Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WS 303 naprawa końcówka mocy i 230 na obudowie

putin2208 25 Mar 2008 18:53 2593 15
  • #1 25 Mar 2008 18:53
    putin2208
    Poziom 18  

Witam

Jestem nowy na tym forum więc proszę o wyrozumiałość:).
    Jestem kompletnym laikiem w sprawie wzmacniaczy ale szybko się uczę. Otóż mam wzmacniacz Ws 303 dostałem go w spadku po bracie. Spalona jest końcówka mocy i na obudowie mam 230V więc jest nieciekawie. Uważam że kondensatory również są do wymiany. Pytanie co mam robić naprawić czy kupić coś innego? Jak poradzić sobie z przebiciem??

Pozdrawiam Kuba

Proszę przeczytać regulamin forum, szczególnie pkt. 11 i poprawić temat postu.
    Przeniosłem z: Audio
    18:56 25.03.2008
    Nie kasować wpisów moderacyjnych.
    [_P_]

0 15
  • #2 25 Mar 2008 20:26
    AnnoDomi
    Poziom 27  

230V na obudowie? - to może być niewłaściwie podłączony kabel zasilający ( zamieniona ziemia z zerem ) - potem prawie nie ma gdzie powstać przebicie tak, aby na obudowie było 230V i nie paliło korków w domu. Tak czy inaczej do sprawdzenia okolice zasilacza - może pod płytkę PCB wpadła śrubka i zwiera PCB z obudową.

0
  • #3 25 Mar 2008 22:11
    karolark
    Poziom 40  

AnnoDomi napisał:
    230V na obudowie? - to może być niewłaściwie podłączony kabel zasilający ( zamieniona ziemia z zerem ) - potem prawie nie ma gdzie powstać przebicie tak, aby na obudowie było 230V i nie paliło korków w domu. Tak czy inaczej do sprawdzenia okolice zasilacza - może pod płytkę PCB wpadła śrubka i zwiera PCB z obudową.

Bez urazy ale jak mozna zamienic jak to piszesz zero z ziemia ?:-)
    Prawdopodobnie uszkodzone trafo - lub przebicie na wlaczniku sieciowym a co do naprawy tego to jezeli spalona koncowka i kondki do wymiany to jego naprawa mija sie z celem ( ekonomia ) chyba ze chcesz z nim walczyc dla wlasnej uciechy :-)

0
  • #4 25 Mar 2008 22:29
    putin2208
    Poziom 18  

Sprawa nie daje mi spokoju;] Przed chwilą byłem w piwnicy i spojrzałem na włącznik jest rozwalony (tzn. luźny). Miałbym prośbę o przedstawienie kosztorysu "na oko " ile kosztują kondensatory, końcówka mocy ( czy takową można kupić bądź zrobić samemu??). Na naprawę mogę przeznaczyć max 100 zł. Zmieszczę się?? Wszystko bym robił sam bądź pomocą kumpla.

0
  • #5 25 Mar 2008 22:40
    AnnoDomi
    Poziom 27  

OK, poprawiam się - kabel zasilający trzyprzewodowy (jeśli tam taki jest użyty) i zamieniony przewód neutralny z ziemią.

0
  • #6 25 Mar 2008 22:45
    putin2208
    Poziom 18  

Nie palą się żadne diodki:D Bo włącznik jest uszkodzony. Sprawdzałem probówką i jest 230V na obudowie. Kabel jest dwuprzewodowy. Nie jest to kabel z zerem.

0
  • Pomocny post
    #7 25 Mar 2008 23:01
    AnnoDomi
    Poziom 27  

No to do sprawdzenia to o czym pisał karolark - czy przełącznik nie przebija do obudowy i czy w ogóle włącza zasilanie wzmacniacza - jeśli rozwalony to i tak trzeba go wymienić. Poza tym sam test probówką niekoniecznie musi świadczyć o 230V na obudowie - neonówka swieci już od jakiś 70V, a elektroniczny już od kilku sygnalizuje potencjał. Tak czy inaczej może być to kwestia braku uziemienia obudowy wzmacniacza i stąd takie potencjały na obudowie.

Potem po odłączeniu wzmacniacza od zasilacza trzeba sprawdzić napięcia na zasilaczu, czy jest sprawny i czy dalej nie wywala korków...
    Patrzyłem na schemat tego WSa i... możesz mieć trochę problemów z częściami, bo konstrukcja jest w miarę stara i możesz niedopasować parametrów lewego i prawego kanału.
    Jeśli nie masz schematu - to dodaję do niego linka...
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=41792&highlight=ws303

0
  • #8 25 Mar 2008 23:22
    putin2208
    Poziom 18  

Jestem laikiem odnośnie wzmacniaczy więc uprzejmie proszę o wytłumaczenie kwestii dopasowania parametrów. Co do części jaka może być alternatywa jeśli nie znajdę starych?? Wiem że będzie to grało inaczej z nowymi częściami. Bardzo chciałbym to naprawić. Jakie są ceny zamienników??

0
  • #9 25 Mar 2008 23:47
    AnnoDomi
    Poziom 27  

Tranzystorów KD502 się już chyba nie dostanie - zamiennikiem może być np. 2N3772, To samo dotyczy BC149 -> BC549. Chodzi o brzmienie kanałów - jeśli jeden jest sprawny, a naprawisz drugi używając tranzystorów innych jak w drugim kanale, to uzyskane wzmocnienie może być różne i brzmienie też może się różnić. W sumie to różnice powinny być nieznaczne lub nawet niewyczuwalne dla niewprawnego ucha. Moje do wprawnych nie należy.

0
  • #10 26 Mar 2008 00:09
    putin2208
    Poziom 18  

Z tego co patrzyłem to tranzystory są stosunkowo tania sprawa. Tylko że ich kilka wchodzi na radiatorze są 2 itd. Kondensatory trzeba kupić o takich samych parametrach?. Kompletnie nie wiem jakie dawać zamienniki... Jak sprawdzić czy nie są walnięte tranzystory i kondensatory? Jak sprawdzić czy nie walnięty jest kanał? Co z końcówką mocy? Co do jakości schematu niektórych wartości nie widzę.
    Przepraszam za pytania ale jestem nowy:) Proszę o wyrozumiałość:)

0
  • #11 26 Mar 2008 00:40
    AnnoDomi
    Poziom 27  

Co do tranzystorów - to najprościej jest zapiąć je do miernika - i ustawić na pomiar wzmocnienia. To chyba najbardziej miarodajny test. Kondensatory również najlepiej na mierniku pojemności (nie zawsze miarodajne) - gdy nie ma pomiaru pojemności można ustawić miernik tak jak do pomiaru diód i pomiar dokonujemy na ich wyprowadzeniach (tylko dla elektrolitów)) - nie może być stałego oporu. Wartości rezystancji powinny rosnąć aż do nieskończoności. Jeśli jest przebicie - do wymiany, jeśli na elektrolitach jest od razu nieskończony opór - to do wymiany. Miernik uniwersalny mam nadzieję masz. Mówiłeś coś o koledze, który może Ci pomóc, bo na razie widzę, że samemu to będzie Ci ciężko...

0
  • #12 26 Mar 2008 23:17
    putin2208
    Poziom 18  

Niestety odpadł mi kondensator 1000v 33n M znajdujący się między kablem który podłączam do sieci a transformatorem. Muszę coś takiego kupić i przylutować. O dziwo to potrafię:P. Może umieścić zdjęcie w celu pokazania, uświadomienia mi co i gdzie trzeba wymienić?

0
  • #13 26 Mar 2008 23:45
    AnnoDomi
    Poziom 27  

Ten kondensator jest po prostu filtrem przeciwzakłóceniowym, więc mimo to, że jest zalecany i potrzebny to nie jest niezbędny do testów. A zdjęcie niewiele da, bo zwykle nie będzie dość szczegółowe i wystarczająco wysokiej jakości. Tutaj niestety niezastąpiony okaże się ktoś kto się orientuje na miejscu co gdzie się znajduje i jak to sprawdzić... Nie, żebym Cię zniechęcał do samodzielnej naprawy, ale w ten sposób wygenerujemy z 1000postów i może nie uda się nam doprowadzić Twojego wzmacniacza do poziomu. Kontynuując ten posting skończymy na tym, że będziemy sprawdzać każdy element i przy okazji ucząc ciebie jak go sprawdzić.

O przełącznik zapytaj w sklepach z częściami elektronicznymi trzymając ten twój w ręce - myślę, że coś dopasują.
    Na forum możemy pomóc Ci z konkretnymi problemami, ale trudno to zrobić kompleksowo z całością tematu jakim jest ten wzmacniacz. Nie z niechęci do postingu to piszę, ale z ogromu problemów z którymi możesz się zetknąć.

Przejrzyj może wpierw posty w dziale https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum27.html tak, żebyś nabył trochę wiedzy z zakresu testowania poszczególnych elementów jak i samych elementów i ich zasady działania.

0
  • #14 27 Mar 2008 23:03
    putin2208
    Poziom 18  

Witam:)

Wielkie dzięki za pomoc mi udzieloną:P Sprawdziłem wszystko i okazało się ze kondensatory są do wymiany;] Byłem dzisiaj w jednym z serwisów ze wzmacniaczem i jeden z przemiłych serwisantów sprawdził mi sprzęt. Stwierdził że naprawa będzie kosztowała 120zł na oryginalnych podzespołach. Przeszedłem się do kolegi i powiedział że mi to zrobi:) Za jakieś 60 bądź 70zł. Czy można dostać tranzystory KD 502? Bo staram się żeby grał jak kiedyś.. Kolejna rzecz która mnie nurtuje to jak we wzmacniaczu przerobić stare wejścia głośnikowe (tzw wtyczki głośnikowe) na terminal, że normalnie wpinam kable od głośnika? Posiadam również wzmacniacz WS 442 z korektorem FS 042. Czy taki korektor mogę jakoś podpiąć pod WS 303? Przerobić wejście na chincha?

0
  • #15 28 Mar 2008 23:33
    AnnoDomi
    Poziom 27  

Tak jak już pisałem wyżej możesz użyć zamiast KD502 zamienników --> "Tranzystorów KD502 się już chyba nie dostanie - zamiennikiem może być np. 2N3772, To samo dotyczy BC149 -> BC549."

Spytaj w dowolnym sklepie z częściami - jeśli nie będą mieli KD to kup po prostu 2N3772 i wymień wszystkie w obu kanałach i już.

0
  • #16 29 Mar 2008 17:58
    putin2208
    Poziom 18  

Ok. Dziękuje za pomoc:) Temat zamykam:)

0
  Szukaj w 5mln produktów