Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ruski prostownik, zasada działania? Parametry?

esiuabek 27 Mar 2008 17:40 4541 6
 • #1
  esiuabek
  Level 18  
  Dziś sąsiad oddał mi mój prostownik po podłączeniu do jego traktora. Nawet trafo wypalił stosując śrubę zamiast bezpiecznika. W trakcie poszukiwań czegoś bardziej "idiotoodpornego" znalazłem w swoim warsztacie obudowę i elektronikę z prostownika który kiedyś tam kupił mój ojciec. jak pamiętam to działało dopiero po prawidłowym podpięciu do akumlatora, czyli w miarę bezpiecznie dla samej konstrukcji. Niestety nie wiem jak nie mam do niego trafa. Czy ktoś może mi przybliżyć zasadę działania tego cuda, i jakieś parametry trafa byłbym dżwięczny.
  dołączam dzjęcia tego "cuda ruskiej techniki" w celu identyfikacji
 • #2
  Doktor5
  Level 19  
  Witam!

  Transformator do ładowania traktora to nie zabawka musi mieć przynajmniej ok 20A i UWAGA nie wolno odpalać ciągnika z podpiętym prostownikiem! Jeśli chce odpalać to potrzebuje potężny TRAFO. Proponuje ci nie bawić się z tym prostownikiem co na fotach tylko kupić mostek prostowniczy.
 • #3
  esiuabek
  Level 18  
  Znawca się znalazł
  Rozrusznik R11 który jest zastosowany w polskim ciągniku, przy tej kompresji odpala na aku 36Ah.
  Nie potrzebuję porad tego typu, bo conieco w życiu widziałem, Trochę teorii i praktyki przez 20lat pracy z elektroniką też nabyłem. Chcę ożywić prostownik jak na zdjęciu bo z tego co się dowiedziałem ma on również odsiarczenie.
  Ten poprzedni co mi go sąsiad załatwił był na trafie 200W toroid, ze sterowaniem na triaku po pierwotnej. Dlatego przy zmianie biegunowości (starsze ciągniki mają + na masie) wykopciło mostek, a później resztę.
  toteż chcę uruchomić to ruskie "cudo" by nie mieć takich zdarzeń
 • #4
  romoo
  User under supervision
  Widocznie rosjanie doszli już do tego wyzwolenia umysłowego że montowali ukłąd zabezpieczający przed odwrotnym podłaczeniem, polacy jeszcze i zarazem już NIE.
  Witam masz może transformator do niego?
  Niewarto mostka stosować zostań przy tyrystorach.
  Jakie jeszcze problemy się pojawiły przy uruchamianiu go....
 • #5
  esiuabek
  Level 18  
  Właśnie mam zamiar Go uruchomić i nie wiem jakie trafo do niego zastosować. Z tego co mi sprzed kilkunastu lat przebłyskuje to tam było dzielone trafo, czyli + na środku i z zewnętrznych po tyrystorach -. Szukam datasheet tej elektroniki by wiedzieć jakie to ma napięcie zasilania. Doszło do mnie że poza odsiarczaniem to jeszcze ma funkcję rozładowania i formowania kwasówki. Byłbym zobowiązany za jakąkolwiek pomoc.