Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik bramy na pilot oraz opis bramy i dzwi garazowych

bobuss 29 Mar 2008 01:04 28417 9
Nazwa.pl
  • #1
    bobuss
    Level 16  
    Co sadzicie o sterownikach bezprzewodowych do bram które są na allegro po 140 zł?? zależało by mi na sterowaniu 3 kanałami - brama wjazdowa oraz 2 bramy garażowe. sterowanie elektryczno-mechaniczne nie gra tu roli , bo to jest banalna sprawa:) więc wracając do mego pytania... na allegro można dostać sterowniki do sterowania na pilot 2 kanałowe. Załóżmy że kupie 2 sterowniki 2 kanałowe ( będę miał wtedy 4 kanały) i zakupie pilot 3 kanałowy. czy będzie możliwość wtedy zaprogramowania tego jednego pilota by:
    1 i 2 kanał z pilota sterował by I sterownikiem
    3 i nie używany 4 kanał z pilota sterował by II sterownikiem

    Podsumowując.
    chce by I odbiornik sterował bramą wyjazdowa , oraz pierwsza brama garażowa, a II odbiornik sterował by druga bramą garażowa , a 2 kanał z tego sterownika byłby nie używany.

    Brama wykonana własnoręcznie z bardzo solidnego stelażu , na nim blacha trapezowana. całość jest napędzana silnikiem 3 fazowym na 2 przełożeniach pasowych który kończy sie zębatką , a na ta zębatkę jest nałożony łańcuch napędowy który idzie poprzez całą bramę. Sprawa elektryczna: 2 styczniki z cewkami na 24v - 1 stycznik t obroty silnika w lewo , a 2 stycznik to obroty w prawo. na bramie są zamocowane 2 krańcówki - jedna rozłącza gdy brama sie do końca otworzy , powodując zatrzymanie bramy, natomiast druga krańcówka rozłącza przy całkowitym zamknięciu bramy. sterowanie 3 przyciskami w domu - 1.Zamknij, 2.Stop, 3.Otwórz. Stop jest zwarty , i w czasie wciśnięcia go przerywa dopływ prądu do stycznika , po czym popuszcza podtrzymanie na styczniku. natomiast przycisk Zamknij załącza stycznik 1 , a przycisk Otwórz załącza stycznik 2. Obydwa styczniki są wzajemnie zabezpieczone przed wciśnięciem jednocześnie przycisku Zamknij i Otwórz co doprowadziło by do zwarcia. oraz w trakcie Zamykania bramy , przerwany jest obieg Otwierający bramę , no i przy Otwieraniu bramy przerywany jest obieg Zamykania bramy ( wszystko za pomocą styków pomocniczych na stycznikach).

    brama pracuje bez najmniejszych problemów spokojnie już 10 lat.
    umieścił bym schemat natomiast jest t zbyt czasochłonne , jednak myślę że to najprostsze wykonanie które sam zrobi każdy bez problemu - ma naprowadzenie z mojej strony :)

    Co do bram garażowych:

    Sprawy mechaniczne:

    prowadnice zastąpię płaskownikiem , na który przy spawie łańcuch napędowy ( bezpieczne oraz pewne ) przekładnie wykorzystam z silniczkiem wycieraczek również z Stara 200 ponieważ mam taki w domu :) do jego końca przykręcę zębatkę która zabezpieczę klinkiem , do przekładni wykonam stelaż który będzie na stałe przykręcony do sufitu. moja"prowadnice" przykręcę do bramy garażowej , dotoczę do prowadnicy 4 kółeczka w których będą rowki na płaskownik ( zrobię tak jak by wózeczek 4 kółkowy który będzie założony na prowadnice z bramy garażowej. następnie wykorzystam elektromagnes na 220v który przykręcę do stelażu an suficie , a ruchoma cześć elektromagnesu przymocuje do wózeczka na prowadnicy. Trochę dodatków jeszcze by uzyskać minimalna odległość by zębatka nie ocierała o prowadnice ( w ten sposób będę miał możliwość otwierania lub zamykania ręcznie bramy garażowej). Ostatnim krokiem będzie zamocowanie dwóch krańcówek.

    A teraz opis "jak to ma działać" :
    Po podłączeniu instalacji elektrycznej , podobnie jak w bramie wyjazdowej - wyżej opisanej :
    Wcisnę przycisk Otwórz , wtedy napięcie 220v przyjdzie na elektromagnes , który przyciągnie prowadnice do zębatki , silniczek jednocześnie będzie wprowadzony w ruch przez doprowadzone z transformatora napięcie 12v, i zacznie otwierać bramę garażowa. Gdy brama sie otworzy , wtedy zamocowana blaszka na prowadnicy zetknie sie z krańcówka , która rozłączy zasilanie , wyłączając silnik i jednocześnie zwalniając elektromagnes.
    Przy zamykaniu bramy garażowej będzie podobnie. a więc Wciskamy przycisk Zamknij" napięcie przychodzi na elektromagnes , który przyciąga prowadnice do zębatki ,-jednoczenie napięcie wprowadza w ruch silniczek , i brama garażowa zaczyna sie zamykać, gdy brama sie zamknie , to umieszczona po drugiej stronie prowadnicy blaszka zetknie sie z druga krańcówką i wyłączy silniczek oraz elektromagnes.

    Przekazałem myśli z mojej głowy , nie będę robić schematów , ponieważ są zbędne. może komuś sie przyda i ułatwi prace z sterowaniem bramy czy i drzwi garażowych :)

    podłączenie sterowania na pilot do tego układu jest bardzo proste więc spokojnie można sie z tym pobawić :)

    jeśli macie jakieś zastrzeżenia odnośnie moich pomysłów to proszę o uwagi.

    Aha zapomniałem wspomnieć , iż brama garażowa jest doskonale wyważona , czyli gdy np w trakcie otwierania czy zamykania bramy wyłączono by prąd , to brama garażowa samoczynnie sie zamknie nie robiąc nikomu krzywdy :)
  • Nazwa.pl
  • #2
    bobuss
    Level 16  
    Witam !!

    umieszcza schemat sterowania Bramy Garażowej z sterowaniem przyciskami. Natomiast przy chęci podłączenia sterownika na pilot , to z włącznika który jest na schemacie zrobić od czepy i wszystko gra:) Schemat działa w 100%
  • Nazwa.pl
  • #3
    MakroSerwis
    Moderator of Cars
    Pomysł prosty i dobry, jednak proponuję pomyśleć o dobudowaniu modułu zabezpieczenia przeciążeniowego na wypadek, gdyby np. dziecko znalazło się pomiędzy bramą a podłogą podczas zamykania. Są to nieskomplikowane układy, działające na zasadzie pomiaru napięcia na zastosowanym rezystorze, lub boczniku. Większość sterowników posiada wbudowany taki układ.
  • #5
    MakroSerwis
    Moderator of Cars
    Jeżeli chodzi o nieskomplikowany układ, to proponuję poszukać na własną rękę, czyli "pogooglać", ponieważ nie mam pod ręką takiego schematu. Najlepsze są układy oparte na napędzie silnikiem z enkoderem, w których najpierw programujesz zakres ruchu, a układ go zapamiętuje - podczas pracy liczy ilość impulsów i wie, gdzie ma się zatrzymać. I takie się stosuje już od dawna, nie są skomplikowane. Układy wyłącznika nadprądowego są zintegrowane, powodują zatrzymanie i natychmiastowe cofnięcie silnika do pozycji spoczynkowej.
  • #6
    bobuss
    Level 16  
    układ liczacy ilosc obrotow jest zbedny , poniewaz krancowki sa od tego. układ zabezpieczen by sie przydał , tylko jede aspekt , w bramie garazowej w projekcie , jak i na schemacie ktory dodałem w załączniku , jest elektromagnes który przybliza prowadnice do zebatki silnika. wiec załórzmy ze układ by był zamontowany , to by musiał byc bardzo szybki czas reakcji tego układu , który by włączył 1 przekaznik , a zaączł drugi , tak by elektromagnes nie zdarzył sie "popuscic" - bo w takim wypadku dzwi sie domkna same.
  • #7
    bobuss
    Level 16  
    Mam już poskładany cały naped dzwi garazowych. musze natomiast zrobic przerobke ramienia sprzęgiełka elektromagnesu by zwiekszyc nacisk. niedługo wrzuce fotki układu bramy garazowej , oraz bramy wjazdowej Pozdrawiam
  • #8
    Fyszo
    Level 37  
    A pomysł z 2 odbiornikami sterowanymi jednym pilotem może nie wypalić jeśli sygnał radiowy jest kodowany, tzn. jest zabezpieczony. Odbiornik i pilot są sparowane.
  • #9
    bobuss
    Level 16  
    Witam !! jak obiecałem wrzucam fotki mechanicznego sterowania otwierania dzwi garazowych. dorzuce puzniej filmiki otwierania i zamykania dzwi. jak pisałem posiada elektromagnes który rozsprzęgla napęd i mozna dzwi otwierac ręcznie oraz automatycznie bez odblokowywania mechaizmu.
  • #10
    bobuss
    Level 16  
    Dodaje filmik otwierania i zamykania dzwi garazowych ( umiesciłem go na innym serwerze by nie smiecic na elektrodzie :))

    Otwieranie dzwi :
    http://www.speedyshare.com/838988595.html

    Zamykanie dzwi:
    http://www.speedyshare.com/154622424.html




    mam natomiast pytanie odnośnie układu przeciw przeciążeniowego. Mianowicie to jak widac dzwi zostały ocieplone - dodano do nich styropian oraz płyte ( dzwi waza wiecej o ok 20 kg) i jak drzwi sie otwierają , przy koncie ok 45c to silniczek uciaga te dzwi lecz wzrasta znaczne prad roboczy. Mozę cos na to poradzicie? czy jest układ przeciążeniowy mozna ustawc wzgledem pobieranego pradu - np prad maksymalny przy pracy t 4.3 A by układ przeciązeniowy zadziałał gdy prad wzrosnie do 4.5A ??
    prosze o odpowiedz :)