Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fale z komórek do sterowania elektroniką

andrzejlisek 27 Mar 2008 00:27 857 3
 • #1 27 Mar 2008 00:27
  andrzejlisek
  Poziom 28  

  Chyba każdy zna charakterystyczne "terkotanie" pochodzące z telefonów komórkowych. To "terkotanie" słychać we wszystkim, co odbiera fale elektromagnetyczne i przekształca na dźwięk (i ewentualnie obraz), między innymi radio z anteną, telewizor z anteną, analogowy odbiornik kamery bezprzewodowej. Słychać także we wszelkich wzmacniaczach dźwiękowych, jak komórka leży blisko takiego wzmacniacza.

  Ponadto, istnieją takie gadżety dołączane do telefonów komórkowych, które wykorzystują te fale i (najczęściej) błyskają (są założone małe diody LED).

  Kiedyś miałem przedwzmacniacz mikrofonowy zrobiony własnoręcznie, jak koło niego leżał telefon to też do wyjścia przedostawało sie to charakterystyczne "terkotanie". Ten przedwzmacniacz zawierał dokładnie 2 tranzystory, kilka oporników i kilka kondensatorów, nic więcej, żadnych cewek, transformatorów, układ zasilany napięciem stałym. Czy najbardziej "uczulone" elementy na komórki to są kondensatory, czy oporniki, czy tranzystory? Na pewno jedno z tych trzech, bo nic innego w tym układzie nie było.

  Skoro (tak, jak w błyskających gadżetach) można sterować diodą LED, to chciałbym uzyskać sterowanie obwodem prądu stałego, tym "przerywaczem" reagującym na fale byłby jakiś popularny tranzystor bipolarny. Ponieważ w momencie występowania fali będą raczej serie bardzo krótkich impulsów, przyda się jeszcze układ monostabilny wydłużający te impulsy (do czasu ok. 1/4 sekundy, ten czas byłby regulowany, a taki układ da się zrobić na NE555).

  Ja najlepiej zrobić taki układ, gdzie na wyjściu pojawia się napięcie w rytm fal elektromagnetycznych w komórce? Tak, jak w radiu słychać trzask, to w naszym układzie pojawia się impuls napięcia. To napięcie sterowałoby układem monostabilnym na NE555.

  0 3
 • #2 27 Mar 2008 00:32
  Paweł Es.
  Pomocny dla użytkowników

  Komórka "terkocze" w okolicy także wtedy gdy się co pewien czas odzywa do stacji bazowej, nawet nie popychana palcem, jak odróżnić te stany ?

  0
 • #3 27 Mar 2008 08:21
  Mariusz Ch.
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Temat przywrócony na prośbę autora.

  0
 • #4 27 Mar 2008 09:46
  andrzejlisek
  Poziom 28  

  Paweł Es. napisał:
  Komórka "terkocze" w okolicy także wtedy gdy się co pewien czas odzywa do stacji bazowej, nawet nie popychana palcem, jak odróżnić te stany ?

  Mam świadomość tego, że rozróżnianie przyczyny "terkotania" za pomocą układów domowej roboty nie jest możliwe. Mój układ "cierpiałby" na te same wady tak samo, jak te gadżety i świecidełka, o których wspomniałem w pierwszym poście. Czyli układ by reagował także podczas kontaktu telefonu ze stacją bazową. Ale ta wada mi nie przeszkadza. Od początku pisania tego wątku chodzi mi tylko o wychwytywanie fal komórkowych (myślę, że da się w jakiś prosty sposób), a nie o stwierdzanie przychodzących połączeń i wiadomości (tego się tak nie da, więc nie pytam o takie coś).

  0