Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik jednopołówkowy i stabilizator

11 Sty 2004 15:49 2728 2
  • Poziom 11  
    Czy mozna stosowac prostownik jednodiodowy i kondensator do prostowania napięcia i następnie stabilizowanie go za pomoca stabilizatora z serii 78XX??? Jak wiadomo w prostowniku jednopolowkowym tylko jeden polokres napięcia jest prostowany i gdy napiecie przechodzi przez zero i zmienia znak na ujemny to napiecie dodatnie zanika. czy mozna mimo to zastosowac stabilizator? jak sie on zachowa? jaka bedzie jakosc stabilizacji takiego napiecia? Chce to zastosowac zeby uzyskac napecie dodatnie i ujemne z jednego uzwojenia transformatora.Mianowicie chce podlaczyc dwie diody naprzeciwlegle do jednego uzwojenia co da mi na katodzie jednej z diod dodatnie napiecie, a na anodzie drugiej ujemne. Czy moge zastosowac stabilizatory 7805 i 7905 w takim prostowniku?
  • Poziom 14  
    Można stosować przy małych obiążeniach.W prostownikach jednopołówkowych zalecane jest stosowanie dużych pojemności ,aby tętnienia były jak najmniejsze i napięcie podawane na stabilizator powinno być 2-razy większe od napięcia stabilizowanego. Sprawność takiego zasilacza jest niewielka.
  • Poziom 14  
    Jeżeli nie ten proastownik jednopołówkowy jest traktowany jako zmniejszenie liczby elementów, to dlaczego poprostu nie kupisz sobie gotowego mostka prostowniczego, nie jest to takie drogi i tylko cztery nózki, ładnie opisane +/-/~ i wszystko wiadomo, nie ma problemów.