Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z transformatorem.

kondzio98 31 Mar 2008 15:44 957 10
  • #1 31 Mar 2008 15:44
    kondzio98
    Poziom 12  

Mam problem z trafem.Niemam pojęcia ile ono amperków daje.

No i nie wiem z którego wzoru moge wyliczyc te ampery ,żeby było poprawnie:

Czy z tego : I=P/U (moc przez napięcie)

Czy ztego : I=U/R (napięcie przez opór)
    Trafo:
    waga 2kg
    ma na wyjściu 25 V
    na uzw.wtórn. 2 omy
    na uzw.pierwotn. 14 omów
    grubośc blach 4.5cm
    wys.7cm
    szer.8.5cm

0 10
  • #3 31 Mar 2008 18:32
    kondzio98
    Poziom 12  

Na moje oko (a w ogóle to tak dla przykładu napiszę) bo ktoś mi mówił, że ma ono gdzieś około 100-120VA no i skoro mam napięcie 25V, to wzór czasem nie będzie taki ? Popraw mnie jak coś:

I=P/U
    I=120/25
    I=4.8 A

Czy tak jest dobrze? A i czy waty to bardzo sie różnią od woltamperów, czy są może takie same?!?!

0
  • Pomocny post
    #4 31 Mar 2008 20:23
    ArthurCC
    Poziom 23  

W tym przypadku nie. Za bardzo kombinujesz. No oko nie wylicza się prądów. Możesz się niemile zdziwić gdy tak obliczony transformator zastosujesz w urządzeniu. Widzę, że nie należysz do tych którzy lubią czytać. Zmierz średnicę drutu i podstaw do wzoru: I=Φ²/0.42. Może nie będzie ścisły bo jest wiele szkół doboru średnicy drutu, ale orientacyjnie będziesz wiedział.

0
  • #5 31 Mar 2008 20:42
    kondzio98
    Poziom 12  

Czytam posty zawsze dokładnie. tylko niemam pomysłu jak zmieżyc średnice drutu , no bo nie mam mikrometru (o ile sie niemyle to hyba czymś takim sie mierzy bardzo małe średnice) i nie kupie se go "od tak" bo tani on hyba nie jest ,no ale możę sie myle bo w cenach taki ch narzędzi nie jestem obeznany.Mam jeszcze taki pomysł :nawinąc tyle zwoi tago druta żeby twożyły taką cewke o szerokości 1 cm no i ten 1 cm podzielic przez ilośc tych zwoi no i niby wyszłaby ta średnica. No i ten mój pomysł tez ma wade no bo z skąd wezme ten drut , z trafa nie odwine bo juz mam żądane napięcie.Może ty masz jakis pomysł jak zmierzyc te średnice?I z tym "na oko" to hodziło mi o moc a nie amperki.

pzdr

0
  • #6 31 Mar 2008 20:57
    Marian B
    Poziom 35  

Jest stary , praktyczny (doświadczalny) wzór na określenie mocy transformatora z wystarczającą dokładnością:
    S=1,4√P
    gdzie S- przekrój rdzenia w cm2 (środkowej kolumny)

Ilość zwojów na 1V:
    Z/1V=45/S

Obliczyć (zmierzyć) średnicę drutu można z bardzo dużą dokładnością w następujący sposób:

Na patyczku, np. na ołówku nawija się ściśle, zwój przy zwoju 100 zwoi, mierzy się długość linijką lub suwmiarką, i po podzieleniu przez 100, mamy bardzo dokładną średnicę, nie potrzebny mikromierz.

0
  • #7 31 Mar 2008 20:58
    ArthurCC
    Poziom 23  

No pomysł z nawijaniem jest dobry. Uzwojenie wtórne masz na wierzchu. W zasadzie nie trzeba wiele odwijać - wystarczy 1-2 zwoje. Jak nie odetniesz tego kawałka, możesz go nawinąć z powrotem. A do mierzenia średnic dobra jest suwmiarka. Najlepiej cyfrowa. Na alledrogo są po ~30zł. Innego sposobu chyba nie ma. A jeżeli masz kilka uzwojeń wtórnych, określanie maksymalnego prądu uzwojeń na podstawie mocy trafa bierze w łeb.

0
  • #8 31 Mar 2008 20:59
    kondzio98
    Poziom 12  

Czytam posty zawsze dokładnie. tylko niemam pomysłu jak zmieżyc średnice drutu , no bo nie mam mikrometru (o ile sie niemyle to hyba czymś takim sie mierzy bardzo małe średnice) i nie kupie se go "od tak" bo tani on hyba nie jest ,no ale możę sie myle bo w cenach taki ch narzędzi nie jestem obeznany.Mam jeszcze taki pomysł :nawinąc tyle zwoi tago druta żeby twożyły taką cewke o szerokości 1 cm no i ten 1 cm podzielic przez ilośc tych zwoi no i niby wyszłaby ta średnica. No i ten mój pomysł tez ma wade no bo z skąd wezme ten drut , z trafa nie odwine bo juz mam żądane napięcie.Może ty masz jakis pomysł jak zmierzyc te średnice?I z tym "na oko" to hodziło mi o moc a nie amperki.

pzdr

0
  • #9 31 Mar 2008 21:04
    stelka
    Poziom 13  

Drut masz na wierzchu nieżle ułożony , wystarczy że zmierzysz kilka zwojów

0
  • #10 01 Kwi 2008 18:30
    kondzio98
    Poziom 12  

Serdeczne dzięki wszystkim za pomoc ,dziś pokombinuje z tym mierzeniem średnicy.

0
  • #11 01 Kwi 2008 19:27
    mcjezioro
    Poziom 14  

Cytat:
    No i nie wiem z którego wzoru moge wyliczyc te ampery ,żeby było poprawnie:

Kolega Mariam B podał Ci dobrą metodę. Tu Ci nie potrzeba żadnego sprzętu oprócz linijki szkolnej i kalkulatora. Ze średnicy rdzenia obliczasz moc, a z mocy i napięcia - prąd (do obliczeń przyjmij napięcie 24V).
    Dla pewności czy rdzeń nie został zrobiony "na wyrost", możesz pomierzyć drut i dokonać obliczeń dla niego.
    Ostatecznie wszystko sprawdzisz "w praniu". Jeśli po podłączeniu trafo będzie utrzymywało napięcie przy obliczonym prądzie i nie będzie się grzać, to sprawa załatwiona.

0