Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić oświetlenie 12V, akumulator około 55Ah ?

25 Mar 2008 17:39 15558 6
  • Poziom 9  
    Witam,
    proszę o pomoc jakie i jak zrobić oświetlenie zasilane 12V, akumulator około 55Ah.Ma to oświetlać-podświetlać od góry reklamę o wymiarach 3metry szerokości i około 2 metry wysokości, będzie to świeciło około 10-12 godzin (nocne oświetlenie), i z czujnikiem zmierzchowym , najlepiej jak by to był elektroniczny (mniejsze zużycie akumulatora), jak na razie nie znalazłem takiego).Myślę ze najoszczędniejsze będzie z diody LED, nie chciał bym jeździć codziennie i wymieniać akumulator.Może ktoś wie ew. gdzie można kupić gotowca i ten nieszczęsny czujnik zmierzchowy 12V, a może jest lepsze rozwiązanie, aaa będzie to zainstalowane na zewnątrz i ile godzin może świecić na do wyczerpania akumulatora. Dziękuje za ew. odpowiedzi
  • Fabryka prądu
  • Poziom 27  
    Myślę, że to trochę mało realne do realizacji. Żeby dobrze oświetlić taką powierzchnię
    - żarówką musiałaby mieć ona jakieś 100÷150W
    - świetlówką potrzeba by było powiedzmy 80W
    - w końcu LED'ami wydaje mi się, że do oświetlenia potrzebne by było ok 80÷100 diod z serii superjasnych. da to w przybliżeniu 26÷33 gałęzie po 3 diody w szeregu. Prąd w układzie 0,5÷0,66A,a i tak nie odda oświetlenia żarowego (temperatura barwowa). Teoretyczny czas ciągłej pracy 80÷100h, co przy cyklu 12/12 podwoi ten wynik.
    Do tego stosowna elektronika sterująca wyłączaniem na dzień. Możesz przerobić schemat jakiejś fabrycznej zmierzchówki, uwzględniając zasilanie niskim napięciem.
    Pozdrawiam.
  • Fabryka prądu
  • Poziom 21  
    ledy są jedynym, realnym rozwiązaniem dla tak długiego czasu pracy
    jednak nie do końca zgodzę sie z przedmówcą... diody są znacznie wydajniejsze
    i bardziej efektowne niż żarówki żarowe - temperatura barwy jest o niebo
    lepsza niż żarówki

bez obsługowe to to nie będzie... chyba że jakaś bateria słoneczna
    oraz akumulatory,

system kontroli to kilkanaście mA więc nie ma się
    czego obawiać
  • Poziom 27  
    Moim założeniem było podobny poziom oświetlenia. Stąd ilość LEd'ów. Trzeba też wziąć pod uwagę to, że diody są elementami o wąskim strumieniu światła, przez co potrzeba je gęściej aplikować.
    Mnie bardziej się podoba oczywiście światło diody, może czasem jest zbyt zimne, wszystko zależy od typu. Sprawność jak już zauważył mori o niebo wyższa, jednak trzeba pamiętać o jej szybkim spadaniu (podczas pracy jej strumień świetlny obniża się już po około 8000 h, nawet o 50%początkowej wartości). Panel słoneczny to świetny pomysł.
    Życzę powodzenia w konstrukcji.
    P.S.
    Trochę ciekawostek o oświetleniu LED.
  • Moderator Robotyka
    mori.pl napisał:
    diody są znacznie wydajniejsze
    i bardziej efektowne niż żarówki żarowe - temperatura barwy jest o niebo
    lepsza niż żarówki

A ja nie zgodzę się z kolegą. Temperatura barwy diody, jest żałosna w porównaniu z dowolną żarówką. Nie mylmy tego z jasnością i strumieniem świetlnym, a tym bardziej z kolorem.
    Diody mają wąską charakterystykę barwową w raczej niekorzystnym paśmie widma dla naszych oczu. Przy tym samym strumieniu świetlnym, więcej dostrzeżemy szczegółów w świetle żarowym niż diodowym.
    Diodom niestety jeszcze daleko do ideału.

Słoneczko

Xenonik
    Xenonik tylko innego producenta

Czyściutki Xenonik na tle innych gazów. Piknie widać jaki ładny ma zakres.

Kryptonówka też jest OK.

Zwykła żarówka wolframowa.

Wolframówka tylko wypasiona (kombinacja gazów)

Dodówka LED, ... błe ale kupa.

Halogenówka

Super wypasiony halogen nowej generacji.

I dla porównania źródła które wymagają wysokich napięć, osprzętu lub są duże i ciężkie.

Świetlówka.

Lampa rtęciowa

Rtęciowa nowej generacji.

Lampa sodowa.
    I na koniec mała ciekawostka

Światło lasera, takiego co czyta kody w kasach.

Jak widać, najlepiej pasuje xenonik do naszych oczek, które w dzień pragną widzieć falę 555nm a w nocy bardziej niebieskawą 507nm.
    Diodom trochę brakuje do pokrycia tego widma.
    Żarówki wszelkie za to pięknie je pokrywają.

A co do tematu - kilka świetlówek z osprzętem umożliwiającym zasilanie 12V. Np. takie jak lampy warsztatowe z marketów podłączane do zapalniczki.
  • Poziom 9  
    Witam,
    dzięki wielkie za odpowiedzi, ale w dalszym ciągu nie wiele więcej wiem, bateria słoneczna! , to będzie chwila zostanie sprywatyzowana, gniazdo zapalniczki!, nie będzie zasilanie tylko i wyłącznie z akumulatora 12V bez ładowania(tylko wymiany po wyładowaniu), lampa t.z. kanałowa ma 8W, więc parę nocek poświeci, ale 80W to już za dużo, co chwile jeździł bym na wymianę akumulatora. To nie musi być aż tak mocne i białe światło wystarczy jak będzie widoczna reklama, z tego co pamiętam ledy 5 mocniejsze nawet nieźle świecą.Jak się przelicza moc oświetlenia na pojemność akumulatora (chodzi mi ile czasu-godzin, wytrzyma akumulator zakładając światło o 10W). Przeglądając net, nie znalazłem czujnika zmierzchowego 12V. :(
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Proponuje ci rozwiązane z świetlówkami 8W (te samochodowe) jedna ciągnie ok. 300mA więc wystarczy podłączyć takich 4szt. jedna w miarę dobrze rozświetla mój pokój 4m na 4m. W tym wypadku z akumulatora będzie ci żarło 1,2A na godzinę co daje ok 14,4A w ciągu całej(12h) nocy więc ten akumulator pociągną by ci prawie 4 noce . Do tego jakiś mały panel słoneczny dający ok 2A-1,5A 25V układ ładujący i spokojnie pochodzi ponad 3 lata . Dlaczego panel 25V a nie 12V bo przy zachmurzeniu będzie ci dawał te 16V. A przy braku słońca przez cały dzień zawsze jest zapas mocy na następne 2 dni :D . Przynajmiej ja bym tak zrobił ale wybór należy do ciebie :D