Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Router blokuje sieć LAN.

narasta 26 Mar 2008 18:13 5630 17
    narasta
    Level 21  
    Mam taki problem. Mam router d-link'a di-524 i do niego podłączone komputery. Z tego routera idzie połączenie do drugiego routera (PLANET chyba XRT-410D) i tam też jest podłączone kilka komputerów i dodatkowo. Do tego routera (PLANET) też jest podłączony internet.

Wszystko działa tak jak należy, internet jest, ale nie mogę uzyskać sieci pomiędzy komputerami które znajdują się pomiędzy dwoma routerami.

Na wszystkich komputerach jest XP sp2.

W czym może być problem?
    lelekx
    Level 30  
    To jest raczej normalne zjawisko, jeżeli przez "uzyskanie sieci" rozumiesz udostępnianie plików i drukarek w Windows. Zmień konfigurację sieci tak, aby między tymi podsieciami nie było dodatkowego routera.
    narasta
    Level 21  
    miałem na myśli właśnie między innymi udostępnianie plików. Bardziej chodzi mi o zdalny pulpit i mapowanie dysków.

"Zmień konfigurację sieci tak, aby między tymi podsieciami nie było dodatkowego routera." tzn?
    gavron
    Level 22  
    narasta wrote:

"Zmień konfigurację sieci tak, aby między tymi podsieciami nie było dodatkowego routera." tzn?

tzn. podepij wszystko do jednego routera :)
    Samuraj
    Level 35  
    Albo zrezygnuj z gniazda WAN w drugim ruterze, kabel biegnący z rutera 1 wepnij w gniazdo LAN.
    Zapewne Ruter 2 udostępnia neta po WIFI i stąd jego rola.
    Najlepiej naszkicuj schemat z oznaczeniem w które gniazdo jest podpięty kabel (WAN czy LAN).
    narasta
    Level 21  
    Nie, nie, nie, nie, nie! Nie rozumiemy się. :)

Sprawa wygląda następująco : jest router u kumpla w domu i u niego jest net i od niego idzie kabel do mnie do mojego routera. Z mojego routera potem się rozchodzi na kolejne kompy.

Zobaczę jak sprawa będzie się po przełączeniu z WAN'a na zwykły LAN.

Swoją drogą to d-link di-524 nie da sie ustawić jako AP client, więc nie może iść net po WIFI nawet gdybym stanął na głowie... Pomijam nawet fakt, że ten planet nie ma wbudowanego AP... :S

Router blokuje sieć LAN.
    lelekx
    Level 30  
    Pozbądź się tego drugiego routera. Jeżeli potrzebujesz sieć bezprzewodową, zostaw drugi router, ale:
    - wyłącz serwer DHCP
    - przełącz kabelek z pierwszego routera do portu LAN drugiego
    - reszta po staremu, zostanie ewentualnie zmienić adresy IP jeżeli gdzieś są statycznie przypisane
    narasta
    Level 21  
    wyłączyłem DHCP, ustawione było na dynamic IP. Kabel przełączyłem z WAN do LAN.

Wszystko wydaje się działać (potem sprawdzę czy działa sieć).

Nie mogę jednak zalogować się do swojego routera.

domyślny ip głównego routera to 192.168.0.1 (i tam mogę wejść)

a tu jest 162.198.1.1 (i w ogóle nie znajduje takiego adresu...)
    lelekx
    Level 30  
    Zgadza się, to jest poprawny efekt. Możesz łatwo przeskoczyć to, jeżeli w komputerze, którego używasz do konfiguracji ustawisz dwa adresy IP.
    W sumie drugi router teraz pracuje jako AP i switch w jednym.

Wejdź we właściwości TCP/IP połączenia sieciowego. Jak klikniesz Zaawansowane będziesz mógł dodać dwa lub więcej statycznych adresów IP. Jeden z nich ustaw tak, by pasował do podsieci 192.168.0.0, drugi ustaw jako pasujący do podsieci 192.168.1.0. Wpisz tylko jedną bramę 192.168.0.1.
    mbo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Można też zmienić IP drugiego routera aby był oz tej samej klasy co pierwszego, wtedy nie trzeba będzie ustawiać 2 adresów IP aby była możliwość jego konfiguracji.
    narasta
    Level 21  
    Nie chce na każdym kompie za każdym razem konfigurować połączeń.

Czyli jakie IP ustawić w routerze moim i tym bardziej odleglym czyli routerem kumpla?
    lelekx
    Level 30  
    Na _jednym_ komputerze, z którego będziesz chciał skonfigurować router, ustawiasz adresy w ten sposób. A jak to zrobisz, to posłuchaj moderatora bo mądrze pisze :)
    narasta
    Level 21  
    Ale jak bym miał powiedzmy 100 komputerów i z każdego chciałbym mieć dostęp do routera, to co w tedy?!

Nie ma jakiegoś prostszego sposobu?
    lelekx
    Level 30  
    Czytałem sam to dwa razy i nie znalazłem przyczyny, co jest niejasne. Napiszę od nowa opis całej operacji:
    - ustawiasz na jednym dowolnie wybranym komputerze adres statyczny, który pasuje do podsieci drugiego routera
    - logujesz się do drugiego routera i zmieniasz w nim IP na mieszczące się w podsieci pierwszego routera z zastrzeżeniem, że musi leżeć poza pulą DHCP
    - zmieniasz spowrotem na tym komputerze IP na dynamicznie przydzielane
    - po tej operacji z dowolnego komputera w tej sieci możesz konfigurować router logując się na wcześniej wpisany adres
    narasta
    Level 21  
    No to trzeba było tak od razu, że wystarczy zmienić odpowiednio IP na drugim routerze :)

Zrobiłem tak jak mówiliście, ustawiłem na adres z poza puli (poza 100-200). A dokładniej na 192.168.0.2 i śmiga jak należy. :D

Dzięki wielkie, o to właśnie mi chodziło. Co ja bym bez Was zrobił. :]
    narasta
    Level 21  
    No to tak. Mam kolejny problem z moją siecią i tu także liczę na Waszą pomoc. Mianowicie :

U kumpla jest do jego routera podłączony AP Linksysa WEP54G. I kiedy skończyłem kombinować, okazało się, że to WIFI u kumpla nagle przestało działać. W ogóle nie da sie wykryć tego AP żadnym urządzeniem z WIFI, ani nie da sie go zarządzać przez neta.

Jak to zdiagnozować, co najlepiej robić w takich sytuacjach?
    Samuraj
    Level 35  
    Napisz do którego AP i jakim gniazdem jest wpięty ten ruter.
    Znowu przydał by się mały schemat.
    Proponuje podpiąć kabel do portu LAN i zobaczyć jaki przypisze adres IP. Następnie zalogować się na adres który będzie bramą. Następnie w ruterze ustawić adres IP z tej samej klasy co są pozostałe komputery.
    narasta
    Level 21  
    AP jest podłączony do gniazda LAN w routerze PLANETA według wcześniejszego schematu.

A tak swoja drogą, to fajnie jest byc administratorem w prima aprilis :P