Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornica 230 >> 100A powiedzmy 1V.

kamilbalut 27 Mar 2008 19:40 4598 6
Tespol
 • #1
  kamilbalut
  Level 10  
  Witam.
  Chciałbym zrobić przetwornicę zasilaną z gniazdka sieciowego. Na wyjściu będzie pracować w stanie zwarcia (zwarte wyjście), prąd zwarcia ma wynosić równe 100A a napięcie powiedzmy 1V żeby moc była niezbyt wielka.
  Jestem Początkujący, Jak narazie uruchomiłem dzisiaj moją pierwszą próbną przetwornice. Całośc jest na SG3525. Trafo ATX, Rt - pot=10k + rezystor 2k, Ct=1nF, scalak zasilany ze stabilizatorka 12V, a trafo z 16V, rezystor Discharge Rd=100R, tranzystory jakieś tam z ATXa te pierwotne - spoko są zimne przy próbach, między Output a tranzystorem jest rezystor 22R, Cały układ połączeń taki jak u MDCS czyli 2 tranzystory i trafo na pierwotnym dwa uzwojenia ze wspólnym odczepem podłączonym do + zasilania 16V. Po wtórnej stronie mam 27V. Są tam dwie diody, takie w obudowie tranzystorowej i połączone równolegle (zmostkowane) kondzior 22uF/63V.
  Jak już pisałem jest to moja pierwsza przetworka, heh nawet potrafiłem zrobić tak że trafo samo się wzbudziło i po wyłączyniu zasilania dla SG3525, trafo nadal działało. Dlatego proszę o jakieś uwagi, rady ponieważ nie jestem w tym temacie wtajemniczony a bardzo mnie to chłoneło.

  Teraz opis uruchomienia:
  Rt ustawiałem na słuch aby trafo było najciszej i aby układ pobierał minimalny prąd. Na wyjściu trafa jako obciążenie (za prostownikiem) mam obciążenie rezystor 20k i dioda led. Pytanko jest takie. Trafo jest z ATXa, czy trafo takie pracuje tylko przy określonej częstotliwości czy jak to jest. Bo przy 50-60kHz jest ok, a poniżej lub powyżej skwierczy. "hercomierz" mam na mierniku do 200kHz. Teraz miernik mi nic nie pokazuje a cały układ pobiera 110mA. Nie wiem jak zweryfikować czy układ działa poprawnie. Niby obciążenie działa, ale nie wiem czy trafo se "biega" luzem, czy ma pod górke z tą częstotliwością - NIE MAM OSCYLOSKOPU to od razu pisze. Proszę o jakieś rady, jak się oblicza trafo, fajnie by było gdybym dostał pdfa - książke na temat przetwornic.
  Proszę o wyjaśnienie o co chodzi z tymi nóżkami 1, 2 i 9 na SG3525.
  Załączam zdjęcie ze schematem.
  Pozdrawiam Kamil

  Przetwornica 230 >> 100A powiedzmy 1V.
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • Tespol
 • #2
  Orłowski
  Level 14  
  Witam. Moim zdaniem regulacja tym pr to nie jest tylko zmiana częstotliwości ale zmiana współczynnika wypełnienia i dla tego może być słychać trafo. Konieczne jest zobaczenie oscylogramu. Pozdrawiam.
 • Tespol
 • #3
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  Witam

  A mi się zdaje że najprościej,,najtaniej i najszybciej będzie zastosować zwykłe trafo o mocy ok. 200VA.Nawinąć wtórne jakimś płaskownikiem Cu i z głowy.

  Na takiej zasadzie robiłem zgrzewarki do rurek Cu.

  Pozdrawiam
  Arturavs
 • #4
  kamilbalut
  Level 10  
  Chodzi o to żeby nie było ciężkie.
  Mam na stanie zespół transformatorowy i dławik do regulacji prądu - całość około 130kg.
  Ten zasilacz potrzebny mi jest do badania spadku napięcia na stykach wyłącznika SN. Na zamknięty styk podaje się 100A DC i jak najbliżej styków mierzy się miliwoltomierzem spadek, który powinien wynosić około 10mV.

  A schemat zamieszczony powyżej jest schematem pierwszej przetworki. Powiedzcie czy schemat jest ok, bo płynną regulacją częstotliwości to raczej nie moge nazwać. Skomponowałem drugi (zlepek kilku schematów jakie mam) "sterownik", ale ten to już porażka nawet pare razy zadymił.
  Głównie chciałbym poznać tajniki, do czego służy poszczególny rezystor, kondensator, jakieś triki. Oczywiście te podstawowe to niby wiem, ale gdy przyszło do uruchomienia to nie działało tak jak powinno.
  Pozdrawiam Kamil Bałut
 • #5
  trol.six
  Level 31  
  No ja nie wiem czy ktoś będzie tutaj robił cały wykład, Tak ogólnie:

  1. Taki układ może być jeżeli zasilasz z 12V, ale musisz jeszcze dać dławik na wyjściu i dorobić cały układ stabilizacji prądu.

  2. Jeżeli to ma pracować z sieci 220 to odradzam tę konfiguracje.
  Tutaj półmostek albo mostek, może też zrobić forward dwutranzystorowy

  Zalety forward na dwóch tranzystorach: w miare proste, wady większe wymagania co do dławika i pojemności na wyjściu

  mostek: sporo tranzystorów do sterowania

  półmostek, dzielone pojemności

  W każdym razie jeżeli potrzebujesz te 100A, więc wypada zrobić układ do stabilizacji prądu.
 • #6
  marekzi
  Level 38  
  A czy rozważałeś układ pomiarowy (tej rezystancji styków) na zasadzie rozładowania kondensatora (odpowiednia pojemność, napięcie) przez styki? - pomiar napięcia oscyloskopem i wynik gotowy. Pomiar łatwy, szybki. Wyzwalanie tyrystora (rozładowującego kondensator) sprząc z oscyloskopem.
  Kondensator ładowany do 12V (licząc 2V spadku napięcia na tyrystorze), w szereg opornik 90mOhm.
  Tylko tyrystor musi być szybki - to może być kłopot na 100A - można pomyśleć o tranzystorze..
 • #7
  kamilbalut
  Level 10  
  Witam.
  Mineło troszke czasu (studia), zamówiłem ostatnio elementy w TME, i stworzyłem sobie wreszcie dzisiaj "przetwornice". Schemat to przerobiony dostępny na necie controler do silników DC. Tak jak na początku, celem było stworzenie zasilacza o minimalnym napięciu wyjściowym i jak największym prądem. Dzisiaj był przełom. Przy zasilaniu tranzystorów i trafa napięciem około 16 V z osobnego źródła (masy połączone z układem), na wyjściu miałem 4V, Przy zwartym wyjściu 2V i 1A prądu zwarcia. Gdy Zasilanie zwiększyłem do 42V, to maksymalny wyregulowany prąd zwarcia jaki uzyskałem to 17,8A. Regulowałem potencjometrem VR3 albo VR1, nie pamiętam który był którym. Może powiem tabelkowo:

  PRI: prąd zasilający tranzystory i trafo z osobnego źródła przed prostownikiem.

  SEC: prąd mierzony miernikiem na wyjściu w stanie zwarcia.

  przy 42V: PRI: 0.3A AC (SEC: 5A DC); 0.4A (SEC: 7A DC); 0.5A (SEC: 9A DC); .... 1A (SEC: 17.8A DC); gwałtownie >1A (SEC: gwałtownie do 0A DC)

  I powyżej PRI: >1A jak kręciłem tym potencjometrem, to prąd po stronie SEC gwałtownie spadał do zera, a po stronie PRI gwałtownie rósł powiedzmy 3A AC.

  Pytanie brzmi, co oznacza ten stan, co się dzieje z trafo, czy się nasyca czy co, co się dzieje z tranzystorami.

  Po tygodniu walki z tematem "przetwornic", po przejściu kilku - kilkunastu kruczków, wreszcie udało mi się wytworzyć te 18A zwarcia.

  Zwiększyłem jeszcze dzisiaj zasilanie do 60V, ale nie chciał się za cholere wprowadzić w stan zwarcia - 3A prądu zwarcia. Co może być nie tak, może jak pokręce tymi potencjometrami to jakoś zaskoczy.
  Chciałbym się dowiedzieć czegoś na temat stabilizacji prądu - takie doregulowanie do tych 100A.
  Ech szkoda że nie mam oscyloskopu, takie lutowanie to próby w ciemno się okazuje.

  Pozdrawiam Kamil Bałut

  Przetwornica 230 >> 100A powiedzmy 1V.
pcbway logo