Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moc głośników w stosunku do mocy wzmacniacza.

exsmast 26 Sty 2012 15:05 47602 43
  • #31 26 Sty 2012 15:05
    Zladok
    Poziom 21  

Poza tym, że moc wzmacniacza przy 4ohm będzie niższa niż te podane 20w przy 3ohm - nic się nie stanie. Stało by się gdyby było w odwrotną stronę, czyli impedancja głosników była niższa od min. impedancji wzmacniacza.

• #32 26 Sty 2012 23:44
    Magnatseba
    Poziom 1  

Widzę, że wypowiadają się sami fachowcy (a ja słyszałem...)
    No dobrze, może usystematyzujmy:
    Tomek Okurowski pisał w Auto Świecie jak to spalił chińskim radiem za 100zł głośniki Goerlicha za x tys. zł. Radio ma końcówkę 8W RMS, ale za to z 80%THD MAX

Do głośników pełnozakresowych (systemy dwu i trójdrożne)- wzmacniacz o mocy mniejszej lub tej samej co głośnik.

Subwoofery lubią moc, niektóre lepsze modele akceptują moc większą niż znamionowa.
    Tak naprawdę, to należy szukać dobrych wzmacniaczy, o niskim poziomie zniekształceń i wysokim współczynniku tłumienia (DF).
    Nie sugerować się mocą.
    Wysokiej jakości wzmacniacz ma przeważnie wysoki DF (np. powyżej 200) i wtedy może mieć 50W RMS i będzie grzmiał jak piorun. A słaby jakościowo, tani wzmacniacz będzie miał dużą moc, ale słaby DF (poniżej 80) i dzwięk będzie pusty...

Polecam nowe modele Hifonics. Od kiedy Niemcy rządzą tą marką firma znów steruje w kierunku Hi-Endu.
    Np. Hifonics TXi3400 który montowałem ostatnio koledze ma 4x85W RMS (przy 2 Ohm) a 4x55W RMS, ale na żywo wygląda (ciężki jak diabeł!!!) i gra jakby miał 4x100W RMS! Do tego naprawdę rewelacyjne filtry HPF łączone z LPF (czyli pasmowo przepustowe) to jakby połączenie filtra LPF do basu z filtrem subsonicznym.

Generalnie wrażenia są bardzo pozytywne. Co lubię w Hifonics to pilot sterowania basu. Tylko Hifonics daje pilota do 4-kanałówek, a pilot to wynalazek epokowy.
    Po co pilot zapyta prosty człowiek?
    A no robimy tak:

1. odpalamy muzę
    2. dajemy potencjometr pilota na minimum
    3. podgłaśniamy delikatnie pilotem aż bas uzupełni nam dźwięk z głośników
    I mamy idealne strojenie, bas nie buczy, tylko delikatnie brzmi.

No i wzmacniacz 4-kan. z pilotem możemy podpiąć do radia 1 parą RCA, więc możemy mieć taniutkie radio z 1x RCA!!!

• #33 27 Sty 2012 12:46
    BerniReload
    Poziom 13  

Jest pewna zasada!jeżeli na wzmacniaczu jest napisane,że można podłączyć głośniki o impedancji od 4 do 8Ω to rzeczą oczywistą jest,że nie możesz podłączyć głośnika 2Ω!!!bo wzmacniacz się uszkodzi!podłączając głośnik o impedancji 4 lub 8Ω nic się nie dzieje.Wiadomo,że głośnik 4Ω będzie grać głośniej od 8Ω głośnika przy tym samym poziomie głośności!a to dlatego,że 4Ω głośnik dostanie więcej prądu!po prostu "Prawo OHMA"A jeśli chodzi o dopasowanie mocy głośnika do wzmacniacza i na odwrót to nigdy nie wolno podłączyć do wzmacniacza głośnika o mniejszej mocy niż daje nam wzmacniacz!np. mamy wzmacniacz 2 x 100W to na kanał głośnik nie może być mniejszy niż te 100W!bo jeżeli będzie 80W lub mniej to szybko się spali!Moja reguła jest taka,że głośnik powinien być o 20% mocniejszy od danego kanału wzmacniacza!przynajmniej!nic się nie dzieje jeżeli podłączymy głośnik 300W do wzmacniacza 100W,po prostu tylko wykorzystamy moc wzmacniacza 100W ale głośnik będzie wykorzystany po w 33%.Tak więc jeżeli mamy wzmacniacz 2 x 100W to podłączajmy głośniki trochę większe aby wykorzystać skuteczną moc wzmacniacza i głośnika a jednocześnie by nie spalić jednego i drugiego.Oczywiście moc,którą opisałem powyżej tyczy się mocy "RMS" jest wartość znamionowa,rzeczywista!skuteczna.Nie mylić tego z mocą muzyczną - wartością chwilową.

• #34 27 Sty 2012 13:24
    slavwek.ie
    Poziom 34  

Magnatseba i BerniReload, drążycie temat sprzed 4 lat

• #35 27 Sty 2012 13:29
    nightrunner
    Poziom 21  

Właśnie może admin się zlituję i uśmierci ten temat.
    Tak prawdę mówiąc wielkich mądrości w nim nie ma, a na bazie takich informacji powstają później mity o "mocnych mocach" i "słabych mocach" ;)

• #36 27 Sty 2012 13:31
    BerniReload
    Poziom 13  

Jeżeli temat krąży i nikt go nie kończy to każda informacja wnosi coś innego :)

• #37 27 Sty 2012 13:56
    Zenek1988
    Poziom 28  

BerniReload gdyby te posty wnosiły coś wartościowego do wątku to może jeszcze to by uszło ale tego nie robią. Czemu niby nie wolno podpinać słabszych głośników pod mocniejszy wzmacniacz? Ja mam głośniki 35W RMS pod wzmacniaczem 110W RMS a suba 150W RMS pod mostkiem który daje 380W RMS. Są głośniki które mogą przyjąć o wiele większą moc niż ta na papierku bez żadnych szkód. I przestań w każdym poście dawać tyle wykrzykników bo to jest denerwujące.

• #38 27 Sty 2012 14:13
    BerniReload
    Poziom 13  

Zgodzę się z Tobą,jeśli chodzi o podłączenie słabych głośników pod mocniejszy wzmacniacz,bo od czego jest poziom sygnału :) ale czy sensem jest kupowanie głośników np 50W do wzmacniacza 500W?i zmniejszanie poziomu sygnału?to jak przewożenie autobusem 2 osób :) tak też można.Dla tego jest coś takiego jak odpowiedni dobór głośnika do wzmacniacza :) ale nie po to jest to forum żeby się sprzeczać,mądrować (bo niem ma na Świecie najmądrzejszej głowy) tylko wspólnie wyciągać wnioski,wymieniać się opiniami,diagnozami.Pozdrawiam

• #39 27 Sty 2012 14:26
    Zenek1988
    Poziom 28  

Jeśli się zgadzasz że można podpiąć słabszy głośnik pod mocniejszy wzmacniacz to czemu w poprzednim poście napisałeś że nie wolno tak robić bo grozi to spaleniem głośnika. Tylko od rozwagi słuchającego zależy czy głośnik się spali i kiedy. I moc wzmacniacza nie ma tu nic do gadania bo równie szybko można spalić głośnik za słabym jak i za mocnym wzmacniaczem. Nie ma reguły jak dobierać mocowo głośniki do wzmacniacza i na odwrót. Wszystko zależy od konkretnych głośników i wzmacniaczy. Są głośniki które lubią moc i muszą mieć jej tyle co na papierku albo i więcej a są takie które zadowolą się połową tego co napisał producent. Równie ważny jest też DF i poziom zniekształceń tak jak napisał Magnatseba.

• #40 27 Sty 2012 14:38
    BerniReload
    Poziom 13  

Większość młodych ludzi lubi co?głośne granie!i wytłumacz takiemu co chce mieć sprzęt gdzie da na full i będzie zadowolony przez dłuższy czas...dobrze wiem o papierkowych napisanych mocach,dobrze wiem,że tanie firmy zawyżają parametry a droższe tego nie robią.Każdy wzmacniacz i każdy głośnik zagra ze sobą,ale co jak lubimy dać na full? :) wtedy zastanowić się trzeba,czy mam odpowiedni sprzęt,że mogę dać do oporu...bo wzmacniacz będzie parzył..czy mi głośnik spali..Nie bez powodu są w sprzedaży różne głośniki i różne wzmacniacze...wystarczy tylko kasa i trochę wiedzy (chyba,że jej nie mamy,wtedy pozostaje serwis Audio Car) aby stworzyć konkretny system audio!

• #41 27 Sty 2012 14:46
    Zenek1988
    Poziom 28  

BerniReload napisał:
    Większość młodych ludzi lubi co?głośne granie!i wytłumacz takiemu co chce mieć sprzęt gdzie da na full i będzie zadowolony przez dłuższy czas...dobrze wiem o papierkowych napisanych mocach,dobrze wiem,że tanie firmy zawyżają parametry a droższe tego nie robią.Każdy wzmacniacz i każdy głośnik zagra ze sobą,ale co jak lubimy dać na full? :) wtedy zastanowić się trzeba,czy mam odpowiedni sprzęt,że mogę dać do oporu...bo wzmacniacz będzie parzył..czy mi głośnik spali..Nie bez powodu są w sprzedaży różne głośniki i różne wzmacniacze...wystarczy tylko kasa i trochę wiedzy (chyba,że jej nie mamy,wtedy pozostaje serwis Audio Car) aby stworzyć konkretny system audio!

Na taką głupotę nawet odpowiedni sprzęt nie pomoże. Bo co przeszkodzi takiemu młokosowi przed rozkręceniem gaina bo za słabo gra. I wtedy nawet jakby miał głośniki dopasowane do wzmacniacza to i tak je popali tyle że przesterem.

• #42 27 Sty 2012 15:01
    BerniReload
    Poziom 13  

Mi np. bardzo często udawało się palić wzmacniacz Hifonics TXI-1500D,gdzie miał podłączone 2 subwoofery 12" firmy Kicker model CVR - sztuka 400W RMS,razem oba 800W RMS przy podłączonej konfiguracji miałem 1000W RMS 2Ω na wyjściu wzmacniacza.I wniosek taki,że oba głośniki dostawały po 100W RMS na jednego za dużo!i poziom sygnału na wzmacniaczu był do końca!i co się stało?wzmacniacz się spalił na przesterach!z tego co wiem,to najbardziej wzmacniacz nie lubi przesterów,bo gdyby tak nie było to powinno mi złapać głośniki.Przecież podczas zniekształceń,gdzie słyszymy,że gra nie czysto przy pełnej mocy wzmacniacza (gdzie głośniki oczywiście mają zapas) to końcowe tranzystory najbardziej cierpią,grzeją się strasznie.I ten mój przypadek jest na prawdę ciekawy...może akurat mój wzmacniacz jest pechowy czy jak.

• #43 27 Sty 2012 15:12
    Zenek1988
    Poziom 28  

A skąd wiesz że one dostawały o 100W za dużo. Może im było jeszcze mało. A to że dałeś czułość wzmacniacza na maksa to twoja własna głupota. Najwidoczniej te suby jeszcze potrafiły trochę przesteru przełknąć ale wzmacniacz w tym momencie ciągnął już resztką sił i dlatego padł. I skąd wiesz że tylko przester spowodował to spalenie. Jest wiele innych czynników które mogły pomóc w upaleniu tego wzmacniacza.

• #44 27 Sty 2012 15:29
    BerniReload
    Poziom 13  

Podczas grania wpiąłem sondę od Fluke 120 oscyloskop opcja amperomierz pomiędzy plusa do Hifonics i pobierał 84A,a wartości chwilowe były większe!a wiem,że wzmacniacz ma dobrą sprawność,także 84A pomnożone przez napięcie które miał 12,5V daje nam 1050W.Więc głośniki miały za mało?a po ich resorach miałem wrażenie,że je wyrwie!wiem co pisze,bo 14lat zajmuje się tym tematem Audio Car i sporo naprawiłem i sporo zepsułem,żeby dużo się dowiedzieć nie wspomnę ile na to poszło kasy.

14 lat zajmowania się CA i chwalenie się uszkodzeniem sprzętu.

Zamykam.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo