Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NE517 bezpiecznik elektroniczny, napiecie zadziałania...

29 Mar 2008 15:45 1155 2
  • Poziom 12  
    Witam!

Jakiś czas temu chciałem do swojego regulowanego zasilacza dołożyć bezpiecznik elektroniczny. Kupiłem zestaw NE517, bo jest bardzo tani i nie oplacalo mi sie wytrawiac płytki i kupować jeszcze potrzebne elementy. Wszystko podlaczylem tak jak nalezy i jako tako działa. Jednak problem jest z zadziałaniem bezpiecznika. Po włączeniu zasilacza (zbud. na LM317) Bezpiecznik zapala czerwoną diode led, dopiero po podwyzszeniu napiecia do ok.3,5V i nacisnieciu na reset na bezpieczniku, układ zasila obciążenie. I teraz pytanie za 100 punktów jak zmniejszyc napięcia działania, tak zeby od 1,25V(czyli od poczatku stabilizacji) bezpiecznik pokazywal zieloną diode LED (normalna praca zasilacza)?

Pozdrawiam i dzieki za przeczytanie :)

P.S. Nie wiedziałem do jakiego działu napisac wiec napisalem tutaj bo to dość dziwny problem... :)
  • Poziom 37  
    Napięcie świecenia zielonej LED jest ok.3V więc nie będzie w tym układzie mogła zaświecić przy napięciu zasilającym 1,25V
    Zauważ ze spadki na R1+R2+R5+R7 i 3V to razem napięcie zasilania. Więc cudów nie ma :(
  • Poziom 12  
    To znaczy ja wiem, że przy tak niskim napieciu i tak nie bedzie swiecic dioda, jeżeli to jest jeszcze dioda zielona, 2-kolorowa. Mi chodzi o to, aby bezpiecznik przy 1,25V nie odcinał mi obciążenia. Wczoraj pomajstrowalem i wymyśliłem, że jest to sprawka tranzystora T1 bodajże BC308, a konkretnie jego rezystor bazowy. Tylko nie wiem jakim oporem go zastąpić. Standardowo dali mi 7,5k.

Pozdrawiam.