Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka pytan o instalacje w mieszkaniu

gintur 26 Mar 2008 20:28 1614 8
  • #1 26 Mar 2008 20:28
    gintur
    Poziom 9  

Niedlugo nabede mieszkanie do remontu.Do wymiany oczywiscie idzie cala stara aluminiowa instalacja.Caly remont odbedzie sie pod okiem elektryka ja bede pomagal choc sam jestem z zawodu elektronikiem ale niestety bez doswiadczenia.Od dluzszego czasu sledze na forum wasze wypowiedzi na ten temat i mam pare pytan oczywiscie prosze o wyrozumialosc.
    1.Jak rozpoznac czy jeden z dwoch przewodow wchodzacych do mieszkania to N czy PEN? Czy trzeba pytac w ZE?
    2.Do mieszkania wchodza 2 przewody L i zakladam ze jest PEN a nie samo N to taki uklad nazywamy TN-C?
    3.Wiem ze RCD nie jest konieczne w instalacji 2 przewodowej ale robiac remont i z mysla o przyszlosci chcialbym ja miec a wiec powinienem poprowadzic instalacje 3 przewodowa.Wyczytalem kilka sposobow podlaczenia RCD tylko teraz nie wiem ktory jest prwaidlowy
    3a.z licznika wychodza L i (zakladam ze mam)PEN juz u mnie w mieszkaniu,L prowadze na RCD natomiast PEN idzie na szyne PE w skrzynce,nastepnie z szyny PE idzie przewod na RCD wowczas na wyjsciu RCD mam L ktory idzie na bezpieczniki mam tez N ktory idzie na szyne N potem cala instalacja z mieszkania jest podlaczona do bezpiecznikow,szyn N oraz szyna PE
    3b.z licznika wychodzi L i PEN i ida bezposrednio na RCD przy czym tam gdzie wchodzi PEN dokladam przewod i prowadze go do szyny PE natomiast na wyjsciu RCD mam N i prowadze go na szyne N
    Obydwa przyklady sa bez uziemienia miejsca rozdzialu PEN na N i PE wiec czy takie rozwiazania sa poprawne?
    4.Jezeli rozdzielam przewod PEN na PE i N zakladajac ze miejsce rozdzialu jest uziemione to moge tego dokonac za licznikiem(w mieszkaniu latwiej) czy musi to byc przed licznikiem (z tym juz problem)?
    5.Czy w mieszkaniu jest jakikolwiek sposob wykonania uziemienia miejsca rozdzialu PEN? (mieszkanie na parterze)
    6.Czy moge zarzadac od ZE aby w jakis sposob do mojego mieszkania
    (licznika) doprowadzili mi przewod 3 zylowy L ,N,PE aby ze spokojem i bez kombinowania zalozyc RCD?
    7.W mieszkaniu u moich rodzicow jest instalacja 2 przewodowa ale miedziana i np. w kuchni jest gniazdko z bolcem i w puszcze sa 3 przewody czarny,niebieski ,zoltozielony.Elektryk podczas wymiany skrzynki powiedzial ze nie mozna zalozyc RCD bo brak trzeciego przewodu (stad wiem ze jest to instalacja 2 przewodowa) wiec gdzie moze byc podlaczony ten trzeci przewod z puszki w kuchni?Czyzby elektryk sie mylil i byla mozliwosc na RCD?
    8.Jezeli mamy instalacje 2 przewodowa to w gnaizdku z bolcem wykonanie tzw. zerowania odbywa sie przez zwykle podlaczenie bolca pod N?
    9.W jedny z postow wyczytalem ze R-P mozna zastosowac w TN-C bo jezeli jest wymieniana cala instalacja w mieszkaniu to co to za problem polozyc przewod 3 zylowy dla mnie nie jest to problemem bo tak bedzie tylko problem pojawia sie z tym uzimieniem w miejscu rozdzialu tzn. przy liczniku?
    Troszke sie rozpisalem ale mam nadziej ze ktos sie zlituje i odpisze.

0 8
  • #2 26 Mar 2008 20:53
    Kamilo16
    Poziom 16  

witam..... jestem dopiero w pierwszej klasie TE ale może Panu pomogę..... Przewód PE w starej instalacji domowej jest czymś wątpliwym.... mieliśmy już praktyki w takich mieszkaniach i nie było przewodów PE..... jeśli już się zdarzy to powinien być oznaczony kablem o kolorze żółto-zielonym..... ten kolor jest zarezerwowany tylko dla przewodów PE..... przewody N są oznaczane kolorem niebieskim..... taka jest norma i wymagania.... ale mogło być inaczej tam zrobione bo to w końcu stara instalacja.... a żeby to zobaczyć czy jest PE to trzeba zobaczyć czy gdzieś jest wbity jakiś pręt w ziemie i poprowadzony do skrzynki rozdzielczej 7. ten przewód może być połączony z zerem N lub wcale nie podłączony... może to Pan sprawdzić przez żarówkę której jeden koniec podłączamy pod L, a drugi pod ten bolec..... jeśli żarówka się zaświeci to jest połączony z N
    4. uważam że może to być i za licznikiem..... przecież PE nie idzie przez licznik....
    3. my robiliśmy że PE szło na inną szynę, a N też na inną..... N szło na szynę dopiero za różnicówką, a PE od razu na szynę.....
    8.Sądzę że tak... bo N to inaczej neutralny lub zerowy..... a PE to ochronny

0
  • #3 26 Mar 2008 21:47
    robokop
    Moderator Samochody

Zbytnio kolega komplikuje sobie życie.
    Jeśli do mieszkania, od licznika wchodzą dwa przewody, to jeden z nich jest PEN, a drugi L. Robisz sobie w mieszkaniu instalację trójprzewodową, jeśli tak bardzo chcesz mieć RCD, L, PE, N, i zakładasz różnicówkę na dwu przewodach, rozdziału PEN na PE i N dokonujesz bezpośrednio przed różnicówką i cała filozofia. PEN i tak masz uziemiony gdzieś po drodze z podstacji.

0
  • #4 26 Mar 2008 21:50
    Kamilo16
    Poziom 16  

no i to jest bardzo proste do zrobienia i dość dobre jako zabezpieczenie

0
  • #5 26 Mar 2008 21:54
    tomasmarek
    Poziom 10  

Ja w blokach z lat 90tych. spotkałem sie z takim oznaczeniem L -czarny,N-niebieski a PE-brązowy zarówno na zasilaniu jak i odpływach(ten brązowy PE był tylko dawany na kuchnie,łazienke i wc

0
  • #6 26 Mar 2008 22:40
    stomat
    Specjalista elektryk

Ta, bo w latach 90-tych był mały wybór przewodów w sklepach i przewód z żyłą żółto-zieloną był rzadkością więc elektrycy robili z tego co mieli.

0
  • #7 26 Mar 2008 23:18
    RAVLEW
    Poziom 18  

Koledzy. Różnicówki, Pe, PEN, L, N wszystko cacy, ale czy ktoś pomyślał o przekroju kabli, przecież to jest jedna z najważniejszych rzeczy, rozprowadzić należy instalację 3 przewodową, do kuchni oczywiście 1 kabel siłowy do podłączenia kuchni min 5x4. A oświetlenie. Jeżeli halogeny to też duży przekrój. Za transformatorem idą bardzo duże prądy, przy kilku halogenach 1,5 m2 nie wystarcza. Same kable to podstawa, sam to teraz przerabiałem. W skrzynce zawsze coś zmienić można byle by tylko nie robić wszystkiego na 2 obwodach jak kiedyś robili czyli 1 na oświetlenie, 2 na gniazdka. Na każde pomieszczenie daj po 2. masz wtedy spokój. Wywalisz coś to w pokoju obok, czy w kuchni wszystko gra.

0
  • #8 27 Mar 2008 05:42
    Kamilo16
    Poziom 16  

no można by było też to zrobić na oddzielnych bezpiecznikach, ale sądzę że to będzie zbędny koszt

0
  • #9 27 Mar 2008 10:06
    RAVLEW
    Poziom 18  

Przecież bezpieczniki nadprądowe to wydatek kilku zł za sztukę, większa skrzynka to też zaledwie kilka zł różnicy, ale wygoda już duża. Wywali światło w pokoju, w przedpokoju, gdzie najczęściej jest skrzynka ciągle jest. Wywali gniazdka w kuchni, w pokoju gdzie pracuje komputer wszystko ok. Nie mówię, że wszystko na oddzielnych obwodach ale na pewno nie na jednym z racji oszczędności, bo oszczędność taka jest bardzo złudna.

0