Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Liczniki synchroniczne.

nowikzdw 28 Mar 2008 21:18 7736 4
  • #1 28 Mar 2008 21:18
    nowikzdw
    Poziom 22  

Witam serdecznie. Ostatnio na pracowni miałem badanie liczników jak w temacie. Problem jest taki że nie potrafię wszystkich zaprojektować...Bo po prostu zagadnienia które były na pracowni nie były omawiane na lekcji. Ale do rzeczy:
    -Zaprojektować licznik rewersyjny na przerzutnikach JK modulo 4.

Zaprojektowałem....ale chyba coś skopałem, bo liczy mi tylko do przodu, do tyłu nie chce :( Wrzuce projekt może ktoś dojdzie co jest nie tak.

-Zaprojektować licznik synchroniczny modulo N(sumujący 0<N<10) zliczający w kodzie BCD8421 na UCY 74192. Czyli jest to po prostu licznik liczący do przodu o modulo nie większym niż 10, tak?

-Zaprojektować rewersyjny licznik dwójkowy UCY 74192 o modulo nie większym niż 16.

-Zaprojektować programowalny dzielnik częstotliwości fwe przez N na układzie UCY74192. Do tego t kompletnie nie wiem jak sie zabrać....

Wrzucę skan projektu tego licznika rewersyjnego modulo 4. Do przodu na bank dobrze zaprojektowałem bo liczy dobrze.(wcześniejsza dyspozycja to było własnie zaprojektowanie licznika synchronicznego modulo 4 :)).

Bardzo bym prosił o wskazówki jak to ugryźć, szczególnie ten dzielnik częstotliwości...

Pozdrawiam, Kamil.

0 4
  • #2 29 Mar 2008 09:40
    arusm
    Poziom 12  

licznik to dzielnik częstotliwość
    licznik mod 4 jest dzielnikiem częstotliwość przez 4
    licznik mod 7 jest dzielnikiem przez 7 itd. łatwo to sprawdzić; wystarczy porównać przebieg czasowy wejściowy z przebiegiem wyjściowym

0
  • #3 29 Mar 2008 10:57
    laksz85
    Poziom 9  

cby zaprojektować licznik mod 4
    wpierw korzystasz ze wzoru by sprawdzić ile potrzeba tobie przerzutników
    2^n czyli jak widać potrzeba tobie 2 J-K
    jakbyś miał więcej do liczenia to szukasz dalej np2^3 da możliwość do liczenia do 8
    jeżeli masz mod 4 to nie potrzeba tobie robienia żadnego skoku warunkowego bo spokojnie wystarcza natomiast jakbyś miał do siedmiu to liczysz ΔL = 2^n - (wartość modulo) i pokazało by tobie ile musisz stanów przeskoczyć

0
  • #4 29 Mar 2008 11:47
    nowikzdw
    Poziom 22  

No dobrze ale widziałeś chociaż mój projekt? Wiem że nie najlepiej wygląda bo robiony na szybko na lekcji, ale problem w tym że ten licznik modulo 4 liczy tylko do przodu, do tyłu nie chce...
    To że liczniki są dzielnikami częstotliwości to wiem, ale jak zrobić programowalny? Jeżeli chce przez 4 to ma być modulo 4 jak przez 8 to modulo 8. Jak to rozwiązać?

Pozdrawiam i proszę o pomoc.

0
  • #5 29 Mar 2008 16:19
    Driver-
    Poziom 38  

Zasadniczą właściwością synchronicznej pracy licznika jest jednoczesna (bez żadnych opóźnień) zmiana stanu wszystkich wyjść "Q" układu po każdym narastającym zboczu przebiegu taktującego. Przebieg ten jest doprowadzony równolegle do wejść zegarowych wszystkich przerzutników. Oczywiście nie bezpośrednio lecz przez bramkę AND. Jedno z wejść bramki AND połączone jest z wejściem zegarowym drugie z wyjściem Q poprzedniego przerzutnika. Przy większej ilości przerzutników kolejne wejścia bramek również łączone są do poprzednich przerzutników. Czyli ilość wejść bramek AND jest odpowiednio zwiększana. Licznik jest wtedy rewersyjny kiedy ma możliwość zliczania zarówno "w przód" (w górę - count up), jak i w kierunku przeciwnym "wstecz" (w dół - count down). W pierwszym przypadku wyjścia Qa, Qb, Qc i Qd układu przyjmują stany kolejno dla liczb 0, 1, 2, 3, 4,...9, w drugim przypadku dla 0, 9, 8, 7, ....1. Oczywiście są to stany dla licznika UCY74192 dekady rewersyjnej o skróconym cyklu pracy mod. "9". Kierunek zliczania jest zależny do tego na które z dwu wejść zegarowych (T+ T-) podamy impulsy taktujace. W tym czasie drugie niewykorzystane wejście musi pozostawać w stanie "1" (może pozostawać niepodłączone). Przed przystąpieniem do zliczania wyjścia Q możemy zaprogramować na dowolne stany logiczne (od 0 do 9) zgodne w tymi, które zostały doprowadzone do wejść programujących A, B, C i D. Wpisania tych stanów dokonuje się doprowadzając do wejścia ustawiającego "S" (Set, Load) poziom logiczny "0", wejście to podczas zliczania musi być w stanie "1". Wyzerowania wszystkich wyjść Q możemy dokonać doprowadzając poziom "1" do wejścia kasującego R (Reset CRL), wejście to podczas zliczania musi być w stanie "0". Zaprogramowanie wejść A, B, C i D daje nam możliwość dodawania odejmowania i dzielenia impulsów taktujących. W zależności do którego z wejść zegarowych doprowadzimy te impulsy. Np. programujemy liczbę 4 zatem taka sama liczba prezentowana jest na wyjściach Q, do wejścia T+ doprowadzamy 5 impulsów taktujących, kolejne stany jakie pojawią się na wyjściach Q to 5, 6, 7, 8, 9 (dodawanie) jeśli ponownie zaprogramujemy 4 i doprowadzimy tyle samo impulsów do wejścia T- to na Q pojawią się kolejno 3, 2, 1, 0, 9 (odejmowanie). Ale jeśli po dodawaniu w pierwszym przykładzie nie ustawimy ponownie 4 lecz zmienimy jedynie podawanie impulsów z T+ na T- i wyślemy 5 impulsów to na Q będziemy mieć kolejne stany 0, 1, 2, 3, 4 czyli od 9 odjęło się te 5 impulsów z T-. Impuls zegarowy na wyjściach Carry (Przeniesienie P+) pojawia się zawsze jeśli na wyjściach Q jest liczba 9 i Borrow (Pożyczka P-) pojawia się zawsze jeśli na wyjściach Q jest liczba 0. Carry "powiązane" jest z T+, a Borrow z T-. Dzięki temu możemy np. wykorzystując wejścia T- i S połączone z P- (Borrow) realizować dzielenie przez liczbę całkowitą 1-10. Odbywa się to tak przykładowo ustawiamy, podobnie jak powyżej, liczbę 4 kolejne stany na Q to 3, 2, 1, 0 przy 0 mamy na Borrow logiczne "0" podawane na Set, więc licznik znowu ustawiany jest na 4 i liczenie zaczyna się od początku.
    Pobierz schemat licznika SN74192 (odpowiednik UCY74192) i do mod. 4 wykorzystaj pierwsze 2 przerzutniki JK typu T, wraz z podpodłączonymi bramkami AND NAND i OR. Twojego projektu nie ogladałem bo nie będę specjalnie instalował Workbench'a tylko po to żeby ogladnąć jeden projekt. Mogłeś zrobić zrzut ekranu.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo