Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System 32bit. czy 64bit. Co warto kupić?

25 Mar 2008 17:34 3806 29
  • Poziom 12  
    Witam wszystkich złożyłem ostatnio sobie nową sztukę, proc, AMD 64X2 4200+ płyta asus m2n-x plus, karta graf. Gainward BLISS 8600GT PCX TV Dual DVI, 2gb ramu. I zastanawiam się czy może warto zakupić 64Bitowy system czy warto. I jeszcze jedno, XP ponoć jest po angielsku tylko a Vista po polsku. I właśnie jest problem z tymi 64 bo nie wszystko można tam zainstalować ale z drugiej stront lepiej pracuje taki zestaw. proszę o pomoc
  • Poziom 23  
    Według mnie błędem był zakup procesora 64 bitowego. Ale w tej sytuacji ja bym zainstalował widnowsa XP 64bit. Jeszcze nie nadszedł czas na VISTĘ. Zwykłe programy będą powoli chodzić, ale przynajmniej Windows będzie w miarę chodzić. Według mnie systemy 64 bitowe są dwa razy mniej wydajne niż 32bit przy standardowym użytkowaniu. Magistrala jest przynajmniej dwukrotnie wolniej taktowana. Gdyby na komputerze były tylko używane aplikacje 64bitowe to wydajność była by porównywalna z komputerem 32bitowym.
  • Poziom 12  
    Ale 64 XP jest po angielsku a ja niestety jestem polskojęzyczny. Mam jeszcze XP 32 profesjonala pl. może zostac przy tej opcji, czy będą jakieś problemy ze stabilnością
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Windows XP x64 jest po pierwsze tylko w wersji angielskiej, a po drugie jest niestety mocno wybrakowanym i nie w pełni sprawnym systemem. W porównaniu z np. windows Vista możliwość emulacji aplikacji 32bitowych w XP x64 praktycznie nie istnieje.
    Najrozsądniejszym wyborem ja na dzisiejszy dzień będzie pozostać przy WinXP 32bit. Przesiadka na Vistę wymaga jeszcze sporo cierpliwości i wiedzy od usera.
  • Poziom 39  
    Dość dziwne stwierdzenie w sytuacji, kiedy MS zapowiada wycofanie ze sprzedaży Windows XP, a co za tym idzie, za kilka lat wycofa wsparcie techniczne dla tego systemu.
    Moim zdaniem tylko Vista 64 bity, do tego komponenty komputera zgodne z Vistą, odpowiednia ilość RAM - coraz tańsze kości.
    Dzisiaj 4GB RAM-u to nic nadzwyczajnego, a systemy 32-bitowe potrafią zaadresować tylko około 4GB, a zapotrzebowanie oprogramowania i gier na pamięć rośnie w błyskawicznym tempie i normą niedługo będzie 8GB.
    ------------------------------------------------------------------
    Znalazłem - tutaj notka o zakończeniu sprzedaży Windows XP: http://www.heise-online.pl/news/item/2693
  • Poziom 12  
    więc Viste 64 zainstalować myślałem o ultimate, w zeszłym roku kupiłem viste 32 premium zainstalowałem pobawiłem się a teraz leży w pudełku spowrotem, było bardzo mało sterowników i nie stabilnie działała
  • Poziom 39  
    Jeżeli masz Już Vistę, zainstaluj, pobierz najnowsze sterowniki i aktualizacje, a przekonasz się, że to nie ten sam system co rok temu.
    SP1 ma przyspieszyć działanie Visty o ponad 80%
  • Poziom 12  
    a SP1 do tej visty zciągne jako aktualizacje. A mam jeszcze takie pytanko czy można jakoś zmienić z tej co mam visty premium 32bit na np. vista ultimate 64bit. bo za tamtą zapłaciłem cos ponat 350zł i co teraz znowu kupować a ultimate kosztuje 660zł
  • Poziom 22  
    Przykro mi ale nie wytrzymam i zapytam:

Nie no ludzie czy wy wiecie i rozumiecie co piszecie ?

Przypomina to rozmowę klienta w warsztacie samochodowym, który po zakupie nowiutkiego Porshe pyta się czy wsadzić do niego silnik Poldka czy Trabanta - w końcu są banalne w naprawie i samodzielna wymiana oleju nie będzie użytkownikowi sprawiała kłopotu.

Oczywistym jest że procesory 64 bitowe powinny chodzić na systemach które je obsłużą. Niestety fakt wyboru takiego procesora zmusza użytkownika do nieruniknionego połaczenia się albo z Vistą 64, albo z Liuxem 64 bit. XP nie ma już supportu do swojej dziurawej wersji 64 bitowej. Użytkownik też może zapomnieć o używaniu znacznej części starszych programów 32 bitowych - ale bez paniki - zazwyczaj są to programy niechlujnie wykonane jak np. MKSVir (który de facto głośno strzelił sobie samobuja - bo w dobie wejścia tych procesorów na rynek zwolnił programistów i zatrudnił na ich miejsce ekonomistów i doradców ds. marketingowych).

Zamiast wydawać kupe złotych na system XP o którym wiesz że już nic Ci nie zaoferuje prócz zgrzytania zębów - lepiej albo poszukaj przyjaznego Linuxa (za darmo) - pod AMD jest pełno wersji darmowych systemów, albo przerzuć się na Vistę - naprawdę nie jest to takie bolesne - jedyne co odczujesz to potrzebę monstrualnej ilości ramu - nie spadającej poniżej 2 GB (Vista i jej wodotryski zżerają 1,1GB ale jakoś nigdy nie zdazylo mi sie jej przymulić (a robilem wiele ciezkich rzeczy na procesorze).

Dodano po 1 [minuty]:

md napisał:
    Jeżeli masz Już Vistę, zainstaluj, pobierz najnowsze sterowniki i aktualizacje, a przekonasz się, że to nie ten sam system co rok temu.

Domyślam sięże SP1 będzie polegał na możliwości szybkiego wyłączenia wodotrysków ;-)
  • Poziom 23  
    Cytat:
    wierzycie w to?
    Ja jestem typowym przeciwnikiem VISTY. Dla mnie to jest wypasiony śmieć. Twórcy w ogóle nie wiedzieli co robią. W życiu nie słyszeli o optymalizacji. System może być i bezpieczny. Ale bezpieczeństwo nie tkwi w skomplikowanym i pamięciożernym systemie. A może oni wiedzą co robią? Może mają umowy z firmami produkującymi sprzęt. Ludzie nie mają wyjścia, otumanieni reklamami i polityka Microsoftu kupują Vistę. A że na starym komputerze nie chodzi to kupują nowy sprzęt. I to się tak napędza. Przypominam że założeniami Visty była lepsza wydajność niż windowsa XP. I nic im z tego nie wyszło. I tak więc SP1 do Visty zamiast przyspieszyć działanie systemu o 80% zwolni go o tyle samo procent jak nie więcej.
    Co do Linuxa. Wszyscy o nim mówią. Karzy go chwali. Jest bardzo stron i czasopism jemu poświęconych. Ale kto go tak naprawdę używa? Statystki są bezlitosne. Według " Gemius SA, gemiusTraffic, 26 II 2008 - 3 III 2008" Linux ma tylko 0.4% udziału połączeń z polskimi witrynami przez polaków. Nie ma co nawet myśleć nad Linuxen. Na tym to dopiero nic nie będzie chodzić. Dla mnie istnieje tylko jeden system operacyjny odrobinę lepszy od wszystkich pozostałych. Jest to Windows XP. I według rankingu prawie 90% użytkowników Internetu myśli podobnie. Współczuje założycielowi tego postu, że kupił akurat ten sprzęt. Nie nadszedł jeszcze czas na komputery 64bitowe, choć tkwi w tym bardzo duży potencjał. W tym przypadku nie ma większej różnicy jaki system wybierze. Zawrze będzie coś nie tak. Stanowczo odradzam linuxa.
  • Poziom 39  
    Kolego, tego typu wypowiedziami potwierdzasz tylko, że nie masz zbyt dużej wiedzy nie tylko o systemie, który zachwalasz, ale także o tych, które ganisz.
    Ile Linuxów miałeś okazję sprawdzić? Jak dobrze znasz Vistę? Regułą jest, że im mniej ktoś wie na dany temat, tym wszystko wydaje się mu prostsze. Jest coś takiego jak dopasowanie sprzętu, a dokładniej - dopasowanie systemu do sprzętu i tego się trzeba trzymać, by całość działała niezawodnie i wydajnie.
    Rozpoczynasz niekończącą się dyskusję o wyższości systemów - takie dyskusje toczą się od dawna. Jeszcze kilka miesięcy temu toczyłem boje z przeciwnikami instalowania Service Packów w Windows XP, a potem ludzie zmądrzeli i dostrzegli, że bez SP nie chodzi właściwie USB, są problemy d dużymi dyskami twardymi, itp, itd. Czy tego chcesz czy nie, żyjemy w czasach ogromnego postępu technologicznego, a ten, kto zatrzymał się na Windows XP, jest już do tyłu, bo na rynku jest nowy system, który trzeba poznawać i używać, bo nowe technologie wymagają nowych rozwiązań.
    Vista jest zasobożerna, bo ma sporo wodotrysków, ale ma również narzędzia w rodzaju defender i inne, których na pierwszy rzut oka nie widać, a które zapewniają bezpieczeństwo systemu. Wyobraź sobie, że komputer używany jest nie tylko do ściągania i oglądania pirackich filmów, do grania w pirackie gry, komputera używają ludzie w pracy, gdzie na pierwszym miejscu jest stabilność, bezpieczeństwo i ergonomia.
    Dyskusja nie ma większego sensu, nie chcesz Visty, nie używaj, ale nie wypisuj też bzdur o Viście i Linuxach, bo ośmieszasz się w oczach ludzi, którzy o komputerach i systemach operacyjnych wiedzą znacznie więcej niż Ty.
    Zaglądnij tu na forum za rok i przeczytaj swój tekst, a zobaczysz, że nie miałeś racji, tak, jak nie mieli racji ci, którzy rok temu śmiali się z Windows XP i Service Packów.
  • Poziom 23  
    Chętnie zajrzę. Kolego MD mnie masz w ogóle racji.
    1. Nie znasz mnie. Nie wiesz do czego używam komputera. Dla mnie liczy się przede wszystkim kompatybilność i stabilna praca i szybkość. Nie mam żadnych gier na komputerze. Nie lubię grać. Używam natkach programów jak Phtoshop AutoCad. Korzystam z Internetu. Urzywam programatorów i programów innych które działają tylko na XP. Na Linusie nie ma mowy o takich rzeczach.
    2. Od kiedy nowy system znaczy dobry system? Vista jest tylko produktem przejściowym. Niedługo o nim wszyscy zapomną. On jest nie wypałem. Tak samo jak Windows ME. Vistę czeka taki sam los. Nigdy nie będzie na szczycie. Kiedyś pojawi się lepszy system. Jak nie Windows to Linux. Który będzie pełniach wszystkie wymagania przyszłych użytkowników.
    3. Czym objawia się ergonomia w Windowsie Vista? Tym że się długo uruchamia? W tym że ustawienia się tak namotane że nic się nie da znaleźć? Że bateria trzyma krócej? Czemu wszyscy których znam kupując nowego kompa z Vistą są zachwycenie przez pierwszy miesiąc apotem go wywalają i wymieniają na XP?
    To nie czas na Vistę. I Nidy on nie nadejdzie. On nie jest postępowy! ON przymula postępowość!
    Więcej nić nie zamierzam pisać na tym forum. Ja wiem swoje i nikt mnie nie przekona. Za dwa lub trzy lata tu wrócę i udowodnię swoją rację.
  • Poziom 39  
    W zasadzie nie chcę kontynuować bezsensownej dyskusji o wyższości jednego systemu nad drugim, ale chętnie odpowiem np. na pytanie:
    barytek napisał:
    .......Czemu wszyscy których znam kupując nowego kompa z Vistą są zachwycenie przez pierwszy miesiąc apotem go wywalają i wymieniają na XP?

Dlatego, iż uważają, że nie muszą płacić za system i najordynarniej piracą. Gdyby każdy z Twoich znajomych musiał zapłacić za BOX-owego Windowsa, bo taką wersję powinien kupić, to żaden z nich nie zawahał by się ani minuty, tylko dalej używał Vistę i zgłębiał jej tajniki, bo teraz szybko uciekają od Visty, nie potrafiąc odpalić jakiejś gry, lub nie mogąc używać programów, których używanie nie tylko jest nielegalne, ale stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa systemu. Większość użytkowników Visty i Linuxów poddaje się po pierwszych niepowodzeniach, a będąc przekonanymi o swoim wrodzonym geniuszu, nie dopuszczają nawet myśli, że to oni nie potrafią sobie poradzić, dla nich jest pewne, że to system jest do kitu.
    Co do przejściowości Visty - zgadzam się, sam producent tak się wypowiada o tym systemie, więc nic nowego. Czy to znaczy, że teraz nie powinniśmy kupować nowych komputerów, bo systemy są przejściowe? Na jakiej podstawie twierdzisz, że zakup procesora 64-ro bitowego to błąd? Od dawna sprzedawane są procesory 64-ro bitowe i nie dość, że nikt z tego powodu nie narzeka, to jeszcze są tacy, którzy potrafią ten fakt wykorzystać, instalując systemy 64-ro bitowe przeznaczone dla takich maszyn i nie tylko o Vistę tu chodzi.
    Jeżeli autor pytania ma nowy sprzęt, to wypada teraz dobrać do niego odpowiednie oprogramowanie i nie należy się tu kierować modą czy przyzwyczajeniami, trzeba działać racjonalnie i kupować systemy przyszłościowe, a nie takie, które schodzą właśnie z rynku. Różnica między Vistą 32bity, a 64 bity jest żadna, Linuxy - tu cena nie gra roli, więc co stoi na przeszkodzie, by używać systemów lepiej dopasowanych do posiadanego sprzętu? Kto z nas wie z całą pewnością, że nie będzie chciał kiedyś zainstalować więcej niż 4GB RAM? Dlaczego więc skazywać się na system, który nas ogranicza choćby w tak banalnej sprawie jak wielkość obsługiwanej pamięci RAM?
  • Poziom 22  
    barytek napisał:
    Chętnie zajrzę. Kolego MD mnie masz w ogóle racji.
    1. Nie znasz mnie. Nie wiesz do czego używam komputera. Dla mnie liczy się przede wszystkim kompatybilność i stabilna praca i szybkość. Nie mam żadnych gier na komputerze. Nie lubię grać. Używam natkach programów jak Phtoshop AutoCad. Korzystam z Internetu. Urzywam programatorów i programów innych które działają tylko na XP. Na Linusie nie ma mowy o takich rzeczach.

No to chyba kolega kiepsko programuje te kontrolki - wystarczy tylko obsługa portu równoległego. Choćby mikroClinux przy programowaniu wielu podstawowych procków motorolki. Na necie jest pełno pakietów Open Source do programowania mikrokontrolerków - choćby AVRki i ARMy spod toolczajna można programować.

Winą w tym przypadku wydaje się nie być zbyt nowoczesny system, ale zbyt przestazale programy i zbyt niska wiedza programistyczna uzytkownika. CADy pod linuxa się znajdą, a i wczesniejsze dzialają bez zarzutów na Viście.

barytek napisał:

2. Od kiedy nowy system znaczy dobry system? Vista jest tylko produktem przejściowym. Niedługo o nim wszyscy zapomną. On jest nie wypałem. Tak samo jak Windows ME. Vistę czeka taki sam los. Nigdy nie będzie na szczycie. Kiedyś pojawi się lepszy system. Jak nie Windows to Linux. Który będzie pełniach wszystkie wymagania przyszłych użytkowników.

No i ładnie powiedziane. Wspomnienie ME jako porównanie do wisty. Problem w tym że ME było lepsze niż 90+SE i o ile w początkowej fazie małostabilna praca ME była powiązana z pewnymi rozwązaniami technicznymi, to jedynym problemem jaki mogli napotkać użytkownicy - było rozporządzenie ramem podczas tworzenia grafiki w zasobożernych jak na tamte czasy programach graficznych. Jednak żaden znany mi grafik nawet teraz nie siedzi na XP. Czyli nadal coś jest nie tak... ;)

barytek napisał:

3. Czym objawia się ergonomia w Windowsie Vista? Tym że się długo uruchamia? W tym że ustawienia się tak namotane że nic się nie da znaleźć? Że bateria trzyma krócej? Czemu wszyscy których znam kupując nowego kompa z Vistą są zachwycenie przez pierwszy miesiąc apotem go wywalają i wymieniają na XP?
    To nie czas na Vistę. I Nidy on nie nadejdzie. On nie jest postępowy! ON przymula postępowość!
    Więcej nić nie zamierzam pisać na tym forum. Ja wiem swoje i nikt mnie nie przekona. Za dwa lub trzy lata tu wrócę i udowodnię swoją rację.

Szczerze powiedziawszy - jeszcze nie miałem problemu z Vistą. A jeśli chodiz o prędkość - to mimo wszystko pomimo ogromnej zasobożerności - system uruchamia się szybko - znacznie szybciej niż XP. Więc albo mi się stoper popsuł, albo może mam jedyne w swoim rodzaju okazy obu systemów. Co jak co - Windowsy i tak szybciej uruchamiają się od Linxów, w któych ładowanie jądra trwa wieki, powiadają że stabilnego (no cóż też da się zawiesić ;-) ). Na tym polegają systemy. System Operacyjny - jest tylko konsoletą sterowania pozwalającą obsługiwać oprogramowanie.

Stąd męczące są tego typu dyskusje, który systm jest lepszy. Mi osobiście podobał się DOS. A to że reszta ludzi ganiła go bowiem nie umiała go obsłużyć - nie było przecież okienek w które można bezmyślnie poklikać - to już ich problem.

Więc zadam pytanie: czy ten flamewar zupełnie odbiegający od pytania:
    jaki system postawić na AMD 64
    można byłoby już sobie darować, bo jest tak bezmyślny jak przytaczane przez nas w nim argumenty. Za kilka postów kłutnia dotyczyłaby tego że XP jest lepszy bo jest w niebieskie paski, a Vista w czarne.
  • Poziom 10  
    Pisałem sobie program użyłem zmiennej typu Real, a teraz dowiaduję się że jest ona 64 bitowa czyli jest typu double, ja mam Pentium III 32 bitowe więc przepisałem szybko program na zmienne typu single i załamka system podzielił przez zero. Googluje sobie o koprocesorach i co się dowiaduje że dawno one liczą na liczbach 128 bit.

Chodzi o to że najbardziej system spowalniają operacje zmiennoprzecinkowe, przepisałem kiedyś program do tablic to poszedł setki razy szybciej, ale nikt już dzisiaj nie optymalizuje kodów. Szczególnie spowalnia system funkcje typu sinus.
  • Poziom 17  
    Rozmowa o wszystkim tylko nie na temat.

Mam laptopa z procesorem 64 bitowym. Mam na nim Windows XP 32bit i jakos nie zauwazylem jakiejkolwiek niestabilnosci... Sporo modeli laptopow firmy Acer jest oparta na procesorach 64bit tak Intela jak i AMD. Na wiekszosci jest Vista 32bit sa tez takie z XP i XP MCE. Na zadnym nie ma systemu 64 bitowego.

System 32 bitowy nie bedzie mial zadnego spadku stabilnosci na procesorach 64 bitowych.
    Jesli wczesniej uzywales XP to mozesz spokojnie pozostac przy XP 32bit.
    Zanim oprogramowanie 64 bitowe na dobre sie zadomowi Twoj komputer bedzie juz dawno przestarzaly i stanowczo za wolny.
    Druga sprawa to ilosc pamieci. Masz 2 gb RAM, XP na tym bedzie smigal az milo. Gdybys mial 4 lub wiecej gb pamieci to calkowite jej wykorzystanie byloby mozliwe dopiero w systemie 64 bit. (32 bit moze zaadresowac tylko 4 Gb łacznie z pamiecia grafiki).

Ja polecam Windowsa XP 32 bit.
  • Poziom 10  
    Parę zdań od laika:

Po pierwsze czytając niektóre słowne przepychanki w tym temacie od razu nachodzi mnie złota myśl która gdzieś kiedyś przeczytałem w internecie: "Im bardziej radykalna wypowiedź tym większa ignorancja autora w temacie". I to zawsze się potwierdza. Łatwo poznać "eksperta" w temacie po wyrażeniach typu "to jest dno, chłam totalny, bzdura, stworzyli to debile"...

Co do wyższości jednych systemów nad drugimi... uważam, że siła systemu wyraża się w ilości programów na niego dostępnych. Nie jestem przeciwnikiem Linuksa, wielu moich znajomych go sobie chwali ale co z tego, że jest stabilny i super bezpieczny jeżeli jest dla mnie jednocześnie bezużyteczny. Nie zainstaluję na nim niestety programów CAD/CAM jakich potrzebuję w pracy (CATIA, ProE, IDEAS...). Linuks w moich oczach sprawdzi się jako serwer/firewall. Windows XP? Cudowny system ale idzie do lamusa. Wychodzi ostatni SP3 i koniec wsparcia dla niego. Nadchodzi Vista. Zostałem zmuszony do jej użytkowania i muszę przyznać, że wcale nie jest zła. Owszem, właśnie stawiam dwa systemy na lapku (XP/Vista) bo potrzebuję paru programów pod XP ale dni tego systemu już są policzone. Vista jest bezpieczniejsza, lepiej zarządza dwoma rdzeniami i co najważniejsze staje się standardem. Wkurza mnie tylko to, że parcie na nią jest takie duże bo mam naprawdę problemy z powynajdowaniem sterowników na mojego noweg lapka pod XP. Ktoś słusznie zauważył, że Vista to tylko system przejściowy i to też mnie wkurza ale podoba mi się ten system.
    Narzekacie, że ma wielkie wymagania sprzętowe. Prawda, ale sprawdźcie sobie jaki sprzęt można było kupić za 3000zł rok temu a jaki teraz. Różnica jest kolosalna!!

A na końcu wreszcie na temat. Sprawdź czy kluczowe dla Ciebie aplikacje działają pod Vistą. Ja bym się wstrzymał z 64bitowym systemem i wybrał zdecydowanie Viste, nie XP.

PS. Pracuję na Turionie64 X2 i Vista32bit. Jest dobrze.
  • Poziom 22  
    kwarki napisał:
    Rozmowa o wszystkim tylko nie na temat.
    /.../ System 32 bitowy nie bedzie mial zadnego spadku stabilnosci na procesorach 64 bitowych. /.../
    Ja polecam Windowsa XP 32 bit.

Nikt nie mówi o spadku stabilnoci, ale o spadku wydajności. Zwięszona ilość RAM nie musi koniecznie wpływać na polepszenie pracy. Jeśli się komuś podoba to może również działać na 4 GB RAM używając Konsoli - system będzie śmigał jeszcze szybciej. Pytanie brzmi - czy jest sens ładować stare i niedostosowane systemy do nowego sprzętu.

Ze względu na to że MicroSoft oferuje support w najbliżych latach będzie oferował pełen support do Visty, już zapomina o XP, oraz Vista dedykowana i rozwijana jest do obłsugi wielordzeniowych procków 64 bit, a wiem że niemałe problemy są z tym na XP - już wogóle nie wspominając tego że wciąż pojawiają się problemy z uruchamianiem SATA2 na XP. I na pewno problemy ze względu na zaniechanie wsparcia dla systemu oraz dalszy rozwój technologiczny - będą się tylko mnożyły. Jeśli już ktoś się zapyta czy kupić XP, czy Vistę - polecę mniej kosztowny wydatek na Vistę.
  • Poziom 23  
    Wszystko OK. ale jak na razie nie ma Javy, czy Flasha dla IE x64, co wyklucza przeglądanie stron internetowych. Zresztą, w Vista x64 domyślna przeglądarką jest IE x86.

Mimo wszystko, działam na Vista x64.
  • Poziom 16  
    Witam.
    Przez długi czas pracowałem na Win XP. W tym roku poszedłem na studia i z tej okazji sprawiłem sobie po raz pierwszy od 5-6 lat nowy komputer (Core2Duo 2x3Ghz, 4GB).
    Studenci mojego wydziału mają dostęp do programu ELMS Microsoftu, co owocuje tym, że prawie każdy ich program i system operacyjny mogą legalnie ściągnąć i użytkować. Dlatego też mając taki wybór zainstalowałem sobie zarówno Vistę 64bit jak i XP 64bit. Starałem się oba systemy jak najlepiej poznać ale po jakimś czasie użytkowania zostałem przy XP64. Miałem kłopot z paroma programami (Norton2008 i AutoCad), które nie chciały działać na 64 bitach ale dla Nortona znalazłem zamiennika - Kaspersky (wydaje mi się lepszy, a na pewno mniej zasobów wymaga), a AutoCada uruchomiłem na wirtualnym PC (VMWare) i nie narzekam.
    To, co mam mnie satysfakcjonuje i dopóki nie będą mi niezbędne żadne programy wymagające Visty to zamierzam zostać przy tym systemie.
  • Poziom 17  
    W wypowiedzi autora tematu brakuje najwazniejszej sprawy.

Do czego bedzie ten komputer uzywany.

Ja uzywam swojego do zastosowan typowo domowych. Internet, muzyka, filmy. Prosta obrobka zdjec itd. Dla mnie i podobnych domowych uzytkownikow wystarczajacy bylby Pentium III 1GHz z 512 Mb ram i windowsem 2000.

Dlatego tez nie zauwazam absolutnie zadnego spadku wydajnosci (w zasadzie nie mam tez porownania jako ze kupowalem laptopa z windowsem XP pro i nie mialem na nim nigdy Visty)

Moze pokusze sie o zainstalowanie Visty na drugim dysku i przetestuje.

Nie mam nic do Visty poza tym ze trzeba spedzic troche czasu na dostosowaniu systemu tak zeby byl uzyteczny (ale to z kazdym systemem tak jest).
    Wiem ze nie wszystkie programy jeszcze dzialaja w Viscie.

Moze lepiej byloby na poczatek zainstalowac na tydzien XP, na tydzien Viste, przetestowac i zdecydowac samemu o wyborze systemu.

Dodano po 3 [minuty]:

orzechopcja napisał:
    a SP1 do tej visty zciągne jako aktualizacje. A mam jeszcze takie pytanko czy można jakoś zmienić z tej co mam visty premium 32bit na np. vista ultimate 64bit. bo za tamtą zapłaciłem cos ponat 350zł i co teraz znowu kupować a ultimate kosztuje 660zł

Sprawdz mozliwosc kupienia upgradu do Visty Ultimate zamiast kolejnego systemu.
  • Poziom 23  
    kwarki napisał:

orzechopcja napisał:

Sprawdz mozliwosc kupienia upgradu do Visty Ultimate zamiast kolejnego systemu.

Z wersji x86 na x64 sie nie da aktualizować
  • Poziom 9  
    Ja mam procka 64bit pod Xp 32bit i jest git.Próbowałem Xp 64 ,ale wkurzały mnie problemy ze sterownikami.Jak już chcesz 64bitowy system to przetestuj Vistę.Mnie na razie na to nie stać, no i wole poczekać na opinie "testujących"
  • Poziom 22  
    K3 napisał:
    Wszystko OK. ale jak na razie nie ma Javy, czy Flasha dla IE x64, co wyklucza przeglądanie stron internetowych. Zresztą, w Vista x64 domyślna przeglądarką jest IE x86.

W zasadzie przeglądarki internetowe nie wykonują żadnych specyficznych obliczeń itp. więc nie wymagają wersji 64bit - poprostu przejście będzie niezauważalne - no chyba że standardem stałoby się wyświetlanie w internecie grafik wektorowych wprost z plików txt - ale na to się raczej nie zanosi (choć kto wie).

Najwięcej człowiek zauważy na programach obciążających procka - grach, filmach, programach graficznych oraz pakietach matematycznych i elektronicznych (w końcu to elektroda) - np. Octave, któego iteracyjne metody numeryczne potrafią czasami zająć procka - szczerze mówiąc mam Octave 32bit na prosku 32 bitowym i starej Windzie oraz Octave 3 działający na Viście - różnica jest zauważalna i z Vistą jakoś nie było problemów...

apropo tematyki GNU - miło że Microsoft zamieścił troszkę OpenFontów itp. w Viście. ;)
  • Poziom 25  
    Witam - używam Visty 64bit Home Premium iuż ponad 8 m-cy.
    Nie ma z nią żadnych problemów typu brak sterowników, jakaś gierka nie działa itp.
    Trzeba przełamać stereoptyp "XP the best" - pamiętam jak zainstalowałem XP to wszyscy znajomi pukali się w głowę ale byli bardzo dociekliwi jak działa a czy są problemy itd. no i po jakimś czasie XP zagościł i na ich komputerach - czasami narzekali że 98 tooooo był system.
    Tak jest z nowościami - mnie podoba sie wygląd, jest łatwy i szybszy dostęp do ustawień programu - ale naprawdę trzeba się przestawić , to nie to samo co XP.
    Ogólnie jestem zadowolony że nie wyrzuciłem pieniędzy w błoto.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    Witam kupilem niedawno laptopa ASUS N50Vn zainstalowane jest w nim 4GB ram a XP sp3 32bit widzi tylko 3GB i własnie mysle zmienic system na 64bit napiszcie mi czy to rozwiaze probllem i czy bedzie wszystko chodzic tak jak nalezy czy tylko pogorszy sprawe.
  • Poziom 22  
    kamyl19 napisał:
    Witam kupilem niedawno laptopa ASUS N50Vn zainstalowane jest w nim 4GB ram a XP sp3 32bit widzi tylko 3GB i własnie mysle zmienic system na 64bit napiszcie mi czy to rozwiaze probllem i czy bedzie wszystko chodzic tak jak nalezy czy tylko pogorszy sprawe.

Zależy jaki procesor. Z reguły do Vn dają Core2Duo, tak więc sensu z XP32bit nie widzę. Z racji samej ilości RAM zalecam Vistę - ujmując to tak - jeśli nawet Vista x64 z SP1 i zainstalowanym Aero zajmie Ci (w najgorszym wypadku dajmy na to) 40 GB na dysku i zeżre blisko 1GB z 4 GB RAMu, to i tak lepsze to niż XPx32 zżerający 512 MB z 3GB RAM.

Powiem szczerze testowałem sobie XP i Vistę na kilku nowych ASUSAch (F3,M50,M51,X56). W zależności od płyty głównej różnica jest bardzo zauważalna. Szczególnie jeśli mówimy o np. najnwszych produkcjach AMD. XP po prostu nie daje rady nowym komputerom. Nie dość, że są problemy z instalacją XP Sp3 na SATAII, to jeszcze strasznie muli i nie obsługuje wielu rzeczy, a RAM jest jedną z nich, obsługa PCMCIA daje wiele do życzenia, a podłączanie USB jeszcze bardziej spowalnia system.

XP polecam na starsze komputery 32 bitowe. Viste polecam na nowe procesory 64 bit.
  • Poziom 22  
    kamyl19 napisał:
    a moze XP x64?

Do twojego modelu Vista x64, no chyba że już dostałeś do notebooka Vistę 32 (bo tak czasami wciskają) to już trudno - ewentualnie skontaktuj się z supportem Visty "AnyTime Upgrade" na temat zmiany klucza licencyjnego na X64 jeślu już koniecznie chcesz mieć system 64 bitowy.

ASUS nie prowadzi supportu do XP z tymi modelami (nawet do XP64 bit któe moim zdaniem jest porażką), za to masz wszystkie aktualne stery pod Vistę - w tym pod Vist64 - co nie wszystie modele posiadają.

Szczerze mówiąc nie opłaca się teraz inwestować w XP, kiedy i tak pewnie z końcem 2010 Windows w pełni zawiesi support do niego (w końcu są na półmetku opracowań Win 7), zakończyli właśnie sprzedawanie Win 3, a Vista ma się w ich mniemaniu świetnie. ;)

A jak nadal nie jesteś pewien systemu zastosuj najprostrzy sposób - zainstaluj sobie Vistęx64 w wersji Trial na 30/60 dni bez podawania klucza licencyjnego i zobacz jak działa. Z początku wrażenia są mieszane - ale trzeba się obeznać i przyzwyczaić do systemu i co ważne - rozważnie go używać.