Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączanie kolumn pod wzmacniacz

31 Mar 2008 08:46 9659 8
  • Poziom 9  
    Witam!dzisiaj napotkałem sie z takim problem i postanowiłem o rade zapytac was jako fachowców którzy mysle doradza mi dobrze,a mianowicie mam wzmacniacz technicsa su-vz220,posiada on dwa kanały A i B w tym ze w jednym kanale sa dwa wejscia na głośniki(czyli pod jedno wejscie można podłączyc 2 kolumny)ja mam tylko 2 kolumny i w zwiazku z tym mam pytanie jak najlepiej bedzie podłączyc obie kolumny??czy podłączyc obie pod jeden kanał czy jeden podłączyc do kanału A a drugi do kanału B ????Posiadam kolumny Altus 110 8 ohmowe prosze o rade oraz swoje opinie.Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    W złączniku powyżej dałem wzór tylniego panela jak wygladaja wyjscia wzmacniacza
  • Poziom 27  
    Witaj no masz prosto jak cep napisane rozrysowane jak podłączyć? R to kolumna prawa L lewa. oznaczenia A i B to wybór wyjść możesz dać A lub B. Kolumny wpinasz powiedzmy pod A i prawą tam gdzie masz literkę R i lewą pod L a wyjścia B zostawiasz bez niczego.
  • Poziom 9  
    ok dzieki za odpowiedz
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Dokładnie jak napisał michał 1985.
    Przy czym może troszke więcej podpowiem.
    Czerwonymi ramkami zaznaczyłem pary "wyjść" głośnikowych.
    W opisie na tyle wzmacniacza znajduje się opis:
    Podłączanie kolumn pod wzmacniacz
    A OR B: 4 - 16Ω Oznacza to, że możesz skożystać z wyjść "A" lub "B" przy czym kolumny mogą obciążyj jeden kanał od 4 do 16Ω
    A AND B: 8 - 16Ω Oznacza, że możesz skożystać z obu par wyjść "A" i "B" przy czym łącznie możesz obciążyć 1 kanał 8 do 16Ω
    Ważne jest też, aby nie zamienić przyłączy w kolumnach i wzmacniaczu. Zaznaczono je czerwonym i czarnym kolorem. Czerwony ZAWSZE oznacza "+".
    Możesz dowolnie podłączać kolumny. "Mocą" kolumn nie zniszczysz wzmacniacza. Ale pamiętaj. Jeśli wzmacniacz jest zbyt słaby, to źle "wysteruje" głośniki. Głównie nie będzie kontroli nad basem, ale reszta pasma też mocno "kuleje". Kręcąc gałą w prawo, możesz zniszczyć kolumny głośnikowe, na które w ten sposób podasz sygnał przesterowany.
  • Poziom 27  
    tak i pamiętaj jeszcze nie dawaj za małej impedancji niz podano ja na wzmacniaczu gdyż możesz go uszkodzic.
  • Poziom 10  
    A ja jeszcze mam pytanie. A można podpiąć lewy głośnik do kanału A lewego, a prawy do kanału B prawego ? Jeszcze mam pytanie odnośnie czy można połączyć lewą kolumnę zarówno do kanału lewego A i B oraz prawą do prawego kanału A i B dostając podwojoną moc z jednego kanału ? Przykładowo mając 60W na kanał otrzymam 120W ?
  • Poziom 27  
    Nigdy nie będziesz miał podwojonej mocy. Chyba że wzmak ma funkcję mostka. A to A i B to tylko selektor wyjść nie zwieksza mocy.
  • Moderator
    nonameplum napisał:
    A ja jeszcze mam pytanie. A można podpiąć lewy głośnik do kanału A lewego, a prawy do kanału B prawego ?

Nie ma to najmniejszego sensu.