Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik LENZE ESMD552L4TXA

mariuszb101 26 Mar 2008 16:38 6408 34
  • #1 26 Mar 2008 16:38
    mariuszb101
    Poziom 9  

Witam
    Jestem pierwszy raz na tym forum więc proszę o wyrozumiałość
    Mam wentylator z silnikiem 5,5kW zastępuje on dziesięć małych wentylatorów w maszynach do produkcji skarpet. Nie zawsze jednak wszystkie maszyny pracują i w takim przypadku powietrze jakie daje wentylator jest za dużo, dlatego też kupiłem falownik LENZE ESMD552L4TXA po to żebym mógł zmniejszyć obroty gdy nie wszystkie maszyny pracują.
    Mój problem polega na tym że nie wiem jak to urządzenie skonfigurować, i jak podłączyć do zasilania i silnika ( czy silnik muszę zmostkować w gwiazdę i podłączyć)
    Chodzi mi o to ;
    - Silnik ma ruszać płynnie
    - Chcę zaprogramować pięć, sześć prędkości silnika, po to by w przypadku gdy nie wszystkie maszyny pracują zmienić obroty na mniejsze
    - Falownik ma zabezpieczać silnik na wypadek braku fazy, przeciążenia spadku napięcia
    i to chyba najważniejsze rzeczy jakie on ma robić, choć z tego co się orientuje on potrafi dużo więcej
    Proszę może ktoś potrafi mi pomóc w podłączeniu i skonfigurowaniu tego urządzenia może jakiś opis w miarę zrozumiały, mam instrukcję obsługi ale tam jest jakoś niezrozumiale napisane,
    Nie chciałbym zepsuć falownika, będę wdzięczny za każdą podpowiedź
    Pozdrawiam

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • #2 26 Mar 2008 16:51
    krzysztof niemczyk
    Poziom 12  

falownik jest trójfazowy czy jednofazowy

Dodano po 3 [minuty]:

Najlepiej jakbyś zrobił zdjęcie i podesłał

0
  • #3 26 Mar 2008 17:31
    mariuszb101
    Poziom 9  

Falownik jest trójfazowy (zdjęcie wyślę)

Dodano po 15 [minuty]:

ZdjęciFalownik LENZE ESMD552L4TXAe falownika

Dodano po 3 [minuty]:

zdięcieFalownik LENZE ESMD552L4TXA

0
  • #4 26 Mar 2008 18:39
    krzysztof niemczyk
    Poziom 12  

Jeżeli falownik jest trójfazowy to silnik musi być połączony w gwiazdę Do L1 L2 L3 PE podłączasz zasilanie Do U V W PE podłączsz silnik

Dodano po 7 [minuty]:

Na zasilaniu PE to ta zielona śrubka

0
  • #5 26 Mar 2008 18:57
    mariuszb101
    Poziom 9  

Jesteś pewien że w gwiazdę. Na silniku jest sześć wyjść muszę je chyba połączyć U1 z W2 V1 z U2
    W1 z V2 tak były połączone jak kupiłem dwentylator ale to chyba jest trójkąt już sam nie wiem.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #6 26 Mar 2008 19:09
    gregor50+
    Poziom 19  

Przepisz tabliczkę znamionową silnika to będzie jednoznaczne

0
  • #7 26 Mar 2008 19:10
    mariuszb101
    Poziom 9  

Jeżeli połączę w gwiazdę tak jak mówisz to silnik nie będzie miał wtedy mniejszej mocy.

0
  • #8 26 Mar 2008 19:47
    krzysztof niemczyk
    Poziom 12  

Nie powinien .Sterowanie jutro muszę zobaczyć do instrukcji i pomyśleć nad Twoimi wymaganiami Zeby ruszył to na stykach 20 28 musi być mostek możesz tam wstawić czujnik zaniku fazy

0
  • #9 26 Mar 2008 20:02
    arek.m
    Poziom 21  

Witam
    Połączenie silnika zależne jest od jego napięcia znamionowego, czyli od tego co ma napisane na tabliczce znamionowej. Jeśli napisane jest 230/400V to łączymy silnik w gwiazdę, a jak napisane jest 400/660V to łączymy w trójkąt.
    Przy falowniku jednofazowym należy połączyć silnik w trójkąt, ale taki który przy normalnej pracy pracuje w gwieździe, w przypadku gdy podłączymy do jednofazowego falownika silnik który normalnie pracuje w trójkącie to nie uzyskamy pełnej mocy silnika.

0
  • #10 26 Mar 2008 21:45
    mariuszb101
    Poziom 9  

Na moim silniku jest napisane 400/690(gwiazda trójkąt symbole) czyli muszę połączyć w trójkąt ?
    Falownik mam trójfazowy.
    A co by się mogło stać gdybym połączył inaczej ?

0
  • #11 26 Mar 2008 23:00
    gregor50+
    Poziom 19  

Łączysz w trójkąt silnik, jest wtedy na 3*400VAC
    Jak inaczej to silnik ma mniejszy moment, bo za mały prąd magnesujący.
    Dla falownika nie był by to problem, ale dla silnika z obciążeniem nominalnym w momencie rozruchu. Silnik mógłby nie wystartować.To tak w skrócie.

0
  • #12 27 Mar 2008 07:49
    mariuszb101
    Poziom 9  

A czy przed falownikiem muszę zastosować jakiś wyłącznik, czy prąd z sieci bezpośrednio na falownik, i już nim wtedy będę włączał i wyłączał silnik, bo na falowniku są tylko trzy małe przyciski, one do tego służą

0
  • #13 27 Mar 2008 08:16
    gregor50+
    Poziom 19  

Witam.
    Jeśli znasz się na elektryce to w dokumentacji znajdziesz podłączenia w/w falownika, jest to konfiguracja podstawowa.
    Jak już zapoznasz się z dokumentacją to możesz go podłączyć ale tylko bez silnika. Ale jak nie znasz się na elektryce to musisz mieć pomoc. Bo nauka na działającym falowniku może się odbywać z pełną świadomością co robimy. Dokumentację ściągniesz z internetu. Szukaj pełnej dokumentacji.
    (ja znalazłem).
    Pozdrawiam.

0
  • #14 27 Mar 2008 08:59
    arek.m
    Poziom 21  

Przed falownikiem musi być zabezpieczenie zwarciowe lub wyzwalacz silnikowy dobrany do mocy falownika. Falownika nie można włączać przez podanie zasilania, należy najpierw włączyć zasilanie falownika a potem dopiero podać sygnał startu poprzez przyciski na panelu lub sygnały sterujące na listwie sterującej falownika.

0
  • #15 27 Mar 2008 15:47
    mariuszb101
    Poziom 9  

Witam
    Z tego wnioskuję że do falownika doprowadzam zasilanie, i nic się jeszcze w tym momencie nie dzieje.
    Abym uruchomił mój wentylator muszę włączyć zasilanie falownika. Zasilanie to znaczy że muszę mieć jakieś zewnętrzne źródło zasilanie, czy wystarczy coś tam zewrzeć i sam falownik ma to w sobie bo chyba nie muszę dokupować czegoś jeszcze.

0
  • #17 27 Mar 2008 21:12
    mariuszb101
    Poziom 9  

Wiem już jak podłączyć zasilanie jak podłączyć silnik , ze schematu wynika że falownik ma własne źródło zasilania przynajmniej tak mi się wydaje.
    Ale nie bardzo rozumiem co oznaczają na schemacie 7,8,9,20,28,E1,E2,E3,A1,62,K14,K12 (każdy styk jest opisany ale nie o to chodzi co z nimi zrobić) do każdego z nich coś jest dołączone, nie wiem czy to mostkować czy do czegoś podłączać po prostu z czym to zjeść.
    Nie jestem z zawodu elektrykiem i pewnych rzeczy nie rozumiem, ale też nie jestem jakąś tam pierdołom która do wymiany żarówki wzywa fachowca.
    Bardzo proszę jeśli możesz napisz mi w jakiś zrozumiały sposób jak to połączyć, co z tym zrobić
    Pozdrawiam

0
  • #19 28 Mar 2008 10:59
    mariuszb101
    Poziom 9  

To jest nowa maszyna pracuje już kilka miesięcy, teraz jest włączana zwykłym przełącznikiem gwiazda trójkąt. Dzięki za instrukcje.
    Na jednym zdjęciu w instrukcji którą mi przysłałeś zauważyłem że do tej listwie zaciskowej sterującej jest podłączony "przewód sterujący" czy mam przez to rozumieć że jeszcze muszę dokupić jakieś "sterowanie" do tego falownika no bo skąd wychodzi ten przewód sterujący.

0
  • #20 28 Mar 2008 12:07
    arek.m
    Poziom 21  

Takie części będą potrzebne jeśli chcesz zrobić sterowanie według mojego schematu.
    Wyzwalacz silnikowy np. PKZM0-20A + styki pomocnicze
    Wyzwalacz nad prądowy C2A
    Przycisk stop ze stykami rozwiernymi
    Przycisk start ze stykami zwiernymi
    Stop Awaryjny (czerwony grzyb) styki rozwierne
    Potencjometr do regulacji obrotów 4,7kohm, lub 10kochm
    Przekaźnik lub stycznik (K1)
    Przełącznik sterowania kierunkiem obrotów, jeśli jest taka potrzeba
    Wyłącznik główny jeśli nie masz lub można wykorzystać przełącznik G/T

0
  • #21 28 Mar 2008 15:27
    mariuszb101
    Poziom 9  

Tak sobie to czytam i myślę że aby to wszystko zadziałało to muszę wydać jeszcze kilka stówek, i nie wiem czy sam dam radę to zmontować.
    Myślałem że sam falownik załatwi wszystko,
    Powoli odchodzi mi ochota na konstruowanie tego wszystkiego.
    Z tego co widzę Ty jesteś w temacie obcykany, może znasz kogoś kto potrzebuje taki falownik, chętnie bym go sprzedał, za nieduże pieniądze
    , falownik jest nowy

0
  • #22 28 Mar 2008 18:15
    arek.m
    Poziom 21  

Chcesz powiedzieć że na darmo się męczyłem.
    Tyle co stracisz na sprzedaży tego falownika spokojnie kusz to co potrzeba, wszystko będzie kosztować około 200zł, w porównaniu z ceną falownika to nie dużo.
    Połączenia też nie są jakieś skomplikowane.
    Jeśli masz schemat tego co teraz jest to go wrzuć tu, zrób zdjęcia, pomyślimy.

0
  • #23 28 Mar 2008 22:02
    mariuszb101
    Poziom 9  

Może Ty masz racje, jak bym to sam zmontował (oczywiście z twoją pomocą ale przecież tego nie muszę wszystkim tłomaczyć) chyba z tydzień bym chodził dumny jak paw.
    Jaki masz schemat na myśli co bym mu zrobił zdjęcie i wrzucił, ja mam tylko te schematy które mi przysłałeś do tego mam falownik i na dzień dzisiejszy nic poza tym.
    Muszę chyba to wszystko o czym pisałeś kupić za wyjątkiem przełącznika zmiany kierunku obrotów, nie muszę zmieniać kierunku obrotów.
    Wyzwalacz silnikowy np. PKZM0-20A + styki pomocnicze
    Wyzwalacz nad prądowy C2A , Czy te dwa wyzwalacze są konieczne ?
    Kurcze może spróbujemy to razem zmontować, tylko trochę sie obawiam tego, że jak moje pytania zaczną Cię wkurzać i denerwować to przestaniesz odpisywać, a wtedy ja jestem "uziemiony" po prostu leże.
    Pozdrawiam.

0
  • #24 29 Mar 2008 12:47
    arek.m
    Poziom 21  

A jakie jest zabezpieczenie silnika teraz w maszynie.
    Jak jest realizowane włączanie silnika teraz wyłącznikiem ręcznym gwiazda/trójkąt, czy zrobione jest na stycznikach.
    Czy jest miejsce w maszynie na zainstalowanie falownika itp., jakaś szafka sterownicza.

0
  • #25 29 Mar 2008 17:35
    mariuszb101
    Poziom 9  

Silnik jest włączany obecnie zwykłym wyłącznikiem ręcznym gwiazda/trójkąt, przed tym wyłącznikiem jest wyłącznik główny on wyłącza wszystko Legrand 25A "BS4293" nieraz jak sie zdarzy że braknie fazy to on wyłączy ale nie zawsze.
    no i są jeszcze przed tym legrandem automatyczne bezpieczniki które w przypadku jakiegoś zwarcia też wyskakują
    Na maszynie nie ma miejsca na ten falownik, chcę go umieścić obok włącznika głównego na ścianie, tylko będę musiał kupić jakąś małą szafkę , aby w niej umieścić falownik no i to sterowanie
    .

0
  • #26 29 Mar 2008 19:08
    arek.m
    Poziom 21  

Mam nadzieje że dobrze sprawdziłeś.
    Podłączasz tak jak na schemacie w załączniku, musisz tylko sprawdzić na których zaciskach wyłącznika jest napięcie po przełączeniu w gwiazdę a potem, i do tych zacisków przykręcisz kabel zasilający falownik.
    Silnik połączysz w trójkąt (schemat połączeń będzie narysowany na wieczku puszki silnika) bezpośrednio na klamrecie, zostawiając tylko trzy przewody fazowe które połączysz z wyjściem falownika, nie zapomnij o przewodzie żółto/zielonym musi zostać przykręcony do obudowy silnika, pozostałe przewody są nie potrzebne można je zaizolować albo jak się da wyciągnąć.
    Z tego co napisałeś wynika że zabezpieczenie już jest więc dodatkowe niema sensu, tylko na sterowanie musisz dać jakąś eske jak na schemacie.
    Przekaźnik może być dowolny z cewką na 230VAC i przynajmniej dwa styki zwierne.

Popraw pisownię!

0
  • #27 29 Mar 2008 21:45
    mariuszb101
    Poziom 9  

Serdeczne dzięki za te informacje , coraz bardziej zaczynam to wszystko rozumieć, jednak o niektóre rzeczy muszę jeszcze zapytać a mianowicie na schemacie na zaciskach 20 , 28 jest coś takiego jak K1 to przekaźnik ? jakie on ma zadanie bo nie bardzo to rozumiem, to K1 jest również na zacisku K14.
    Na zacisku K12 jest F2 c2A Też nie wiem co to jest i jakie ma zadanie
    Co to jest "eska" o której piszesz

0
  • #28 29 Mar 2008 22:17
    arek.m
    Poziom 21  

Tak są to styki tego samego przekaźnika K1, styk 1,2 odpowiada za start falownika, a 13,14 za samopodtrzymanie tego przekaźnika, czyli tak zwany przerzutnik RS, a ten kwadracik oznaczony K1 to cewka przekaźnika. zaciski 12,14 to styki wewnętrznego przekaźnika falownika należy go skonfigurować tak jak napisałem na schemacie, szczegółowy opis w instrukcji falownika. F2 C2A to bezpiecznik automatyczny typu eska o charakterystyce typu C i prądzie znamionowym 2ampery służy do zabezpieczenia układu sterowania przed zwarciem itp. cena 10pln.

0
  • #29 30 Mar 2008 19:12
    mariuszb101
    Poziom 9  

Witam ponownie
    Teraz rozumiem schemat ( prawie)
    We wtorek jadę do hurtowni po części i kupię takie rzeczy"
    Przycisk stop ze stykami rozwiernymi
    Przycisk start ze stykami zwiernymi
    Stop Awaryjny (czerwony grzyb) styki rozwierne
    Potencjometr do regulacji obrotów 4,7kohm, lub 10kochm
    Przekaźnik (K1)
    Wyzwalacz nad prądowy C2A (czy to jest ten bezpiecznik typu "eska")
    Jakaś szafka żeby to wszystko można było w niej zamontować.

Bardzo proszę sprawdź czy to wszystko i ewentualnie napisz może (jeżeli konieczne) jakieś oznaczenia czy symbole tych części, bo jeżeli w hurtowni dam im to co tutaj napisałem czy oni będą wiedzieć o co konkretnie mi chodzi.
    Ja ogólnie wiem o co chodzi ale jeżeli zapytają o ampery czy charakterystyki jak pisałeś typu "C" czy innej to mogę mieć problem z wyjaśnieniem tego.
    Pozdrawiam

0
  • #30 31 Mar 2008 08:38
    arek.m
    Poziom 21  

Tak to wszystko, w hurtowni powinni wiedzieć o co chodzi, bezpiecznik typu eska.

0