Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

westa tc-201

andy100 11 Jan 2004 22:10 2269 13
Tespol
    andy100
    Level 11  
    Witam wszystkich!!
    Spędziłem dzisiejszy dzień walcząc z tym telewizorkiem i mam taki objaw że jak włoże bezpiecznik B503 w układzie odchylania poziomego to przestaje pracować (tzn. dawać napięcia) przetwornica w zasilaniu. analizowałem to zpodpiętym powielaczem i również bez niego i nie ma to wpływu na zachowanie się zasilania. przemierzyłem wszystkie elementy w otoczeniu odchylania i zostaje mi tylko jako najbardziej podejrzane trafo TVL 94. Włażenie tego bezpiecznika nie powoduje jego spalenia tylko wyłączenie zasilania po ok 2-3 sek od wyjścia ze STAND-BY. W związku ztym mam pytanie czy moje podejrzenia są słuszne chyba że ktoś spotkał się już z czymś podobnym i było coś innego uszkodzone a ja to po prostu przeoczyłem.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Tespol
    Majger
    Level 19  
    Witam!Nie wiem czy kolega probowal obciazac linie 120V zarowka.Dla mnie wygladaloby to na zasilacz.Skoro nie pali B 503 to raczej trafo bedzie ok.Proponuje tez zmierzyc pobor pradu w miejscu B 503,a czy przetwornica nie probkuje po wlozeniu bezpiecznika? :roll:
    ---------------------------------
    Propnuje zmierzyc prad w miejscu B503,jesli nie przekracza 400ma to trafo raczej ok.Odepnij baze T504,jesli dalej zle to odepnij kolektor,nieraz siadaja podkladki pod BU ale najpredzej bedzie to zasilacz.Obciaz go zarowka 60W.Jesli nie pali B503 to nie jest zle.Powodzenia!
    nie pisz postu po poście scalono <zdzich42>
    vtrtorun
    Level 12  
    sprawdzenie obciążenia to podstawa do dalszych wniosków Należy sprawdzić tranzystor w odchylaniu i diodę w KE tego tranzystor bardzo często wysiada
  • Tespol
    andy100
    Level 11  
    podłączałem oscyloskop do Pp - 1 znajdującego się na kolektorze T601 w MZ2001 i pomiomo braku napięć na stronie wtórnej tr 501 przebieg był zgodny z wzorcowym. a co do żarówki to za bardzo nie wiem jak i co
    Majger
    Level 19  
    Nie radze Ci podlaczac oscyloskopu do tego punktu(ciekawy jestem do ktorej masy podlaczyles osyloskop)Najprosciej wyjac bezpiecznik w linii 120V (B503) lub wyjac wtyczke od cewek odchylajacych(jest tam zworka).Podpinasz zarowke 60W rownolegle do C526,albo do punktu P501.Po wlaczeniu z czuwania powinno sie zrobic jasnosc(w zarowce oczywiscie-nie za duza!)a woltomierz powinien Ci pokazac te upragnione 120V.
    andy100
    Level 11  
    a jeżeli by się nie pokazało to z czym walczyć??
    Majger
    Level 19  
    Jesli przetwornica nie byla jeszcze robiona to radze wymienic wszystkie 4 elektrolity po pierwotnej stronie czyli 3x100,uF i 1,uF.Przy tym ostatnim uwazaj na polaryzacje(+ na masie)Ej ! przypomnialem sobie nie napisales czy bez B503 sa prawidlowe napiecia.Jesli gasnie wyswietlacz to moze opory rozruchowe R611,R612? :roll: Opisz doklaniej objawy!Powodzenia! :D
    andy100
    Level 11  
    bez b503 wszystko chodzi bez zająknięcia jest fonia łapie nawet stacje tylko nic nie widać po włożeniu B503 jak naciskam wł ze stand - by to przez ok 2 sek próbuje to wszystko startować a potem wyświetlacz gaśnie i tam gdzie powinno być 205 V jest ok 50 a reszta to lepiej nie mówić po prostu praktycznie nic nie ma. co do R611 i R612 to grzeją się dosyć nieźle ale są sprawne tzn mają swoje wartości
    Majger
    Level 19  
    Nie napisales co z napieciami przy zarowce,sprobuj odpiac baze T504 albo zewrzyj ja z emiterem.Jeszcze mozesz poprawic luty na C542-trafiaja sie takie.
    andy100
    Level 11  
    z żarówą będe walczył dzisiaj wieczorem a jak obepnę bazę to tak samo się zachowuje jakbym jej nie odpinał - po 2 sek zgon napięć
    Majger
    Level 19  
    Rozumie,ze po odpieciu bazy wlaczyles tv i napiecia znowu siadly :roll: Odlutuj kabelek od kolektora T504,jesli napiecia sie pojawia to najpredzej on lub podkladka pod nim(T504)Przy wymianie nie zapomnij sprawdzic C542,D512 i D513.
    andy100
    Level 11  
    odpiąłem kolektor i napięcia są (głównie 120V) ale na dzisiaj już dalej nie robię zaczę od jutra (dzisiaj wieczorem) Narazie dziękuję i zapraszam jutro. Może uda się drania rozbujać
    Majger
    Level 19  
    Jakiego drania?To nie są złe telewizorki (trochę serca :D ) Podejrzewam, że po wstawieniu BU... sam się rozbója i następną noc będziesz miał spokojniejszą.Do jutra! :twisted:
    Majger
    Level 19  
    Witam.Nie napisałeś jakie napięcie jest na żarówce.Po wyjęciu bezpiecznika zmierz rezestancję między masą a kolektorem BU czy nie ma zwarcia.Jeszcze raz odepnij bazę BU i zobacz czy spada napięcie.Nie wiem czy przyglądałeś się podkładce czy nie ma jakiejś dziurki.I zmierz w końcu ten prąd, może masz za duży bezpiecznik.Sprawdż to wszystko i odpisz.