Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Electrolux ESL 4131 - programator po zwarciu

Lechu77 28 Mar 2008 09:25 16701 3
  • #1 28 Mar 2008 09:25
    Lechu77
    Poziom 10  

Witam,

W zmywarce doszło do zatrzymania pracy (z powodu stopniowego zalewania i zardzewienia) silnika wentylatora układu turbo suszenia.
    Na płycie programatora uszkodzone:
    - przełącznik ASC 102 5T
    - rezystor w obwodzie ww przełącznika 220 Ohm
    Nie wymieniałem jeszcze ww elementów gdyż prawdopodobnie uszkodzeniu uległo coś jeszcze.
    Po podłączeniu zasilania (włączony wyłącznik zasilania) i odłączeniu uszkodzonego silnika, nie są wyświetlane żadne kody usterek, nie świeci żadna dioda.
    Po wciśnięciu przycisku "włącz" mrugają diody sygnalizacji funkcji natomiast po wciśnięciu przycisku "start" mrugają diody sygnalizacji braku soli, nabłyszczacza.
    Mruganie jest bardzo nieregularne i częste. Czasem po ponownym wyłączeniu i włączeniu wył głównego i wciśnięciu ww przycisków diody świecą światłem ciągłym.
    Co do płyty to wg moich pomiarów jest napięcie +5 V wiec elektronika ma zasilanie. Procesor dość mocno się nagrzewa, osiąga temp. 58 st. C. Sterowanie przełącznika ASC 102 odbywa się z procesora przez tranzystor oznaczony 2420 (nie znalazłem o nim informacji) .
    Tranzystor wygląda na dobry (porównanie z innymi) wiec jest nadzieja że przepięcie nie "poszło" na procesor.
    Zasilanie jest realizowane na układzie TNY 253 GN.
    W związku z tym mam pytania do szanownych kolegów:
    - czy temperatura procesora nie jest za wysoka i czy nie świadczy o jego uszkodzeniu?
    - czy przypadkiem procesor nie kontroluje przełącznika ACS i w przypadku jego usterki nie startuje? (choć wg mnie powinien wtedy wyświetlać błąd)
    - czy uszkodzeniu mogło ulec coś innego poza procesorem?
    - być może ma ktoś taki programator i "odda" za rozsądne pieniądze?

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i informacje. Albo programator nadaje się do naprawy albo zmywarka będzie dawcą części.

Pozdrawiam
    Lechu

Opis programatora:
    AKO 546950-08
    TYPE EE228
    EHP ANC 111 59 42-35
    SW DMA24_FR/DMA24_MR
    PGP 111 50 08-00

Dołączam również zdjęcia całości jak i procesora, o którym nie udaje mi się nic znaleść.

• #2 16 Sty 2010 21:08
    kiler7803
    Poziom 8  

witam

Również mam zmywarkę po zwarciu z tym, że u mnie wybuchł kondensator i została po nim tylko kupka wegla i dwa druciki :), mam prośbę jeśli jeszcze jesteś w posiadaniu tego programatora czy mógłyś mi podać parametry tego dużego niebieskiego kondensatora, będę bardzo wdzieczny.

• #3 16 Sty 2010 22:22
    Lechu77
    Poziom 10  

Ten niebieski element na zdjęciu nr 2 to nie jest kondensator. Jest to warystor, zabezpieczający przed zbyt dużym napięciem zasilania. Jego symbol to S10K275 (napięcie zadziałania to 275 VAC). Zanim kupisz i będziesz wymieniał to sprawdź układ bez niego. Powinien zadziałać. Jeżeli nie będzie działał tzn że uszkodzony jest jeszcze jakiś inny element w obwodzie zasilania.

Pozdrawiam
    Lechu

• #4 17 Sty 2010 12:34
    kiler7803
    Poziom 8  

I tak jest, że nie działa, ale dziwne bo działało wszystko po przepięciu do momentu wymontowania płytki ze zmywarki, jak ją włożyłem spowrotem to już nie działa.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo