )

Ps. Częstotliwość miała być 100kHz źle odczytałem wykres od częstotliwości :P
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Nie da się w TL494 osiągnąć zerowego czasu martwego.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Sprawdzałem kilka egzemplarzy TL494 i nie dało się ustawić wypełnienia 100%, zawsze jest jakiś czas martwy. W przypadku TL494 maksymalne wypełnienie to ok. 90-93%.
    Do stabilizacji napięcia przetwornicy używa się wzmacniaczy błędu, można to zrobic używając końcówki feedback ale po co, jak masz gotowe wzmacniacze błędu? Trzeciej nóżki układu TL494 używam tylko do eksperymentów, podpinam tam potencjometr i ręcznie reguluję wypełnienie.
  • Poziom 28  
    Z tym wypełnieniem pisze to co pisze w nocie katalogowej układu, nie mam oscyloskopu i nie mam jak sprawdzić, mam zamiar podać 1V z napięcia odniesiena na wejścia odwracające tych wzmacniaczy a przez CNY17 zapodać na wejścia nieodwracające odp napięcie (wyreguluje sobie potencjometrem)

W nocie pisze że maksymalne wypełnienie jest przy 0V na końcówce DTC :) myślałem że chodzi o 0%
  • Poziom 36  
    Stabilizację napięcia najlepiej skopiuj z gotowego projektu, i nie przesadzaj ze wzmocnieniem wzmacniacza błędu.
    0% a 100% jest różnica :) choć jak odwrócisz fazę sygnału wyjściowego, to zamiast wypełnienia z przedziału 0% - 90% możesz dostać wypełnienie 10% - 100% ale nie polecam takiej kombinacji, bo zawsze lepiej mieć jakiś czas martwy.
  • Poziom 28  
    Znalazłem dość fajny układ stabilizacji, co myślicie ?? http://janek.skawina.com.pl/elektronika/zasilacz/schemat_zasilacz1.jpg to w tym zaznaczeniu, doszedłem że przy ustawieniu wzmocnienia na 1 (feedback podłączony do wejścia odwracającego) mamy regulację PWM od 10% - 90% (od 10% bo DTC jest tak ustawione), od 0V do 3.7V (przy 0V mamy 10% wypełnienia czyli tyle może być bez obciążenia) I musiałem skombinować nowego Tl-ka bo stary miał spalony jeden tranzystor na wyjściu ;(

Ps. Ma ktoś pomysł jak ograniczyć prąd przepływający przez uzwojenia pierwotne transformatora sterującego bo zwieranie 9V przez 11 uzwojeń nie jest dobrym pomysłem, Narazie odpalałem z 51Ω rezystorem MŁT 3W
  • Poziom 28  
    Dobra schemat mam już, walnięci było przez moją głupotę (byłem pewien że jestem na linii 12V a okazało się że żyłowałem linię 5V) i podczas próby ustawienia odp napięcia jak nie jebło.... 2 kawałki blaszek trzymane śrubami na radiatorze :)

Ale stabilizacja przez te kilka sekund działała bo mimo że zwykle napięcie z 12 spadało do 7 to teraz spadło tylko o 0.5V czyli nieźle (bo 12V to już był MAX jaki się dało wyciągnąć):P czyli schemat już mam, zrobię z tego 24V i zasilę mały zasilacz HV na trafie z telewizora bo nigdy mi się nie chciało zamówić trafka z neta

Schemat zasilacza na tl494
    R9 = 1k
    Przejdzie ?? nie narysowałem trafka sterującego i transformatora głównego z tranzystorami
  • Poziom 31  
    Ogólnie może być, ale jak już przerysowywałeś z układu to masz tam bardziej rozbudowane to sprzężenie. W tym układzie jak masz jak na przetwornice stabilizacje będziesz miał za sztywno.

Stąd stosuje sie bardziej wyrafinowaną kompensacje, do TL431 wypada dać pojemność z rezystorkiem tak jak masz na swoim przykładowym schemacie. Prostymi słowami chodzi o to by wzmocnienie dla szybkozmiennych sygnałów było mniejsze.

Czasami zachodzi konieczność dodatkowych bajerów na pętli sprzężenia zwrotnego TL494

A to z tego powodu że w tym układzie TL431 ma bardzo stromą charakterystykę, co spowoduje niezbyt prawidłową prace przetwornicy.
  • Poziom 28  
    Aj, rzeczywiście zapomniałem o tym rezystorku i kondensatorze :P Już się poprawiam, a tak wogóle to ile mocy się z tego wyciągnie ?? (zamierzam obciążyć tylko 12V i -12V prostownik na diodach BYV 08 ) chyba na flyback albo jakąś samowzbudną przetworkę starczy ? Jeszcze dodam zenerkę na wejściu odwracającym na 3.7V bo jak się przekroczy tę napięcie to momentalnie zaczyna wszystko pierdzieć i rozwala tranzystory
  • Poziom 31  
    Do flyback wypada użyć UC384* a nie tl494, bo masz od razu kontrole prądu, co jest dość istotne aby nie uwalić tranzystorów przy nasyceniu trafa.

I tak rzecz że flyback wymaga zwykle większych pojemności na wyjściu ze względu na tętnienia.

Co do mocy to zależy od transformatora, tranzystorów wykonawczych.
  • Poziom 28  
    Mówiąc o flybacku oczywiście miałem na myśli generator WN który byłby zasilany tym zasilaczem :P. Tranzystory będą 600V/8A czyli na przykład MJE13007