Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mostek do pomiaru pojemności i oporów z magicznym okiem

12 Sty 2004 13:46 2909 26
 • Poziom 19  
  Mostek do pomiaru pojemności i oporów z magicznym okiem, jakie nap wyjściowe musi dawać Tr1 i Tr2? Jaki może być tani europejski odpowiednik tej lampy? Może być 6L6 lub EL84? Mostek jest fajny więc chce go wykonać.
  ==========================================
  pozdrowienia
  Jimi Hendrix
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Specjalista - lampy próżniowe
  Można tylko zgadywać jakie napiecia mają dawać te trafa. Było sporo różnych mostków tego typu w radioamatorach z lat 60.
 • Poziom 19  
  Trafo zasilające anody lamp to pewno musi dawać z ok 240 V bo tam jest magiczne oko. Ale ile musi być do mostka? Skoro mówisz AlekZ że były podobne mostki w latach '60 to może też wiesz jakie nap? Bo mostek jest fajny "świecący" i praktyczny. Pomóż mi
  ===============================
  poz.
  Jimi Hendrix
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 37  
  Znalazłem dane lampy 6K7! Typ podobny to EF 39. Określenie lampy - Pentoda regulacyjna. Pozostałe dane spróbuję przesłać załącznikiem.
 • Poziom 19  
  Można zamiast 6K7 dać coś innego? Bo tego czegoś nie posiadam.
 • Specjalista - lampy próżniowe
 • Poziom 29  
  www.mif.pg.gda.pl/homepages/frank poszukaj danych tej lampy i posprawdzaj różne inne pentody, dobierz taką o możliwie zbliżonych charakterystykach i ewentualnie przecokołuj i tyle.

  PS Jimi, ty też w Fallouta katowałeś? ;)
 • Poziom 19  
  Co to jest ten Fallout????
 • Poziom 29  
  Jeden z najlepszych cRPGów jakie kiedykolwiek stworzono... bo widzę w twoim avatarze water chip- to co trzeba było znaleźć w pierwszej części... :)

  BTW nie wiem czy podobnego mostka nie było w "Układach pomiarowych radiotechniki" Zimmermana.
 • Poziom 19  
  Może być EF184 bo tylko takie posiadam. aha, obudowa metalowa czy inna?
  ==================================
  poz
  Jimi
 • Specjalista - lampy próżniowe
  Może być. Ale będziesz raczej musiał zmienić wartości niektórych elementów. Spodziewam się większej czułości tego mostka niz w układzie oryginalnym.
  Obudowę daj raczej metalową.
 • Poziom 19  
  Jakich elementów? Aha i skąd jeszcze wziąźć ten potencjometr 622 OMY?
  ======
  poz
  Jimi
 • Poziom 19  
  I jakim napięciem zasilać ten oporniki i kondensatory wzorcowe(TR2)?
  =================
  poz
  Jimi
 • Poziom 34  
  Witaj Jimi, ten ostani układ mi się spodobał, ale trafo to bym musiał nawinąć, albo też dowinąć dodatkowe uzwojenie 6,3V na jakimś trafie. Dodatkowo zamiast EM4 wstawiłbym lepiej milamperomierz w anodzie tej dziwnej 6K7. W ten sposób dokładniej spompensujemy mostek, ale cały mostek straci swój nieodparty urok.
 • Poziom 19  
  Dokładnie, lepiej lampę zostawić. Schemat jest prosty, ale lepszy jest chyba ten ze skanu. Pozdrawiam
 • Poziom 34  
  Mam na myśli głupi pomysł. Może to zbudować ? Na razie w pająku i na lampie EF183 ? Co wy na to ? jako trafo sieciowe dam dwa transformatory dzwonkowe, jeden zanirzy napięcie sieci, a drugi spowrotem powiększy. Dodatkowo będzie w ten sposób skąd żażyć lampy, będziemy mieli również separację galwaniczną od sieci.

  Kiedyś robiłem układy lampowe zasilane wprost z sieci :lol: . Ale dałem sobie spokój, bo nie mam trafa separacyjnego, by uruchamiać te nieszczęsne układziki.
 • Poziom 19  
  Ok, niezły pomysł. Ja też zrobię na EF183 i EM84, zobaczymy co wyjdzie. Trafo to TSL40/002 produkcji INDELa, 200,200,9,6.3V, 9do mostka, 6,3 do żarzenia. Co do bezpośredniego z sieci zasiania można, ale jedynie coś małego, a lampy i tak warto żarzyć z trafa.
  Pozdrawiam
  Jimi
 • Poziom 20  
  A co z zasilaniem przez autotransformator układów lampowych? (sorry, że trochę OffTopic`owo...) Chciałem Mamie na imieniny zrobić radio UKF, mam do niego:

  -Pudełko od radia Figaro
  -Autotransformator zasilający (daje na wyjściu anodowe jakieś 180 i żarzenie 6,6 V bez obc.)

  -Trafo wyjściowe od radia Figaro
  (kiedy chciałem zmierzyć jego przekładnię, to właśnie wtedy zepsułem mój multimetr jedyny za 35 zeta, który poczęstowałem impulsem napięciowym, dawałem na jego uzwojenie wtórne 6.3V i mierzyłem ile wychodzi na pierwotnym, w trakcie pomiaru odłączyło się to 6.3V a impuls napięciowy zaindukowany w trafie "roztegował" mi multimetr, teraz na zakresie 750VAC pokazuje zamiast 000, -164V...(zawsze pomniejsza mierzone napiecia o 164 wolty.) Na innych zakresach nawet omomierza tez wyniki sa troche "pochrzanione". Nie mam kasy na nowy. Może wiecie jak go naprawić???)

  -Nową lampę ECL 86 (nie stosuję ECL82 bo nie mam a trafo od ECL82 chyba się nada na małą moc)

  -jednym słowem extra radio na UKF takie za 4 zeta (rozkręciłem je, wylutowałem zbędne bebechy, w tym elementy wzmacniacza mocy sterującego słuchawki, i prosto z układu scalonego na jakim zbudowano to radyjko czerpię niezłej jak na to radyjko jakości sygnał m.cz.)

  -oko typu DM70 (wylut, ale jeszcze nieźle świeci więc trafi tu).

  Nie mam już wolnych traf sieciowych, czy używając tego autotrafka przy założeniu że nic metalowe nie będzie z radia wystawać będzie to niebezpieczne?
 • Specjalista-oldradio
  MichałKob napisał:
  A co z zasilaniem przez autotransformator układów lampowych? (sorry, że trochę OffTopic`owo...) Chciałem Mamie na imieniny zrobić radio UKF, mam do niego:

  -Pudełko od radia Figaro
  -Autotransformator zasilający (daje na wyjściu anodowe jakieś 180 i żarzenie 6,6 V bez obc.)


  Możesz tak arobić, ale pod warunkiem, że każda zewnętrzna częśc będzie odizolowana, czyli:
  - doprowadzenia anteny i uziemienia przez kondensatory o napięciu conajmniej 100V
  - żadnych dodatkowych wyjść na słuchawki czy gramofon
  - nieprzewodzące gałki, tak zamontowanena osiach, aby nie dało się ich w żaden sposób dotknąć.
  - żaden element dotykający do chassis nie może być dostępny (np. śruby mocujące), z tylną ścianką chassis włącznie.
 • Poziom 20  
  OK, dzięki za odpowiedź Tszczesn.

  Właśnie bałem się o doprowadzenie anteny i uziemienia. Żeby nie stanowiły zagrożenia, mam zamiar podłączyć je przez 2 kondensatory. Czy lepiej użyć 2n2/3kV, czy 68pF/6.3kV? nie mam innych na powyżej 1 kV.
  Szkoda że nie mogę zrobić żadnych wyjść i wejść. Ale w sumie to spodziewałem się tego, tylko nie wiedziałem jak zrobić doprowadzenie anteny, która na UKFie jest niezbędna do odbioru. Konstrukcja radia Figaro jest oryginalnie wykonana w taki sposób, że nie ma żadnej możliwości porażenia prądem.
  Z tyłu radia, na ściance wykonanej z laminatu niemiedziowanego, mam zamiar zainstalować łebek od śrubki w charakterze pola dotykowego i otworek na malutką neonówkę. Neonówka będzie podłączona do chassis przez 3 rezystory 220 k (żeby na pewno nic się nikomu nie stało), a z drugiej strony do tego łebka śrubki. Przed rozpoczęciem używania tego radia, czy też przed naprawą/wymianą lampy, po prostu dotknę do tej śrubki i jak się zaświeci neonówka, to znaczy że należy odwrotnie podłączyć wtyczkę (taki mały środek bezpieczeństwa). Co dziwne mam w całym domu taką instalację, że albo nie ma bolca wcale, albo bolec jest zwarty do kabla zerowego. Czy tak ma być, czy ktoś sobie oszczędził na kablach i uziemieniu? Jakoś nie podoba mi się taki system uziemień.
 • Poziom 34  
  System o którym mówisz jest bardzo często spotykany w Polsce. Ja u siebie w bloku też tak mam. O ile pamiętam taki system sieci nazywamy TNC. Jest on już obecnie nie stosowany, ponieważ połączenie pomiędzy przewodem neutralnym a bolcem może z biegiem lat ulec uszkodzeniu i wtedy nie ma już żadnego zabezpieczenia, i jeżeli przewód fazowy znajdzie się na obudowie jakiegoś urządzenia, to nie dojdzie do zwarcia pomiędzy przewodem fazowym, a neutralnym i pętla zwarciowa się nie zamknie i nie spowoduje to zadziałania zabezpieczenia.

  Jeśli chodzi o te kondensatory to lepiej zrobić tak: uziemienie podać przez kondensator 2,2nF/3KV, natomiast antenę sprzęgać przez pojemność mniejszą. Najlepiej połączyć dwa kondensatory 68pF/6,3KV. Co do tej neonówki to wzorójąc się na moim próbniku-neonówce prąd płynący przez ciało człowieka wynosi 9µA, opór ograniczający w próbniku wynosi 1MΩ, natomiast pomiar wykonałem przy rezystancji skóry równej 500KΩ.

  Należałoby to zrobić oczywiście dla rezystora 1KΩ włączonego pomiędzy uziemienie, a próbnik. 1KΩ jest to oczywiście minimalna rezystancja skóry człowieka, przyjmowana do obliczeń.

  Wniosek jaki można z tego wyciągnąć jest oczywisty dwa rezystory 220KΩ, połączone szeregowo to za mało, by ograniczyć prąd w każdej sytuacji do wartości bezpiecznej. Należy zastosować opór ograniczający równy ok. 1MΩ (lepiej 1,5MΩ na wszelki wypadek).
 • Specjalista-oldradio
  MichałKob napisał:
  OK, dzięki za odpowiedź Tszczesn.

  Właśnie bałem się o doprowadzenie anteny i uziemienia. Żeby nie stanowiły zagrożenia, mam zamiar podłączyć je przez 2 kondensatory. Czy lepiej użyć 2n2/3kV, czy 68pF/6.3kV? nie mam innych na powyżej 1 kV.


  Jaak dla mnie 68pF to za mało żeby osiągnąć dopasowanie w typowej antenie, ale działać oczyywiście będzie.
 • Poziom 20  
  Po pierwsze dziękuję za zainteresowanie moim postem.

  Okazało się, że będę miał możliwość zdobycia trafa TG5/53. Mam już dwa, ale one są już zarezerwowane do użycia we wzmaku.
  Ciekawi mnie, czy używając typowego układu pracy lampy ECL86 z trafem TG5/53 uzyskam znacznie lepszą jakość dźwięku, niż jakbym zastosował oryginalny transformator z radia Figaro. Jako głośnika będę stosował polski eliptyczny chyba GD10/16/5, bo idealnie pasuje wymiarami do pudełka od radia, tylko musiałem wywiercić nowe otwory mocujące. Oryginalny głośnik zjadły jakieś obrzydliwe robale... został kosz, magnes, i cewka z resorem. Po membranie ani śladu.
  Być może uda mi się uzyskać trochę lamp, elementów czy trafek głośnikowych - układ wygląda tak: ja wylutowuję wartościowe podzespoły (rezystory mocy, radiatory, tranzystory i kondy WN) z około 50 płytek od telewizorów i zostawiam je panu z serwisu a w zamian moge sobie z pozostałych elementów na tych płytkach wylutować, co będę chciał i wziąć sobie. Fajnie, nie?
  To TG5/53 mam obiecane jakby "na zachętę". Więc jakbym już je miał :) Pozdrowienia, Ludu Lutujacy:)
 • Poziom 20  
  Jakie? takie, jak oddaję panu z serwisu czy takie, jakie wezmę sobie? bo mnie tam rzadko kiedy potrzebny radiator (mam tyle ile potrzebuję), ale te rezystorki mocy i kondziory WN to też i mi by się przydały do elektroniki retro...
  Ale możliwość zdobycia paru podstawek (może się wreszcie mag-nowal trafi ;) ), lamp serii P i innych najrozmaitszych podzespołów jak dla mnie zapowiada się bardzo obiecująco.
  Tymczasem sprawdziłem pasmo przenoszenia głośnika (jest to GD10-16/5/2 4Ohm) w katalogu, i okazało się że to tylko 120...9000 Hz. Ciekawe, czy mojej mamie wystarczy takie pasmo od góry, wg mnie jest nieźle bo za to radio brzmi i wygląda retro, i jest pozbawione suchych, syczących wysokich tonów, jakie oferuje nasz domowy radioCDmagnetofon Philipsa. To znaczy będzie brzmieć i wyglądać bo na razie to mam tylko schemacik ;) i czekam na TG5/53....