Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Początkujący: "Mikser" do wzmacniacza

anonim1992 27 Mar 2008 17:31 8256 35
  • Początkujący: "Mikser" do wzmacniacza
    Witam

Jest to moja pierwsza konstrukcja którą wykonałem.

Jest to tak jakby mikser do wzmacniacza ale bez equalizera i balansu. Potrzebne mi to było po to by móc podłączyć do wzmacniacza więcej źródeł dźwięku, gdyż do mojego wzmacniacza można podłączyć tylko jedne źródło dźwięku (nie licząc wejścia na magnetofon).
    Obudowę zrobiłem (jak widać na zdjęciach) ze sklejki.

Tu są linki do zdjęć tego co wykonałem:
    Początkujący: "Mikser" do wzmacniacza Początkujący: "Mikser" do wzmacniacza Początkujący: "Mikser" do wzmacniacza Początkujący: "Mikser" do wzmacniacza Początkujący: "Mikser" do wzmacniacza

Proszę o komentarze
    (tylko żeby nie były mocno krytykujące ponieważ jak już pisałem jest to moja pierwsza konstrukcja)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    anonim1992
    Poziom 9  
    anonim1992 napisał 26 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Tychy. Jest z nami od 2008 roku.
  • PCBway
    Shady 89_tychy
    Poziom 18  
    Witam!

No cóż, jak na pierwszą konstrukcje to jest niezła. Lepiej cos zrobić samemu niż kupić gotowca, ale zależy od budżetu i zastosowań.

Jestem ciekaw czy nic nie buczy i czy kable są jakoś poukładane.

Pcb do tego chyba nie robiłeś?
    Mooshromx
    Poziom 14  
    Tak sie tylko zastanawiam po co w tym mikserze sa zaciski na glosniki??
  • PCBway
    piotrek1994
    Poziom 14  
    Witam jak na pierwszą konstrukcje to całkiem całkiem tylko ta obudowa troche szpeci. Mógłbyś wrzucić jakiś schemat.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    gory
    Poziom 14  
    heh... też chciałem zrobić mixer ale jedyna przeszkoda to lenistwo :)
    Z tego co zaobserwowałem to na każdy kanał masz inne gniazdo i nie do końca wiem jaki sens mają niektóre przełączniki/oznaczenia.
    Ale jak na pierwszą konstrukcję, może być. ;)

Również jak koledzy, proszę o pokazanie co tam w środku ukryłeś :)

Pozdrawiam
    Bartek
    anonim1992
    Poziom 9  
    Cała ta konstrukcja to tylko polutowane ze sobą gniazda.

Mooshromx napisał:
    Tak sie tylko zastanawiam po co w tym mikserze sa zaciski na glosniki??

Zaciski są do małych głośników

Tu są zdjęcia z wytłumaczeniem do czego są włączniki i potencjometry

https://obrazki.elektroda.pl/78_1206710023.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/14_1206710042.jpg

I przypominam że jestem początkujący
    kris6661991
    Poziom 25  
    Hmmm no nie rozumiem... jak to do małych głosników? przecież to jest pasywka... bez wzmacniacza to trudno nawet słuchawki napędzić :)

Pozdrawiam...
    gory
    Poziom 14  
    Racja. Słuchawki bez żadnego wzmocnienia Ci nie pójdą...
    EBC41
    Poziom 28  
    Cze,
    No niekoniecznie, zależy od poziomu sygnału źródła. Mi osobiście bez problemu do walkman udawało się podłączyć równolegle 2 głośniki po 4W i 0,5W i grało to na tyle głośno że można było bez problemu wszystko usłyszeć. Tak samo jest z większością kart audio, odtwarzaczy CD i innych "sprzętów" które posiadają wzmacniacz słuchawkowy
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD
    A jak cała ta konstrukcja wygląda w środku, czy to urządzenie będzie miało jakieś konkretne zastosowanie ??? Jak poradziłeś sobie z poukładaniem elementów w środku tej "skrzyni"
    Co do głosu w łuchawkach to zgadzam się z kolegą prezes_3lo jednak głos nie będzie super głośny ....
    pozdrawiam
    anonim1992
    Poziom 9  
    kris6661991 napisał:
    Hmmm no nie rozumiem... jak to do małych głosników? przecież to jest pasywka... bez wzmacniacza to trudno nawet słuchawki napędzić :)

Na słuchawkach i na małych głośnikach gra ale chce tam wstawić mały wzmacniacz z głośników komputerowych.

W środku jest pełno kabli (nie poukładanych)
    EBC41
    Poziom 28  
    Ja bym na twoim miejscu wstawił tam nawet najprostsze przedwzmacniacze i regulację sumy z prawdziwego zdarzenia. Na początek radziłbym skołować schemat z miksera Nord Elektronik (niestety nie pamiętam dokładnych oznaczeń) i wzorować sie na nim
    mecheł
    Poziom 11  
    jak ktos wyzej mowił to z walkmana sie zasili glosniczki 0,5 wat bomaj odpowiedni nizsza impedancje . jesli jest do tego podłaczony cd czy tam cos to sygnał wyjsciowy na mikser ma około 200mV to mozna posluchac jeszce ale po pzrejscu pzrez ten mikser to sygnał spadnie znacznie mysle . co czego dąze a no do tego ze mozna prosto zbydowac mikser na wzmacniaczu operacyjnym znaczy jak stereo to na 2 . szukac pod szyledem wzmacniacz sumujący
    kris6661991
    Poziom 25  
    Zauważ jeszcze że wyjścia liniowe mogą być obciążane wzmacniaczami itp. o rezystancji do ok 47k ohm czyli bardzo duża, słuchawki z reguły maja 16-32, zaś głośniki 4-8 ohm więc można uszkodzić wyjściowe wzmacniacze operacyjne np. odtwarzacza CD.

Pozdrawiam
    kazek125
    Poziom 13  
    bardzo mnie zaskoczylo rozwiązanie z tymi przełacznikami, na pierwszy rzut oka zdaje się że potencjometry obrotowe służą do regulacji sygnału podawanego na wzmacniacz a po obejrzeniu dodatkowych zdjęć zdalem sobie sprawe że reguluje sie nimi poziom glosnosci w sluchawkach a przelaczanie kanalow odbywa się za pomoca przycisków.
    czy miałeś okazje zobaczyć na żywo mikser z prawdziwego zdarzenia ??
    coś mi sie zdaje że kolega rozebrał jakiś stary telewizor bo chyba 80% części pochodzi zapewne z jakiegoś czarnobiałego kineskopowca ;)
    anonim1992
    Poziom 9  
    kazek125 napisał:

czy miałeś okazje zobaczyć na żywo mikser z prawdziwego zdarzenia ??

Miałem i mam okazję widzieć mikser z prawdziwego zdarzenia ponieważ jestem w szkolnym radiowęźle.

A tak poza tym to miało być tylko po to by móc podłączyć więcej rzeczy do wzmacniacza

A włączniki miałem to je wykorzystałem
    K-Elmer
    Poziom 10  
    Jak na pierwszy raz może być, ale tak jak pisał kolega kilka postów wyżej można (a nawet jest to wskazane) zastosować jakieś najprostsze wzmacniacze operacyjne, bo na dłuższą metę sam zobaczysz że po prostu będą potrzebne. Co do napisów na obudowie to najprostszym sposobem, który przynajmniej trochę poprawiłby wygląd byłoby wydrukowanie "etykietek" na drukarce, "zalaminowanie" ich przezroczystą taśmą klejącą, a potem przyklejenie ich o odpowiednich miejscach. Ale tak jak napisałem jest to najprostszy sposób i chyba najtańszy (poza narysowaniem, tak jak Ty to zrobiłeś ;-) ). Cóż to tyle. Tak jak pisałem na pierwszy raz w sumie może być, ważne że jesteś zadowolony ze swojego projektu.
    pozdrawiam
    mecheł
    Poziom 11  
    i jeszce zeby zrobic prosty pzrełacznik wejsc do wzmacniacza jest gotowy scalak LC 7818 kilka mikro stykow i działa proste zastosowanie wszystko
    krytykacz
    Poziom 2  
    Nie bo zaraz padne... Czy wedlug ciebie jak jestes w szkolnym radiowezle to masz tam mixer z prawdziwego zdarzenia? buhahaha czlowieku, to ze pracujesz na jakims parokanalowym wzmacniaczu ktory pewnie posiada jakies podzielenie na liche strefy i regulacje typu treble i bass(o ile takie cos ma xD ) to myslisz ze wiele widziales. Jak sie wybierzesz na jakas duza impreze to zobacz nad czym siedzi akustyk. Tylko nie patrz jak bedzie to wiejska dyskoteka, na ktorej uzywaja ludzie kolumn Alphard... Jesli zobaczysz logo Soundcraft to przyzyj sie i ci szczena upadnie. Jestem ciekaw co bys zrobil jakbys zobaczyl 32 kanalowy albo i wiekszy(pracuje na takich) mixer bo mysle ze bys sie wystraszyl, a sa jednak ludzie ktorzy nie rozpowiadaja na forum co oni robia i czego to oni nie widzieli. To co mowisz jest zalosne. Wybacz za krytyke, ale wkurzaja mnie ludzie ktorzy sie wywyzszaja ze czego to oni nie potrafia z naglosnienia, a robia tylko jakies imprezki szkolne na powermixerze, i ich robota polega na polaczeniu tego kablami;/ wez sie chloie za nauke moze najpierw i radze sie nauczyc wiele od pozadnego akustyka. Przeciez znajac zycie to ty sie tymi urzadzeniami obslugujesz typu "daj na maxa zobaczymy ile wyciagnie"... Ciekawe co ty bys zrobil gdyby cie postawiono za mixerem ktorym bys sterowal kilkudziesiecio kW nagłosnieniem. A na koniec daje plusa za poszukiwania chyba rcheologiczne tych czesci. Respect(ja bym czegos takiego nie wygrzebal ze smieci)
    Paolo1976
    Poziom 24  
    Krytykacz chyba po to założył sobie konto na Elektrodzie, żeby tylko i wyłącznie krytykować innych, ale powinien się na początek nauczyć, że mało kogo obchodzi co go wkurza. Nie zapominajmy, że jest to pierwsza konstrukcja anonima1992, ale tradycyjnie niektórzy mają kłopoty z czytaniem ze zrozumieniem. Początkującemu powinno sie doradzać, a nie na starcie mieszać jego konstrukcje z błotem. Każdy kiedyś zaczynał i nie każdy na starcie miał całą teorię w małym palcu. Ale widać krytykacz jest profesjonalistą przez duże "P"... w krytykowaniu innych.
    krytykacz
    Poziom 2  
    Ja szanuje mlodych ludzi, którzy wiele potrafia i staraja sie cos robic w tej dziedzinie ale sa skromni. A tutaj kolega czego to nie potrafi a nawet nie wie jak mixer wyglada. czegos takiego nawet do samych sluchawek bym nie chcial
    harrry
    Poziom 15  
    moglbys dodac zdjecie jak to wyglada w srodku??
    anonim1992
    Poziom 9  
    krytykacz jak wcześniej napisałem to nie miał być mikser. A jeżeli uważasz że to co napisałem wcześniej to wywyższanie to się mylisz.
    Shady 89_tychy
    Poziom 18  
    krytykacz - przeginasz...

Do autora jestem ciekaw co jest w środku. Jak możesz to daj nam fotki.

P.S.: Też mieszkam w tychach, napisz mi na pw to sie na piwo umówimy:D

pzdr
    hatkey
    Poziom 16  
    Pokaż co jest w środku, albo schemat co jak i z czym to jest podłączone.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto