Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magnetofon Sanyo RD W289 - brak nagrywania.

27 Mar 2008 03:09 1876 13
  • Użytkownik usunął konto  
  • TermoPasty.pl
  • Moderator
    Może zbyt niski prąd podkładu. Spróbuj zamienić głowicę. Sprawdź tranzystory odpowiedzialne za prąd podkładu.
  • TermoPasty.pl
  • Moderator
    Dokładnie to tranzystory -tylko jedne odpowiadają za tor odtwarzania jako przedzmacniacze a inne za prąd podkładu.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Za mały prąd podkładu. Taśma typu METAL (IEC IV) potrzebuje pradu podkładu większy 2.5 raza od prądu podkładu dla taśmy typu NORMAL (IEC I). Więc jęśli masz ustawiony zbyt niski prąd podkładu na Fe to naturalne że dopiero przy pozycji Metal magnetofon nagrywa z odpowiednim poziomem zapisu. na płycie głównej magnetofonu powinny być potencjometry oznaczone BIAS ADJ. Reguluje się nimi prąd podkładu. i teraz taka uwaga. Prąd podkładu ma być tak ustawiony aby różnica między MOL315Hz a MOL10kHz (MOL maksymalny poziom zapisu) wynosiła max. 12dB dla taśm IEC I i II (żelazowe i chromowe) a 6dB dla taśm typu IEC IV (metal). Generalni prawidłowy prąd podkładu ma dać płaską charakterystyke zapisu na taśmie na poziomie -20dB poniżej poziomu odniesienia (0dB IEC = 250nWb/m)
  • Poziom 11  
    Wyczyść przyciski wyboru taśmy. Najlepiej psiknij Kotaktem. Tak samo miałem w moim Technicsie RS-B405. Styki pewnie zaśniedziały i wogóle prąd podkładu nie idzie do głowicy zapisującej. Przy kręceniu pot. BIAS nie usłyszysz nic przy odczycie. To reguluję prąd podkładu, a do odczytu on nie jest potrzebny. I w pozycji METAL wysokie tony będą obcięte, im większy prąd podkładu, tym bardziej uwydatnisz niskie tony, ale wytniesz wysokie. A z kolei zbyt mały prąd podkładu uwydatnia wysokie tony, ale słabo są zapisane niskie częstotliwości. Na tym polega działanie układu Dolby HX Pro. Wbrew temu co wielu sądzi nie jest to układ redukcji szumów. Jest to układ elektroniczny który kontroluje zawartość wysokich tonów w sygnale wejściowym, i według tego tak reguluje prąd podkładu aby wysokie tony nie były zbyt stłumione.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Daj znać czy coś to dało :) Ja bym jeszcze dla konserwacji wyczyścił w ten sposób wszystkie potencjometry wyprowadzone na zawnątrz. Czyli Input level, balans, Bias jek jest. A te w środku nie tykać.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    W takim razie ciężko mi już cokolwiek powiedzieć. W ostateczności bym spróbował podmienić głowice. Wiem że zjechana głowica daje podobne objawy. Ja u siebie np.: miałem tak że jeśli prąd podkładu wyregulowałem pot. na płycie aby dobrze nagrywać na Fe, to na taśmie chromowej 1 kanał był nagrany 8dB ciszej. Z kolei jak ustawiłem prąd podkładu żeby Cr dobrze nagrywał to na Fe zaś nagrywał 1 kanał ciszej. Długo nie wiedziałem dlaczego tak się dzieje. I pomyślałem że w tym moim wiekowym magnetofonie warto wymienic głowice. Po wymianie idealnie nagrywa i Fe i Cr. Nie proponuje od razu kupowac glowicy, ale podmienic z innego magnetofonu który na 100% jest sprawny. Jeśli da to poprawe to wiesz już że głowica do wymiany. Ja do swojego Technicsa kupiłem głowice stóżkową ALPS za 40zł.
  • Poziom 11  
    Skoro na innej głowicy było jeszcze gorzej, to tym bardziej to jest og głowicy. Należy równierz pamiętać o tym iż każda głowica ma inną impedancje cewek i do każdej głowicy należy indywidualnie dobierać prąd podkładu.