Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ustawianie Anteny SAT - Zagadnienie

Dariusz Goliński 30 Mar 2008 22:10 4742 13
    Dariusz Goliński
    Level 22  
    Witam
    Mam taką myśl i chciałbym się nią podzielić ?
    Czasami zdarza mi się ustawiać anteny SAT. W związku z postępem nie ustawia się w zasadzie innych anten prócz tych w systemie telewizji kodowanej cyfrowej. Pół biedy kiedy tuner ma wskaźnik poziomu sygnału a jak nie ma to albo satfinder albo na czuja.
    Spotkałem się z bardzo fajnym miernikiem który wyświetlał także jaki to satelita. Cena około 1000 zł.
    Nie chciał bym inwestować takiej kwoty więc może dało by się coś wymyślić na tym forum lub ktoś zna jakiś projekt.
    O ile zbudować prosty satfinder nie jest problemem ale mija się z celem ze względu na ceny z allegro o tyle nie mam wogule pojęcia o identyfikacji satelity. Mam miernik do telewizji naziemnej i jest ciekawie zrobiony. Zwykła głowica philipsa, kawałek PIC-a i wyświetlacz dwu-wierszowy i bardzo pożyteczny miernik gotowy.
    A jak by tak użyć głowicy ze starego tunera kawałek procka i wyświetlacz ?
    Wiem że temat może nie być łatwy ale do zadania tego tematu na forum przyczynił się artykuł dotyczący zestawów do internetu satelitarnego. Dystrybutor wraz z modemem, anteną i konwerterem dołącza ( jak to on opisał ) tani i prosty wskaźnik który pomoże przy ustawieniu anteny z zestawu poprzez wskazanie właściwego satelity i poziomu odbieranego sygnału z niego. Więc może jest jakiś haczyk który pomoże w budowie takowego prostego miernika ?
    Z góry dzięki za zainteresowanie.
    pajo21
    Level 35  
    Tani tuner cyfrowy na 12V dołożyć akumulator,mały wzmacniacz +głośniczek i mamy pośrednią identyfikacje satelity za pomocą fonii na danym kanale.
    Poza tym raczej nie opłaca się robić miernika,chyba że ktoś lubi bawić się takimi rzeczami.
    Dariusz Goliński
    Level 22  
    Mam miernik DTA 101 firmy MEZON i sobie go cenię ale spójrz na ceny tych urządzeń. To ja znalazłem coś takiego za 1000 zł
    Ustawianie Anteny SAT - Zagadnienie
    Ale nie boli mnie ilość kasy w portfelu. Natomiast mam parę tunerów analogowych na stanie więc może by się dało coś takiego zbudować samemu. W DTA jest głowica philipsa na I2C i procek. Może te głowice z tunerów też chodziły by po I2C i można by było coś zmajstrować samemu.

pajo24
    Można i sposobem jaki podajesz ale jak chcesz określić jakość sygnału na podstawie usłyszanej audycji, lub określić jaka to satelita ( tak na szybko) a jak widać z opisywanego urządzonka jest na to sposób i to nie zbyt skomplikowany.

A jeśli chodzi o celowość zastosowań tego projektu to już tłumaczę.
    Często zdarza mi się, że montuję antenę podpiętą do multiswitha albo po prostu podpiętą ale nie ma jeszcze tunera ale gość już wie co weźmie czy cyfrę czy polsat. Wtedy dokonał bym montażu bez osprzętu i na 90% wiedział bym że dobrze to zrobiłem. Zresztą praca z miernikiem to już inna bajka.
    Kiedyś montując antenę naziemną szukałem na ślepo dlaczego mam zakłócenia obrazu albo słaby sygnał. Pewnie, że można WWK-861 ustawiać na TV ale to nie to samo. Jak nabyłem DTA to już nie robię na ślepo i wiele się nauczyłem.
    pajo21
    Level 35  
    Dariusz Goliński wrote:

pajo24
    Można i sposobem jaki podajesz ale jak chcesz określić jakość sygnału na podstawie usłyszanej audycji, lub określić jaka to satelita ( tak na szybko)

Satelitę można zidentyfikować po fonii z kanału na satelicie który nas interesuje.
    Siłę sygnału(nie jakość) będzie można określić wbudowując miernik sygnału typu satfinder.
    To są wszystko rozwiązania czysto amatorskie i nie do końca zadowalające.
    Dariusz Goliński
    Level 22  
    Nie znam się zbytnio na TV SAT-elitarnej.
    Umiem to podłączyć i założyć, ale nawet nie mam żadnej platformy w domu ponieważ nie mam czasu na oglądanie.
    Możesz coś więcej napisać o tej identyfikacji satelity ?
    tom29pl
    Level 10  
    Znalazlem cos na ruskim forum, tam ktos kombinuje zeby podlaczyc glowice z mikrokontrolerem oraz wyswietlaczem lcd, nie znam zastosowania ukladu ale na chlopski rozum to chyba ma byc jako jakis sat finder. jest tam kilka projektow poczawszy od ukladu na picu lcd i analogowej glowicy do ukladu na cyfrowej glowicy prockiem atmega i lcd graficznym, wlacznie ze wsadami do prockow. Tylko ten jezyk :D

podaje link do rachiwum http://forum.cqham.ru/download.php?id=3522
    i do calego tematu http://forum.cqham.ru/viewtopic.php?printerto...ays=0&postorder=asc&start=0&finish_rel=-10000
    pozdrawiam
    Dariusz Goliński
    Level 22  
    Faktycznie, że mogło to być to. Nawet mam luźny wyświetlacz do tego. Może pamięta ktoś trochę lepiej język z zaprzyjaźnionego kraju i mógł by wgryźć się w tekst ?
    Układ nie jest skomplikowany i można by go zrobić, tylko przydało by się wiedzieć co ten miernik potrafi.
    Nadal jednak ani to forum ( tak mi się wydaje ) ani ten chyba miernik nie rozwiązuje problemu jak bez nasłuchu rozpoznać który to satelita.
    PCTV
    Level 14  
    Tak na marginesie tematu zapytam się , czy Sat " Hot Bird "nadający na 13 stopniach wschodnich, nadaje programy TV w dolnym zakresie częstotliwości t/j od 0950 MHz-1750 MHz ? Prostym miernikiem na ledach- kupionym w Media Markiet , znalazłem Sat. Astre na 19,2 .a Hot Birga na 13 stopniach do dzisiaj nie mam . Na zachód od Astry w okolicy 13 stopni znalazłem satelite. który nadaje 3 programy TV t/j : 1: DUNA ( węgierska) na 1060MHZ , 2: TV5 Mode Europe( francuska)na 1570 MHz , 3: TVN ( polska stacja )na 1750 MHz. I to jest wszystko. Dlaczego na pateli brak Hot Birga .
    mpn103
    Level 34  
    PCTV wrote:
    Na zachód od Astry w okolicy 13 stopni znalazłem satelite. który nadaje 3 programy TV t/j : 1: DUNA ( węgierska) na 1060MHZ , 2: TV5 Mode Europe( francuska)na 1570 MHz , 3: TVN ( polska stacja )na 1750 MHz. I to jest wszystko

To jest właśnie Hot Bird.
    Jakub 1551
    Level 13  
    Tuner analogowy odbierze Ci tylko te programy. Jak mozesz poszperac na większych częstotliwosciach to znajdziesz Magyar 2.