Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka Unitry PW-7020.

31 Mar 2008 17:46 3513 20
  • Poziom 23  
    Witam, mam wzmacniacz Unitra PW-7020. Chciałbym go polepszyć. Czytałem troch o tym, i tak myślę o wymianie wszystkich elektrolitów na nowe, zamontowanie opóźnienia włączania głośników.
    Może ma ktoś więcej pomysłów - proszę o opinie i jakiś schemat do tego opóźnienia głośników.
    Pozdrawiam, Mateusz.

Zastosowałem się do uwag moderatora.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 27  

Wymienić kondensatory i elektrolity możesz ale poco przerabiać taki dobry sprzęt za parę lat nigdzie nie pujdzie znaleźć żadnego oryginału unitry albo wszystkie po tzn. tuningu albo zepsute po nieudanym tuningu.

Dodano po 5 [minuty]:

A jeśli chcesz już coś zrobić to masz tu

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic596507.html

Moderowany przez Artur k.:

Kolega wie co pisze ?
    "Wymienić kondensatory i elektrolity" - przecież "elektrolit" to kondensator.
    Gdyby kolega nie używał slangu, a przynajmniej znał jego znaczenie to takie porady nie miałby miejsca.
    Porada bez sensu.
    Regulamin p.10.9, p.12
    Pisownia - regulamin p.15
    Gdyby jeszcze kolega mi wyjaśnił, po co w kolegi poście obrazki nie mające żadnego związku z tematem. Obrazki uznaję za reklamę.
    Regulamin p.2, p.10.4
    Za wyżej wymienione wykroczenia karzę kolegę blokadą pisania przez okres jednego tygodnia.

• Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 23  
    Do wymiany są potencjometry, choćby od basy i sopranu, ponieważ jeden kanał słabiej gra(ciszej) jak poruszam potencjometrami do przycisza się również Sopran.

Zainteresował mnie ten schemat

Może się ktoś wypowie na ten temat - jest to schemat opóźnienia włączania głośników. Powie mi ktoś w jaki sposób to przerysować żeby wytrawić na płytce, chodzi mi o szablon
  • Poziom 12  
    Osobiście nie mam nic do tuningu. Pod warunkiem, że jest przeprowadzony prawidłowo i profesjonalnie. Czy ten wzmacniacz to odpowiednik WS 401? Jeśli tak to mam serwisówkę i schemat. Obecnie modyfikuję podobny wzmacniacz więc wspólnymi siłami coś zdziałamy. Wymienić można wszystkie kondensatory w przedwzmacniaczu, które są w szeregu z torem audio (2,2 mikro bodajże).
  • Poziom 32  
    Kondensatory możesz wymienić w torze audio (szczególnie elektrolity), jeśli nic nie brumi to reszty nie ma co tykać.

Możesz wymienić tranzystory w przedwzmacniaczu na jakieś niskoszumne, jeśli jest para różnicowa to pamiętaj że hfe muszą mieć takie samo.

To tak bez dobudowywania czegośtam...

Zabezpieczenie kolumn prymitywne, po pierwszym włączeniu działa super, potem kondensatory są już naładowane i praktycznie opóźnienie będzie bardzo małe.

Zawsze możesz spróbować bez podłączania do wzmacniacza jak działa :)

Jeśli się nie znasz to nie przerabiaj jeśli gra, to dobry sprzęt :)
  • Poziom 23  
    Znam się tyle ze wymienić kondy potrafię, skoro @neo_dc twierdzisz ze opóźnienie jest prymitywne to się zastosuje. @przemo_sunny masz jakąś listę którą by trzeba wymienić i kupić?
  • Poziom 32  
    Jeśli zależy Ci na tym opóźnieniu to poszukaj po prostu lepszego schematu :)

Nie chce mi się szukać schematu bo dałbym Ci jakąś mini - listę :)
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    - przedwzmacniacz -
    C109/C209 - 0,47u daj nowy i identycznych parametrach (od większej pojemności przedwzmacniacz może się przesterowywać od zbyt silnego sygnału na wejściu)
    ogólnie nie wiem jak się zachowa przedwzmacniacz po zmianie kondensatorów na większe. Możesz spróbować zmienić poniższe na 3,3u/16v i posłuchać jak gra po zmianach. Jeśli będzie ok to zostaw, a jak nie to muszą być o tej samej wartości pozakładane.
    C110/C210 - 2,2u/16v
    C113/C213 - 2,2u/16v
    C117/C217 - 2,2u/16v
    nie wiem jakiego typu jest C118/C218 - 0,47u
    jeśli jest to elektrolit to podmień na 1u/63v i posłuchaj jak gra. Jeśli coś nie tak - wymień na taki jaki był.

- wzmacniacz -

C123/C223 - 0,47u - nowy elektrolit
    C125/C225 - 100u/16 v - nowy bez zmian
    C128/C228 - 220u/40v - nowy bez zmian lub nieco większy
    C126/C226 - 47u/40v - nowy

- zasilacz -

C134/C136 - 4700u/40v - polski wynalazek - podwójny kondensator. Wymiana na dwa normalne 6800u/40v (lub 6800u/63v)

Najlepiej jeszcze wymienić tranzystory na niskoszumowe, mostek prostowaniczy (na 10A - powinno wystarczyć).
  • Poziom 23  
    Pięknie, jak dostane części będę działał.
  • Poziom 12  
    Możesz jeszcze próbować kombinacji: jeden kanał np na kondensatorach 3,3u a drugi na innych. Będziesz miał wyraźnie pokazaną różnicę. Podobnie możesz się bawić z końcówką mocy. Niewielka zmiana pojemności nie powinna zaraz doprowadzić do uszkodzenia. I wymieniaj najpierw jeden kanał i sprawdź jak działa, a potem drugi. Jeśli coś pójdzie nie tak to będziesz miał uszkodzony jeden a nie dwa.
  • Poziom 27  
    Podobnie możesz się bawić z końcówką mocy
    Bawić sie ciekawe jak spali to gdzie taką samą dostanie.
  • Poziom 12  
    Jest tam zaledwie garstka elementów. Kupno nowych części nie będzie kosztować więcej niż 30 zł. Pisałem, że niewielkie zmiany pojemności kondensatorów nie przyniesie szkód, ale wstawienie kondensatora czy innego elementu, którego parametry różnią się znacznie może spowodować zamieszanie w pracy wzmacniacza. Zauważ, że w końcówce mocy dałem propozycje zmiany na trochę większy tylko jednego kondensatora. Pozostałych nie powinno się ruszać. Jeśli chcesz tuningować musisz uczyć się na własnych błędach. Jeśli coś spalisz upewnij się czy nie zrobiłeś czegoś źle, dopiero potem możesz stwierdzić, że wlutowałeś element nieodpowiedni. Samemu trzeba dojść do tego jak to ma grać. Brzmienie z wymienionym choć jednym małym kondensatorkiem może być zupełnie zmienione w stosunku do oryginału. Problemem może być przeróbka bardziej zaawansowanego wzmacniacza. Ten opisywany tutaj jest bardzo prostej konstrukcji i nie powinno być problemów ewentualną usterką. Ale jeśli ktoś nie czuje się na siłach może pozostać przy tym co było ewentualnie lutować elementy o tych samych właściwościach.
  • Poziom 32  
    a po co kolega ma wymieniać mostek i kondensator w zasilaczu jeśli nie narzeka i nic mu nie buczy ? Nie zmieniaj tego.. ten 'polski wynalazek' jest zapewne w lepszej kondycji niz te 6800 beda za 2 - 3 lata...

wymiana tranzystorów w przedwzmacniaczu to podstawa, niestety musiałbyś sobie poszukać niskoszumowych zamienników, nie mam teraz dostępu do katalogu a miałem gdzieś to tam zapisane :/
  • Poziom 12  
    Nie mam zaufania do polskich kondensatorów. Nie przerabiałem dużej ilości wzmacniaczy, ale każdy który rozgrzebałem miał zaraz na początku wymieniony mostek/diody na mocniejsze i elki w zasilaczu. Efekt: mniejsze straty prądu na diodach (napięcie zasilania wzrosło o 3-4V) i stabilniejsze działanie i lepsza wydajność prądowa zasilacza (żarówki nie przygasały tak bardzo na pełnej mocy). Jestem za wymianą kondensatorów i prostownika w zasilaczu. Poprawa jest zauważalna.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Przestańcie znów pier... o tych kondensatorach! Temat bez sensu. Nie trzeba tuningować a jak już chcesz to o to nie pytaj bo dostaniesz tysiące różnych wypowiedzi. Rób po swojemu. Do zamknięcia! Pozdrawiam

Przemo a do chińskich masz zaufanie? Bo ja nie!
  • Spec od sprzętu Unitra
    przemo_sunny napisał:
    Ja też nie.
    To więc po co ta gadka?

Z malucha mercedesa nie zrobisz więc temat zbędny, powinno się takie z mety zamykać!
  • Poziom 23  
    Nie jestem profesjonalistą ;/ Pytam, chce to zrobić, chce się nauczyć - po to ten temat.
  • Poziom 32  
    przemo_sunny napisał:
    Nie mam zaufania do polskich kondensatorów. Nie przerabiałem dużej ilości wzmacniaczy, ale każdy który rozgrzebałem miał zaraz na początku wymieniony mostek/diody na mocniejsze i elki w zasilaczu. Efekt: mniejsze straty prądu na diodach (napięcie zasilania wzrosło o 3-4V) i stabilniejsze działanie i lepsza wydajność prądowa zasilacza (żarówki nie przygasały tak bardzo na pełnej mocy). Jestem za wymianą kondensatorów i prostownika w zasilaczu. Poprawa jest zauważalna.

hehehe... ciekawe jakim cudem mniejsze 'straty prądu' skoro dioda ma 0,7 V spadku napięcia i jakoś te nowe od starych się nie różnią ( pomijam diody germanowe tutaj )...
    Co rozumiesz pod pojęciem stabilniejszego działania ? Przedtem wzmacniacze się wzbudzały ?

Uzas pewnie wzrosło o 3 - 4 V z wartościami na schemacie bo mamy 230 V w sieci a nie 220 jak wtedy kiedy te sprzęty projektowano.
  • Poziom 18  
    zdzichu6969
    Drogi kolego bez względu na twoją wiedzę i chęci zacznij od czegoś naprawdę prostego kup sobie książkę jakaś o elektronice jakie prawo oma poznaj itp. I naucz się slangu kond kondzioł kondek elka to potoczne nazwy kondensatorów czyli pojemności wyrażonych w jednostce F - farad, a elka to potocznie elektrolit, reszta to mogą być tantale styrofleksy mkt lub inne...

Pozdrawiam i życzę suckesów