Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Magnetofon Diora Mds 454 - uszkodzona funkcja Play

Damian R. 30 Mar 2008 01:02 6705 28
    Damian R.
    Level 17  
    Przedwczoraj wpadł mi w ręce deck diory model Mds 454 , szczerze mówiąc pierwszy raz mam do czynienia z takim modelem nigdy o nim nie słyszałem.
    Po włączeniu do sieci i zdjęciu obudowy stwierdziłem następujące usterki : po włączeniu klawisza play 2 elektromagnesy zaskakują z czego jeden z nich tak lekko odskakuje po prostu nie dochodzi do końca oprócz tego rolka zwijająca taśmę kręci sie z szybkością tak jakby było włączone przewijanie no i pasek od licznika zerwany. Cóż to może byc za usterka ? od czego zacząc ?

Ogółem magnetofon niczego sobie , głowica ALPS , elektroniczne sterowanie , system dolby , fajnie otwierana kieszeń :D , wskaźnik wysterowania i bajer który podoba mi sie najbardziej - automatyczne rozpoznawanie rodzaju taśmy :D
    maciorkusowaciasty
    Level 19  
    Rolka dociskowa dochodzi do wałka napędzającego? Sprawdzałeś mechanizm z kasetą? Jeśli dobrze pamiętam, to w tym modelu chyba rolka dowijania "na sucho" ma kręcić się jak podczas przewijania. Przy odczycie sprzęgło je spowalnia.
    Damian R.
    Level 17  
    Rolka dochodzi , razem z kasetą w środku wciąga taśmę właśnie z powodu za szybkiego kręcenia sie rolki zwijającej taśmę

Zauważyłem pewną niezgodnośc ale to tylko moje przypuszczenia : przy włączaniu funkcji przewijania w przód lub wstecz na elektromagnesie napięcie po zmierzeniu w momencie startu podskoczyło z 0 gwałtownie do 21 v po czym od razu spadło do 3.5 v i tak zostało. a przy włączeniu funkcji start wystartowały 2 elektromagnesy ten pierwszy zachował sie tak samo jak napisałem wyżej natomiast ten 2 podskoczył do 14V po czym wrócił do 0 i tak pozostał ale jest w pół schowany.
    PAWELA E.P.S.K.
    Level 13  
    Ten model ma sterowanie elektroniczne .Nie ma sprzegla slizgowego jak np. modele ZRK.Sprawdz stan sprezyny w rolce dociskowej .
    Anonymous
    Anonymous  
    Damian R.
    Level 17  
    na płytce nic niebyło ruszane kompletnie nic
    PAWELA E.P.S.K.
    Level 13  
    W moim MDS 454 miałem podobne awarie. Raz popsuł się czujnik na prawym tależyku(zwijającym taśme) drugim razem spężyna w rolce dociskowej osłabła .
    Z twojego opisu przypuszczam awarie z powodu słabej spężyny w rolce dociskowej.Wyjmij te sprężynę i odĸrzyw ją tak aby docisk rolki do wałka napędowego był silniejszy.Gdy jest za słaby mechanizm naciągu tasmy powoduje za szybki przesów i w efekcie elektronika wyłacza funkcje odtwarzania. Jest to wina materiału z jakiego została wykonana sprężyna
    Damian R.
    Level 17  
    Po tak długim czasie wracam do tematu bo nie było czasu sie za to zabrac :P więc tak elektronika w porządku , rolka dociskowa dociska jak należy magnes od talerzyka nie odklejony. Czy wina może leżec w niewydolności silnika ? przewija normalnie w obie strony jak włącze start (play) kaseta startuje przez chwile i sie zatrzymuje prawy talerzyk a reszta chodzi , i poźniej zatrzymuje się wszystko jak hallotron nie wyczuwa magnesu spod właśnie prawego talerzyka który zatrzymuje sie w miejscu , schemat mam podkręciłem peerek od dowijania sprzęgła żeby szybciej chodził i kaseta pochodziła kilka sekund dłużej z takim jakby chwilowym szuraniem o siebie zębatek. co robic dalej może zmienic silnik lub zębatki ? a może oddac do serwisu tylko pewnie zawołają kosmiczne ceny

Bardzo proszę o poprawienie pisowni, która obecnie jest wielce niechlujną.
    Regulamin pkt. 8.2.
    GM
    staho1
    Level 20  
    Witam.Proszę sprawdzić silnik napędzający talerzyki.Wielokrotnie spotykałem się z jego uszkodzeniem (przy właczonej funkcji "play" bez kasety ,przytrzymać prawy talerzyk i sprawdzić czy silnik nie posiada "martwego" punktu ).Sprawdzić proszę również zespół kół zębatych przenoszących napęd z silnika.
    Damian R.
    Level 17  
    Silnik daje duży opór bez kasety na sucho wszystko jest ok , tylko czasem jak sie włączy play to nie startuje za każdym razem z tak raz na 60 nie zastartuje, z kasetą tak jakby nie dawał razy jak by silnik sie zacinał przy starcie i to chyba będzie wina silnika po wymianie napisze o efektach.
    Anonymous
    Anonymous  
    Damian R.
    Level 17  
    Narazie nie moge dostac takiego silnika
    Anonymous
    Anonymous  
    Damian R.
    Level 17  
    Gdyby ten układ nie działał to nie działało by przewijanie , a działa.
    Anonymous
    Anonymous  
    Damian R.
    Level 17  
    Wyczyściłem silnik i podoginałem wszystkie sprężynki :P śmiga aż miło juz wszyściutko działa :) pozdrawiam i dziękuje wszystkim za zainteresowanie tematem. Teraz musze tylko ustawic obroty :P który to peerek i według czego to ustawic ?
    Anonymous
    Anonymous  
    Damian R.
    Level 17  
    Ten silnik nie ma żadnego otworu .... a ten drugi jest od rolki dociskowej.

Czyszczenie silnika za dużo nie dało muszę chyba kupic nowy :/
    bo pochodził i znowu się [...] cały czas teraz się tnie a jeszcze niedawno chodził dobrze .... ah te nasze polskie decki .... :/ nie mam na to nerwów.
    Moderated By Grzegorz Markowski:

Proszę zachować przynależny Elektrodzie styl wypowiedzi.
    GM

Grzegorz Markowski
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jeśli silnik napędzający koło zamachowe nie posiada zintegrowanego stabilizatora obrotów to, bazując na schemacie magnetofonu, można wnioskować, iż inkryminowany silnik nie jest silnikiem oryginalnym i nie jest przeznaczony do napędu koła zamachowego.
    Serwisant sprzętu elektronicznego, powinien to stwierdzić samodzielnie i bez większych problemów.
    Jeśli silnik ma stabilizator obrotów, umieszczony w obudowie silnika, to otwór prze który dokonuje się regulacji obrotów, musi w obudowie być.
    To również serwisant sprzętu elektronicznego, powinien dostrzec.

GM
    Damian R.
    Level 17  
    W silniku od koła zamachowego jest regulacja , natomiast nie ma jej w drugim silniku od przewijań i startu .
    Grzegorz Markowski
    VIP Meritorious for electroda.pl
    A teraz proszę wyjaśnić P.T. Publiczności, po co jest regulacja prędkości obrotowej, silnika napędzającego mechanizm przewijania taśmy?

GM
    Anonymous
    Anonymous  
    60jarek
    Level 27  
    Wymiana pasków 3 i pomogło trochę smaru i śmiga aż milo cewka elektromagnesu urwany drut -nie ciekawy lutowanie ktoś grzebał Komplet pasków zakupiłem bez problemu na allegro. Z tyrana sprężynka od klapy kasety od otwierania. Schemat na stronie fanów diora do pobrania wystarczy wpisać w Google. Poziom linijki diodowej mały na prawym kanale nie wiem dlaczego ale diora tak miała podkręciłem potencjometrem.
    adam.eltra
    Level 12  
    U mnie podobny przypadek. Zębatka cała Zrobiłem w następujący sposób. Otworzyłem kieszeń kasety i zdjąłem nakładkę. Włączyłem pauzę a potem play. Ponownie wcisnąłem pauzę. Następnie kręciłem śrubką elektromagnesu pierwszego od lewej do momentu aż rolka dociskowa dosunie się do capstanu i zacznie się kręcić. Powtórzyłem regulację z kasetą i śmiga jak ta lala.
    maryann
    Level 37  
    Grzegorz Markowski wrote:
    A teraz proszę wyjaśnić P.T. Publiczności, po co jest regulacja prędkości obrotowej, silnika napędzającego mechanizm przewijania taśmy?
    Bo jest to zarazem silnik dowijania, a w przeniesieniu napędu nie ma żadnego sprzęgła. Jak inaczej więc doświadczony serwisant wyobraża sobie regulację momentu dowijania? I jest od tego R186.

Ja zaś mam problem z samym silnikiem- nierówny komutator. Pasowało by go wymienić. Miałem jakiś podobny, ale się nie nadaje bowiem falują obroty. Do tego stabilizatora musi być inny(o oryginale nie marzę). Ktoś poszukiwał i znalazł?
    DIORADIO
    Level 30  
    Poszukaj serwisówki do tego magnetofonu tam jak pamiętam jest to dobrze opisane. Pasek od licznika trzeba założyć bo inaczej będzie szybko wyłączał mechanizm, to tak na "gorąco". Będę obserwował ten temat i trzeba będzie zrobić spacer po serwisówkę.
    maryann
    Level 37  
    Ale serwisówka wskaże mi oryginał sprzed 35 lat. Może jakiś bardziej współczesny, w rodzaju SHU2L (25 lat ;-)) ) po wyjęciu stabilizatora?
    DIORADIO
    Level 30  
    Nie wiem czy to pomoże: silnik ( 65)przewijania 4322.010.72 190
    silnik (78)z zasilaczem MMI-6A2LK
    chyba coś mi zostało - dam znać.