Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ile laptop ma wat ? Nietypowe zasilanie laptopa.

skaktus 30 Mar 2008 14:35 16026 29
Optex
    skaktus
    Level 37  
    Witam.
    Proszę o pomoc w obliczeniu, ile laptop maksymalnie może ciągnąć watt:

-zasilanie z akumulatora wygląda tak 12 V 3,5 A
    -zasilanie z zasilacza wej. 110 - 220 V 1,4 / wyj. 22-18 V 2,7-3,2 A

Bajer cały polega na tym (o czym już kiedyś pisałem tutaj) że w lapku (2 model z tym samym padnięciem) zdechł akumulator - zasilanie lapka z sieci nie działa, tylko jeśli jest akku,wtedy rusza. Chciałem kupić zasilacz do kamer przemysłowych, dający 12V 4A i podpiąć go zamiast ogniw pod układ w baterii - opłacalny bajer ? Laptop jest starą maszyną (AMD K6-2), baterii nigdzie nie dostanę, wymiana ogniw nieopłacalna, dlatego nurtuje mnie to pytanie - da się tak zasilać? Czy może paść układ zasilania z baterii ?
  • Optex
    User removed account
    User removed account  
    skaktus
    Level 37  
    Mnie najbardziej zastanawia czy laptop ruszy na tym przerobionym zasilaniu czyli zasilacz do kamer podpięty pod układ zasilania w baterii...
    User removed account
    User removed account  
  • Optex
    seba.pie
    Level 10  
    podlaczenie zasilania ma znaczenie zasilacz i bateria to 2 rozne sprawy bateria oddaje tyle pradu ile ma majac przy tym spadek napiecia natomiast zasilacz daje na full moze to skutkowac uszkodzeniem plyty glownej przypatrz sie napieciu baterii napewwno jest nizsze od tego na zasilaczu o kilka Volt z tego wzgledu zeby optymalnie ladowac baterie ladowanie tym samym napieciem nie daje takiego efektu dlatego ze na baterii wzrasta troszke napiecie w trakcie ladowania dlatego przy ladowaniu tym samym napieciu bateria nie regeneruje sie zupelnie ale rozkrec laptopa i zprawdz elementy przy module baterii jak beda mialy napiecie znamionowe wyzsze od 12V to powinno dzialac jak tak nie jest to odradzam proby bo sie moga zle skonczyc
    User removed account
    User removed account  
    skaktus
    Level 37  
    Bateria ma 12V, 3,5 A, zbudowana jest na 10 akku Sanyo, z czego 5 ma ledwo po 10 mA pojemności, 2 się uchowały i mają po 2 A, reszta po ok 300 mAh (testowane na ładowarce do akku po tygodniowym procesie odświeżania i 2 dni testu).

Co do zasilacza - ten może dać max 12 V 4 A (przeznaczony jest do kamer przemysłowych z grzałką), mogę mieć też zasilacz który daje 12V 3,5A, czyli tyle ile teoretycznie bateria. I takowe zasilanie najbardziej by mnie interesowało - zasilanie poprzez układ w baterii, oczywiście wywalając akku. Teraz akumulatory są ładowane, ale najczęściej kończy to się mocnym rozgrzaniem akku i wyłączeniem ładowania lub całkowitym brakiem ładowania - akku ma napięcie np 12 V, po podłączeniu żarówki 20 W napięcie spada do 3V.

Co do oryginanlnego zasilacza - on daje napięcie 18-22V, i to już jest inna historia. Ja chcę poprostu zasilać w inny sposób i tyle. Nie wiem czy to zda egzamin, dlatego pytam.

Zapewne sam zasilacz by się mocno nagrzewał przy max obciążeniu, dlatego dostał by nową obudowę z chłodzeniem za pomocą wentylatora.
    User removed account
    User removed account  
    skaktus
    Level 37  
    Nie pozostaje mi nic innego jak zakupić zasilacz i podłączać.

Zastanawiam się, czy może by tak na próbę, podłączyć kompa pod zasilacz komputerowy...mam w swoim PC dobry zasilacz, 300 W zapasu mocy, tylko martwi mnie czy takie gwałtowne obciążenie czegoś nie spowoduje kiedy komputer pracuje, bo na sucho nie chcę go podłączać.
    User removed account
    User removed account  
    przekrent
    Level 32  
    Wszystko bez sensu. Na baterii opisana jest jej pojemność(3,5Ah), nie maksymalny prąd jaki może płynąć w jej obwodzie(z ogniwa NiMh można wyciągnąć 3C, w niektórych nawet 5C co daje min. 10,5A). Napraw kolego zasilanie sieciowe, to będzie najprostsza metoda. Prześledź dokładnie linię zasilania zaczynając od gniazda zasilania. Może to tylko zimny lut, najwyżej poprowadzisz mostek na mosfecie od któregoś z zabezpieczeń bądź selektora.
    seba.pie
    Level 10  
    jezeli podlaczysz zasilacz pod modol baterii to sprawdz na jaka moc sa obliczone elementy bo pujdzie z dymem to dlatego ze wlasnie tak zasilacz oddaje moc calkowita caly czas dlatego stosuje sie w nich ograniczenia pradowe daje przyklad zasilacz o okreslonej mocy pobiera jakis tam prad z sieci jakas jego czesc zostaje przeznaczona na wytworzenie zmiennego pola magnetycznego co jest niezbedne do otrzymania napiecia w uzwojeniu wtornym a co z reszta mocy zostaje przetworzona w prad tto jes wydolnosc pradowa zasilacza ta moc jest caly czas oddawana podlacz sobie zarowke do baterii i do takiego samego zasilacza jak bateria a zobaczysz wyrazna roznice w jasnosci zarowki spowodowane jest to wieksza wydolnoscia pradowa zasilacza wiec elementy smd zawarte w ukladzie sterowania nie sa obliczone na pelne obciazenie przez caly okres pracy pozatym baterie podzielone sa na sekcje i jak nie bedzie poszczegolnych napiec to modol sterowania bedzie wariowal i moze tego nie wytrzymac wiec jednak tak jak radzil kolega wyzej przejzyj uklad sieciowy i zastosoj mostki albo kup modol automatycznej kontroli obciazenia zasilacza to pozwoli na ograniczenie poboru pradu i moze ocali ci tylek pozdro

Moderated By marek216:

Za błędy ortograficzne daję ostrzeżenie. Post napisany w sposób mało czytelny. Wartość merytoryczna też nie jest specjalnie wysoka.

skaktus
    Level 37  
    seba.pie - a nie jest raczej tak że ten zasilacz daje 12 V przy zmiennym A ? Tak jak zasilacze komputerowe ? MAx wydajność wynosi np w kompie 30 A, ale że aktualnie podbór wynosi 12 to daje te 12...Po 2 takim zasilaczem można zasilać kamerę wielkości pudełka od zapałek i taką w obudowie z chłodzeniem i grzałką i obie chodzą.

Co do obwodu zasilania - przeglądałem cały, nic nie jest upalone, nic nie padło, wszystko na swoim miejscu. Poprawiłem wszystkie luty i tyle mogę, na więcej nie pozwala mi brak wiedzy. Po 2 właściciel zarzeka się że nie było od nowości możliwości uruchomienia laptopa bez baterii - tak jakby moim rozumowaniem, z baterii był pobierany impuls do rozruchu. Laptop to California Access CA 3300, ma 8 lat...

Co zauważyłem ciekawego - na internecie są do tego lapka baterie - NiMh daje 12V 3,5A, natomiast Li-ion daje 14,4V 2,7 A...hehe, i co o tym myśleć ? Najlepsze że do tak starego laptopa baterie są po 300 zł a w sklepie po 600...paranoja sprzedawców.
    seba.pie
    Level 10  
    litowo ionowe maja wieksze napiecie bodajże 3,2v dokladnie nie pamietam natomiast nimh mają 1,2v z tąd ta różnica co do cen baterii to masz racje do mojej toshiby też prawie 400 zł a wymiana ogniw samemu to też nieciekawie wyglada można przy tym jajko znieść a ceny ogniw to też ok 50 zł za sztukę błedy były bo pisałem z laptopa tam nie mam prawego alta więc polskie litery niedostępne pozdro kombinuj stary może wyjdzie pamiętaj jednak że w baterii masz 2 napięcia na końcu pełne i pośrodku z odczepu dlatego że laptop potrzebuje też 5v i 3,3v a przetworzenie z 12v obciążyło by dodatkowo mocniej baterie ale życzę szczęścia pisz jak ci idzie
    skaktus
    Level 37  
    Tutaj do baterii idzie tylko 12 V, po środku baterii (w tym wypadku na 6V) nie ma żadnego odczepu, nic, tylko jakiś element po środku baterii wpięty jest, niestety nie wiem co to.
    kortyleski
    Level 43  
    seba.pie takiego bełkotu to ja dawno nie słyszałem!
    Sugerujesz zatem że 12V z aku wymusza na obciążeniu większy prąd niż wyprostowane i wyfiltrowane napięcie sieciowe 12V? Cholera wszyscy jako elektronicy od 154 lat stosują wypociny pana Georga Ohma a tu się okazuje że ów fizyk się pomylił... A Kopernik była kobietą....
    Do tematu, podłączenie zamiast ogniw zasilacza o podobnej wydajności prądowej i takim samym napięciu powinno spowodować start komputera, nie potrafię się wypowiedzieć n/t wydajności baterii, ale trzeba by zmierzyć jak kształtuje się pobór prądu na starcie, być może właśnie dlatego elektronika nie pozwala na start bez baterii że w momencie dużego poboru - start dysku, cd, itp jest duży, chwilowy skok pobieranego prądu i bateria pracuje jako bufor.
    Kolejna sprawa - mój lap - fujitsu - ma taką funkcję że na pracy z baterii przyciemnia nieco podświetlanie, przycisza dźwięk, tego możesz się spodziewać...
    W każdym razie jak będzie za mało prądu nic nie powinno się stać.
    skaktus
    Level 37  
    Na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie sprawdzić ile bierze z baterii na starcie - akku już umarł i nic z niego nie będzie. Na dniach mam nadzieję zamówić zasilacz 12V 5A (które to 5A daje na full, więc myślę że tyle na start starczy, choć pewnie w impulsie więcej A wyciągnie).

Zastanawia mnie ten element pomiędzy bateriami - dokładnie w środku pomiędzy 5 i 6 akku.Poniżej fotografia tego elementu, może ktoś wie co to jest. Element jest wpięty szeregowo w akku.Podejrzewam że jest to sensor temperatury - tak znalazłem w necie, choć są to szczątkowe informacje. Jak myślicie, wpiąć to cudo w szereg z zasilaczem i dać koło układu zasilającego z baterii ? W sumie jeśli to sensor temperatury (a tak wskazują informacje z neta) to było by to dobrą ochroną dla układu z baterii.

Ile laptop ma wat ? Nietypowe zasilanie laptopa.
    kortyleski
    Level 43  
    Wygląda na zabezpieczenie termiczne akumulatorów - taka "ostatnia deska ratunku" przed przeładowaniem/ rozładowaniem przez zwarcie i wybuchem ogniw.
    skaktus
    Level 37  
    Zrobiłem próbę (pod kompem) - i efekt taki - podłączyłem plus i przy dotknięciu minusem, lekko zaiskrzyło, jednak komp się nie zawiesił. Laptop nie daje oznak życia - nie da się go włączyć. Po podłączeniu standardowo za pomocą ładowarki, włączają się kontrolki i niby rozpoczyna ładowanie, ale on "ładuje" od kiedy pamiętam bez względu na to czy bateria była włożona czy nie.

Teraz mnie zastanawia czy on w ogóle startował bez baterii i zasilacza, czy oba źródła prądu musiały być do niego podłączone.
    User removed account
    User removed account  
    skaktus
    Level 37  
    Uruchamiać na 2 zasilaczach nie próbowałem, nawet nie wiem czy zaczynać...a zresztą, co mi szkodzi...Dam znać czy ruszył.

Próba zrobiona i nie działa...o dziwo...nie wiem teraz już zupełnie co robić...Naprawić sam raczej nie będę - za mała wiedza, a serwis weźmie zapewne więcej niż kompa wart. Jakieś rady ?

PS-mierzyłem napięcia typu PC do układu baterii i na wyjściach i jest napięcie - różne piny różne napięcia od 5 do 12 V. O dziwo gdy podłączyłem komp oryginalnym zasilaczem (ładowarka) do sieci, to wówczas powinno pojawić się napięcia, to które ładuje baterię, w sumie jest, ale jakie 0,07 V bezpośrednio do akumulatorów, natomiast po wyjęciu baterii z kompa i zmierzeniu napięć na pinach jest góra 5V na 2 kombinacjach.Komp ma chyba coś z płytą nie tak.
    User removed account
    User removed account  
    skaktus
    Level 37  
    Sytuacja wygląda inaczej - na baterii już w ogóle nie startuje - bateria zdychała coraz bardziej, aż w końcu jej ładowanie wyglądało tak - grzeje się a w końcu parzę a laptop ruszał na ok 2-3 sekundy, czasem 10 pociągnął i wyłączenie. Co dziwne - ruszał na baterii i po chwili padał, a jeśli bym chciał go uruchomić z podłączonym zasilaczem - nie ruszał. Trzeba było robić tak - ładowanie ok godziny, wyjąć wtyczkę ładowania, włączyć laptopa i szybko podłączyć zasilacz i tak mógł hulać całymi dniami...Teraz bateria zdechła - rok nie był używany. Dlatego powstał pomysł z zamianą ogniw na zasilacz i nic z tego...
    User removed account
    User removed account  
    skaktus
    Level 37  
    Mam zamiar naładować swoje akku z cyfrówki - mam akurat ich 12, może wtedy ruszy, jak nie to będzie duży brelok...Może ktoś podejmie się naprawy/oględzin sprzętu ?
    Fyszo
    Level 37  
    Co do elementu na ostatnim zdjęciu. Jaki element musi akurat być tak ułożony pomiędzy bateriami? - jedynym parametrem jaki można tam mierzyć to temperatura. Prawdopodobnie rodzaj termistora.
    kwarki
    Level 17  
    Pytanie: jesli na zasilaczu podane jest np. 3.42A to znaczy ze caly czas daje te ampery czy raczej ze jest to maks co mozna z niego pobrac. bo to jest roznica.

1A =1W/1V

np. zasilacz komputerowy 300W ma 25A na linii 12V.
    zasilacz 600W ma odpowiednio dwa razy wiecej tj. 50A na linii 12V.

Czy mozna podlaczyc zasilacz 600W do komputera ktory dotychczas pracowal z zasilaczem 300W ?

Oczywiscie ze mozna i na pewno mu to nie zaszkodzi.

Najwazniejsze jest napiecie.
    Fyszo
    Level 37  
    W bateriach laptopów jest diagnostyka parametrów, proste podłączanie zwykłych baterii/napięcia może nic nie dać.
    Naprawa obwodu zasilania (ładowanie z zasilacza) jest jedyną sensowną opcją uruchomienia.

Prąd z zasilacza płynie 'na żądanie' urządzenia, wynika to z prawa ohma. W zależności od napięcia zasilania i rezystancji obciążenia (która podczas pracy się zmienia) zmienia się chwilowy pobór prądu.
    skaktus
    Level 37  
    No tak, tylko że ten laptop na samym zasilaczu nie działa ( z wyjętą baterią) i to już jest pewne.Naprawa, spoko,tylko gdybym miał wiedzę Sam zbytnio o tym dużo nie wiem i nawet nie wiem od czego się zabierać, w dodatku trzeba by było zakupić do niego nowe ogniwa co staje się raczej nieopłacalne.
    seba.pie
    Level 10  
    kolego ma poszukaj gdzieś na szrocie aku od motoru żelowy ma 12v i jest mały i lekki powinien zastąpić ogniwa skoro nie masz odczepu powinno działać długo ja podłączyłem teraz taki do toshiby i 5h działa non stop tylko do ładowania wyciągam i do prostownika podłączam no i to że jest większy od baterii orginalnej i przyklejony od spodu ale to mi nie przeszkadza nara pozdro